Определение по дело №1010/2016 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 април 2017 г.
Съдия: Камен Георгиев Гатев
Дело: 20165240101010
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

  П Р О Т О К О Л  № 129

                                                                            

 

Година........2017                                                                       Град ПЕЩЕРА

 

ПЕЩЕРСКИ  РАЙОНЕН  СЪД                                граждански  състав

                                

На 20.04.2017 г. / двадесети април две хиляди и седемнадесета година/

 

В публично заседание в следния състав:

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАМЕН ГАТЕВ

                                                                          

СЕКРЕТАР :.......................С.П.....................................

Сложи за разглеждане докладваното от.................................съдия ГАТЕВ

 ГРАЖДАНСКО дело.......№....1010......по описа за..........2016.........година.

На именното повикване в......10,00…....часа се явиха:

 

За ищеца EТ “Алфа Комерс Груп – Елена Грозданова“ редовно уведомен не се явява законен представител. За него се явява процесуален представител адв. С.И..

           За ответника НЧ „Никола Й. Вапцаров – 1903“ с. Бяга редовно уведомен не се явява законен представител. За него се явява процесуален представител адв. С..

Явява се в.л. С.Т. редовно призован.

АДВ. И. – Да се даде ход на делото.

АДВ. С. – Да се даде ход на делото.

Съдът счита, че няма пречка по хода на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

Пристъпи се към изслушване на вещото лице.

Сне се самоличността на вещото лице:

В.Л. С.Р.Т. – 46 год., български гражданин, женен, неосъждан, без родство.

На вещото лице се напомни отговорността по чл. 291 НК.

Обеща да даде безпристрастно заключение.

В.Л. Т. – Поддържам представените заключения.

АДВ. С. – Беше Ви поставена задача да изследвате дали подписа е положен от Елена Грозданова и върху ИМ, ИМ изследвали ли сте я?

В.Л. Т. – Да, отговорил съм в първия протокол от 16.03.2017 г. За отразеното във втория протокол, тъй като документът е съставен, за да се упълномощи адв. И., затова цитирам и този документ. Имам предвид подписа на упълномощителя.

АДВ. С. – Нямам повече въпроси.

АДВ. И. – Нямам въпроси.

Съдът счита, че следва да се приемат двете изготвени от в.л. Т. експертизи, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРИЕМА Протокол от 16.03.2017 г. и Протокол от 03.04.2017 г. за извършени съдебно-почеркови експертизи.

ДА се изплати на в.л. Т. внесената сума до момента общо от 300 лв., като ще следва ответната страна да довнесе в едноседмичен срок от днес разликата от 19,71 лв. за изплащането на възнаграждението на вещото лице, съобразно представените 2 бр. справки декларации.

 

АДВ. С. – Получава се така, че от заключенията на вещото лице се установява, че ИМ не е подписана от ищеца. В миналото с.з. пълномощникът на ищеца адв. И. представи декларация от Елена Грозданова, че подписът върху ИМ е положен лично от г-жа Грозданова, обаче тази декларация не ни върши работа, тъй като това, което тя декларира, се оказва невярно. Така че аз считам, че ние нямаме подписана ИМ в процеса и това процесуално действие не е извършено надлежно, което означава, че и срокът по ГПК за подаване на ИМ не е спазен, имаме ненадлежно упълномощаване и по производството по чл. 410 ГПК, така че към настоящия момент считам, че исковият процес е недопустим.

АДВ. И. – Искам да кажа още веднъж моето мнение – считам, че е неоснователно искането на колегата. Декларацията сме я представили от името на доверителката ми, която заявява, че подписите са положени от нея. Считам, че така направената експертиза е неотносима по делото и не може да се сравнява с това, което Грозданова е казала в декларацията. Считам, че тези искания от страна на пълномощника на ответната страна са неоснователни, тъй като те дори и в писмения си отговор не са възразили, че положените подписи съгласно чл. 193 ГПК не са от доверителката ми, тоест имаме преклузия. Освен това, ИМ е постъпила в съда преди изтичане на преклузивния срок по чл. 415, ал.1 ГПК и дори и да предположим, че първоначално не е подписана от доверителката ми, то с потвърждаването на подписа й с декларацията, тя се смята за редовна от момента на подаването й съгласно чл. 129, ал.5 ГПК. Цитирам определение № 408/09.07.2015 г. по дело № 2621/2014 г. на ВКС, ІІ ТО.

АДВ. С. – Представената практика не е задължителна, тя е по друг казус, който е бил обсъждан самостоятелно, а съобразно чл. 7 и чл. 101 ГПК, съдът през цялото време на процеса следи за надлежността на извършваните процесуални действия, така че тук не можем да говорим за никаква преклузия, преклузията е само по отношение на доказване на материални права по исковия процес, в случая това не се установява. По отношение на тезата на адв. И., че с декларация Елена Грозданова потвърждава своя подпис, тази декларация не може да дерогира заключението на вещото лице, защото декларацията е едно твърдение, което може да бъде вярно или невярно, а в случая деклараторката носи и наказателна отговорност за своето твърдение, и тук експертизата доказва, че това твърдение е невярно и затова тази декларация не може да изиграе ролята на потвърждаване на извършени процесуални действия, тя не потвърждава, че пълномощникът е действал с надлежна представителна власт никъде.

Съдът намира на първо място, че от първоначалната експертиза от 16.03.2017 г. се установява, че подписът, положен в ИМ, не е на лицето Елена Грозданова, съответно ИМ не е подадена чрез пълномощник, в случая адв. И., и при това положение не следва да бъде даван срок на ищеца, за да потвърждава евентуално извършени действия без представителна власт от страна на адв. И., и от тук се налага извода, че несъмнено месечният срок за предявяване на иска по чл. 422 ГПК е пропуснат. На второ място, от втората експертиза от 03.04.2017 г. се установява, че и по заповедното производство по ч.гр.д. № 776/2016 г., адв. И. пък е действала по силата на пълномощни, в които подписите отново не са положени от Елена Грозданова, а по това дело би могло да се даде срок да се потвърдят действията на адвоката, каквато процесуална възможност по принцип съществува, но следва да се отбележи, че това дело се е развило при друг съдебен състав, затова съдът счита, че не следва в настоящия процес да дава възможност и срок на Елена Грозданова да се потвърждават действия  по дело, което не е разглеждано от настоящия съдебен състав. Всичко гореизложено налага извода, че процесът е недопустим, тъй като се извършват процесуални действия без процесуална власт първо по заповедно производство, а на второ място в исков процес по чл. 422 ГПК при пропуснат преклузивен срок за предявяване на иска. С оглед на изложеното съдът счита, че следва производството по делото да бъде прекратено.

 

АДВ. С. – На основание чл. 78 ГПК претендирам изплащането на разноски, за тази цел представям списък на разноските и договор за правна защита и съдействие.

АДВ. И. –Възразявам по отношение на присъждането на разноските, това е прекомерност.

С оглед на представените доказателства за извършени разноски  и адвокатско възнаграждение и внесените до момента 300 лв. от ответната страна, съдът намира, че следва да се присъдят общо 920 лв. разноски.

  

         С оглед изложеното, съдът

 

         О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по настоящето гр.д. № 1010/2016 г. по описа на съда.

ОСЪЖДА ищеца EТ “Алфа Комерс Груп – Елена Грозданова“ да заплати на ответника сумата от 920 лв. разноски.

Определението може да бъде обжалвано пред ПОС в едноседмичен срок от днес.

            Протоколът се изготви в с.з., което приключи в 10,35 ч.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                        СЕКРЕТАР: