Решение по дело №2606/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 21
Дата: 7 януари 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20217040702606
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

          21                                    07.01.2022 г.                                  гр. Бургас

 

         В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, девети декември, две хиляди двадесета и първа година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                                     2.МАРИНА НИКОЛОВА

секретар: В. С.

прокурор: Христо Колев

като разгледа докладваното от съдия М.Николова КАН дело № 2606 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда” Бургас против Решение № 567/30.09.2021г., постановено по НАХД № 2356/2021г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено НП № 02-0003527/26.04.2021 г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда” - гр. Бургас, с което на касационния ответник „Фернандо Еф 50“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ж.к. “Ветрен“, ул. „Околчица“ 1А, представлявано от управителя М.С., за нарушение на чл.11, ал.1, т.6, вр. с чл.13, ал.1 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009г. за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (Наредбата) и на основание чл.416, ал.5, вр. с чл.413, ал.2 от КТ е наложена „Имуществена санкция” в размер на 1500 лева.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, като се оспорва извода на съда за наличието на разминаване между описаните съставомерни факти и дадената правна квалификация. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от юрисконсулт, който поддържа жалбата на изложените в нея основания. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касация – „Фернандо Еф 50“ ЕООД, редовно призован, се представлява от процесуален представител, който оспорва касационната жалба и моли за оставянето й без уважение, като счита решението на БРС за правилно и подробно мотивирано. Представя съдебно решение № 1763/ 11.11.2021 год. по КАНХД № 2194/2021 год. по описа на Административен съд - Бургас, с което е отменено решение № 388/23.07.2021г. постановено по НАХД № 2357/2021 год. по описа на Районен съд - Бургас и е отменено наказателно постановление № 02-0003526/ 26.04.2021 год., издадено от директора на Дирекция “Инспекция по труда“ гр.Бургас.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас намира касационната жалба за основателна и счита, че решението на първата инстанция е неправилно и незаконосъобразно и същото следва да бъде отменено.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл.210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

С оспореното пред районния съд наказателно постановление касационният ответник е бил санкциониран за допуснато нарушение на чл.11, ал.1, т.6, вр. с чл.13, ал.1 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 г. за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (Наредбата), като на основание чл.416, ал.5, вр. с чл.413, ал.2 от КТ му е наложена „Имуществена санкция” в размер на 1500 лева, за това че в качеството му на работодател, на 05.02.2021 г., не е осигурило провеждането на инструктаж по безопасност и здраве на Е.Е.С., допуснат да полага труд в обекта.

За да постанови оспореното съдебно решение, съдът е събрал необходимите доказателства при спазване на процесуалните изисквания и въз основа на тях правилно е установил фактическата обстановка. Намерил е, че Актът за установяване на административно нарушение и НП са съставени от лица, компетентни да сторят това, като административнонаказателното производство е образувано в срока по чл.34 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено в шестмесечния срок. Едновременно с това, съдът е приел, че е допуснато съществено нарушение на закона, довело до ограничаване на правата на наказаното дружество, а отделно от това и нарушението е останало недоказано. Посочил е, че в случая се касае за разминаване между описаните съставомерни факти и дадената правна квалификация, доколкото едновременно се навеждат доводи за това, че С. е бил работник на дружеството („полага труд в обекта“), а наред с това поведението на наказаното дружество се квалифицира под правна норма, съгласно която би трябвало да се приеме, че лицето не е работник на дружеството, а само ще посещава неговите производствени цехове. Това по мнение на съда е съществено нарушение на производствените правила, водещо до извод за незаконосъобразност на НП само на това основание. Отделно от това съдът е изложил и мотиви, поради които е приел, че нарушението е останало и недоказано.

Така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Съгласно чл.11, ал.1, т.6 от НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд "Работодателят осигурява провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ независимо от срока на договора и продължителността на работното време, вкл. и на: т.6. всички други лица, които ще посещават производствени звена на предприятието".

В случая, както правилно е посочил районния съд, в АУАН и в НП е посочено, че нарушението се състои в това, че дружеството, в качеството си на работодател е трябвало да проведе инструктаж на 05.02.2021 г. на С., който него ден е допуснат да полага труд в обект. Т.е. въвеждат се твърдения, че С. реално престира труд за дружеството, което поради това е и негов работодател. При квалифициране на нарушението, обаче е посочена разпоредбата на чл.11, ал.1, т.6 от Наредбата, съгласно която се дължи инструктаж и на всички други лица, които ще посещават производствени звена на предприятието, т.е. лице, което не полага труд за дружеството, но по някаква друга причина посещава неговите производствени звена. С оглед изложеното, настоящия съдебен състав споделя изводите на БРС, че административнонаказващият орган неправилно е съотнесъл установените факти към хипотезата на правната норма.

Правилен се явява и извода на съда за недоказаност на извършеното административно нарушение, предвид факта, че не е установено С. на 05.02.2021г. да е извършвал трудова дейност, доколкото не са налице преки и непосредствени възприятия същият да е установен да упражнява работна функция и да престира труд в производствения процес. В същият смисъл са и мотивите на решение № 1763/11.11.2021 год. по КАНХД № 2194/2021 год. по описа на Административен съд – Бургас, в което е прието, че от събраните в хода на производството доказателства не се установява, че на 05.02.2021 година Е. С. е предоставял работна сила в полза на „Фернандо Еф 50“ ЕООД, съответно че дружеството е нарушило изискванията на чл.62, ал.1 от КТ да сключи писмен трудов договор с лицето, преди постъпването му на работа.

За пълнота, съдът намира за необходимо да посочи, че в тежест на административнонаказващия орган е да изследва и да установи по безспорен начин всички елементи от обективната и субективната страна на състава на нарушението, както и в хода на съдебното обжалване да извърши пълно и категорично доказване, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено от дружеството, посочено като нарушител, което в случая не е сторено.

С оглед изложеното, не се установиха наведените касационни основания за отмяна на оспореното решение, поради което то следва да бъде оставено в сила, като валидно, допустимо и правилно.

Предвид крайния изход на спора и липсата на отправено искане на процесуалния представител на ответника за присъждане на разноски, на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН, във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ, съдът не намира за необходимо да присъди такива.

Воден от горното и на основание чл.221, ал.2, предл. І-во АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр. ІІ-ро ЗАНН, Административен съд - Бургас, ХІХ – ти състав,

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 567/30.09.2021г., постановено по НАХД № 2356/2021г. по описа на Районен съд – Бургас.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

      2.