Решение по дело №989/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 593
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220200989
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

09,10,19Г

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на давдесет и шести септември две хиляди и деветнадесета  година, в състав:                                                                       

                                                        Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

при секретаря Хр. Велчева, като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 989/19.  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на П.С.Л. ЕГН ********** с адрес *** 14а против Наказателно постановление 19-1006-000424/ 21.02.2019 г.на Началник Група към ОД на МВР-Пазарджик, Сектор „Пътна полиция“,  с което на жалбоподателя са наложени по:

 Т.1)     чл.179 ал.2 вр.чл.179 ал.1 т.5. от ЗДвП - Глоба в размер на 200лв.

Т.2)     чл.175 ал.1 т.5 от здвп - Глоба в размер на 80лв. лишаване от право да управлява МПС за 1 месец

С жалбата се заявява незаконосъобразност, претендирана за НП с доводите за материално-правна неизправност на двата административни акта.

В съдебно заседание  жалбоподателят, чрез своя процесуален представител, настоява да се отмени НП по изложените в жалбата съображения. Ангажира доказателства.

Въззиваемата страна не изпраща законов или процесуален представител.

Съдът, след като се запозна с доказателствата  по делото, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи:

 На 11,01,19г., в късния следобед, св. М. паркирала на автобусната спирка пред хипермаркет „Лидл“ в Пазарджик и влязла в него да пазарува.

По същото време жалбоподателят управлявал автобус на „Ю.И.“  и го спрял на спирката зад автомобила, за да може да слязат и се качат пътници. След това тръгнал и при предприетото заобикаляне на паркирания от М. автомобил, не спазил достатъчно странична дистанция и със задна дясна част на автобуса зажулил предната лява на автомобила, след което продължил движението си по направление. Зажулването било възприето като звук от М., в която този момент била вече на касите.  Когато излязла от магазина, автобусът бил вече отминал, но била посрещната от млади мъж и жена- свидетелите В. и Р.,  които обяснили, че автобусът е ударил автомобила й и й дали визитка , за да се свърже с тях при необходимост.

По подадения сигнал от Мелкарова, на място пристигнал св. В.- служител на СПП при ОД МВР Пазарджик, който изслушал от пострадалата, събрал информация за автобуса и водача и  и съставил на място против последният процесния акт за две нарушения:  1) по чл.25, ал. 1 от ЗДвП и 2) по чл.123, ал. 1, т.2, б.Б от ЗДвП.  

Актът бил надлежно предявен, подписан без възражения от нарушителя, с връчен също срещу подпис препис.

Въз основа на него е издадено и атакуваното НП.

Доводите против неговата законосъобразност са основани на възражения за процесуално-правната и материално-правната неизправност на акта и НП.

Представените като съществени нарушения на процедурните правила не съставляват такива. Не съставлява такова неотразяването на свидетел-очевидец, какъвто е било устанановено, че има. Изискването на чл. 43, ал.1 от ЗАНН е спазено, доколкото в акта е отразен свидетел , персонифициран в достатъчна степен с имената и адреса си.

 Не съставлява и съществено процесуално нарушение проявената пасивност на контролния орган в събирането на доказателства за нарушението. А тя е факт. Като се е доверил само на предоставената от пострадалата информация,  актосъставителят е посочил в акта обстоятелства различни от настъпилите. Той е приел, че ударът между двете МПС е настъпил при навлизане на автобуса в автобусната спирка. И така е представил в акта неправилно изпълнената маневра, за което иначе е дал съответна квалификация.

Несъответни на  доказателства обаче са възприетите в акта, респ. в НП фактически обстоятелства. Единственият очевидец на инцидента между двете МС е бил св. В. ( л. 57, гърба), пътувала на предна дясна седалка в автомобила, управляван от св. Р..  Великова видяла, че при тръгването си автобусът ударил със своята задна ( дясна ) част предната ( лява) на паркиран на спирката автомобил. Великова подала сигнал и тъй като следвало да съобщи номера на автомобила,  те се били придвижили със своя автомобил на известно разстояние, се върнали на място и там заварили М.. Тогава й дали и визитката, по който всъщност и Съдът установи за първи път в това административно-наказателно производство  прекият очевидец и неговия спътник- св. Р., който узнал за инцидента от споделеното му на място от Великова,  без сам да го е възприел.

Именно от нейните показания се установи, че съприкосновението между автомобилите е настъпило, когато автобусът потеглял от спирката, а не при навлизането му. Това напълно променя  възприетите в акта фактически положения, тъй като променя вида на маневрата, която е неправилно изпълнена и при която са настъпили безспорните последици . В случая на контролния орган е било известно, че  е имало очевидец, който е съобщил на пострадалата М. за случая и за възприятията си и напълно укорително е проявеното бездействие, при което очевидецът нито е установен, нито той е установил непосредствените си впечатления. Така се стигнало до приписване на действия от страна на водача на автобуса, които нито са извършени от него, нито са в пряка причинно-следствена връзка с настъпилото ПТП. Автобусът не е ударил/зажулил автомобила при спиране на спирката, а при потегляне и никакво действие при спирането му не е довело до настъпване на вредите по автомобила на М.. Следователно приписаното виновно нарушение не е извършено. Извършено е друго, което е свързано с различен вид маневра заобикаляне на автомобил, паркиран на спирката, което обаче не е приписано на извършителя, по което той не е градил своята защита и което за първи път се установява една в хода на съдебното следствие. Напълно недопустимо според константната съдебна практика  е да се запълва делото с релевантни обстоятелства едва в хода на събиране на доказателства. Още по-недопустимо е, при наличие на данни за очевидци, те да останат неразпитани в този етап на процеса, която следва да се положат всички усилия за правилното и всестранно изясняване на обстоятелството по нарушението.

Това обсъждане води до извода, че описаното нарушение по т.1 от акта и НП всъщност не е извършено, а извършеното не е било вменено и поради това за него няма как да бъде понесена административно-наказателна отговорност.

Що се отнася да нарушението по т.2 от НП - в обективно отношение, то е напълно доказано. Самата пострадала е видяла ( и съобщила на актосъставителя) , а Р. и Великова-също, че автобусът е продължил движението се след като е преминал покрай увредения от него автомобил и не е спрял. Въпросът, който следва да се изследва , е  възприел ли е водачът ПТП , тъй като само така той може да изпълни задължението си по чл. 123 от ЗДвП. От една страна в тази връзка следва да се имат показанията на пострадалата, която признава, че възприела зажулването докато чакала на касите в хипермаркета, тъй като това е една индиция за височината на този звук. От друга страна обаче следва да се има предвид, че в автобуса се возят хора, които създават шум, а освен това ударът за автобуса е бил неговата задна дясна част, докато водачът пътува в предната лява. Всичко това прави напълно достоверни показанията на контрольора в автобуса св. Т., че от вътрешността на автобуса не е възприет звук, който да наподобява удар в друго МПС. Следва да се има предвид, че при такъв пътниците също ще реагират. В този смисъл следва да се има предвид, че наказващият орган не ангажира нито едно доказателствено средство, което да установи, че  водачът на автобуса е  възприел удара и въпреки това е продължил. По делото, въпреки положените усилия,  също не се установи това.

Обратното, лансираните горе показания на св. Т.установила, че жалбоподателят въобще не е разбрал за удара и тъкмо поради това е продължил да управлява автобуса по съответния маршрут.   

Неправилното решение на наказващия орган  в обратния смисъл е погрешно и следва да се коригира с отмяна на издадения незаконосъобразно санкционен акт и в двете му част, доколкото нарушението по т.1 останал също недоказано по начина, по който е възприето ,че е осъществено.     

    По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

                                              

                                               Р       Е       Ш     И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление 19-1006-000424/ 21.02.2019 г.на Началник Група към ОД на МВР-Пазарджик, Сектор „Пътна полиция“,  с което на П.С.Л. ЕГН ********** с адрес *** 14а са наложени по:

 т.1)    чл.179 ал.2 вр.чл.179 ал.1 т.5. от ЗДвП - глоба в размер на 200лв.

т.2)     чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП - глоба в размер на 80 лв. лишаване от право да управлява МПС за 1 месец

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.                                        

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: