Решение по дело №106/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 259
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 26 април 2021 г.)
Съдия: Росина Николаева Дончева
Дело: 20201800500106
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 31.07.2020 г.

                                                                          

В       И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, първи въззивен граждански състав, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти юни през две хиляди и двадесета година в състав:

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРА МИХАЙЛОВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

                                                                          РОСИНА ДОНЧЕВА

                                                                                                                                                                                                                 

при секретаря Теодора Вутева, като разгледа докладваното от съдия Дончева гр. д. № 106 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

Подадена е въззивна жалба от Б.А. *** срещу решение № 185/18.11.2019г., постановено по гр.д. № 542/2019 г. на РС-  С., с което е отхвърлен иска, предявен от Б.А.Ф. за прогласяване нищожност на договор за продажба, отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С.; отхвърлен иска на Б.А.Ф. за обявяване на относителна недействителност – спрямо нея на договор за продажба, отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С.; отхвърлен иска, предявен от Б.А.Ф. за осъждане на ответницата М.В.Г. да й предаде владението над недвижим имот, намиращ се на адрес: общ.  С., с. Т., жилищен блок на Комитет „Е..“, ет. 1, ап. 8, представляващ апартамент, състоящ се от една стая, кухня и други сервизни помещения, със застроена площ от 45,36 кв.м., ведно с  избено помещение № 8 със светла площ от 8, 68 кв.м., ведно с 6, 82 % идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху държавна земя. С решението ищцата е осъдена да заплати на ответницата разноски в размер на 700, 00 лева.

Постановено решение е обжалвано изцяло от ищцата Б.А.Ф., чрез адв. З.Н., с доводи за неправилност, незаконосъобразност и при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Намира за незаконосъобразен извода на първоинстанционния съд, че продажбата не е недействителна при условията на пълна начална нищожност, независимо от обстоятелството, че същата е изповядана извън канцеларията на нотариуса в нарушение на разпоредбата на чл. 573, ал. 2 ГПК. От приетият договор за наем се установявало, че нотариалната кантора на нотариус Маринов се е намирала изцяло на втория етаж на жилищна сграда в гр.  С., ул. „Ц. С.“. От показанията на свидетелката на ответницата следвало да се приеме, че сделката е извършена извън канцеларията на нотариуса. Незаконосъобразно  С.нския районен съд се е позовал на разпоредбата на чл. 576 от ГПК и чл. 573, ал. 3 ГПК, които визират други нотариални действия. Посочва, че нотариалният акт за прехвърляне на право на собственост върху недвижим имот се извършват само в канцеларията на нотариуса в работно време, но в процесния случай това е станало извън канцеларията на нотариуса. Това обстоятелство обуславя пълна начална нищожност на договора за продажба на процесния имот, от което следва, че сделката не е произвела вещно-прехвърлително действие. В нарушение на съдопроизводствените правила изтъква, че РС- С. е приел за погасен по давност вторият иск при условията на евентуалност, а именно иска по чл. 26 от СК. Това е иск за недействителност по отношение на съпруг и по отношение на него не е предвидена погасителна давност и на следващо място ответникът не се е позовал на такава давност и РС- С. я е приложил служебно. Визираният в нормата на чл. 24, ал. 4 от ГПК срок се отнася до разпореждане с обща вещ, а в случая вещта и индивидуална собственост на прехвърлителя – съпруг, но има характер на семейно жилище.По същество моли да бъде отменено постановеното решение и уважени предявените искове. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззимаемите страни М.В.Г. и Е.В.Ф. не изразяват становище.

В съдебно заседание Б.А.Ф., чрез адв. Н. поддържа жалбата, въззиваемата страна М.В.Г., чрез адв. А. я оспорва и моли да се потвърди решението на РС- С..

Софийски окръжен съд, като прецени събраните по делото доказателства, въз основа на закона и във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, намира за установено следното:

Въззивната жалба е подадена срещу подлежащ на въззивно обжалване акт, от процесуално легитимирано лице- ищец по иска Б.А.Ф., в законоустановения срок, поради което същата се явява допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Ищецът Б.А.Ф. е предявила срещу ответницата М.В.Г. искова претенция за прогласяване нищожност на договор за продажба, отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С.; евентуален иск и срещу ответницата Е.В.Ф. за обявяване на относителна недействителност – спрямо нея на договор за продажба, отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С.; за осъждане на ответницата М.В.Г. да й предаде владението над недвижим имот, намиращ се на адрес: общ.  С., с. Т., жилищен блок на Комитет „Е..“, ет. 1, ап. 8, представляващ апартамент, състоящ се от една стая, кухня и други сервизни помещения, със застроена площ от 45,36 кв.м., ведно с  избено помещение № 8 със светла площ от 8, 68 кв.м., ведно с 6, 82 % идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху държавна земя.

В исковата молба се твърди, че ищцата е наследник по закон /преживяла съпруга/ на В.В.Ф., починал на 06.06.2012 г. и оставил за своя наследница и дъщеря-ответницата Е.В.Ф.. По време на брака си с В.Ф. живеели в апартамент, намиращ се на адрес: общ.  С., с. Т., жилищен блок на Комитет „Е..“, ет. 1, ап. 8, индивидуална собственост на съпруга й. Ищцата твърди, че през 2011 г. съпругът й се разболял тежко от злокачествено заболяване, което довело до неговото обездвижване, но на 20.04.2012 г. с нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С. продал на първата ответница М.В.Г., описания недвижим имот. Твърди се, че сделката е извършена извън кантората на нотариуса, което прави сделката нищожна, поради противоречието й със закона, както и относително недействителна спрямо съпругата-на осн. чл. 26 от СК.

В постъпилия отговор от М.В.Г. се изразява становище за недопустимост и за неоснователност на исковите претенции. Твърди, че сделката е извършена в кантората на нотариуса и са спазени всички изисквания, а жилище не е било семейно, тъй като съпрузите живеели в друга къща. Релевира възражение за изтекла давност, поради неупражняване от ищцата на правото да иска обявяване на сделката за недействителна, който срок е изтекъл на 03.06.2015 г.

Ответницата Е.В.Ф. не е депозирала отговор.

Съдът от фактическа страна установи следното:

Не се спори между страните, че В.В.Ф., с договор за продажба на държавен недвижим имот по реда на Наредбата за държавни имоти, е придобил на 17.12.1990 г. апартамент № 8, на първи етаж, вх. Б, находящ се в с. Т., С.обл., състоящ се от една стая, кухня и сервизни помещения, със застроена площ 45, 36 кв.м., с прилежащите избено помещение № 8, със светла площ 8, 68 кв.м. и с 6, 82 % идеални части от общите части на сградата и правото на строеж. Описаният недвижим имот е индивидуална собственост на купувача В.Ф., тъй като е придобит преди сключване на гражданския брак с ищцата по делото. Няма спор, че на 20.04.2012 г. В.В.Ф. е продал на М.В.Г. процесния апартамент, която сделка е отразена в нотариален акт № 45, том I, рег. № 469, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов, с район на действие РС гр.  С..

Събрани са гласни доказателства, чрез разпит на свидетелите З.А.П., Т. М. И., Х. П. Р.  и  В. С. Г..

От разпита на свидетелката З.А.П. се установява, че познава Б. и покойния й съпруг, които живеели в апартамента. След като В.  се разболял  се преместили при майка му, за да си помагат в грижите. Свидетелката посещавала дома като медицинско лице. Сочи, че същият бил в тежко общо състояние, бил много слаб и изтощен, не можел да се храни, почти не разговарял или отговарял едносрично.

Свидетелката Т. И. посочва, че е брокер и в това си качество познава В.  и М.. Процесният апартамент бил обявен за продажба, но В.  се отказал да го продава и имота бил прехвърлен на сестра му-М.. Свидетелката видяла, че В.  го карат в количка и го вкарали във входа на първи етаж на сградата, където е кантората на нотариус Маринов. На първия етаж имало масичка и стол, свидетелката видяла нотариус Маринов да слиза заедно със секретарката и тогава свидетелката се качила към нейният офис. Секретарката после казала на св. И., че „там е подписана сделката-на масичката“, като инвалиди и хора, които не могат да се качат разписвали на тази масичка.

Свидетелят Х. П. Р. дава показания, че познава страните по делото. В.  и съпругата му живеели в апартамента до последно, ходели и при майката на В. , в къща, находяща се в с. Т.. В.  се разболял през 2011 г., а през 2012 г. започнал постепенно да се влошава. Когато вече трябвало да го обслужва някой се преместил при майка си, заедно със съпругата си и дъщеря си. Свидетелят знае, че В.  е закаран при нотариус, но според свидетеля е бил неадекватен.

От разпита на св. В. С. Г. /дъщеря на ответницата М.Г./ се установява, че след операцията, вуйчо й можел да се предвижва сам и да се самообслужва, не е ползвал инвалидна количка.

Прието е заключение на съдебно-медицинска експертиза, според което В.В.Ф. е страдал от злокачествено заболяване-рак на дебелото черво, поради което е бил в увредено общо състояние, но е могъл да се предвижва с помощ. Вещото лице счита, че В.Ф. е бил в състояние сам да посети канцеларията на нотариуса, но с помощ и подкрепа от друго лице.

От представения договор за наем на недвижим имот от 20.10.2008 г.  се установява, че Г. Ц.М. е наел следния недвижим имот: две помещения-северозападно и югозападно на вторият етаж от масивна двуетажна сграда и тавански етаж и едно таванско помещение-североизточно, находящо се на таванският етаж от същата сграда, построена в УПИ – находящ се в гр.  С., ул. „Ц. С.“ № 15, които помещения наемателят ще ползва за нотариална кантора както следва:северозападно помещение с площ от 20 кв.м. – за канцелария на нотариуса, югозападно помещение с площ от 18 кв.м. – за приемна и таванско помещение от 12 кв.м. за служебен архив.

С оглед на събраните по делото доказателства, съдът намира от правна страна следното:  

Във въззивната жалба отново се поддържа, че сделката е изповядана извън канцеларията на нотариуса, което се установява с ангажираните по делото доказателства.

Въззивният съд счита, че правната квалификация на предявения иск за нищожност на нотариалния акт е чл. 26, ал.2 изр.1 предл. 3 ЗЗД – липса на предписана от закона форма /така е заявила и ищцата, чрез адв. Н. в о.с.з. на 01.10.2019 г./. Липсата на предписана от закона форма е частна хипотеза на противоречието на закона и самостоятелно основание за нищожност.

В основата на спора по настоящото дело стои въпросът за истинността на нотариалното удостоверяване относно мястото, на което е бил издаден нотариалния акт – дали това е станало в канцеларията на нотариуса в гр.  С., както е посочено в нотариалния акт, или извън нея.

  Според разпоредбата на чл. 573, ал. 2 ГПК подлежащи на вписване нотариални актове се издават само в канцеларията на нотариуса в работно време. В тази връзка следва да се изясни въпроса - дали нарушението на чл. 573, ал.2 ГПК води до нищожност на нотариалното действие.

Нотариалните удостоверявания са писмени, свидетелстващи изявления на нотариуса, издадени в пределите на неговата компетентност и по реда, предписан от закона, които удостоверяват с обвързваща доказателствена сила удостоверените обстоятелства. Видовете нотариални удостоверявания са изчерпателно изброени в разпоредбата на чл. 569 ГПК, със заглавие „Нотариални удостоверявания“.

В чл. 576 ГПК изчерпателно са изброени случаите, при които нотариалното действие е нищожно. Нищожност на нотариалното удостоверяване ще е налице, когато има съществени недостатъци, които водят до незаконосъобразност на извършеното действие. Тези недостатъци се групират в три групи: 1) недостатъци, които се отнасят до правата и задълженията на нотариуса във връзка с неговата компетентност – чл. 569, чл. 570, ал.1, чл. 573, ал.1 и чл. 575 ГПК; 2) недостатъци, които произтичат от запретеността на сделката – чл. 574 ГПК; 3) недостатъци, които се отнасят до предписаната от закона форма и до изпълнение на поставените от закона условия за извършване на нотариални удостоверявания – чл. 578, ал.4, чл. 579, чл. 580, т.1, 3, 4 и 6, чл. 582, чл. 583 и чл. 589, ал.2 ГПК. Основанията са изчерпателно посочени в чл. 576 ГПК и разпоредбата не може да се тълкува разширително. Нарушението на чл.573 ал.2 ГПК не е предвидено в чл.576 ГПК като такова основание и не може да обоснове нищожност на извършено извън канцеларията на нотариуса удостоверяване. Този недостатък на нотариалното удостоверяване е относим към задълженията на нотариуса, но не и към предписаната от закона форма.

Нормата на чл. 576 ГПК има санкционен характер, поради което не се прилага разширително. В този смисъл е и практиката на  ВКС-Определение № 492/30.05.2016 г. по гр.д. № 1853/2016 г. на ВКС, IVг.о., Определение № 679/01.07.2010 г. по гр.д. № 1661/2009 г. на ВКС, III г.о.

С оглед изложеното следва да се приеме, че дори извършена извън канцеларията на нотариуса, сделката не е нищожна. Само за пълнота следва да се посочи, че от свидетелските показания на св. Т. И. не се установява, че сделката е изповядана извън канцеларията на нотариуса. Свидетелката е видяла нотариуса и секретарката му да слизат на първи етаж на сградата, но по отношение на мястото на изповядване на сделката не съобщава свои собствени възприятия, а преразказва възприятия на други хора  -  „След това секретарката ми каза, че там е подписана сделката-на масичката.Инвалиди и хора, които не могат да се качат са разписвали там на тази масичка“.

Ето защо, въззивният съд намира, че решението на РС- С. в тази част е правилно и следва да се потвърди.

 

По иска с правно основание чл. 26 от СК

Според даденото разрешение в т. 2 на ТР № 5 от 29.12.2014 г. по тълк. д. № 5/2013 г., ОСГТК на ВКС сделката на разпореждане със семейното жилище-личната собственост на единия съпруг, извършена от него без съгласието на другия и без разрешение на районния съд е относително недействителна спрямо съпруга-несобственик. Сделката може да бъде заздравена с даване на съгласие от съпруга-несобственик след сключването й. Относителната недействителност, според дадената й в ТР № 1/19.04.2004 г. на ОСГК на ВКС характеристика, предполага действителна правна сделка, която поражда желаните и целени правни последици, но по силата на закона тази сделка няма действие спрямо едно или няколко лица. Последиците на относителната недействителност са ограничени спрямо определени лица и по отношение на определени имущества, тя няма действие по отношение на всички и може да бъде заздравена. Разпоредителната сделка със семейното жилище - лична собственост на съпруга-прехвърлител, поражда незабавни последици за сключилите я страни, но няма действие за другия съпруг, ако той не е дал съгласие за разпореждането и липсва разрешение на районния съд за него. Така извършеното разпореждане със семейното жилище е в относително, нестабилно, временно положение. Сделката се заздравява, ако съпругът - несобственик даде съгласие за нея след сключването й във формата по чл. 42, ал. 2 ЗЗД или ако не я оспори по исков ред. Това разрешение отчита както защитените с изискването за съгласие по  чл. 26 СК /23 СК отм./ права на съпруга - несобственик и семейния интерес, така и интереса на третото лице - приобретател по сделката и сигурността на гражданския оборот.

В т. 2 на мотивите на ТР № 5/2013 г. на ОСГТК на ВКС е прието, че упражняването на това право на съпруга не е ограничено със срок. В този смисъл РС- С. е достигнал до грешен извод, че предявеният иск е погасен по давност. Позовал се е на чл. 24, ал. 4 от СК, според който другият съпруг може да оспори по исков ред разпореждането с вещно право върху обща недвижима вещ, в 6-месечен срок от узнаването, но не по-късно от три години от извършването му. И като е приел, че срокът е изтекъл преди предявяване на иска на 12.09.2018 г., е отхвърли иска с правно основание чл. 26 от СК.

В решение № 404 от 10.01.12 г. на ВКС по гр. дело № 1720/10 г. на III г. о. на ВКС се приема, че меродавният признак за определяне на жилището като "семейно" е фактическото му обитаване от съпрузите и техните ненавършили пълнолетие деца за задоволяване на техните жилищни нужди в ежедневието. Според задължителната съдебна практика, съдържаща се в разрешенията, дадени в ППВС № 12/1971 г., семейното жилище обхваща съвкупността от жилищни и сервизни помещения, които по своето предназначение задоволяват битовите нужди на семейството.

От свидетелските показания на св. З.П., на които съдът дава вяра, се установява, че Б. и покойния й съпруг, живеели в апартамента, преместили се при майката на В. , когато се влошило здравословното му състояние.  Същите факти се установяват и от показанията на св. Х.Р.. От свидетелските показания съдът прави извод, че процесното жилище има характер на семейно по смисъла на § 1 от ДР на СК.

Въззивният съд счита обаче, че искът е недопустим по следните съображения:

Разпоредбата на  чл. 26 от СК определя и процесуалната легитимация на страните. Иск за обявяване на недействителност на разпоредителна сделка с недвижим имот на основание  чл. 26 от СК / чл. 23 от СК (отм.); може да бъде предявен само от лице, което има качеството на съпруг- несобственик, но не и от лице, което има качеството на преживял съпруг.

 Съгласно трайно установената съдебна практика, обективирана в решение № 307/17.10.2012 г. на ВКС по гр. д. № 295/2012 г., решение № 98 /15.03.2011 г. на ВКС по гр. д. № 659/2010 г., решение № 644 /10.07.2000 г. на ВКС по гр. д. № 38/00 г. на ВКС, II г. о. и др., със смъртта на единия от съпрузите бракът се прекратява поради което, когато е починал съпругът, който е собственик на жилището, което до момента е било семейно, другият дотогавашен съпруг, който не е собственик, вече няма качеството на съпруг, а е наследник на починалия. Жилището, което до момента на смъртта е било "семейно", вече не е "семейно" и със смъртта на собственика и прекратяването на брака правата на другия дотогавашен съпруг (вече наследник) по отношение на жилището се погасяват. Правният интерес на ищцата да обяви прехвърлянето за непротивопоставимо като съпруг - несобственик е обусловен в случай на развод или унищожаване на брака, но със смъртта на съпруга и бракът е прекратен и това вече е правно невъзможно - решение № 644 от 10.07.2000 г. по гр. д. № 38/00 г. на ВКС, ІІ г.о. Затова преживелият съпруг не е процесуално легитимиран да предяви иск за прогласяване на недействителността на договора на специалното основание, визирано в СК.

 В настоящият случай жалбоподателката Б.А.Ф. е предявил иска по  чл. 26 от СК след смъртта на съпруга си. С неговата смърт обаче, бракът им е прекратен, поради което същата няма качеството на съпруг, а на преживял съпруг- наследник. С оглед на това същата не е процесуално легитимирана да предяви иск по  чл. 26 от СК, което обуславя неговата недопустимост.

Процесуалната легитимация е абсолютна процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно и нейната липса обуславя недопустимост на производството. С оглед на това в частта, с която предявеният иск по чл. 26 от СК е отхвърлен, решението на РС- С. следва да се обезсили и прекрати производството по делото.

Решението в частта, с която е отхвърлен предявеният иск за собственост с правно основание чл. 108 от ЗС е правилно.

   Искът за собственост, регламентиран в чл. 108 от ЗС, е способ за правна защита на невладеещия собственик срещу владения несобственик. За да бъде уважен иска, в доказателствена тежест на ищеца е да установи елементите от фактическия състав на правната норма, а именно: че има качеството на собственик на вещта- предмет на иска, че вещта се владее от ответника и че владението е без основание.

 В настоящият случай жалбоподателят не е установил правото си собственост върху процесния апартамент.

 Жилището- предмет на иска е било еднолична собственост В.В.Ф., починал на 03.06.2012 г. Същият с договор за продажба, сключен на 20.04.2012 г., отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 469, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов, с район на действие РС гр.  С. е прехвърлил правото на собственост върху жилището на ответницата М.В.Г.. Предвид извършената разпоредителна сделка процесният имот към момента на откриване на наследството не е бил в патримониума на наследодателя, поради което жалбоподателят не е придобил права върху процесния имот в резултат на настъпило наследствено правоприемство. Същата няма самостоятелни права върху вещта, тъй като имотът е бил лична собственост на съпруга й. В този смисъл, решението на РС- С. като правилно и законосъобразно следва да се потвърди.

С оглед изхода на делото на М.В.Г. следва да се присъдят разноски в размер на 100, 00 лева, съгласно представен списък по чл. 80 ГПК.  

Воден от горното, окръжният съд  

 

Р   Е   Ш   И :

ОБЕЗСИЛВА решение № 185/18.11.2019г., постановено по гр.д. № 542/2019 г. на РС-  С., в частта, в която е отхвърлен иска с правно основание чл. 26 от СК, предявен от Б.А.Ф. с ЕГН: ********** ***, срещу М.В. *** и Е.В.Г. ***,  за обявяване на относителна недействителност – спрямо нея на договор за продажба, отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С. и ПРЕКРАТЯВА производството по делото в тази част.

ПОТВЪРЖДАВА решение № 185/18.11.2019г., постановено по гр.д. № 542/2019 г. на РС-  С., в частта, в която е отхвърлен, предявен от Б.А.Ф., иск по 26, ал.2 изр.1 предл. 3 ЗЗД, за прогласяване нищожност на договор за продажба, отразен в нотариален акт № 45, том I, рег. № 465, н.д. № 41 от 2012 г. на нотариус Георги Маринов № 143 на НК и район на действие РС- С.; в частта, в която е отхвърлен иска на Б.А.Ф. за осъждане на ответницата М.В.Г. да й предаде владението над недвижим имот, намиращ се на адрес: общ.  С., с. Т., жилищен блок на Комитет „Е..“, ет. 1, ап. 8, представляващ апартамент, състоящ се от една стая, кухня и други сервизни помещения, със застроена площ от 45,36 кв.м., ведно с  избено помещение № 8 със светла площ от 8, 68 кв.м., ведно с 6, 82 % идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху държавна земя.

 

         ОСЪЖДА Б.А.Ф. с ЕГН: ********** *** заплати на М.В.Г. *** сумата от 100, 00 лв. /сто/ лева, представляваща разноски за адвокатско възнаграждение.

 

 

Решението може да се обжалва пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                         2.