Определение по дело №806/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260796
Дата: 26 април 2021 г.
Съдия: Миглена Илиева Площакова
Дело: 20205300900806
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

260796

 

гр. Пловдив, 26.04.2021 год.

 

            ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХІ състав, в закрито заседание на двадесет и шести април две хиляди двадесет и първа година, в състав

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ : МИГЛЕНА ПЛОЩАКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията т. дело № 8 0 6 / 2 0 2 0 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството по делото е образувано въз основа на искова молба, подадена на 11.12.2020 год. от Община Пловдив против „Индра системас“ С.А., търговско дружество, регистрирано в Испания. Предявени са два обективно съединени осъдителни иска за присъждане на сумата 500 000 лв. обезщетение за неизпълнение на задълженията на ответното дружество, свързани с гаранционната му отговорност и сумата 1 000 000 лв. неустойка по чл. 31 за забава, и двете суми, дължими на договорно основание – по силата на договор, сключен по реда на ЗОП на 10.02.2015 год. за изграждане, внедряване и поддръжка на системи за управление на градския транспорт.

 В процедурата по размяна на книжа, по делото е постъпил писмен отговор от ответника. Акцентира се върху обстоятелството, че е ответното дружество със седалище в Испания, като още при сключването на договора, в  чл. 49 е бил посочен адрес за кореспонденция с изпълнителя в гр. София. Пълномощник на испанското дружество в производството по делото е адвокат с постоянен адрес ***. Поради това и на основание чл. 107 от ГПК се настоява производството по делото, образувано пред ОС – Пловдив да бъде прекратено и делото да бъде изпратено по подсъдност на Софийски градски съд.

 

Съдът като разгледа така повдигнатото възражение за местна неподсъдност на спора пред сезирания съд, намери следното:

 

Възражението е формулирано своевременно, в рамките на преклузивния срок по чл. 119, ал. 3 ГПК – срокът за отговор на исковата молба.

Съобразно общите правила на чл. 108, ал. 1 ГПК искове срещу юридически лица се предявяват пред съда, в чийто район се намира тяхното седалище. Но ответното дружество е със седалище извън пределите на РБ, в Кралство Испания, поради което подсъдността не може да се определи по правилото на чл. 108 ГПК.

Според нормата на чл. 107, ал. 2 ГПК правилата на ал. 1 на чл. 107, а именно че искът се предявява пред съда по постоянния адрес на пълномощника на ответника, се прилагат не само по отношение на лице с неизвестен адрес, но и по отношение на ответник с известен адрес, който не живее в пределите на Република България. Настоящият случай е именно такъв.

Ответникът по исковете на Община Пловдив е юридическо лице, което не може да отговори на условието да „живее“ в РБ, доколкото на това условие могат да отговарят само физически лице. Но по тълкувателен път се достига до несъмнения извод, че когато ответник е юридическо лице, то чл. 107, ал. 2 ГПК има предвид същият да няма седалище в Република България.

„Индра Системас“ С.А. няма седалище в пределите на РБ. Поради това исковете, насочени срещу него, следва да бъдат разгледани от съда по постоянния адрес на неговия пълномощник. Този извод съвпада с целта на нормите, регламентиращи правилата за местната подсъдност, а именно делото да бъде разглеждано в съда, пред който най-лесно ответникът ще организира защитата си. В тази насока е опр. № 790/16.05.2012 год. по в.ч.т.д. № 474/2012 год. на АС – Пловдив.

Пълномощникът на ответното дружество е с постоянен адрес ***, което се установява от представения с отговора препис от лична карта. Поради това местно компетентен да разгледа спора е съдът по постоянният адрес на пълномощника адв. Г.Д., а именно Софийски градски съд.

Следва за пълнота да се отчете обстоятелството, че в договора, сключен на 11.02.2015 год. по реда на ЗОП, от който произтичат двете искови претенции, е предвидено, че при възникване на спорове между страните, същите се разрешават чрез преговори или се отнасят пред компетентния български съд /чл. 45/. С тази разпоредба е уреден въпросът с международната компетентност по бъдещите имуществени спорове между страните, като е предвидена компетентност на българските съдилища. Но не е въведена договорна местна подсъдност. Местната подсъдност се подчинява на общите правила на процесуалния български закон, а те в случая са регламентирани в чл. 107, ал. 2 ГПК. Нормите на действащия към момента на подписването на договора ЗОП /понастоящем отменен/ не съдържат особени правила за местна подсъдност по имуществените спорове между страните – публичен възложител и изпълнител.

 

Поради това, ОС - Пловдив приема, че е надлежно сезиран с възражение за местна неподсъдност от ответника в рамките на процесуалните срокове за това. Това възражение по същество е основателно. Ето защо, производството по делото пред Окръжен съд - Пловдив следва да бъде прекратено и на основание чл. 118, ал. 2 ГПК делото следва да бъде изпратено по подсъдност на Софийски градски съд.

           

            Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

            П Р Е К Р А Т Я В А производството по търговско дело № 806 / 2020 год. пред Окръжен съд - Пловдив.

 

            И З П Р А Щ А делото по подсъдност на СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД.

 

            Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Пловдив с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението до страните.

Същото подлежи на връчване.

 

Делото да се докладва след влизане в сила на определението за прекратяване на производството по делото, за изпращането му на компетентния съд.

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ : ……………………………………