Решение по дело №17547/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1075
Дата: 27 март 2018 г. (в сила от 27 април 2018 г.)
Съдия: Недялка Николова Вълчева
Дело: 20175330117547
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №1075

 

гр. Пловдив, 27 03 2018 г.

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 3 бр. състав, в открито съдебно заседание  на 06  03 2018 година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ВЪЛЧЕВА

 

 

при участието  на секретаря Иванка Боева , като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №17547/2017г . по описа на ПРС, 3ти бр. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен иск с правно основание чл.  150 СК. Ищцата Т.М.И. ЕГН **********    - действаща лично и със съгласието на свята майка и законен представител З.В. К. ЕГН ********** , е предявила иск за  увеличаване размера на определената месечна издръжка ,която  ответникът   М.С.И. ЕГН **********   и заплаща– а именно от 120 лв  в размер на 300лв.

 

Съдът е сезиран с искова молба от Т.И., непълнолетна, действаща със съгласието на своята майка и законен представител против М.И.. Твърди се, че ответникът е биологичен баща на ищцата. С Решение по гр.д. №8628/2014 г. на ПРС, ІІІ бр.с., ответникът е осъден да заплаща месечна издръжка на дъщеря си в размер на 120 лв., начиная от завеждане на исковата молба. Изминали са повече от 3 години от присъдената издръжка. Ищцата е пораснала. В момента е ученичка в 8 клас в училище „******“, като значително  са се увеличили разходите за нейното отглеждане и обучение. Твърди се  влошаване на здравословното състояние, както и  двукратна хоспитализация. Лечението изисква значителни разходи. Същевременно майката на ищцата е сериозно болна. Лекува се в Психиатричния диспансер, освидетелствана  от ТЕЛК, с определена  пенсия от 130 лв. Твърди се, че към 2014 година доходите на ответника са били в размер на 680 лева, а сега би следвало да са по-високи. Ответникът няма други деца, на които да дължи издръжка.

От съда се иска да увеличи определената издръжка от 120 лева на 300 лева месечно , считано от  завеждане на исковата молба. Прилагат се писмени доказателства.

В срока по  чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от ответника. Твърди се, че оспорва иска.  Към настоящия момент доходите му не са увеличени. Получава брутно месечно възнаграждение от 504 лева и не е в състояние да заплаща претендираната издръжка. Изразява готовност да заплаща издръжка в размер на 150 лева.  Не възразява срещу приемането на писмените доказателства, с изключение на експертно решение, касаещо З.К.  и епикриза на същото лице. Твърди се, че полага грижи за болните си родители.

 Квалификацията на иска е по чл. 150 от СК.

 

 

 

Пловдивският районен съд, като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

Между страните не се спори, и от представеното   по делото удостоверение за раждане се установява, че  Т.М.И. ЕГН **********  е  дъщеря на З.В. К. ЕГН ********** И М.С.И. ЕГН **********    .  Видно от представеното съдебно решение№3203/31 07 2014г ,постановено по гр д 17547/2017г  бащата е осъден да заплаща месечна издръжка в размер на  120лв на дъщеря си Т. .Решението е влязло в сила на 26 08 2014г 

От събраните по делото гласни доказателства- св.  В. К. /с родство- дядо на ищцата/ се установява, че от раждането на детето Т. родителите не живеят заедно . Детето живее в дома на свидетеля от раждането си .Майката на Т. е с решение на ТЕЛК ,определена и е пенсия по болест в размер на 130лв.Майката полага грижи за детето ,но разчита на помощта на свидетеля .Издръжката на детето е поета от свидетеля .Детето посещава училище ,справя се добре с учебния материал . На месец заплащат 70лв за транспорт до училището и обратно .Детето има здравословен проблем и се нуждае от ортопедични обувки ,които струват 190лв и не се поемат като социално плащане .Закупуват му се ортопедични стелки ,като цената им е 45лв .Майката на Т. страда от психично заболяване ,пие лекарства ,лекува се в ЦПЗ .Няма други деца освен Т. ,бщата също ням други деца .Месечната издръжка ,която бащата заплаща на детето Т. е 120лв ,като понякога закъснява с плащането .Тези пари са крайно недостатъчни за издръжката на детето ,за дневни разходи , учебни такива ,здравни и образователни потребности .веднъж годишно на детето се закупуват учебници ,като цената им е 150лв ,всяка сутрин и се предоставят джобни в размер на 4-5 лв .две униформи са закупени на детето ,всяка с цена 30лв .Целта на майката и дядото е детето да учи и да напредва .Бащата не търси детето .Единствено заплаща определената издръжка ,като полага грижи и за децата на починалия си брат .ответникът работи в ,,МАТРАЦИ ТЕД,,от доста години . В почивните дни помага за монтаж на ковано желязо ,като му заплащат по 100-150лв ,отделно от заплатата ,която реализира . Свидетелят е закупил апартамент на ул ,,Б. ,, ,който е определил за детето Т. ,да подсигури нейните нужди за вбъдеще .Майката на Т. опитала да работи в Гърция ,но не могла да издържи ,не се чувствала добре ,заради здравословните си проблеми .

От разпита на свидетеля А. / без родство/ се установява ,че ,че е съсед на ответника . Познава и детето Т. . Ответникът няма други деца ,освен Т. .Последният заплаща месечна издръжка зв размер на 120лв ,не притежава недвижими имоти и МПС , .Често ответникът му искал пари назаем .Последният теглил кредит за да направи гроба на бба си ,той я гледал и той я погребал .Където го извикат – ходи да работи ,свидетелят не знае да монтира ковано желязо .

Видно от приложените  епикризи  детето Т.И. страда от ,,Други юношески артрити ,колянна голям пищял /тибия/ колянна става ,изписана е с терапия ,няколкократно лекувана по този повод.

От приложената справка от СУ ,,****** ,,гр П. се установява ,че детето е ученичка в 8 клас през учебната 2017/2018г

Видно от представеното решение на ТЕЛК , майката на детето е с 50 процента намалена работоспособност .

От изготвения социален доклад се установява ,че от раждането си детето Т. се отглежда от майкта и нейните родители .  Според бащата ,майката посреща по адекватен начин нуждите на детето .Бащата ежемесечно заплаща издръжка в размер на 120лв.Според бащата майката препятства контактите им и настройва детето против него .Необходимо е родителите да подобрят взаимоотношенията си и да вземат съвместно решенията ,свързани с отглеждането и възпитанието на дъщеря си

От изисканата справка от НАП-ТД –Пловдив ,се установява ,че майката на детето има регистриран трудов договор ,при месечно възнаграждение от 646,80лв,притежава недвижим имот ,бащата също има регистриран трудов договор , при  месечен облагаем доход за 2017г от 642 до 957лв  . ,притежава недвижим имот .И двамата родители нямат други деца ,на които да дължат издръжка

При така установените факти от значение за спора съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде уважен искът за увеличаване размера на месечна издръжка на  детето  следва да се установи, че ответникът е баща на детето, като следва да бъде установен размерът на доходите на всеки от родителите на детето ,с оглед преценката на възможностите им да осигурят издръжка на децата си .

Задължението за издържане на детето до навършване на пълнолетие възниква за родителите с факта на раждане на детето, като съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 2 от СК, в сила от 01.10.2009 г. те дължат издръжка независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Конкретният размер на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите, които я дължат - чл.  142, ал.1 СК. Алинея втора на чл. 142 СК посочва, че минималният размер на издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.  Правото на детето да получи издръжка от своите родители е безусловно и е достатъчно наличието на качеството „ненавършило пълнолетие дете”. При новата нормативна уредба съдът не е обвързан от определени максимални размери и с оглед на конкретните доказателства по всяко дело за издръжка може да определи издръжка, която е в интерес на детето и съответства на доходите на родителя.

С оглед на изложеното, от събраните по делото доказателства, се установи ,че майката,с  решаващата помощ на своя баща  поема  изцяло задълженията, свързани с издръжката и възпитанието на  детето Т. ,като бащата не се вижда с детето ,не участва в грижите за него по друг начин , освен с определената месечна издръжка от 120лв  .

Съдът намира ,че действително от определяне размера на издръжката /2014г/ е изминал период от време, през който нуждите на детето  значително  са се увеличили.

 Размерът на дължимата издръжка, според закона, се определя от една страна според нуждите на лицето , което има право на издръжка , а от друга – от възможностите на лицето , което я дължи –чл 142 ал1 от СК .От една страна Съдът следва да прецени нуждите на детето , като потребностите се ограничават до обикновените условия на живот.Другият критерий са възможностите на родителя.При определяне на конкретния размер, Съдът отчита и размерът на собствената издръжка на задълженото лице , както и дали има задължение към други лица .В настоящия случай бащата е млад,здрав и работоспособен човек , няма задължения за издръжка към други лица . Същият има регистриран трудов договор и реализира среден за страната доход . Реализира и допълнителен доход през почивните дни. Съдът намира ,че с оглед на това ,че е здрав и работоспособен,ответникът е длъжен да работи и да осигурява  адекватна издръжка на своите деца. Определения със съдебното решение размер на издръжката от по 120лв месечно, действително понастоящем не е адекватен на нарасналите нужди на детето   и променената икономическа ситуация в страната . Съдът взема предвид ,че детето Т. е в гимназиален курс на обучение и разходите за отглеждането му са значителни .Ежемесечно има разходи за дневни ,джобни ,храна , облекло ,здравни и образователни потребности  . Съдът намира ,че доходите на бащата позволяват същия да заплаща месечна издръжка на дъщеря си в размер на 220лв . При определяне на този размер се взеха предвид обичайните , обикновени разходи за отглеждане на дете на 15 години.  Общата сума,необходима за издръжката на детето Т. съдът определя на около 350лв месечно . По –голямата част от нея следва да се поеме от бащата ,който по никакъв друг начин не е ангажиран с грижите за дъщеря си . Този размер от 220лв съдът намира за  реален с оглед възрастта и потребностите на детето ,покрива  повече от половината от обичайните разходи на дете на тази възраст , както и същият е във възможностите на всеки здрав и работоспособен баща .

 

Ето защо искът за увеличаване размера  на  определената издръжката се явява частично основателен и доказан, поради което и следва да бъде уважен в посочените по-горе размери .

Основателна е претенцията на ищцата за разноски по делото , съразмерно с уважената част на иска .

 

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

УВАЖАВА ИСКА НА Т.М.И. ЕГН **********    - действаща лично и със съгласието на свята майка и законен представител- З.В. К. ЕГН ********** , за  увеличаване размера на определената месечна издръжка с решение 3203/31 07 2014г ,постановено по гр д 8628/2014г на ПРС 3 бр с,която  ответникът   М.С.И. ЕГН **********   и заплаща– а именно от 120 лв , в размер на 220лв/ двеста и двадесет лева/.Отхвърля иска в частта му от уважения размер на иска ,до претендирания такъв от 300лв месечно .

ОСЪЖДА М.С.И. ЕГН **********  да заплати по сметка на ВСС СУМАТА ОТ 144  ЛВ/ сто четиридесет и четири ЛЕВА / ДЪРЖАВНИ ТАКСИ   

ОСЪЖДА М.С.И. ЕГН ********** , да заплати на Т.М.И. ЕГН **********    - действаща лично и със съгласието на свята майка и законен представител З.В. К. ЕГН **********, сумата от 220лв/ двеста и двадесет лева/ разноски по делото за адвокатски хонорар ,съразмерно с уважената част на иска

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд – гр. Пловдив в двуседмичен срок от съобщението

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

 

Вярно с оригинала!

КГ