Решение по дело №8846/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260580
Дата: 19 февруари 2021 г. (в сила от 25 март 2021 г.)
Съдия: Пламен Петев Танев
Дело: 20203110108846
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Варна, …..02.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

          РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10-и състав, в открито съдебно заседание, проведено на четвърти февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав: 

 

                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: ***                  

          при участието на секретаря ****, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 8846 по описа за 2020 година на ВРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е образувано по предявен иск от Р.С.Н., ЕГН **********, с адрес ***, срещу „А.Б.Б.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление ***3, с искане да бъде постановено решение, по силата на което да бъде прието за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответната страна сумата от 675.09 лв., представляваща главница по Договор за целево финансиране от 26.07.2008г., както и законната лихва върху сумата, считано от 04.03.2009г., и сумата от 65,00 лв., представляваща разноски, които суми са обективирани в изпълнителен лист по ч.гр.д. с номер 2236/2009г. по описа на ВРС, за които е било образувана изпълнително дело номер 20137160400374 по описа за 2013г. на ЧСИ ***.

          Твърди се в исковата молба следното: Въз основа на изпълнителен лист, издаден по ч.гр.д. с номер 2236 по описа за 2009г. на ВРС, ищцата била осъдена да заплати в полза на „***“ ЕАД сумата от 675,09 лв., представляваща главница по Договор за целево финансиране от 26.07.2008г., както и законната лихва върху сумата, считано от 04.03.2009г. до окончателното изплащане на задължението. Въз основа на издадения изпълнителен лист и по молба на кредитора било образувано изпълнително дело с номер 20137160400374 по описа за 2013г. на ЧСИ ***. Излага се, че е изтекла погасителната давност. След образуване на изпълнителното дело на 20.03.2013г. са извършени изпълнителни действия, като последното от тях е от дата 18.06.2014г. След тази дата не са извършвани изпълнителни действия. Настъпила е перемпция. С молба от 05.06.2015г. ответникът е поискал да бъде конституиран, като взискател по делото, въз основа на сключен договор за цесия. При прекратено изпълнително производство поради перемпция и изтичането на три години от този момент окончателното задължение на ищцата било погасено по давност.

          В срока по чл.131 ГПК не е депозиран писмен отговор на исковата молба от ответника.

          След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна:

          Служебно известно е на съда, че по ч.гр.д. с номер 2236 по описа на ВРС за 2009г. е бил издаден изпълнителен лист, с който Р. Славова е била осъдена да заплати в полза на „***“ ЕАД сумата от 675,09 лв., представляваща главница по договор за целево финансиране от 26.07.2008г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 04.03.2009г. до окончателното изплащане на задължението, както и сумата от 65,00 лв., представляваща разноски в производството.

          По делото е приложено изпълнително дело с номер 20137160400374 по описа на ЧСИ ***. Видно от съдържанието му след образуване на изпълнителното дело ЧСИ е изисквал справки от НАП за актуалното трудово състояние на длъжника, както и за наличие или липса на наложени обезпечителни мерки. На 18.06.2014г. е наложен запор на трудовото възнаграждение на ищцата, получавано от фирма „***“ ООД. Видно от съобщението до ЧСИ, изходящо от „А.Б.Б.“ ЕООД, на 23.02.2015г. бил сключен договор за цесия между дружеството и „***“ ЕАД, с който вземанията, предмет на изпълнителното дело били прехвърлени в полза на настоящия ответник.

          По основателността:

          В чл. 439, ал. 2 ГПК е посочено, че искът на длъжника може да се основава само на факти, настъпили след приключването на съдебното дирене в производството, по което е издадено изпълнителното основание. Т.е. в настоящия случай е необходимо да се изследват настъпилите след издаването на изпълнителния лист факти.

          По твърдението за настъпила перемпция и изтичане на погасителната давност:

          Перемпцията е уредена в чл. 433 ГПК. Изложено е, че изпълнителното производство се прекратява, когато взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в период от две години. В изпълнителното производство за събиране на парични вземания може да бъдат приложени различни изпълнителни способи, като бъдат осребрени множество вещи, както и да бъдат събрани множество вземания на длъжника от трети задължени лица. Прекъсва давността предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ (независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя и/или е предприето по инициатива на съдебения изпълнител): насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършването на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и т.н. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица. Не са изпълнителни действия и не прекъсват давността образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и др., назначаването на експертиза за определяне на непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др.

            При изпълнителния процес давността се прекъсва многократно – с предприемането на всеки отделен изпълнителен способ и с извършването на всяко изпълнително действие, изграждащо съответния способ. Нова давност започва да тече и с предприемането на всяко действие за принудително изпълнение. В изпълнителния процес давността не спира, защото кредиторът може да избере дали да действа (да иска нови изпълнителни способи, защото все още не е удовлетворен), или да не действа (да не иска нови изпълнителни способи). Когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на 2 години, изпълнителното производство се прекратява на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК. В доктрината и съдебната практика е трайно установено разбирането, че прекратяването на изпълнителното производство поради т. нар. „перемпция” настъпва по силата на закона, а съдебният изпълнител може само да прогласи настъпилото прекратяване, когато установи осъществяването на съответните правнорелевантни факти. Във всички случаи на прекратяване на принудителното изпълнение съдебният изпълнител служебно вдига наложените запори и възбрани, като всички други предприети изпълнителни действия се обезсилват по право, с изключение на изпълнителните действия, изграждащи тези изпълнителни способи, от извършването на които трети лица са придобили права (напр. купувачите от публична продан), както и редовността на извършените от трети задължени лица плащания. Без правно значение е дали съдебният изпълнител ще постанови акт за прекратяване на принудителното изпълнение и кога ще направи това. Прекратяването на изпълнителното производство става по право, като новата давност е започнала да тече от предприемането на последното по време валидно изпълнително действие. (Така в Тълкувателно решение  2/2013г., постановено по тълкувателно дело № 2 по описа за 2013 г. на Общото събрание на Гражданска и Търговска колегия на ВКС).

         В конкретния казус от приетата фактическа обстановка се установи, че по изпълнителното дело на 18.06.2014г. е наложен запор на трудовото възнаграждение на ищцата, получавано от фирма „***“ ООД. След този момент липсва предприемането на каквото и да било друго изпълнително действие, което да прекъсне давността. Следователно перемпция е настъпила към 19.06.2016г. Но освен това, съдът следва да приложи и разпоредбата на чл. 117, ал. 2 ЗЗД, който урежда, че ако вземането е установено със съдебно решение, или в случая със съдебен акт, годен изпълнителен титул, погасителната давност е всякога пет години. Предвид изложеното погасителната давност е изтекла към дата 19.06.2019г., доколкото не се събраха по делото доказателства за извършване на изпълнителни действия в този период. Искът се явява основателен и следва да бъде изцяло уважен.       

             По разноските:

             С оглед изхода на спора ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати в полза на ищцата сторените разноски в производството в размер на 350,00 лв., съобразно представения списък по реда на чл. 80 ГПК.

 

          Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

          ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че Р.С.Н., ЕГН **********, с адрес ***, НЕ ДЪЛЖИ на „А.Б.Б.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление ***3, сумата от 675.09 лв., представляваща главница по сключен Договор за целево финансиране от 26.07.2008г. между Р.С.Н., ЕГН **********, и „***“ ЕАД, ЕИК ***, което вземане по договора е било прехвърлено с договор за цесия, сключен между „***“ ЕАД, ЕИК ***, и „А.Б.Б.“ ЕООД, ЕИК ***, както и законната лихва върху сумата, считано от 04.03.2009г., и сумата от 65,00 лв., представляваща сторени разноски, които суми са обективирани в изпълнителен лист, издаден по ч.гр.д. с номер 2236/2009г. по описа на Районен съд - Варна, за които е образувано изпълнително дело номер 20137160400374 по описа за 2013г. на ЧСИ ***.

   

 

          ОСЪЖДА „А.Б.Б.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление ***3, ДА ЗАПЛАТИ в полза на Р.С.Н., ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 350,00 лв., представляваща разноски в производството, на осн. чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

          Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд – Варна.

 

 

 

                                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: