Решение по дело №670/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 833
Дата: 4 май 2023 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20237180700670
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 833

 

гр. Пловдив, 04.05.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ХХI състав, в открито заседание на деветнадесети април през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН РУСЕВ

НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

 

при секретаря Христина Николова с участието на прокурора Иван Илевски, като разгледа докладваното от председателя Мариана Шотева КАНД № 670 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. последно от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Комисията за финансов надзор против Решение № 2380/19.12.2022 г., постановено по АНД № 3670/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив (ПРС), Х наказателен състав, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № Р-10-731/16.09.2021 г., издадено от М.Ф. – заместник-председател на Комисията за финансов надзор, с което на К.В.Д., ЕГН ********** е наложено административно наказание глоба в размер на 1 000 лева за нарушение по чл. 116а1 ал. 4, изр. последно от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК).

В жалбата се сочи, че решението противоречи на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК и се настоява за отмяната му и потвърждаване на наказателното постановление. Претендира се юрисконсултско възнаграждение за всички съдебни инстанции.

Ответникът по касационната жалба – К.В.Д. оспорва касационната жалба и моли решението на ПРС като правилно и законосъобразно да се остави в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на така подадената касационна жалба.

Административен съд – Пловдив, ХХI състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания и в изпълнение изискването на чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежна по чл. 210 от АПК страна в преклузивния по чл. 211 от АПК срок, поради което е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на производство пред ПРС е било НП № Р-10-731/16.09.2021 г., издадено от заместник-председател на Комисията за финансов надзор, с което на К.В.Д., ЕГН **********, с постоянен адрес *** в качеството му на кандидат за изборна длъжност (член на управителния орган – СД) в „Булгар Чех Инвест Холдинг“ АД, ЕИК *********, е наложено административно наказание глоба в размер на 1 000 лева на основание чл. 221, ал. 1, хипотеза първа, т. 2 от ЗППЦК за извършено нарушение по чл. 116а1 ал. 4, изр. последно от ЗППЦК.

НП е издадено въз основа на АУАН № Р-06-330/21.04.2021 г., съставен от И.Г.Н. на длъжност младши експерт в отдел „Надзор на публични дружества, емитенти на ценни книжа и дружества със специална инвестиционна цел“, Дирекция „Надзор на инвестиционната дейност“, управление „Надзор на инвестиционната дейност“ на Комисията за финансов надзор. АУАН е съставен за това, че при извършена документна проверка на място в КФН е установено, че „Булгар Чех Инвест Холдинг“ АД е публично дружество по смисъла на чл. 110, ал. 1 от ЗППЦК, вписано под № РГ-05-0050 в регистъра по чл. 30, ал. 1, т. 3 от Закона за Комисията за финансов надзор, чиито акции са допуснати до търговия на регулиран пазар и като такова е адресат на разпоредбите на ЗППЦК и на ПНА по прилагането му. Чрез единната електронна система за предоставяне на информация на КФН по електронен път – e-register, с вх. № 10-05-708 от 15.02.2021 г. е констатирано, че „Булгар Чех Инвест Холдинг“ АД е представило покана за свикване на извънредно общо събрание на акционерите (ИОСА), насрочено за 19.03.2021 г., съответно на 02.04.2021 г. при условията на чл. 115, ал. 14 от ЗППЦК, в чийто дневен ред е включена точка 1 с предложение за промяна на персоналния състав на управителния орган на публичното дружество и по-конкретно избора на Д. за нов член на СД на „Булгар Чех Инвест Холдинг“ АД. Към поканата за ИОСА в изпълнение на законовите изисквания е установено, че от дружеството са представени изискуемите писмени материали, касаещи кандидата за изборна длъжност, в т.ч. свидетелство за съдимост и декларация за независимост, предоставено от Д. на основание чл. 116а1 ал. 4, изр. първо от ЗППЦК. Посочено е, че видно от протокол за проведено на 02.04.2021 г. ИОСА, постъпил в КФН, с вх. № 10-05-1638 от 05.04.2021 г., е взето решение за избора на Д. за член на СД, като лицето не е присъствало на събранието. От същия протокол е установено, че нито в хода на разискванията и гласуването по т.1.2 от дневния ред, нито към последващ момент от събранието, Д. е обективирал своето потвърждение относно верността на представените от него документи по чл. 116а1 ал. 4, изр. първо от ЗППЦК, доказващи липсата на обстоятелства по чл. 116а1 ал. 1 от ЗППЦК, с което е нарушил разпоредбата на чл. 116а1 ал. 4, изр. последно от ЗППЦК, което съгласно чл. 221, ал. 1, т. 2 съставлява административно нарушение, за извършването на което е предвидена санкция. Прието е, че нарушението е извършено на 02.04.2021 г. в град Пловдив. Административното наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка, която е възприета от административнонаказващия орган и възпроизведена в оспореното пред районния съд НП. Въпреки че от лицето в законоустановения срок (доколкото АУАН е връчен на 21.04.2021 г., съответно тридневният срок за възражения изтича на 26.04.2021 г., с оглед на това, че 24.04.2021 г. е неприсъствен ден) е входирано възражение, към което са приложени и доказателства, в НП е прието, че такова не е постъпило и съответно не е обсъдено.

С обжалваното пред настоящата инстанция решение ПРС е приел от една страна, че АУАН е съставен, съответно НП са издадени от компетентни органи, както и че са спазени сроковете по чл. 34 от ЗАНН, но от друга е приел, че от събраните доказателства не се установяват съставомерните елементи на фактическия състав на нарушението по чл. 116а1 ал. 4, изр. последно от ЗППЦК. Мотивирано е в тази насока, че съгласно чл. 116а1 ал. 4, изр. последно от ЗППЦК, кандидатите за изборна длъжност потвърждават верността на предоставените документи – свидетелство за съдимост и декларация по чл. 116а1 ал. 2 от ЗППЦК на общото събрание, на което е предложен изборът им, но в нормата липсва изискване за формата, в която следва да се извърши горепосоченото потвърждение на верността на представените документи, а отделно от това, липсва изискване кандидатът за изборна длъжност да присъства на общото събрание, на което е предложен изборът му. При така установеното и с оглед липсата на изрично изискване за форма, ПРС е приел, че задължението би могло да бъде изпълнено както в устна форма на самото общо събрание, така и в писмена форма, както е и било изпълнено от жалбоподателя, доколкото същият е уведомил писмено единственият присъствал на общото събрание акционер – „Стикс 2000“ ЕООД чрез законния му представител К., който, разпитан като свидетел по делото, е потвърдил това обстоятелство. Прието е също така, че фактът, че уведомлението не е било протоколирано в протокола за общото събрание, не може да се вмени във вина на жалбоподателя, който нито е присъствал на същото, нито е участвал в изготвянето на протокола. Отделно от това е констатирано, че в случая не е установено и акционерите (в случая единственият присъствал представител на дружеството-акционер) да са възразили срещу начина на уведомяването им, като такива възражения не са протоколирани при разискването на т. първа от дневния ред на ИОСА от 02.04.2021 г., нито е било изисквано личното изслушване на кандидата или събирането на допълнителна информация.

Като е стигнал до тези правни изводи, районният съд е постановил правилен съдебен акт - всички доказателства са преценени при постановяване на обжалваното решение и в този смисъл изводите на първоинстанционния съд са напълно обосновани. Обсъдени са също всички възражения на страните и на тях е даден отговор, подкрепен от събраните по делото доказателства, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд, изключително обстойни и обосновани.

За пълнота и с оглед наведените възражения в касационната жалба, следва да се посочи, че действително, представеното писмено потвърждение с възражението срещу АУАН, е частен писмен документ, същият обаче не е оспорен от КФН – нито в хода на административнонаказателното производство, нито в хода на съдебното такова, поради което и като подписан от лицето, което го издава, следва да се приеме, че съставлява доказателство, че съдържащото се изявление е направено именно от това лице, т.е. е автентичен, а доколкото не е оспорен от гледна точка на съдържание, то този документ е истински и следва да се зачете формалната му доказателствена сила относно съдържащото се признание. Казано по друг начин, с оглед събраните по делото доказателства, се следва извод, че на 02.04.2021 г. Д. в писмен вид е потвърдил верността на предоставените документи – свидетелство за съдимост и декларация по чл. 116а1 ал. 2 от ЗППЦК.

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, а атакуваното решение на районния съд е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. последно от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХI състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2380/19.12.2022 г., постановено по АНД № 3670/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, Х наказателен състав.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                2.