Решение по дело №93/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 110
Дата: 22 юни 2020 г.
Съдия: Росица Карова Цветкова
Дело: 20207270700093
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ..........., град Шумен, 22.06.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

   Шуменският административен съд в публичното заседание на петнадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                    Председател: Росица Цветкова

                                           Членове: Снежина Чолакова

                                                          Бистра Бойн

                                                           

 

при секретаря Св. Атанасова

и с участие на прокурор П. Вълчев от ШОП

като разгледа докладваното от административен съдия Р. Цветкова КАНД №93 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

   Производство по реда на чл.63 ал.1 предл.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), образувано въз основа на касационна жалба от «У.С.К. ООД със седалище и адрес на управление ***, с ЕИК *********, чрез пълномощник адв. К. Д. при АК град Русе, срещу Решение №52 от 30.01.2020 г., постановено по ВАНД №2579/2019 г. по описа на Районен съд град Шумен.

   В касационната жалба се твърди, че постановеното решение е незаконосъобразно и необосновано. Излагат се аргументи, че решаващият съд не е обсъдил и не е взел предвид допуснатите процесуални нарушения както при съставяне на Акта за установяване на административно нарушение, така и при издаване на процесното НП, поради което изведеният извод за законосъобразност на НП е необоснован. Излагат се и твърдения, че са налице основания за приложение на чл.28 от ЗАНН. Въз основа на това се отправя искане за отмяна на атакувания съдебен акт и на потвърденото с него наказателно постановление.

   Ответната страна Дирекция «Инспекция по труда» град Шумен, редовно призована, не изпраща представител, но е представено писмено становище, в което са изложени аргументи за правилност на съдебния акт и е отправено искане Решението на РС град Шумен да бъде оставено в сила като законосъобразно.

   Представителят на Шуменска окръжна прокуратура счита, че жалбата е неоснователна, а решението на районния съд, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

   Настоящият касационен състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

   Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211 ал.1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК.

Разгледана по същество, същата е неоснователна, по следните съображения:

   С обжалвания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление №27 - 0000939/25.10.2019 г. на Директора на Дирекция «Инспекция по труда» град Шумен, с което на основание чл.416 ал.5 във вр. с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда /КТ/ на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 2000.00 лв. за нарушение на чл.153 ал.2 от КТ, а именно за това, че на 19.09.2019 г. на строеж „Пречиствателна станция за производствени и битово-фекални отпадъчни води“ в град Шумен, дружеството, в качеството му на изпълнител на обекта и работодател при осъществяване на дейността си не е осигурил седмична почивка на работника – арматурист И.В., който е работил непрекъснато на обекта 11 дни без почивен ден от 09.09.2019 г. до 19.09.2019 г. Работникът не е следвало да работи на 15.09.2019 г., съгласно Заповед №142-1/05.082019 г. за сумирано изчисляване на работното време и утвърден поименен график за работа. Нарушението е извършено на 15.09.2019 г. в град Шумен. Преди издаване на НП е бил съставен АУАН №27-0000939/29.09.2019 г., като описанието и посочените нарушени разпоредби изцяло кореспондират с посочените такива в процесното НП.

   Въз основа на установена фактическа обстановка и събраните доказателства по делото, районният съд е приел за безспорно установено, че с описаната в Акта и Наказателното постановление деятелност, санкционираният правен субект е осъществил състава на нарушение по чл.153 ал.2 от КТ, което ангажира и предвидената в чл.414 ал.1 от КТ административнонаказателна отговорност. Счел е, че в хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила, опорочаващи издадения правораздавателен акт до степен, обосноваваща неговата незаконосъобразност. Приел е, че наложеното наказание е определено в нормативно регламентираните рамки, при съблюдаване тежестта на нарушението, както и е изложил подробни мотиви за липса на основание за приложение на чл.28 от ЗАНН и чл.415в ал.1 от КТ. Така мотивиран, въззивният съд е потвърдил наказателното постановление.

   Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно. Решаващият съд въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, е извел законосъобразен извод за правилност на процесното НП.

   В тази връзка основните възражения, наведени в касационната жалба, са във връзка с допуснати съществени нарушения на процедурните правила както при съставяне на АУАН, така и при издаване на НП. Настоящият касационен състав намира, че същите са неоснователни, тъй като не кореспондират с приложените по делото писмени доказателства. Както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП категорично е посочено дата и място на извършване на нарушението – 15.09.2019 г. в град Шумен; подробно са описани обстоятелствата, при които е извършено, както и са посочени конкретните правни норми, които са нарушение от дружеството като работодател, включително и правилната санкционна норма.

   Неоснователно е възражението на касатора, че РС град Шумен не се е произнесъл за наличие на основание за приложение на чл.28 от ЗАНН. Видно от мотивите на атакуваното съдебно решение, решаващият съд е изложил подробни мотиви за липса на основания по чл.28 от ЗАНН и за неприложимост на чл.415в ал.1 от КТ, които изцяло се споделят от настоящата касационна инстанция. С оглед на това не следва да бъдат преповтаряни в настоящото решение, поради което и на основание чл.221 ал.2 от АПК съдът препраща към мотивите в тази част на оспореното съдебно решение. 

   В обобщение на гореизложеното настоящият съдебен състав счита, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно. Ограничена в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, касационната инстанция не намира основания за неговата отмяна. С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението на РС град Шумен като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

   Водим от горното, Шуменският административен съд

Р   Е    Ш    И   :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение №52 от 30.01.2020 г., постановено по ВАНД №2579/2019 г. по описа на Районен съд град Шумен.

   Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:.......................          ЧЛЕНОВЕ: 1. ..........................

 

                                                                                           2. ...........................

ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 22.06.2020 г.