Решение по дело №911/2024 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 6832
Дата: 2 юли 2024 г. (в сила от 2 юли 2024 г.)
Съдия: Димитър Михов
Дело: 20247050700911
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 6832

Варна, 02.07.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Варна - II тричленен състав, в съдебно заседание на тринадесети юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Председател: КРЕМЕНА ДАНАИЛОВА
Членове: ДАНИЕЛА СТАНЕВА
ДИМИТЪР МИХОВ

При секретар НАТАЛИЯ ЗИРКОВСКА и с участието на прокурора СИЛВИЯН ИВАНОВ СТОЯНОВ като разгледа докладваното от съдия ДИМИТЪР МИХОВ канд № 20247050700911 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Раздел VІІІ, Глава ІІІ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по предложение на прокурор в Районна прокуратура гр. Варна на основание чл.72, ал.1, пр. 2, във връзка с чл.70, ал.2, т.5 от ЗАНН да бъде възобновено административнонаказателно производство във връзка с издадена Заповед № 55/01.02.2024г. на НС ЗО „Разделна“ при Затвора – Варна, с която на основание чл.101, т.5 от ЗИНЗС на л. св. М. Р. И. е наложено дисциплинарно наказание лишаване от хранителна пратка за срок от 3 /три/ месеца.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна поддържа направеното предложение. Счита, че са налице основанията за възобновяване на административнонаказателното производство.

Ответникът – Началник сектор ЗО „Разделна“ при Затвора – Варна счита, че наложеното наказание не е препятствие за търсене на наказателна отговорност.

Ответникът – М. Р. И. не изразява становище.

Съдът, като съобрази изложените в предложението основания и приложените доказателства, прие за установено следното:

Предложението е мотивирано с воденото наказателно производство по ДП № 2007/2024г. по описа на Четвърто РУ – ОД на МВР – Варна, за престъпление по чл.354а, ал.5, във вр. с ал.3, т.1, пр.1 от НК, за това, че на 09.01.2024г. в с. Разделна – Затворническо общежитие „Разделна“ при Затвора – Варна, без надлежно разрешително е държано високорисково наркотично вещество – марихуана, като случаят е маловажен.

В качеството на обвиняем по досъдебното производство бил привлечен М. Р. И., за извършено престъпление по чл.354а, ал.5, във вр. с ал.3, т.1, пр.1 от НК, тъй като на 09.01.2024г. в с. Разделна, област Варна – Затворническо общежитие „Разделна“ при Затвора – Варна, без надлежно разрешително държал високорисково наркотично вещество – марихуана с нетно тегло 0,13 грама и със съдържание на активен компонент – тетрахидроканабинол 7,16%, на стойност 2,60 лева, като случая е маловажен.

В хода на разследването било установено, че спрямо М. Р. И. била издадена Заповед № 55/01.02.2024г. за налагане на дисциплинарно наказание, която била издадена от Началник сектор ЗО „Разделна“ – М. Д.. Със заповедта на И. било наложено дисциплинарно наказание „Лишаване от хранителна пратка за срок от 3 месеца“. Наказанието било наложено за това, че на 09.01.2024г. в ЗО „Разделна“ лишеният от свобода М. Р. И. не спазил установените в местата за лишаване от свобода правила, внесъл и държал марихуана. С това обв. Ивано нарушил чл.96, т.3 и чл.97, т.1 и т.5, чл.100, ал.1, ал.2, т.1 и т.5 от ЗИНЗС. Заповедта е била издадена във връзка със същите обстоятелства, каквито са установени и по наказателното производство. Същата е била връчена на обв. И. на 01.02.2024г. и е влязла в сила.

Вносителят на предложението е приел, че в случая са налице основанията на чл.70, ал.2, т.5 от ЗАНН, като предлага съдът да постанови решение, с което да възобнови административнонаказателното производство образувано пред Началника на ЗО „Разделна“ при Затвора – Варна.

При тези факти се налагат следните правни изводи:

Предложението за възобновяване на административнонаказателното производство е подадено от процесуално легитимирано лице, съгласно чл.72, ал.1, т.1 от ЗАНН, поради което е процесуално допустимо. Разгледано по същество се явява неоснователно, поради следното:

Процедурата по възобновяване на административнонаказателните производства е уредена с разпоредбите на раздел VІІІ от Глава трета от ЗАНН. Съгласно чл.70, ал.1 от ЗАНН на проверка по реда на тази глава подлежат влезлите в сила: 1. Наказателни постановления; 2. Фишове и електронни фишове; 3. Писмени предупреждения към нарушителя; 4. Резолюции за прекратяване на административнонаказателното производство, издадени на основание чл.54, ал.1, т.1-8; 5. Споразумения за приключване на административното производство; 6. Определения на съда за прекратяване на съдебното производство; 7. Решения на районния и на административния съд. Заповеди като процесната, не са включени в разпоредбата.

Производството по възобновяване на административнонаказателното производство се определя като извънредно, понеже чрез инициирането му се засяга стабилитетът на влезлия в сила акт на наказващия орган или на съда, а е извънинстанционно, защото предвидените редовни правни механизми на инстанционния съдебен контрол вече са били използвани или в законните срокове е пропуснато да се използват. Извънредният характер на производството по възобновяване следователно изключва възможност за каквото и да е разширително тълкуване на установената от чл.70 и сл. от ЗАНН правна уредба, като основанията за възобновяване са изчерпателно изброени, субектите, имащи право да искат възобновяване, са изрично определени, а сроковете за възобновяване имат преклузивен характер. В настоящия случай образуваното производство приключило с издаването на Заповед № 55/01.02.2024г. не отговаря на критериите, за да бъде квалифицирано като „наказателно“ по смисъла на чл.4 от Протокол № 7 на Европейската конвенция за правата на човека поради това, че характеристиките на разглежданото правонарушение са типично дисциплинарни. С посочената заповед на М. И. е наложено дисциплинарно наказание лишаване от хранителна пратка за срок от 3 /три/ месеца. Това наказание не удължава срока на лишаване от свобода на И. и следователно не представлява допълнително лишаване от свобода, а само влошаване на условията на задържането му. Производството проведено пред затворническите власти, не е наказателно по своята същност и следователно последващото осъждане на лицето предвид воденото наказателно производство не противоречи на принципа ne bis idem на чл.4 от Протокол № 7 на ЕКПЧ. В тази връзка е и постановеното от Европейският съд по правата на човека /първо отделение/ решение по делото М. Т. срещу Хърватия.

При това положение искането бъде възобновено административнонаказателно производство във връзка с издадена Заповед № 55/01.02.2024г. на НС ЗО „Разделна“ при Затвора – Варна, с която на основание чл.101, т.5 от ЗИНЗС на л. св. М. Р. И. е наложено дисциплинарно наказание лишаване от хранителна пратка за срок от 3 /три/ месеца, следва да бъде отхвърлено като неоснователно.

Така мотивиран и на основание чл.73, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания, Административен съд гр.Варна, втори тричленен състав

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ предложението на прокурор в Районна прокуратура гр. Варна на основание чл.72, ал.1, пр. 2, във връзка с чл.70, ал.2, т.5 от ЗАНН да бъде възобновено административнонаказателно производство във връзка с издадена Заповед № 55/01.02.2024г. на Началник сектор ЗО „Разделна“ при Затвора – Варна.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

Председател:
Членове: