Решение по дело №69/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 46
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 27 май 2019 г.)
Съдия: Венцислав Стефанов Вълчев
Дело: 20194320200069
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

 

гр. Луковит, 08 май 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на осми май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЦИСЛАВ ВЪЛЧЕВ

                                                                                             

При секретаря В.П.

и участието на прокурора В.Д.,

като разгледа докладваното от председателя АНД № 69/ 2019 г. по описа на съда, въз основа на доказателствата и на Закона,

           

РЕШИ:

 

            ПРИЗНАВА обвиняемия Н.П.Н., роден на *** ***, област Ловеч, ул. „В.К.“ № **, български гражданин, българин, неграмотен, женен, безработен, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН, в това че на 05.09.2018 г. в имот кад. № ***** в отдел 3017 „х“ - ДГТ в землището на гр. Луковит, област Ловеч, без редовно писмено позволително с моторен трион отрязал и с конска каруца извозил от горския фонд, неустановен брой дървета от келяв габър с общ обем 1 пр.куб.м., на стойност 70.00лв., като случаят е маловажен престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 1, предл. 1-во и 5-то от НК, като на основание чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 1 000 лева /хиляда лева/ в полза на държавата.

   ОСЪЖДА на основание чл. 235, ал. 7 от НК обвиняемия Н.П.Н., да заплати сумата от 70 /седемдесет/ лева, явяваща се равностойността на липсващия предмет на престъплението - 1 пр.куб.м. дърва за огрев от келав габър.

ОТНЕМА в полза на държавата, на основание чл. 53, ал. 1, буква „а“ от НК, вещите принадлежащи на виновния и послужили за извършването на престъплението: 1 брой бензинов моторен трион марка „BOR", без фабричен номер, 1 брой конска каруца и 1 брой конска амуниция.

   Решението може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ към решение по а.н.д. № 69 по описа на Луковитския районен съд за 2019 година

 

 

 

С мотивирано постановление от 28.02.2019 г. Районна прокуратура Луковит по реда на чл. 375 от НПК предлага Н.П.Н. ***, да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а, ал. 1 от НК, за извършено престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. ал. 1, предл. първо и пето от НК.

В постановлението прокуратурата е приела, че е налице деяние по чл. 235, ал. 6, във вр. с ал. 1, предл. първо и пето от НК, но тъй като за това деяние се предвижда наказание до 1 години лишаване от свобода или пробация, или глоба от сто до триста лева, обвиняемият Н. не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, както и имуществени вреди от деянието не са били причинени, тъй като деянието не предвижда настъпване на вредоносен резултат, при което следва да се приложи разпоредбата на чл. 78а от НК.

В съдебно заседание Районна прокуратура гр.Луковит се представлява от прокурор В.Д., която поддържа обвинението. Излага доводи, че същото е доказано, че са налице предпоставките за приложение на разпоредбата на чл. 78а от НК. Предлага обвиняемият Н.П.Н. да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „глоба“ в минимален размер, като се вземе предвид и моментното здравословно състояние на обвиняемия.

Обвиняемият Н.П.Н., редовно призован се явява в съдебно заседание, като заявява, че разбира обвинението на прокуратурата и се признава за виновен. Твърди, че каруцата е била негова. Отишъл е в гората за дърва, тъй като не е имал с какво да се отоплява. Носел е със себе си резачка за да разкрои намерените дървета. В дадената му последната дума моли да му бъде наложено справедливо наказание. Представя епикриза за сериозно здравословно състояние /Исхемичен мозъчен инсулт, изписан от болнично заведение на 02.04.2019г./

Защитникът на обвиняемия адв. Л. излага доводи, че са налице предпоставките за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК и налагане на глоба, като пледира същата да е в минимален размер, с оглед здравословното му състояние и трудови доходи.  

От писмените и гласни доказателства, съдържащи се в приложеното досъдебно производство № 343/ 2018г. по описа на РУ МВР гр.Луковит се установява следното:

Посоченото досъдебното производство е образувано за престъпление по чл.235, ал. 1 НК и е водено срещу Н.П.Н. ***.

Обвиняемият Н.П.Н. е роден на *** ***, живее постоянно в гр.Луковит, Ловешка област, ул. „В.К.“ № **, с българско гражданство, неграмотен, женен, не работи, не е осъждан, с ЕГН **********. Същият е системен нарушител по Закона за горите, тъй като има налагани по административен ред наказания за нарушаване разпоредбите на Закона за горите.

На 05.09.2018 г. обвиняемият Н. решил да отиде в гората, тъй като нямал дърва за отопление. В късния следобед потеглил с конската си каруца по пътя за с.Карлуково. Взел със себе си и непълнолетния свидетел Г.М.Й., който да му помага, както и собствения си моторен трион марка „BOR", без фабричен номер. Движейки се с каруцата се отбил от пътя и се отправил към местността „Вранишки връх" в землището на гр. Луковит, навлязъл в гората и стигнал до имот с кад. № ****** в отдел **** „х", представляващ държавна горска територия. С моторния си трион започнал да реже дървета от келяв габър, които разкроявал на секции с дължина по 2 метра, които непълнолетният Г.Й. товарел на каруцата.

По същото време, около 19 часа, в района се намирали свидетелите П.М.Х. и Л.Й.Л., служители на РДГ - Ловеч, които извършвали обход по охрана на горите. Двамата чули звука от работещата резачка и се приближили, като от известно разстояние забелязали двете лица. Свидетелят Л. разпознал обвиняемия Н.П.Н., който бил системен нарушител по Закона за горите и решил да извърши проверка. Междувременно обв. Н. преустановил сечта и с помощта на непълнолетния Г.Й. дотоварили каруцата и потеглили в посока асфалтовия път между гр.Луковит и с.Карлуково. Горските служители също се придвижили в тази посока и изчакали каруцата до пътя. Когато каруцата пристигнала спрели обвиняемия за проверка и му поискали да представи документи за произхода на натоварената дървесина. Обвиняемият Н. признал, че няма позволително за сеч, както и превозен билет. Служителите на РДГ - Ловеч измерили дървесината в каруцата и установили, че в същата са натоварени 1 пр. куб. м. дърва за огрев келяв габър, като дърветата не били маркирани с КГМ.

Свидетелят Л. съставил на обв. Н. АУАН с бланков № 000388 /л.36/, за това, че е нарушил чл. 104, ал. 1, т. 5 и чл. 108, ал. 1, т. 1 от ЗГ, с който задържал и резачката, която носел обвиняемият – бензинов моторен трион марка „BOR" без фабричен номер. Свидетелят Л. съставил на обв. Н. и АУАН с бланков № 000389 /л.38/, за това, че е нарушил чл. 213, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗГ, с който задържал конската каруца, конската амуниция и незаконно добитата дървесина от келяв габър, която впоследствие била оставена на отговорно пазене на Н., тъй като неможело да бъде иззета по технически причини.

Въз основа на материалите от административно-наказателната преписка изпратена от РДГ Ловеч, Районна прокуратура Луковит образувана настоящото наказателно производство. Иззетите вещи с двата АУАН били приобщени като веществени доказателства по делото, като моторният трион следва делото, а каруцата, амуницията и дървесината били оставени за отговорно пазене на Н.П.Н.. Впоследствие иззетата при съставянето на акта дървесина била изгорена от обвиняемия Н. като дърва за огрев.

Видно от справка от РДГ - Ловеч /л.24/ за процесния имот не е имало издадено позволително за сеч.

По делото не е изготвена оценителна експертиза, като стойността на отсечените и извозени от горския фонд дърва за огрев от 70 лева, е определена въз основа на изисканата и представена от РДГ Ловеч справка за стойността на 1 пр. куб. м. дърва към месец септември 2018 г.

Така описаната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото писмени и гласни доказателства – кратките обяснения на обвиняемия, както и от присъединените на основание чл. 283 от НПК писмени доказателства по делото. Показанията на свидетели – горските служители Л.Й.Л. и П.М.Х., както и на непълнолетния свидетел Г.М.Й., са логични, последователни, непротиворечиви по същество помежду си, взаимно допълващи се и се подкрепят от останалия доказателствен материал, поради което съдът ги кредитира.

Изложената по-горе фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че обвиняемият Н. на посочената дата и място, без редовно писмено позволително е сякъл и извозил от горския фонд дървесина „келяв габър“ в размер на 1 пр. куб. м. на стойност 70 лева, с което е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 1, предл. първо и пето от НК, поради следното: 

Обект на престъплението по чл. 235 от НК са обществените отношения, свързани със собствеността и стопанисването на горите в Република България. Предмет на престъплението е дървесина „келяв габър“ в размер на 1 пр. куб. м. на стойност 70 лева, видно от приложената справка от РДГ Ловеч за пазарната стойност на 1 пр. куб. м. дърва за огрев към месец септември 2018 г.

От обективна страна, изпълнителното деяние в конкретния казус е извършено чрез действие - сякъл и извозил, като задължителен елемент от състава на това престъпление се явява и липсата на редовно писмено позволително за сеч на дървесина.

Субект на престъплението е пълнолетно, наказателно отговорно лице, което не се намира в състояние на невменяемост;

От субективна страна деянието е осъществено при форма на вина пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2, пр. 1 от НК - деецът е съзнавал обществено опасния му характер, предвиждал е настъпването на неговите обществено опасни последици и е искал настъпването на тези последици. Обвиняемият е съзнавал всички елементи от състава на престъплението, тъй като е съзнавал отсъствието на редовно писмено позволително и е целял настъпването на вредни последици за горския фонд.

Като причина за деянието съдът отчита незачитането на правните норми регламентиращи обществените отношения, свързани със собствеността и стопанисването на горите в Република България, ниското правно съзнание на обвиняемия и стремежът към облагодетелстване по лек и престъпен начин, както и затрудненото и финансово и имотно състояние и нуждата от дърва за огрев.

Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че с деянието си, обвиняемия е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по наказуемо по чл. 235, ал. 6 вр. ал. 1 от НК, а именно, че на 05.09.2018 г. в имот кад. № ****** в отдел **** „х“ - ДГТ в землището на гр.Луковит, област Ловеч, без редовно писмено позволително с моторен трион отрязал и с конска каруца извозил от горския фонд, неустановен брой дървета от келяв габър с общ обем 1 пр. куб. м., на стойност 70.00лв., като случаят е маловажен – престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. с ал. 1, предл. 1-во и 5-то от НК.

Анализирайки изложената по-горе фактическа обстановка към приложимата наказателноправна норма съдът приема, че деянието, за което е повдигнато обвинение на обвиняемия, е съставомерно. Същото отговаря на белезите на извършено престъпление по посочения от обвинението текст на наказателния закон и не е налице хипотезата за малозначителност по чл. 9, ал. 2 НК. Процесното деяние се характеризира с ниво на обществена опасност, което не позволява тя да се определи като явно незначителна, тъй като изследвайки личността на дееца се забелязва, че същият е склонен да извършва нарушения по Закона за горите /ЗГ/, които е видно от приложената по делото справка от РДГ Ловеч относно налаганите административни наказания на обвиняемия Н.. В случая е налице привилегирования състав на съответното престъпление, предвиждащ по-ниско наказание, поради това, че случаят е маловажен, каквато е хипотезата на чл. 235, ал. 6 НК. В случая се касае за извършено престъпление, а не за административно нарушение по ЗГ.

С оглед ниския размер на предмета на посегателството, относително ниската стойност на същия, както и предвид характера и качеството на дървата - най-ниския сегмент дървесина - дърва за огрев, фактът, че дървесината не е иззета, тъй като е оставена на съхранение у обвиняемия, но в последствие обвиняемият ще бъде осъден да заплати нейната равностойност в полза на държавата, както и с оглед данните за личността на обвиняемия Н., че не е осъждан, не са известни други негови противообществени прояви, правилно и законосъобразно прокуратурата е приела, че извършеното престъпление, посочено по-горе, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случай на престъпление от същия вид.

За престъплението по горепосочената квалификация, извършено умишлено, Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода до една година или пробация или глоба от сто до триста лева. Обвиняемият Н. не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, както и от деянието му няма причинени имуществени вреди, защото същото не предвижда настъпване на вредоносен резултат от една страна, а от друга стойността на въпросното количество дърва ще бъде присъдена да бъде заплатена от страна на обвиняемия в полза на държавата, съдът намира, че са налице основанията на чл. 78а от НК за освобождаване на същия от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание, като прие, че едно наказание глоба в предвидения от закона минимум от 1000 лева в полза на държавата, предвид ниската стойност на дървесината, имотното му и здравословно състояние, направеното от същия признание, заедно с осъждане да заплати равностойността на липсващата дървесина предмет на престъплението, на основание чл. 235, ал. 7 от НК, напълно съответства на извършеното и ще изиграе своята възпиращо-предупредителна и възпитателна роля, както по отношение на него, така и по отношение на останалите граждани.

Относно хипотезата на чл. 235, ал. 7 от НК, че предметът на престъплението се отнема в полза на държавата, а ако липсва или е отчужден се присъжда неговата равностойност, съдът след като се запозна с материалите по делото и с оглед спазване на закона в неговата цялост, осъди обвиняемия Н.П.Н. да заплати сумата от 70 /седемдесет/ лева в полза на държавата, явяваща се равностойността на липсващия предмет на престъплението - 1 пр.куб.м. дърва за огрев от келяв габър.

Съдът приложи и разпоредбата на чл. 53, ал. 1, буква „а“ от НК, като отне в полза на държавата вещите принадлежащи на виновния и послужили за извършването на престъплението: 1 брой бензинов моторен трион марка „BOR", без фабричен номер, 1 брой конска каруца и 1 брой конска амуниция.

Водим от горното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът постанови решението си.

Водим от изложените съображения, съдът постанови своето решение.

 

 

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: