Решение по дело №1937/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1004
Дата: 27 май 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20195330201937
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

1004

 

гр.Пловдив, 27.05.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, V състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

 

при секретаря: ТАНЯ СТОИЛОВА

като разгледа АНД № 1937/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, V наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба от „Нис Петрол“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „Лозенец“, бул. „Никола Вапцаров“ № 51А, срещу наказателно постановление № К-0047762 от 21.11.2018 г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора при Комисия за защита на потребителите /КЗП/, с което на основание чл. 46 ал.1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия /ЗТТСТИ/ му е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 2200 лева, за нарушение на 30 ал.2 т.8 ЗТТСТИ.

В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното НП. Посочва се, че съобразно разпоредбата на чл. 29 от ЗТТСТИ тютюневите изделия се продават на вътрешния пазар по цени, определени с наредба на Министерски съвет и регистрирани в Агенция Митници, за която цел е създаден и публичен регистър. Излагат се доводи и че цената е отбелязана на върху бандерола на всяка кутия. По този начин според жалбоподателя потребителят е имал реална възможност да се запознае цената на кутиите с цигари в момента, в който същите му бъдат предоставени във фактическа власт. Възразява се, че нарушение не е допуснато, при условия на евентуалност – ако съдът приеме, че е допуснато нарушение, същото е маловажно. Като пороци на обжалваното НП се изтъкват и процесуални нарушения, в частност липса на конкретни фактически и правни изводи. Предвид изложеното от съда се иска отмяна на обжалваното НП.

В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не изпраща представител.

Въззиваемата страна – КЗП Пловдив, чрез своя процесуалния представител, взима становище за неоснователност на подадената жалба. Излага съображения, че целта на ЗТТСТИ досежно определянето на цените и ЗЗП досежно предоставянето на информация на потребителите е различна, поради което единственото обстоятелството, че върху кутиите с цигари има бандерол с поставени цени не може да изключи процесното нарушение. Поради изложеното от съда се иска потвърждаване на обжалваното НП.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59 ал.2 ЗАНН срок, от легитимирана страна, срещу акт, подлежащ на обжалване.

Разгледана по същество се явява НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

От фактическа страна съдът установи следното:

На 07.03.2016 г. свидетелят Д.М. извършила проверка в търговски обект, находящ се в гр. Пловдив, бул. „Санкт Петербург“ № 48, стопанисван от „Нис Петрол“ ЕООД в присъствието на управителя на обекта – Н.Г.. В хода на проверката се установило, че търговският обект е в работен режим и се обслужват потребители. Било констатирано, че се предлагат за продажба тютюневи изделия – множество на брой кутии с цигари от осемдесет и осем вида, без обявени цени на достъпно за клиента място, по подходящ за възприемане начин. Имало пет вида кутии с цигари, които се предлагали в търговския обект с обозначена продажна цена на табели, поставени пред потребителите. Била извършена контролна покупка на един брой кутия с цигари „Карелия слим“, бяла, без обявена цена на достъпно място и по подходящ за възприемане начин. При заплащане на стоката, бил издаден фискален бон за сумата от 5.20 лева, която била изписана на кутия с цигари.

За извършена проверка бил съставен констативен протокол № К-2642587/27.08.2018 г., в който били отразени констатациите на свидетеля М.. С оглед същите на дружеството - жалбоподател бил съставен АУАН № К – 0047762/25.09.2018 г. в присъствието на неговия управител, въз основа на който било издадено обжалваното НП.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел Д.М., която описва извършената проверка и сторените при същата констатации. Съдът кредитира същите показания като логични, непротиворечиви и съответстващи на събраната по делото доказателствена съвкупност. Описаната и възприета фактическа обстановка се установява и от писмените доказателства по делото – констативен протокол № К-2642587/27.08.2018 г.  и АУАН № К – 0047762/25.09.2018 г.

Относно приложението на процесуалните правила:

С оглед изложеното,  съдът  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП намира, че съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като материалната компетентност на административнонаказващия орган и актосъставителя следват от така представените Заповед № 289/ 22.04.2015 г. и Заповед № 387 ЛС/22.04.2015 г. на Председателя на Комисията за защита на потребителите. При съставянето на АУАН и при издаването на НП не са налице съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство по налагане на наказание санкция на жалбоподателя. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и чл.43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на жалбоподателя и да ограничава правото му по чл.44 от ЗАНН в тридневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Атакуваното НП съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват съществени пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл. 34  от ЗАНН.

В тази връзка следва да се посочи, че не се споделя възражението на жалбоподателя, че описанието на фактическата обстановка в НП не отговаря на изискванията на чл. 57 ал.1 т.6 ЗАНН. В оспорения документ се съдържат фактически твърдения за всички елементи от фактическия състав на вмененото на дружеството - жалбоподател нарушение, предвид на което представителите на същото като волеобразуващ орган са на наясно с фактите, срещу които следва да се защитават.

От правна страна съдът намира следното:

На жалбоподателя е вменено нарушение по чл. 30 ал.2 т. 8 от ЗТТСТИ, съгласно която разпоредба се забранява предлагането и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия без обявяване на цените им на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемане начин.

В настоящия случай, от събраните по делото доказателства, безспорно се установи, че при извършена проверка в търговски обект, стопанисван от дружеството – жалбоподател, е установено, че същото е предлагало в тютюневи изделия - осемдесет и осем вида марки кутии с цигари. На различните видове цигари не е имало обявена цена, като клиентите са можели да узнаят за нея само от поставения върху кутията бандерол и съдържаща се на него информация. Действително, имало е пет вида марки кутии с цигари, но с оглед останалите предлагани кутии с цигари, същите се явяват незначително количество. Тези обстоятелства водят до извод, че потребителят не е могъл предварително да бъде информиран за цената на предлаганите за продажба тютюневи изделия, а едва, когато заплати същите и ги получи във фактическа власт, може да провери поставената на бандерола информация, съдържаща и цената на предлаганата стока.

Посоченото правило за поведение, регламентирано в чл. 30 ал.2 т. 8 от ЗТТСТИ, регулира взаимоотношенията между търговци и потребители, чрез което се гарантира едно от основните права на потребителите – правото на информация за стоките и услугите. Посоченото право е гарантирано от множество международни актове, в частност – директиви, транспонирани в националното ни законодателство като Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на съвета от 12.12.2006 г. относно услугите на вътрешния пазар, Директива 2005/29/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11.05.2005 г. относно нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители на вътрешния пазар, Директива 2014/40/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 03.04.2014 г. за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно производството, предоставянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия, и др.

В тази връзка не могат да бъдат споделени възраженията на жалбоподателя, че деянието се явява несъставомерно доколкото е налице електронен регистър към Агенция Митници, в който са посочени цените на кутиите с цигари, както и че същите са изписани на бандерола. Съдът намира, че с оглед гарантиране правото на информация на потребителя, не може от същия да се изисква поведение преди да направи избор за закупуване на предлагана стока или услуга, да разполага с достъп до интернет и да извършва проверка досежно цената на търсената от него услуга в регистъра към Агенция Митници. Дори напротив, потребителят следва да разполага с пълната информация за всички предлагани стоки и техните цени, за да направи свободен избор да закупи или не определена стока.

Неоснователно се явява и възражението за липса на извършено нарушение, доколкото цената на предлаганата услуга е посочена на бандерола на кутията с цигари. Съдът намира, че с цената на бандерола потребителят може да бъде запознат единствено, когато стоката се намира в негова фактическа власт, а съобразно разпоредбата на чл. 200 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ получаването на вещта се извършва едновременно с плащането на нейната цена. Респ. потребителят ще се запознае с бандерола върху цигарената кутия едва в момента, в който същият следва да заплати цената, респ. преди заплащането на услугата същият не е информиран за нейната стойност.

Не на последно място като аргумент за неоснователност на изложените възражения от дружеството – жалбоподател следва да се изтъкне и обстоятелството, че самият закон – ЗТТСТИ, който урежда търговията със специфични стоки, а именно тютюните, тютюневите и свързаните с тях изделия, регламентира задължението за достъп на потребителя до информация за стойността на предлаганите услуги, независимо от обстоятелството, че цената е поставена върху бандерол на цигарените кутии и е обявена в създадения регистър към Агенция митници. Ако законодателят намираше последните две обстоятелства за достатъчни за гарантиране правата на потребителите, не би вменил и посоченото задължение по чл. 30 ал.2 т.8 от ЗТТСТИ на търговеца, предлагащ тютюните, тютюневите и свързаните с тях изделия.

Предвид всичко изложено съдът намира, че в настоящия случай дружеството – жалбоподател е извършило вмененото му нарушение, което правилно е било санкционирано съобразно нормата на чл. 46 ал. 1 от ЗТТСТИ.

По приложението на чл. 28, б. „а“ ЗАНН.

Съобразно разясненията, дадени с Тълкувателно решение № 1/ 2007г. на ОСНК на ВКС, съдът трябва в пълнота да изследва релевантните за изхода на спора факти, като това включва и преценка за наличието, респективно отсъствието на такива обстоятелства, дефиниращи случая като маловажен. Преценката на административнонаказващият орган за „маловажност“ се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол.

Съгласно чл. 93, т. 9 от НК "маловажен случай" е този, при който извършеното престъпление /в конкретния случай административно нарушение /, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Тази разпоредба е приложима и в процеса, развиващ се по реда на ЗАНН, съобразно изричната препращаща норма на чл. 11 ЗАНН.

В настоящия случай се касае за формално нарушение, поради което факторът липса на вредни последици не може да бъде взет предвид при преценката за маловажност на случая. Самото деяние не разкрива и други смекчаващи обстоятелства, които да разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Дори напротив, видно от приложените и надлежно приобщени писмени доказателства по делото, се касае за липса на изискуемата информация досежно голям брой стоки – осемдесет и осем вида марки кутии цигари, като общият им брой надхвърля хиляда и триста кутии с цигари. Това обстоятелство, на фона на петте вида марки кутии с цигари, на които е установено да имало поставена цена, обуславя извод не само за неприложимостта на маловажния случай към процесното нарушение, но и за размера на наложената санкция, който се явява малко над законоустановения минимум.

От всичко изложено следва, че по категоричен начин бе установено жалбоподателят да е извършил вмененото му административно нарушение. В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Случаят не попада в приложното поле на чл. 28 б. „а“ ЗАНН. Обжалваното наказателно постановление се явява законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. Така мотивиран, Районният съд Пловдив

 

Р Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № К-0047762 от 21.11.2018 г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора при Комисия за защита на потребителите /КЗП/, с което на „Нис Петрол“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „Лозенец“, бул. „Никола Вапцаров“ № 51А, на основание чл. 46 ал.1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия /ЗТТСТИ/ му е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 2200 лева, за нарушение на 30 ал.2 т.8 ЗТТСТИ.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава дванадесета от АПК.

 

                                                                                 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС