Разпореждане по дело №943/2024 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 3569
Дата: 19 ноември 2024 г.
Съдия: Михаил Русев
Дело: 20247240700943
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2024 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 3569

Стара Загора, 19.11.2024 г.

Административният съд - Стара Загора - VI състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: МИХАИЛ РУСЕВ
като разгледа докладваното от съдията Михаил Русев административно дело943 по описа за 2024 година на Административен съд - Стара Загора, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по адм. дело №943/2024 год. по описа на Административен съд – Стара Загора е образувано по жалба на „Ес трейдинг“ЕООД, представлявано от управителя С. Х. Х. против ревизионен акт №Р-160020006489-091-001/06.08.2021 год., издаден от И. К. К. – Началник сектор към ТД на НАП гр. Пловдив и Т. И. К. – главен инспектор по приходите потвърден с Решение №558/26.10.2021 год. на Директор ДОДОП гр. Пловдив при Централно управление на НАП.
Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за насрочване на делото в открито съдебно заседание, като на основание чл.171, ал.4 и чл. 163, ал.3 от АПК, следва да даде указания на страните относно разпределението на доказателствената тежест и необходимостта от събирането на доказателства във връзка с изясняването на правния спор и установяването на факти и обстоятелства от значение за делото.

Водим от горното

Р А З П О Р Е Д И:

І. Насрочва за разглеждане в открито съдебно заседание адм. дело №943/2024 год. по описа на Административен съд – Стара Загора за 03.12.2024 год. от 10.20 ч., за която дата и час да се призоват страните, както следва:

Жалбоподател: „Ес трейдинг“ЕООД, представлявано от управителя С. Х. Х. със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, бул.“23 – ти пехотен шипченски полк“№62, вх.Б, ап.33.

Ответник по жалбата: Директор на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ гр. Пловдив.

ДА СЕ УВЕДОМИ Окръжна прокуратура Стара Загора за възможността за встъпване в процеса, като се уточни предмета на делото и размерът на оспорените задължения.

ІІ. УКАЗВА на жалбоподателят, че в случай като процесния – проведена ревизия по реда на чл.122 от ДОПК, при доказване в процеса от органите по приходите наличие на съответното основание по чл.122, ал.1 от ДОПК, на основание чл.124, ал.2 от ДОПК, фактическите констатации в ревизионния акт ще се смятат за верни до доказване на противното, поради което в този случай при наличието на законово разместената тежест на доказване, именно той – оспорващият, следва да установи твърдяните в жалбата факти за незаконосъобразност на оспорения административен акт, като може да стори това с всички допустими по ДОПК, съответно АПК и ГПК, както и да установи че данните в счетоводството на дружеството съответстват в пълна степен на наличните в дружеството първични счетоводни документи, а ако не съвпадат – в каква част, като за доказването на горните факти може да се възползва от процесуалната възможност за назначаването на съдебно-счетоводна експертиза. Следва да докаже и наличието на дублиране на едни и същи стойности обложени с ДДС на липсите и укритите доходи. Предупреждава жалбоподателят, че при не доказването на горните обстоятелства /съгласно указанията на касационната инстанция/, ще се приложи презумпцията на чл.124, ал.2 от ДОПК.

ІІІ. УКАЗВА на ответника че изцяло в негова доказателствена тежест е да установи компетентността на органите, издали оспорения РА, компетентността на органа възложил ревизионното производство, както и спазване на административно-производствените правила и наличието на възприетите предпоставки по чл.122, ал.1 от ДОПК за преминаване на ревизия по особения ред, регламентиран в чл.122, ал.2 от ДОПК, за определяне на данъчната основа на процесните доставки и по съответния ред. Следва да докаже, че счетоводните записвания, на които е базиран оспореният ревизионен акт са водени коректно, съобразно изискванията на Закона за счетоводството и същите съответстват на издадените първични счетоводни документи, а ако не съответстват в каква част са доказани приетите приходи на дружеството. Следва да докаже, че не е налице дублиране при определянето на ДДС за установените липси и при определянето на ДДС за укритите доходи /съгласно указанията на касационната инстанция/. За горните обстоятелства ответника може да се възползва от процесуалната възможност от назначаването на съдебно – счетоводна експертиза.

ЗАДЪЛЖАВА ответната страна да представи по делото пълната административна преписка, ако същата в нейната цялост е депозирана – това изрично да бъде заявено, вкл. изрично да се заяви дали по делото са налични всички документи по ПУФО предхождащи ревизионното производство.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да ангажират доказателства, респективно да поискат събирането на такива, съобразно така дадените им указания до датата на съдебното заседание.

ІV. Препис от разпореждането да се изпрати на страните по делото, ведно с призовките за насроченото съдебно заседание.

Съдия: