Решение по дело №15148/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6198
Дата: 2 октомври 2018 г. (в сила от 23 ноември 2018 г.)
Съдия: Рени Христова Коджабашева
Дело: 20171100515148
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                          гр. София, 2.10.2018 г. 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІV- Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на десети май през две хиляди и осемнадесета година в състав:                   

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Рени  Коджабашева

                                                ЧЛЕНОВЕ: Петя  Георгиева

                                                                   Станимира  И.а

при участието на секретаря Капка Лозева, като разгледа докладваното от съдия Коджабашева гр. дело 15148 по описа за 2017 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

С Решение от 31.07.2017 г., постановено по гр.д.№ 22346/ 2015 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав, на основание чл.34 ЗС е допусната делба между съделителите М.Д.Н. /ЕГН **********/ и И.А.П. /ЕГН **********/ на недвижим имот, представляващ АПАРТАМЕНТ № 14, находящ се в гр. София, Район „Средец“, ул.„**********, съгласно доказателствения документ за собственост, а съгласно представената Схема на самостоятелен обект в сграда на СГКК- София и Удостоверение от ГИС- София, с адрес: ул. „**********II” №**, на партера в жилищната сграда на ЖСК “Кристал”- София, с площ по документ за собственост от 87.50 кв.м, състоящ се от: две стаи, директен хол, кухня, баня, клозет и антре, при съседи съгласно акт за собственост: изток- двор на кооперацията, юг- улица, запад- входа на стълбището, и север- В.И А.К., заедно с ИЗБЕНО ПОМЕЩЕНИЕ № 14 с площ от 9.02 кв.м, при съседи съгласно акт за собственост: изток- М. и Р.П., запад- калкан, север- общ вход на избените помещения, и юг- улица, заедно с ТАВАНСКО ПОМЕЩЕНИЕ № 14 с площ от 9.79 кв.м, при съседи съгласно акт за собственост: изток- П.Т.Б., запад- калкан, север- общ вход на кооперацията, и юг- улица, както и заедно с 6.235 % идеални части от общите части на сградата и от правото на собственост върху поземления имот, в който същата е построена, представляващ по документ за собственост парцел VIII- 10 и парцел IX- 11 от кв.31 по плана на гр. София, м. „ІІІ- та извънградска част“, с площ на поземления имот- 590 кв.м, при граници на същия: улица, К.П., Д.Т., В.Г.и наследници на В.Д., който апартамент № 14 представлява самостоятелен обект в сграда е идентификатор № 68134.107.299.1.2 по КККР на гр. София, СО, област София /столица/, одобрени със Заповед № РД-18-33 от 15.06.2010 г. на Изп. директор на АГКК, с адрес на имота: град София, район Средец, ул.”**********11” №**, като самостоятелният обект се намира в Сграда 1, разположена в поземлен имот е идентификатор № 68134.107.299, при следните делбени квоти: 1/6 идеална част- за М.Д.Н., и 5/6 идеални части- за И.А.П.. Със същото решение са определени привременни мерки по чл.344, ал.2 ГПК, като е постановено до окончателното приключване на делбеното производство съделителката М.Д.Н. /ЕГН **********/ да ползва една стая от процесния апартамент № 14 в сградата на ул.„**********II ” №** в гр. София, както и да има достъп до сервизните помещения на жилището.

Постъпила е въззивна жалба от съделителката И.А.П., в която са изложени оплаквания за неправилност и необоснованост на постановеното от СРС решение, с искане да бъде постановена отмЯ.та му и да бъде постановено решение за отхвърляне на делбения иск вследствие уважаване на възражението й за осъществено върху част от имота давностно владение.

Въззиваемата страна М.Д.Н. оспорва жалбата и моли постановеното от СРС делбено срешение като правилно да бъде потвърдено.

Производството е делбено във фаза по допускане на делбата.

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

Настоящата въззивна инстанция намира постановеното от СРС решение и за правилно, като споделя изложените в мотивите му съображения, обосноваващи окончателен извод за допускане делба на процесния апартамент между съделителките М.Н. и И.П. при посочените по- горе делбени квоти- чл.272 ГПК. Фактическите и правни констатации на настоящия съд съвпадат с направените от районния съд в атакувания съдебен акт констатации.

Не е спорно между страните, а се установява и от събраните писмени доказателства, че първоначални собственици на процесния апартамент № 14 в сградата на ул.„**********II” №** -77 в гр. София, ведно с принадлежности, са били съпрузите М. С. П. и И.Н.П., придобили същия през 1964 г. в качеството на член- кооператори в ЖСК „Кристал”- София и реализирано строителство /Нотариален акт № 27, том IX, нот.д.№ 297/ 18.04.1964 г. на софийски нотариус/. След смъртта на М.П. през 1986 г. /Удостоверение за наследници № А09400- 5267/ 26.11. 2013 г./, освен съпругът й И.П., притежаващ общо 4/6 идеални части от имота /1/2 ид. част- от прекратената съпружеска имуществена общност /СИО/, и 1/6 ид. част- по наследяване от съпругата/, права върху него са придобили и законните й наследници Я. П.А. /дъщеря/ и Д.П.Н. /син/, легитимиращи се като собственици по наследяване на по 1/6 идеална част от него. През 1997 г. преживелият съпруг И.П. прехвърлил чрез дарение собствените си 4/6 идеални части от имота на племенницата си Я. П.А. /Нотариален акт за дарение № 76, том 219, нот.д.№ 43007/ 1997 год. на софийски нотариус/, а последната дарила същите, както и собствената си наследствена 1/6 идеална част от имота на дъщеря си И.А.П. /Нотариален акт № 107, том 238, нот. д. № 46890/ 1997 г. на софийски нотариус/, в резултат на което върху имота била установена  обикновена съсобственост  между И.П.- с права върху

                                                   Л.2 на Реш. по гр.д.№ 15148/ 2017 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

5/6 идеални части, и Д.Н., притежаващ 1/6 идеална част от него. След смъртта на последния през 2009 г. /Удостоверение за наследници № 95/ 16.01.2015 г. на СО- Район „Младост“/ притежаваната от него 1/6 идеална част от имота преминала по наследяване в трите му законни наследници М.Д.Н. /ищцата/, С.А.Г.- Н. и К.Д.Н., последните две от които прехвърлили на първата собствените си идеални части /Нотариален акт за покупко- продажба № 187, том IV, peг.№ 5018, нот.д. № 593/ 18.12.2013 г. на софийски нотариус/, в резултат на което след 18.12.2013 г. М.Н. се легитимира като собственик на 1/6 от имота. При така събраните в процеса доказателства се налага извод, че върху имота е установена обикновена съсобственост между съделителките М.Н. и И.П., притежаващи неравни дялове от него, първата- 1/6 идеална част, а втората- 5/6 идеални части.

За да проведе пълно главно доказване на твърдяното придобивно основание /придобивна давност/, каквото дължи в процеса, съделителката И.П. е следвало да установи по безспорен начин, че е упражнявала фактическа власт върху притежаваната първоначално от Д.Н., а в последствие от законните му наследници М.Н. /ищцата/, С.Г.- Н. и К.Н. 1/6 идеална част от имота, манифестирайки намерението да стане неин собственик пред формалния й собственик, като е своила тази част от имота.

Съгласно чл.79, ал.1 ЗС правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години, т.е. чрез упражняване на фактическа власт върху имота с намерение да се държи като свой /чл.68, ал.1 ЗС/. В случаите, при които е налице обикновена съсобственост или имуществена общност, възникнала по силата на наследствено правоприемство, презумпцията на чл.69 ЗС не намира приложение, доколкото съсобственикът /сънаследникът/, упражняващ фактическа власт върху вещта, има качеството на владелец на своите идеални части и държател на идеалните части на другите съсобственици /сънаследници/. За да придобие по давност правото на собственост върху чуждите идеални части, съсобственикът, който не е техен владелец, следва да превърне с едностранни действия държането им във владение. Тези действия трябва да са от такъв характер, че с тях по явен и недвусмислен начин да се манифестира отричане владението на останалите съсобственици. Това е т. нар. преобръщане на владението, при което съсобственикът- съвладелец се превръща в съсобственик- владелец на имота, в какъвто смисъл е и даденото в Тълкувателно решение № 1/ 6.08.2012 г. по т.д.№ 1/ 2012 г. на ВКС- ОСГК тълкувателно разрешение.

В случая не се установява по безспорен и категоричен начин въз основа на събраните по делото гласни доказателства, че считано от 18.12.1997 г., когато е придобила общо 5/6 идеални части от имота по дарение от Я. А., ответницата И.П. е упражнявала фактическа власт върху притежаваната от Д.Н. и в последствие след смъртта му през 2009 г.- от законните му наследници М.Н. /ищцата/, С.Г.- Н. и К.Н., 1/6 идеална част от имота с характер на непрекъснато владение в продължение на 10 години, като е своила същата и е манифестирала пред съсобственика/съсобствениците си /формалния собственик/ явно и несъмнено намерението да стане неин изключителен собственик, отблъсквайки съвладението първоначално на съсобственика Д.Н., а след 2009 г. и на трите му законни наследници, включая ищцата М.Н.. Свидетелските показания не съдържат данни, считано от м.12.1997 г. ответницата И.П. да е манифестирала намерение за своене на имота както пред Д.Н. /починал 2009 г./, така и след смъртта му- пред неговите законни наследници. Според показанията на св. И. и св. К. /свидетели на ищцата/, макар да не е живял в жилището, Д.Н. е имал свободен достъп до него, като имал ключ и ползвал една стая в него. Такъв достъп- според свидетелските показания на св. И., е имала и ищцата М.Н., която до 2001 г. работела на смени на летището и живеела в процесното жилище. Тези данни не се опровергават от свидетелските показания на останалите свидетели, разпитани по искане на ответницата /св. К. и св. Б./, които изобщо не съдържат сведения за манифестирано от И.П. пред посочените съсобственици намерение за своене на частта им от имота. Същевременно събраните гласни доказателства- в тяхната съвкупност, не съдържат безспорни данни съделителката И.П. да е упражнявала непрекъсната фактическа власт върху имота през изискуемия от закона 10- годишен давностен период. Наред с това, дори да е безспорно установено, само по себе си обстоятелството, че съсобственикът Д.Н., а след смъртта му- законните му наследници, не са упражнявали фактическа власт върху имота съвместно с И.П. не може да обоснове извод, че са престанали да бъдат собственици на съсобствената си идеална част от имота за сметка на придобиването й от И.П. въз основа на осъществено давностно владение. Нито един от разпитаните по делото свидетели не установява ответницата П. да е имала посоченото субективно отношение към вещта /имота/ и съответно да е довела до знанието на съсобственика си Д.Н., респ. до законните му наследници, включая ищцата Н., своето намерение да владее идеалната им част за себе си.

Правилно е прието в обжалваното решение, че аргумент за противното на твърдяното от П. може да бъде изведен и от изпратения от същата до трите наследници на Д.Н. отговор на нотариална покана с дата 25.07.2013 г. /л.48- 49 от делото на СРС/, в който изрично признава, че е налице съсобственост върху процесния апартамент и че М.Н. /ищцата/, С.Г.- Н. и К.Н. притежават самостоятелни права върху идеални части от него. Следователно както за периода м.12.1997 г.- м.12.2007 г., така и към посочената по- късна дата не се установява по безспорен начин да е имала субективно отношение на собственик на процесния апартамент- в неговата цялост.

При това положение възражението на ответницата за придобиване по давност на 1/6 идеална част от процесния апартамент се явява неоснователно, поради което и делбата на имота, която е допустима, правилно е допусната между съсобствениците му М.Н. и И.П. при определените от първоинстанционния съд неравни делбени квоти.

Доводи за неправилност на решението /с характер на определение/ в частта му относно определените от СРС привременни мерки по чл.344, ал.2 ГПК във въззивната жалба не се съдържат, поради което и самостоятелни съображения  в  тази  насока  в  настоящото  въззивно  решение  не  следва  да

                                                    Л.3 на Реш. по гр.д.№ 15148/ 2017 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

бъдат излагани. Бланкетният характер на жалбата в тази й част /без изложени конкретни съображения за неправилност на първоинстанционното решение/ не позволява друга проверка, освен за валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт. След като жалбата не съдържа конкретно указание за порочността на първоинстанционния съдебен акт в частта му по чл.344, ал.2 ГПК, въззивният съд не може да формира собствени изводи по съществото на спора и за правилността на решението в тази му част, а следва да го потвърди- чл.271 ГПК.

При тези съображения и поради съвпадане изводите на двете съдебни инстанции по съществото на делбения спор обжалваното първофазно делбено решение като правилно следва да бъде потвърдено.

Водим от горното,  СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ  СЪД

 

 

                                      Р       Е       Ш       И   :     

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение от 31.07.2017 г., постановено по гр.д.№ 22346/ 2015 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба в 1- месечен срок от съобщаването му на страните пред Върховния касационен съд.

 

 

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.                           

 

 

 

 

                                                                          2.