РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 837
Кърджали, 25.06.2024 г.
Административният съд - Кърджали - I състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | АНГЕЛ МОМЧИЛОВ | |
като разгледа докладваното от съдията Ангел Момчилов административно дело № 223 по описа за 2024 година на Административен съд - Кърджали, за да се произнесе, взе предвид следното: |
Постъпила е жалба от Р. А., гражданин на ***, роден на [дата]. в РБългария, действащ чрез пълномощник, против Заповед № 292з-1322/09.05.2024 г., издадена от директора на ОДМВР – Кърджали, с която на жалбоподателя е отнето правото на постоянно пребиваване в Република България.
Счита, че процесната заповед е незаконосъобразна, поради съществено нарушение на административнопроизводствените правила и противоречие с материалния закон.
В тази връзка сочи, че в оспорения акт бил посочен период на отсъствие от 17.07.2021 г. до 11.07.2023 г., като не бил отчетен факта, че в периода от 17.07.2021 г. до 31.12.2021 г. било налице обявено извънредно положение, свързано с епидемията от Covid-19. В случая следвало да се съобрази § 32 от ПЗР на ЗИДЗЧРБ (обн., ДВ, бр. 21 от 12.03.2021 г.), в която норма изрично било предвидено, че за периода от 13 март 2020 г. до 31 декември 2021 г. отсъствието от територията на държавите - членки на Европейския съюз, на чужденец, получил разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, не е основание за налагане на принудителна административна мярка по чл. 40, ал. 1, т. 6.
Излага съображения, че при издаване на заповедта административният орган не бил зачел времето на лечение (при домашен режим и болнично настаняване) в чужбина и невъзможността на жалбоподателя ми да се върне в този срок. В тази връзка твърди, че нa 10.07.2022 г. Р. А. претърпял битова злополука, а именно *** в [населено място] и бил хоспитализиран в болница „***“ в [населено място]. На 19.07.2022 г. бил изписан от болницата и му е било назначено домашно лечение за период от 7 месеца, като на всеки 15 дни се е явявал на контролен преглед. Доказателство за това била представената епикриза от болница *** от ***, от която било видно, че на 10.07.2022 г. жалбоподателят бил хоспитализиран в отделение ***. При преглед от лекарите *** е установено ***. Поради това, А. е бил в невъзможност да пътува в процесния период, поради установеното заболяване, което представлявало извънредно обстоятелство по смисъла § 1, т. 7 от ДР на ЗЧРБ.
Въвежда доводи, че в разпоредбата на чл. 9, § 2 от Директива 2003/109/ЕО били регламентирани хипотези, при които отсъствия над дванадесет последователни месеца не са причина за отнемане или загуба на статут. В нормата било посочено, че чрез дерогация от параграф 1, буква в) поради особени причини или поради извънредни обстоятелства държавите-членки могат да предвидят отсъствия над дванадесет последователни месеца да не са причина за отнемане или загуба на статута. В настоящия случай били налице именно и особени причини – жалбоподателят бил претърпял злополука, която му е попречила да се завърне в РБългария повече от 12 последователни месеца. Представените доказателства относно заболяване на Р. А. и болнично лечение в държава, различна от държава-членка на ЕС или в РБългария, водело до извод за реална невъзможност на жалбоподателя да изпълни законовите изисквания на ЗЧРБ относно срока на пребиваването му извън пределите на РБългария или на държава-членка на ЕС. Това се явявала особена причина по смисъла на чл. 9 § 2 от Директива 2003/109/ЕО и било основание да се приеме че издадената ПАМ е незаконосъобразна.
Счита, че органът е издал оспорената заповед в нарушение на задълженията си по чл. 35 от АПК.
Моли съда да постанови решение, с което да отмени Заповед № 292з-1322/09.05.2024 г., издадена от директора на ОДМВР – Кърджали, с която на Р. А. е отнето правото на постоянно пребиваване в Република България.
С оглед изложеното и на основание чл. 171, ал. 5 от АПК, съдът намира, че следва да се приемат приложените към административната преписка писмени доказателства, като в съответствие с разпоредбата на чл. 154, ал. 1, във вр. с чл. 153, ал. 1 от АПК, следва служебно да се конституират и страните по делото, а именно: Р. А., гражданин на ***, роден на [дата]. в РБългария, с адрес за призоваване: [населено място], [улица], ****, в качеството му на жалбоподател и органът, издал оспорения административен акт – Директор на ОДМВР – Кърджали, в качеството му на ответник по жалбата, като делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.
Водим от горното и на основание чл. 154, ал. 1, чл. 157, ал.1 и чл. 171, ал. 5 от АПК, съдът
Р А З П О Р Е Д И :
КОНСТИТУИРА СТРАНИТЕ ПО ДЕЛОТО, както следва:
ЖАЛБОДАТЕЛ: Р. А., гражданин на ***, роден на [дата]. в РБългария, с адрес за призоваване: [населено място], [улица], ****;
ОТВЕТНИК: Директор на ОДМВР – Кърджали, с адрес на призоваване [населено място], ***.
Заинтересовани страни: НЯМА.
ПРИЕМА и прилага като ДОКАЗАТЕЛСТВА по делото заверени копия от: *****
*****
*****
*****
*****
*****
*****
*****
*****
*****
*****.
УКАЗВА на жалбоподателя, чрез представляващото го лице, че носи доказателствената тежест за установяване съществуването на фактите и обстоятелствата, изложени в жалбата, от които черпи благоприятни за себе си правни последици.
УКАЗВА на ответника, че на основание чл. 170, ал. 1 от АПК, в негова тежест е да установи в процеса съществуването на фактическите основания, посочени в обжалвания административен акт, както и изпълнението на законовите изисквания при издаването му.
УКАЗВА на ответника по жалбата, че в 14/четиринадесет/ - дневен срок, считано от получаването на препис от жалбата и от настоящото разпореждане, може да представи писмен отговор по жалбата, съгласно разпоредбата на чл. 163, ал. 2 от АПК, както и да посочи писмените доказателства, които да приложи към отговора.
НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 29.08.2024 г. от 09.55 часа, за която дата и час да се призоват страните.
Преписи от разпореждането, на основание чл. 138, ал. 3 от АПК, да се връчат на страните по делото.
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Съдия: | |