Решение по дело №21/2023 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 декември 2023 г. (в сила от 22 декември 2023 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20237210700021
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 118

гр. Силистра, 22 декември 2023 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Силистра, в открито съдебно заседание на двадесет и трети ноември през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева-Железова

с участието на секретаря Румяна Пенева, като разгледа докладваното от съдията административно дело номер 21 по описа за 2023 година на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Настоящото съдебно производство е образувано по жалба на румънски гражданин С.А.Д., чрез адв. В., против Заповед за прилагане на Принудителна административна мярка № 23-1099-000031 от 20.01.2023 г., изразяваща се във временно отнемане на свидетелство за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца. Нарушението, което е преценено, че е извършено и по повод на което се налага процесната принудителна административна мярка, е отказ на водач на МПС да бъде изпробван за употреба на наркотични вещества или техни аналози. Чрез жалбата се въвеждат оплаквания за допуснати нарушения на ЗДвП и ЗАНН като се счита, че административните органи при установяване на нарушението, съществено са нарушили правата на жалбоподателя, който е румънски гражданин като не са назначили преводач, не са осигурили неговите права да разбира свойството и значението на извършеното или поне това, което са му разпоредили да извърши.

Чрез жалбата се визира и становището, че процесната мярка е пряко свързана с АУАН и с НП, като се правят значителни препратки между двете производства – настоящото административно и административно-наказателното, което е висящо пред друг орган.

Чрез жалбата се моли за отмяна на оспорената заповед и за присъждане на разноски.

Ответникът по жалбата - Началникът на група МПСВАНД при ОДМВР - Силистра, чрез писмено становище на юрисконсулт А., оспорва бланкетно жалбата без конкретни аргументи и възражения по повод на конкретната хипотеза по настоящото дело .

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от ЗДвП във връзка с чл. 145 и сл. от АПК.

С определение 13.04.2023 г. съдебното производство по настоящото дело е било спряно и съответно възобновено след отпадане на процесуалната пречка за движението му.

Жалбата е подадена  в срока по чл. 149, ал.1 АПК от лице, което е адресат на административния акт и има правен интерес от оспорването по смисъла на чл. 147, ал. 1 АПК. В тази връзка жалбата се явява допустима, а разгледана по същество, същата е и основателна по следните съображения:

Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът установява следното:

Предмет на обжалване е заповед за налагане на принудителна административна мярка № 23-1099-000031 от 20.01.2023 г., изразяваща се във временно отнемане на свидетелство за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца. Издател на акта е Началник група в ОДМВР – Силистра, Сектор „Пътна полиция“.

От фактическа страна – установено е, че на 20.01.2023 г., към 1.00 часа през нощта, румънският гражданин А.Д., при управлението на л.а. "Опел Астра" с рег. № СТ13DSH, бил спрян за проверка от полицейски патрул в центъра на гр. Силистра. В автомобила заедно с водача пътували и двама негови приятели, единият от които бил собственик на автомобила. Междувременно със знаци проверяващите показали на водача да излезе от автомобила и да отиде зад него, където му бил направен личен обиск. Пристигнали още две полицейски коли с мл. автоконтрольор, който бил повикан от първия патрул поради преценката, че водачът следва да бъде проверен за алкохол и употреба на наркотични вещества, и още един екип от ООР. Чрез знаци и използване на „Гугъл преводач“ на жалбоподателя е бил направен опит да му се обясни, че следва да бъде тестван за употреба на алкохол и наркотични вещества. Били попълнени някакви документи и проверяващите органи отвели жалбоподателя в РУ на ОД на МВР. Там, след няколко часово изчакване, било повикано лице, което се представило, че знае румънски. Жалбоподателят не е разбрал, че пробите трябва да са три, като едното изследване е с „Алкотест“ за алкохол, другото изследване е сDrugTest 5000“ за наркотици и третото изследване е чрез даване на кръв, която проба би дала резултат и за алкохола и за наркотика. При проверката бил съставен АУАН № 107/20.01.2023 г. за нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП за това, че отказва да бъде изпробван с техническо средство "Drug Test 5000" за употреба на наркотични вещества с техническо средство. Издаден бил талон № 127323/20.01.23 г. за медицинско изследване с посочено време за предоставяне на кръвна проба 45 минути, връчен на водача в 02.45 часа.

По делото е приложен и в превод документът с резултатите от изследването на биологичен материал от Медицински център „Униря“ ООД - Р Румъния с данни за отрицателни резултати по повод 13 вида изследвани показатели за опиати. (42, 43 и 44 ).

По делото са приложени и Решение № 48 от 12.10.2023 г. по КАНД № 44/2023 г. на Административен съд Силистра, с което е оставено в сила Решение № 68 от 26.04.2023 г. по АНД № 58 по описа на Районен съд за 2023 г. С последното е отменено Наказателно постановление № 23-1099-000027/20.01.2023 г., с което по повод на същото нарушение е била ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

От правна страна - С процесната заповед, издадена от началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР Силистра, на основание чл. 22 от ЗАНН въз основа на констатациите по АУАН серия АД бл. № 176980/20.01.2023 г., на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка по 171, т.1, б. „б“ от Закона за движението по пътищата – временно отнемане на СУМПС на водач, който управлява моторно превозно средство след отказ да изпълни предписание за изследване с доказателствен анализатор, респ. за медицинско изследване и вземане на биологични проби за извършване на химическо и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употреба на наркотични вещества или техни аналози. Срокът за налагане на мярката е от издаване на заповедта - 20.01.2023 г. „до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца“.

В заповедта е възпроизведена фактическата обстановка от съставения АУАН; отчетено е и издаването на талон за медицинско изследване. Посочено е, че деянието съставлява нарушение по чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП.

Съгласно чл. 172, ал. 1 ЗДвП принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1 от ЗДвП се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. Видно от Заповед № 342з-1315/30.12.2021 г. (л. 17) директорът на ОД на МВР - Силистра е оправомощил изрично посочени длъжностни лица, включително и на началниците на групи в сектор ПП при ОДМВР – Силистра, какъвто е и ответникът по делото, да издават заповеди за прилагане на принудителни административни мерки. С оглед изложеното процесната заповед се явява издадена от компетентен орган в рамките на неговите правомощия.

Заповедта е издадена в писмена форма и съдържа задължителните установени в закона реквизити. Пълно и точно са изложени фактическите основания обосноваващи налагането на принудителната административна мярка и са посочени съответните правни норми, представляващи основание за издаването на заповедта.

Съгласно разпоредбата на чл. 171, т. 1, б. „б” от ЗДвП, за да бъде наложена ПАМ е необходимо да бъде установено по надлежен ред управление на МПС и отказ на водача на МПС да бъде изпробван за концентрация на алкохол в кръвта или друго упойващо средство, която проверка да бъде установена по съответния ред - с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест.

 В този случай чл. 3а, т. 2 от Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози предписва установяването на употребата на наркотични вещества или техни аналози да се извърши посредством медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване.  Предвид цитираната разпоредба, след като жалбоподателят е заявил несъгласие с резултатите от техническото средство и е дал биологични проби за изследване, то установяване на употребата на наркотични вещества е следвало да стане единствено въз основа на резултатите от лабораторното изследване. По аргумент от нормата на чл. 6, ал. 9 (в редакцията към датата на издаване на ЗПАМ, сегашна ал. 10 – изм. ДВ бр. 81/23 г.) от Наредба № 1 употребата на наркотични вещества или техни аналози би могло да се установява въз основа на теста за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози само в случаите на отказ на лицето да подпише или да получи талона за изследване, при неявяване в определения срок на посоченото място или при отказ за даване на проби за изследване.

По делото е безспорно установено, че жалбоподателят – гражданин на Р Румъния, не е ползвал официалния за Р България български език. Също така, по делото е установено, че към момента на констатиране на нарушението – 20.01.2023 г., 01:45 часа всички изършвани действия от проверяващите органи, включително и съставените в писмена форма актове, не са били преведени по надлежния ред. При това положение правото на защита и участие на страната в административното производство съществено е нарушено до степен, която опорочи издадения краен акт.

В същото време отмяната на Наказателно постановление № 23-1099-000027/20.01.2023 г., издадено по повод на същото нарушение, е индиция, че визираното в процесната заповед нарушение не е извършено ( Решение № 48 от 12.10.2023 г.по КАНД № 44/2023 г. на Административен съд Силистра, с което е оставено в сила Решение № 68 от 26.04.2023 г. по АНД № 58 по описа на Районен съд за 2023 г., с което е отменено Наказателно постановление № 23-1099-000027/20.01.2023 г.).

Въз основа на гореизложеното, съдът намира, че е налице отменителен порок по чл. 146, т. 3 от АПК - съществено нарушение на административно-производствените правила, поради което оспорената заповед следва да се отмени.

Предвид изхода на делото и на основание чл. 143, ал. 1 АПК на жалбоподателя следва да се присъдят направените по делото разноски в размер на 10.00 лв., формирани от внесената държавна такса, 100 лева за преводач, 800 лева (л. 10 и л. 74.) от делото.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК Административен съд гр. Силистра

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ по оспорване на С.–А.Д., роден на *** г., гражданин на Р Румъния, Заповед № 23-1099-000031 от 20.01.2023 г за налагане на принудителна административна мярка, изразяваща се във временно отнемане на свидетелство за управление на МПС *****, издадена от Началник група към ОД на МВР - Силистра.

ОСЪЖДА ОДМВР – Силистра да заплати на С.–А.Д., роден на *** г., гражданин на Р Румъния, живущ в Р Румъния, *****, направените по делото разноски в размер на 910.00 (деветстотин и десет) лева за държавна такса, разноски за преводач и адвокатски хонорар.

Решението е окончателно - чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

                                                          

 

СЪДИЯ: