Решение по дело №5842/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3283
Дата: 15 май 2017 г. (в сила от 8 ноември 2018 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20151100105842
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 май 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.05.17г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 13.04.17г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 5842/15г. и констатира следното:

Предявен е иск от НС на Т.П.К.против Х. Х. с правно основание чл. 124 от ГПК – за установяване, че ответникът не е собственик на: 7, 45% ид. ч. от поземлен имот с идентификатор 68134.402.82, находящ се в град С., СО, р-н ****, бул . *** Д.-К., № 11, с площ от 1 695 кв. м., заедно с построената в имота 8-етажна монолитна сграда /Централен комбинат за битови услуги/ с идентификатор 68134.402.82.1, със застроена площ от 1 003 кв. м. и разгъната площ от 7 101 кв. м.

Заявено е и искане по чл. 537, ал. 2 от ГПК – за отмяна на нотариален акт № 192 от 06.08.03г. на нотариус В. И.и на нотариален акт № 31 от 19.03.12г. на нотариус С. М..

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Процесният нотариален акт № 31 от 19.03.12г. на нотариус С. М. обективира договор за покупко-продажба между „Ш.“ АД /продавач/ и Х. Х. /купувач/ на 7, 45% ид. ч. от описания по-горе недвижим имот. В рамките на нотариалното производство /приключило с изповядване на горната покупко-продажба/ посоченото дружество /продавач/ се е легитимирало като собственик на имота с процесния констативен нотариален акт № 192 от 06.08.03г. на нотариус В. И..

Ищецът твърди, че продавачът по сделката /„Ш.“ АД/ не е притежавал правото на собственост върху процесата идеална част от имота към момента на покупко-продажбата от 19.03.12г. и поради това поддържа, че последната сделка не е породила транслативен /прехвърлителен/ правен ефект в полза на ответника. С тези твърдения се обосновава главният иск по чл. 124 от ГПК /съответно и акцесорното искане за отмяна на двата описани нотариални акта/.

От една страна – искът е процесуално допустим:

Правният интерес на ищеца да води и поддържа процесният отрицателен установителен иск в случая следва да се презумира /предвид факта, че настоящата претенция е заявена като насрещна на тази по г.д. № 29059 от 13г. на СРС 124 състав, където ищецът е конституиран като ответник и изхода на спора пред СРС на практика зависи от изхода на спора по настоящото дело/. В този смисъл – предпоставката за допустимост на процеса /по смисъла на ТР № 8 от 13г. на ВКС/ следва да се приеме за удостоверена по делото.

От друга страна – искът е основателен:

В хипотеза като процесната /при предявен отрицателен установителен иск/ е в тежест на ответника /съобразно принципното правило на чл. 154 от ГПК и правилата на ТР № 8 от 13г. на ВКС/ да установи своето право на собственост. Това предполага да бъде проследена /назад във времето/ цялата „придобивна верига“ на собствеността /т.е. – следва да бъде проверено дали праводателят на ответника, а именно „Ш.“ АД е бил собственик на процесната идеална част от имота към момента на покупко-продажбата/. В тази връзка - в случая единствено посочената сделка /процесната покупко-продажба/ легитимира ответника като собственик на имота /по настоящото дело, а и по първоначално образуваното пред СРС г.д. № 29059 от 13г. е заявен само деривативен придобивен способ, но не и оригинерен такъв; с оглед това – показанията на разпитаните по делото свидетели досежно владението, ползването на имота принципно се явяват ирелевантни по делото/.

В контекста на изложеното принципно правило:

В тежест на ответника е да установи, че са били налице законовите предпоставки за издаване на констативният нотариален акт № 192 от 06.08.03г. на нотариус В. И.. Последният е „основан“ /издаден/ в хипотезата на: „правоприемстводосежно собствеността върху земята и „чл. 92 от ЗС“ досежно собствеността върху сградата /т.е. – на практика правото на собственост на дружеството е признато, констатирано от нотариуса като произтичащо от правото на собственост на предходен праводател на „Ш.“ АД, който праводател е бил титуляр на правото на собственост върху земята, върху която е построена процесната сграда/. В тази връзка:

По делото е представен констативен нотариален акт № 31 от 28.02.68г. на нотариуса към СНС. Този документ на практика удостоверява правата на собственост върху земята /при съответни квоти/ на изброените в нотариалния акт кооперативни организация. Обстоятелството, че именно тези организации /както са изброени в нотариалният акт/ са били собственици на земята – не е спорно. Поради това – проверка на тези, установени също с констативен нотариален акт права на собственост на кооперациите върху земята /назад във времето, преди издаване на посоченият констативен нотариален акт/ не следва да бъде правена по настоящото дело. Ответникът обаче следва да установи, че праводателят му /„Ш.“ АД/ се е явявал правоприемник на кооперативните организации /визирани като собственици на земята в констативния нотариален акт/. В тази връзка по делото са представени само писмени доказателства, но съдържанието на същите, преценено само по себе си, без да е придружено с конкретни твърдения не позволява да се проследи еднозначно релевантната верига на правоприемство между търговското дружество и кооперативните организации. Досежно тези обстоятелства са заявени само общи, принципни твърдения за наличие на последователно настъпили правоприемства между самите кооперативни организации и между тях и праводателя на ответника /без обаче да се конкретизира какви точно права на собственост, какви точно квоти са били „засегнати“ от съответните правоприемства/. Именно това обстоятелство на практика не позволява да се изчисли крайната /получената/ от „Ш.“ АД квота на собственост в имота /съответно и квотата на собственост на ответника/. Косвено /но категорично/ този извод се подкрепя /потвърждава/ и от факта, че – самият ответник е заявил в съдебно заседание на 13.05.14г. по делото пред СРС /такава теза се поддържа и в писмената защита на ответника/, че претендира право на собственост върху имота само до размера на 6, 16% ид. ч. /което противоречи пряко на удостоверената квота в процесният констативен нотариален акт № 192 от 06.08.03г. на нотариус В. И.и в нотариален акт № 31 от 19.03.12г. на нотариус С. М., от които на практика последователно произтичат правата на собственост на Х. Х./.

Горните изводи не са в противоречие с правилото по ТР № 11 от 13г. на ВКС /което на практика размества доказателствената тежест/ доколкото: проверката на процесната собственост няма как да бъде сторена без да са заявени изрични /конкретни и последователни/ твърдения на ответника в горната връзка /твърдения, които да позволят да се установят еднозначно конкретните права, квоти на собственост върху земята на всеки предходен праводател и конкретният вид правоприемство между предходните праводатели и праводателя на ответника/. Установяването на тези конкретни факти /въпреки правилото на ТР № 11 от 13г. на ВКС/ не може да бъде възложено в тежест на ищеца.

Искането по чл. 537, ал. 2 от ГПК е неоснователно:

Последицата по цитираният текст от закона принципно не може да бъде приложена спрямо договора за продажба от 19.03.12г. /с оглед правилото на ТР № 3 от 12г. на ВКС/. Тази последица не следва да бъде приложена и спрямо констативният нотариален акт – предвид факта, че същият удостоверява права на трето лице „Ш.“ АД, което не е страна по настоящото дело.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по иска с правно основание чл. 124 от ГПК на НС на Т.П.К.срещу Х.Д.Х. ЕГН **********, че ответникът не е собственик на: 7, 45% ид. ч. от поземлен имот с идентификатор 68134.402.82, находящ се в град С., СО, р.н *****, бул . ***Ал. Д.-К., № **, с площ от 1 695 кв. м., заедно с построената в имота 8-етажна монолитна сграда /Централен комбинат за битови услуги/ с идентификатор 68134.402.82.1, със застроена площ от 1 003 кв. м. и разгъната площ от 7 101 кв. м.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането по чл. 537, ал. 2 от ГПК.

ОСЪЖДА Х.Д.Х. да плати на НС на Т.П.К.– 5 352 лева съдебни разноски и 200 лева юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 1 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: