Решение по дело №499/2019 на Районен съд - Елхово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 юни 2020 г. (в сила от 30 септември 2020 г.)
Съдия: Яна Вълкова Ангелова
Дело: 20192310200499
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 90

 

гр. Елхово, 03.06.2020 година

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЕЛХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публично съдебно заседание на трети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                          Председател: ЯНА АНГЕЛОВА

 

при секретаря П. НИКОЛОВА и с участието на прокурора АНА САРАКОСТОВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 499 по описа за 2019 година,

 

Р  Е  Ш   И   :

 

 

ПРИЗНАВА обвиняемият И.С.И., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, със средно специално образование, женен, безработен, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 30.04.2019 година около 17.20 часа в град Елхово, област Ямбол, по улица „Александър Стамболийски“ управлявал моторно превозно средство - мотопед с номер на рама хх х, нерегистрирано по надлежния ред съгласно Наредба №1-45 от 24.03.2000 година за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства - престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, като на основание чл.78А от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000.00 /хиляда/ лв., която да заплати в полза на държавата.

ОСЪЖДА обвиняемият И.С.И., ЕГН **********, на основание чл. 189, ал.3 от НПК, ДА ЗАПЛАТИ направените по делото разноски както следва: сумата от 369.60 лева в приход на републиканския бюджет по сметка на ОД на МВР – Ямбол и сумата от 20.00 лева в приход на бюджета на съдебната власт по сметка на РС – Елхово, както и по 5.00 лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителни листи в приход на  бюджета на съдебната власт по сметка на РС – Елхово.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО – мотопед с номер на рама РА50Y1250610, намиращо се на съхранение в РУ – Елхово, след влизане на решението в сила да се върне на И.С.И., ЕГН **********

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред Ямболски окръжен съд чрез Елховски районен съд в 15-дневен срок.

 

 

 

Районен съдия:......................

                                                           /Яна Ангелова/    

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Решение от 03.06.2020 година, постановено по АНД №499/2019 година по описа на РС- Елхово:

 

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 376, ал. 1 от НПК, по внесено от Районна прокуратура - гр. Елхово предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на И.С.И., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, със средно специално образование, женен, безработен, неосъждан, ЕГН **********, за престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

В съдебно заседание предложението се поддържа от участващият по делото прокурор от РП -  Ямбол. Предлага се обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност, като му бъде наложено административно наказание глоба в минимален размер. По отношение на вещественото доказателство се предлага да бъде върнато на лицето, от което е иззето, а именно на обвиняемия И..

Обвиняемият И.С.И. се явява лично в съдебно заседание. Същият оспорва изложената в постановлението на РП – Елхово фактическа обстановка и заявява, че не е предприемал действия по управление на процесното моторно превозно средство, като твърди, че същото е могло да бъде управлявано без помощта на двигател, т.е. като велосипед и именно по този начин на процесната дата той е извършвал действия по управление. Навежда доводи за недоказаност на обвинението, като сочи, че единствените доказателства, сочещи на осъществено от него управление на МПС са тези на разпитаните полицейски служители, които определя като неверните.

След преценка на събраните в хода на съдебното дирене доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Обвиняемият И.С.И. притежавал моторно превозно средство - двуколесен мотопед с номер на рама хх х, подкатегория „L1e-В“. Същото моторно превозно средство не било регистрирано по надлежния ред, съобразно правилата, установени в Наредба №1-45 от 24.03.2000 година за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. Предвид липсата на регистрация, за посоченото моторно превозно средство не било издадено свидетелство за регистрация, респ. не са му били предоставени табели с регистрационен номер.

На 30.04.2019 година, около 17.20 часа, обвиняемият И.С.И. управлявал посоченото моторно превозно средство - мотопед с номер на рама хх х, по улица „Александър Стамболийски“ в град Елхово, област Ямбол, с посока на движение от изхода на град Елхово към централната част на града. Преди да достигне до кръстовището на улица „Александър Стамболийски“ с улица „Царибродска“, обвиняемият И. се разминал с полицейски автомобил, управляван от св. Н.С. ***, който се движил в посока обратна на посоката на движение на обвиняемия И.. В полицейският автомобил, пътувала и св. В.М. ***. При разминаване с мотопеда, св. С. забелязал, че същия е без регистрационни табели. По тази причина, св.С. направил обратен завой и с полицейския автомобил, последвал мотопеда, управляван от обв. И.. В района на горепосоченото кръстовище св. С. спрял за проверка обв. И.. Св. С. поискал от обв. И. документите за регистрацията на мотопеда. Обвиняемият не представил документи за регистрация на МПС-то, като заявил, че не притежава такива и мотопеда му е подарък. Св. С. поискал съдействие от служителите при служба КАТ и на място пристигнали полицейските автоконтрольори Г.В.и А.И..

Против обвиняемият бил съставен акт за установяване на административно нарушение серия Д, №982194/30.04.2019 година за допуснато от него нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, а именно за това, че управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

На 30.04.2019 година, с протокол за доброволно предаване /л.7 от ДП/, обв.И.С.И. предал процесното моторно превозно средство на А.И. ***. В хода на разследването по ДП, с протокол за доброволно предаване от 04.07.2019 година /л.26 от ДП/, А.И. ***, предал моторното превозно средство на разследващ полицай.

В хода на разследването по ДП №181/2019 година по описа на РУ – Елхово е бил извършен оглед на управляваният на инкриминираната дата от обвиняемият И. мотопед, при който било установено, че същото е оборудвано с двигател и е с номер на рама хх х.

Видно от заключението на вещото лице Н.Х. по назначената в хода на ДП автотехническа експертиза и допълнението към същата, изслушана в съдебно заседание, неоспорена от страните и възприета от съда като обективна и компетентна, управляваният от обв.И. мотопед, без регистрационни табели, представлява моторно превозно с номер на рама хх х, подкатегория Lle-В-двуколесен мотопед, с работен обем на двигателя 49 куб. см. Според вещото лице, основното задвижване на процесния мотопед е чрез двигател с вътрешно горене и е с максимална скорост на движение около 45 км/час. От гледна точка на задвижващата система, моторното превозно средство е с работещ двигател и може да реализира движение с него, но същото не е регистрирано по надлежния ред и не е преминало технически преглед.

От приложената по делото справка за съдимост се установява, че обвиняемият И.С.И. не е осъждан, както и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на Глава VIII от НК.

Горната фактическа обстановка, съдът прие за доказана по несъмнен начин въз основа на показанията на разпитаните по делото свидетели Н.С. и В.М., от писмените доказателства, приложени по ДП– АУАН серия Д, №982194 от 30.04.2019 година, протоколи за доброволно предаване от 30.04.2019 година и от 04.07.2019 година, протокол за оглед на веществено доказателство от 08.07.2019 година, с приложен към него фотоалбум, справка за съдимост на обвиняемия, автотехническа експертиза и допълнителна такава и др.

В дадените в хода на съдебното следствие обяснения, обвиняемият И.  твърди, че не е управлявал моторното превозно средство. Заявява, че в района на кръстовище между на улица „Трети март“ и улица „Ал. Стамболийски“, когато се е разминал с друг полицейския автомобил, се е намирал върху мотопеда, но двигателя му не бил приведен в работен режим. Сочи, че по улица „Ал.Стамболийски“ е бутал мотопеда, опитвайки се да го запали, но тези му опити били безуспешни. Обв.И. твърди, че е задвижвал мотопеда чрез педалите, но не е привеждал двигателя в работен режим. Заявява, че след като е навлязъл в района на кръстовището между улица „Ал. Стамболийски“ и улица „Царибродска“ се е качил върху мотопеда, който до този момент е бутал. Обясненията на обвиняемия противоречат изцяло на показанията на свидетелите С. и М., кредитирани от съда с доверие като правдиви, логични и последователни, дадени от лица, незаинтересовани от изхода на делото, от които се установява, че обвиняемият И. е управлявал моторното превозно средство. Полицейските служители не са установили обвиняемият да бута мотопеда. Св.Н.С. категорично заявява, че не е видял обвиняемия да задвижва мотопеда с педали, напротив твърди, че движението се е реализирало чрез двигателя. Св. С. е управлявал полицейският автомобил с ниска скорост, при отворен прозорец, поради което е имал възможност и е чул шума от работещия двигател на мотопеда, управляван от обвиняемия И.. Твърденията на обвиняемото лице и за технически неизправности на МПС-то, не се потвърждават от останалите доказателства по делото. В този смисъл, съдът не дава вяра на обясненията на обвиняемото лице, чрез които се отрича управление на моторното превозно средство, тъй като същите не само, че са изолирани, но и противоречат на останалите доказателства по делото – показанията на свидетелите С. и М.. Не се установява свидетелите С. и М. да са пряко или косвено заинтересовани от изхода на делото, в каквато насока са обясненията на обвиняемия.

От така изложената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От обективна страна съдът прие за безспорно установено, че на 30.04.2019 година, около 17.20 часа, в град Елхово, област Ямбол, по улица „Александър Стамболийски“, обв. И. управлявал моторно превозно средство -мотопед с номер на рама хх х, което не е регистрирано по надлежния ред. Надлежния ред за регистрация на превозни средства е регламентиран в специален подзаконов нормативен акт - Наредба № 1-45/24.03.2000 година за регистриране, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС. Съгласно чл.2 от Наредба № 1-45/24.03.2000 година за регистриране, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС, моторните превозни средства и ремаркетата, предназначени за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, се представят за регистриране от звената „Пътна полиция" при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) или областните дирекции на МВР (ОДМВР) по постоянния адрес на собственика- за физическите лица, или по адреса на регистрация - за стопанските субекти. Наредбата не е приложима за регистрация по реда на същата, само за някои видове превозни средства, а именно- тролейбусите; верижните, строителните, селскостопанските и другите самоходни машини; моторните превозни средства, предназначени за състезания по затворен маршрут; велосипедите с допълнително монтиран двигател; инвалидните колички с двигател /чл.1, ал.4/, каквото не представлява процесното моторно превозно средство. Разпоредбата на чл.4, ал.1 от Наредбата задължава собственикът на моторното превозно средство да го представи, ведно с необходимите документи в определен срок за извършване на регистрация, промяна или прекратяване на регистрацията. Регистрацията на превозните средства се извършва по идентификационен номер (VIN), категория, марка и други данни /чл.5, ал.1 от Наредбата/.

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемия виновно, при форма на вина пряк умисъл по смисъла на ч. 11, ал.2 от НК, като същият е съзнавал, че управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, както и е бил наясно с установения ред и правилата за регистрация на превозните средства, т.е. бил е наясно, че не може да се движи без регистрационни табели и че такива се издават от оправомощените органи след преминаването през съответни процедури по регистрацията. Обвиняемият напълно съзнателно управлявал моторното превозно средство, което не е било регистрирано по надлежния ред.

Съдът, след като съобрази квалификацията на деянието и данните за личността на извършителя намери, че са налице предпоставките за приложение на чл.78 А от НК по отношение на обвиняемия И.С.. В санкцията на правната норма на чл. 345, ал.2, вр. ал. 1 от НК, законодателят е предвидил наказание „лишаване от свобода” до една година, или „глоба“ от 500.00 лв. до 1000.00 лв. Обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер, не е бил освобождаван от наказателна отговорност  по реда на раздел IV от глава VIII от Общата част на НК. В пряк и непосредствен резултат от инкриминираното деяние не са настъпили имуществени вреди. С оглед наличието на материалноправните предпоставки, визирани в чл. 78 а, ал. 1 от НК, съдът намери, че следва да освободи И.И. от наказателна отговорност, като му бъде наложено административно наказание “глоба”.

Предвиденият от закона размер на това административно наказание е от 1000 лв. до 5000 лв. Съдът определи размера на административното наказание, което следва да бъде наложено на обвиняемия на 1000.00 лв., т.е. минималният. При определяне размера на административното наказание глоба, съдът отчете наличие на смекчаващи отговорността обстоятелства – съдействието на обвиняемия за разкриване на обективната истина по делото, както и взе предвид неговото семейно и имотно състояние, като прецени, че в случая целите на административното наказание, предвидени в нормата на чл.12 от ЗАНН биха били постигнати като на обвиняемия бъде наложено административно наказание глоба в размер към минималния, предвиден в закона, а именно глоба в размер на 1000 лв.

Съдът прецени, че това наказание, наложено на обвиняемият би било съответно на извършеното от него деяние и ще постигне целите както на генералната и най-вече на специалната превенция, предвидени в ЗАНН.

По отношение на приложеният като веществено доказателство по делото мотопед с номер на рама хх х, намиращ се на съхранение в РУ – Елхово, след влизане на решението в сила, съдът постанови да се върне на лицето, от което е иззето – И.С.И..

На основание чл. 189, ал.3 от НПК, съдът осъди обвиняемият И.И. да заплати направените по делото разноски в размер на 369.60 лева в приход на републиканския бюджет по сметка на ОД на МВР – Ямбол и сумата от 20.00 лева в приход на бюджета на съдебната власт по сметка на РС -Елхово, както и 5.00 лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист в приход на  бюджета на съдебната власт по сметка на РС – Елхово.

Мотивиран от изложеното, съдът постанови съдебния си акт.

 

 

Районен съдия:

                                                  /Яна Ангелова/