Определение по дело №786/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1358
Дата: 3 май 2019 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20193100500786
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 03.05.2019г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на трети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:  

                                                

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ: НЕВИН ШАКИРОВА

МЛ.С. НИКОЛА ДОЙЧЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно гражданско дело 786 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХ от ГПК.

Образувано е по повод въззивна жалба на И.Т.Г. срещу Решение № 1064 от 14.03.2019г. по гр.д. № 15598/2018г. по описа на ВРС, VIII-ми състав, с което на основание чл. 45 от ЗЗД са отхвърлени предявените от него срещу В.М.Ш. с ЕГН ********** и с адрес *** искове за осъждане на ответницата да му заплати сумата от 168.20 /сто шестдесет и осем лв. и двадесет ст./ лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в заплатени на 17.07.2017г., но неползвани 4 бр. нощувки в хотел „Аристократ“, гр. Обзор, както и сумата от 1 500 /хиляда и петстотин/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в преживяни стрес, притеснения, накърняване на доброто име пред работодателя, огорчение, разочарование, дискомфорт и неудобства, всички претърпени в резултат от образуването от ответницата срещу ищеца изпълнително дело № 1292/2017г. по описа на ЧСИ Людмил Станев, рег. №895, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 25.07.2017г. до окончателното плащане на задължението.

 

Въззивната жалба е основана на оплаквания за необоснованост и неправилност на обжалваното решение, като несъответно на доказателствата по делото. Изложени са доводи, че в случая са установени елементите от фактическия състав на деликтната отговорност, а изводът, че презумпцията за вина у деликвента е оборена не почива на фактите по делото и житейската логика. Превеждането на дължимата издръжка в полза на детето по различна банкова сметка ***, от тази по която преди това е превеждана същата, не е проява на недобросъвестност на задълженото лице, доколкото ответницата не е оказвала необходимото съдействие на ищеца за изпълнение на задължението му. Поради влошените отношения между страните същата не е указала на бащата начин на плащане на задължението за издръжка. Такъв не е указан и в съдебното решение, с което издръжката е присъдена, поради което е било необходимо съдействие от страна на майката. Необоснован е извода на ВРС, че ответницата не е знаела за осъществените преводи по личната й банкова сметка ***, че на 02.08.2017г. тя е изтеглила наличните суми от банковите си сметки. В този смисъл е установена и противоправността на действията на ответницата по образуване на изп.д. за принудително събиране на несъществуващо задължение. Последното е проява на недобросъвестно упражняване на субективни права, а предприетото принудително изпълнение е материално незаконосъобразно доколкото изпълняемото право не е съществувало към момента на образуване на изп.д. Индиция в тази насока е и факта, че искане за прекратяване на изп.д. е депозирано пред ЧСИ едва на 08.08.2017г. Понесените от ищеца имуществени вреди и причинната им връзка с недобросъвестното поведение на ответницата също са доказани по делото. Нереализираните нощувки, платени предварително в хотел „Аристократ“, гр. Обзор са резултат именно от поведението на ответницата – ищецът прекратил почивката си преждевременно именно поради удържаното му вследствие наложения запор трудово възнаграждение, както и поради необходимостта да се върне в гр. Варна за изясняване на ситуацията и снабдяване с официално банково удостоверение за превода на издръжката, след като въпреки отправеното искане до ЧСИ на 26.07.2017г. и представените по електронна поща доказателства, изп.д. не е било прекратено. Моли поради всичко изложено с извод за доказаност на елементите от фактическия състав на деликта, обжалваното решение да се отмени, а предявените искове – се уважат в цялост.

 

В отговор на жалбата В.М.Ш. оспорва доводите в нея и излага такива, обосноваващи правилност на обжалваното решение. Моли същото да бъде потвърдено.

 

На основание чл. 267, ал. 1 от ГПК при служебна проверка съдът констатира, че въззивната жалба е допустима. Депозирана е от активно легитимирана страна по делото, имаща правен интерес от обжалването, в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК и отговаря на съдържателните изисквания за редовност по чл. 260 и чл. 261 от ГПК. В жалбата не са обективирани искания за събиране на нови доказателства. Делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 27.05.2019г. от 09:30 часа, за която дата и час да се призоват страните по делото.

 

НАПЪТВА на основание чл. 273 вр. чл. 140, ал. 3 от ГПК страните към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от страна на всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални взаимоотношения по между им. При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                

                                                                                           2.