Определение по дело №222/2018 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 юли 2018 г.
Съдия: Иванка Георгиева Илинова
Дело: 20185200900222
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 юли 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 561

Гр.Пазарджик,11.07.2018г.

Пазарджишкият окръжен съд, търговско отделение, в закрито  заседание на  единадесети юли през две хиляди и  осемнадесета година в  състав:

Председател: ИВАНКА  ИЛИНОВА

като разгледа докладваното  от съдията гр.дело №222 по описа на съда за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано след изпращането му по  подсъдност от Административен съд-София град,който е бил сезиран с жалба от И.С.С.,ЕГН-********** *** против Агенцията по Вписванията към МП,гр.София,кв. „Гео Милев“ ,ул.“Елисавета Багряна“ №20.

В жалбата се твърди,че при извършената през 2009г.задължителна пререгистрация на „Хотел Здравец-98“ ООД,ЕИК ********* с управител и представляващ В. К. К.са допуснати съществени нарушения на закона ,което правят акта на вписване на обстоятелствата в ТР недействителен.Твърди се,че по силата на съдебно решение постановено от ПОС по чл.74 от ТЗ и по чл.489 от ГПК /отм./ е отменено решението на ОС на дружеството за изключването й като съдружник и вписването на това обстоятелство в ТР е заличено.Тези обстоятелства били посочени в издаденото от ПОС удостоверение за актуално състояние на дружеството на основание пар.4 ал.3 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ.При извършената пререгистрация на дружеството обаче в несъответствие с издаденото от ОС удостоверение за актуално състояние жалбоподателката не била вписана като съдружник.

С оглед на горното съдът е сезиран с искане да прогласи недействителността и нищожността на акта на вписване в ТР по партидата на  „Хотел Здравец-98“ ООД,ЕИК ********* на извършената през 2009г.задължителна пререгистрация по пар.4 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ.

Като се запозна с изложените в жалбата обстоятелства ,като взе предвид приложените към нея доказателства и  вписванията в ТР по партидата на дружеството,съдът от фактическа и правна страна приема следното:

Жалбата е процесуално недопустима ,поради което следва да бъде оставена без разглеждане,а производството по делото – прекратено.

Изложените твърдения ,подкрепени с писмени доказателства навеждат на извода,че е налице хипотезата на чл.27 от ЗТРРЮЛНЦ.Установява се,че е налице постановено  на 13.05.2002г.и влязло в сила решение на Пазарджишкия окръжен съд по гр.д.№528/2001г.,с което по реда на чл.74 от ТЗ е отменено решението на ОС на дружеството от 07.02.2001г.,с което И.С. е изключена като съдружник.Въз основа на така постановеното решение по реда на чл.489 от ГПК /отм./Пазарджишкия окръжен съд по ф.д.№664/1998г.с решение от 24.02.2005г.е отменил вписването  в ТР на обстоятелството относно изключването на И.С. и заличаването й като съдружник в  „Хотел Здравец-98“ ООД,ЕИК *********.

В издаденото от ПОС по ф.д.№664/1998г.удостоверение за актуално състояние е посочено цитираното по-горе решение за отмяна на вписаното заличаване на И.С. като съдружник,от което следва ,че същата към момента на издаване на удостоверението и към датата на пререгистрацията е била съдружник в дружеството по силата на решенията на ПОС цитирани по-горе.Въпреки това при пререгистрацията на дружеството през 2009г.жалбоподателката не е вписана като съдружник,което обстоятелство е сред подлежащите на вписване по чл.140 ал.4 от ТЗ.

Очевидно е,че се касае до  грешка и непълнота,допуснати при вписване на обстоятелства,както и  несъответствие между данните,отразени в заявлението,и данните в приложенията към него-решенията на ПОС.Разпоредбата на чл.27 от ЗТРРЮЛНЦ урежда производство по поправка на такива грешки,непълноти и несъответствия.Именно това е реда, по който жалбоподателката може да реализира правата си на съдружник в дружеството относно вписването на това обстоятелство в ТР. Съгласно чл. 96б от Наредба № 1 от 14 февруари 2007г.за водене, съхраняване и достъп до ТР и РЮЛНЦ искане за отстраняване на грешки и непълноти, допуснати от длъжностни лица по регистрацията при вписване на обстоятелства, заличаване на вписвания или обявяване на актове, може да се подаде от  всяко заинтересовано лице по образец,утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по вписванията, в което се посочва номерът на вписването   и грешката,съответно несъответствието.

При справка в електронния сайт на Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията - http://www.brra.bg в поле "Електронни услуги" се съдържа поле "Искане за изправяне на грешки и непълноти", чрез което заявителят може да се попълни електронна форма по образец. Няма данни от справка по партидата на търговеца да е подавано такова искане, по което да е налице произнасяне на ДЛР.

След подаване на искане за отстраняване на грешки и непълноти, по горепосочения образец. ДЛР е длъжно да се произнесе по искането, като едва при отказ този акт би подлежал на обжалване по чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ и на преценка дали са били налице обстоятелствата за ново вписване поради наличието на допусната грешка.

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ОСТАВЯ  БЕЗ  РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на  И.С.С.,ЕГН-********** *** и ПРЕКРАТЯВА  производството по т.д.№222/2018г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пловдивския Апелативен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: