Решение по дело №444/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 март 2021 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20207200700444
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

     

      № 53

 

гр. Русе, 18.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - РУСЕ, в открито заседание на десети март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                

                                               Председател: РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

       Членове: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

                                                                      ДИМИТРИНКА                               

                                                                      КУПРИНДЖИЙСКА

 

 

при секретаря         Мария Станчева              и с участието на прокурора              Дилян Михайлов,        като разгледа докладваното от съдия          Басарболиева              КАНД № 444 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във вр. чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР - Русе против Решение № 260196 от 11.11.2020 г., постановено по АНД № 1167/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 20-1085-001901 от 12.06.2020 г. на Началника на Сектор ПП при ОД на МВР – Русе, с което на И.Т.М. по т. 1 за нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл. 185 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева и по т. 2 за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. ”в” от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от същия закон са наложени кумулативно две административни наказания – “глоба” в размер на 50 лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец и е осъдена ОД на МВР – Русе да заплати на М. направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 250 лева. В жалбата се навеждат касационни основания за неправилност на решението поради нарушение на материалния и процесуалния закон. Иска да се отмени решението на РС - Русе и вместо него да се постанови друго, с което да се потвърди издаденото наказателно постановление. Прави се възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение пред настоящата инстанция.

Касационният ответник – И.Т.М., чрез процесуален представител адв. Г. М. *** в депозирано по делото писмено възражение вх. № 272756 от 02.12.2020 г. по описа на РС – Русе и в проведеното о.с.з. по делото в хода по същество оспорва основателността на жалбата, като счита решението на въззивния съд за правилно и законосъобразно. Претендира и присъждането на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че решението на РС - Русе е правилно.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава трета Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

С оспореното пред настоящата съдебна инстанция решение РС - Русе е отменил оспореното пред него наказателно постановление поради недоказаност на нарушенията по ЗДвП, за които е била ангажирана отговорността на И. М., което обуславя съответно незаконосъобразност и необоснованост на НП.

С НП по т. 1 ответникът по касация е обвинен в извършване на нарушение по чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Съобразно тази разпоредба и предвид обстоятелствената част на наказателното постановление, нарушението се състояло в това, че И. М. като участник в движението, с поведението си причинява имуществени вреди и причинява ПТП, като по време на движение е заслепена от слънцето и не вижда, че на пътното платно има предмет, след което го блъска  с предната си лява част.

Съгласно визираната като нарушена законова разпоредба на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди.

На първо място е налице неточно, неясно и непълно описание на нарушението, като в самото начало при словесното описание на деянието АНО само е преписал част от текста на посочената от него като нарушена материалноправна разпоредба на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, без да е изяснил конкретно какъв участник в движението се явява ответникът по касация, в какъв предмет блъска управляваното от него МПС, след като, както се твърди, е бил заслепен от слънцето.

На следващо място разпоредбата на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е общо правило да не се вреди при движението по пътищата. Затова и правната норма на чл. 5 от ЗДвП е в Раздел І „Общи правила“ на Глава втора „Правила за движение по пътищата“ от ЗДвП. Тази разпоредба не съдържа конкретно правило за поведение, което да се твърди, че е нарушено от ответника по касация с посочените при словесното описание факти относно заслепяване на водача от слънцето, в резултат на което не вижда предмет на пътното платно и го блъска с предната си лява част. Такова правило за поведение /какво следва да е поведението на водача при заслепяване по време на движение/ се съдържа в нормата на чл. 77 от ЗДвП, а именно водачът е длъжен да намали скоростта и при необходимост да спре. На това правило обаче, позоваване в АУАН и НП, липсва.

Наказателното постановление по т. 1 се явява издадено в нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН – не е ясно описано нарушението с всички негови съставомерни признаци и не е посочена коректно виновно нарушената законова разпоредба. Тези процесуални нарушения са съществени по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 1 от НПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, тъй като водят до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Последният не е бил наясно срещу какво точно нарушение и на какво правило за поведение е следвало да се защитава.

Деянието по т. 2 от НП неправилно е квалифицирано като нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. ”в” от ЗДвП, която установява задължение водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие и когато при произшествието са причинени само имуществени вреди, ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, да не напуска местопроизшествието и да уведоми съответната служба за контрол.

Касационният съд намира, че наказващият орган е допуснал нарушение на материалния закон и съществени процесуални нарушения. Изложените факти в обстоятелствената част на наказателното постановление са неправилно субсумирани под нормата на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. ”в” от ЗДвП, която касае други, различни юридически факти, свързани с липсата на съгласие между участниците в произшествието относно обстоятелствата, свързани с него. В случая е безспорно, че дори да се приеме, че е настъпило ПТП с причинени само имуществени вреди, то няма друг участник в него. След като няма друг участник в настъпило пътнотранспортно произшествие, то не може да се вмени в тежест на наказаното лице задължението по чл. 123, ал. 1, т. 3, б. ”в” от ЗДвП.

С оглед гореизложеното касационният съд счита, че РС - Русе е постановил правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Пред настоящата инстанция не са представени доказателства за направени разноски от страна на ответника по касация, поради което такива не се присъждат.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд - Русе

 

                            Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260196 от 11.11.2020 г., постановено по АНД № 1167/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменено Наказателно постановление № 20-1085-001901 от 12.06.2020 г. на Началника на Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР – Русе, с което на И.Т.М. по т. 1 за нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 185 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева и по т. 2 за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. ”в” от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от същия закон са наложени кумулативно две административни наказания – “глоба” в размер на 50 лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец и е осъдена Областна дирекция на МВР – Русе да заплати на И.Т.М. направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 250 лева.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                                       

 

                            

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:       

                                             

                                                                              

                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                    

                                                                    2.