Решение по дело №563/2018 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 април 2019 г. (в сила от 15 май 2019 г.)
Съдия: Димитър Тодоров Маринов
Дело: 20182130100563
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 май 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

  81 / 16.4.2019г. година                        град Карнобат

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

К А Р Н О Б А Т С К И Я Т      Р А Й О Н Е Н      С Ъ Д ,      ІІІ    състав

На двадесет и първи март   две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                     

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Д. МАРИНОВ

 

                                                 Съдебни заседатели: 1..........................................

                                                                                     2..........................................

 

Секретар …………………ДАРИНА ЕНЕВА…............................................

Прокурор...................................................................................................................

Като разгледа докладваното от съдията  ……….МАРИНОВ……….…………

Гражданско дело номер....563....по описа за............2018…...............година

          Производството по настоящото дело е образувано по повод подадената искова молба  от Водоснабдяване и канализация ЕАД гр. Бургас    с която същото дружество чрез неговия процесуален представител  е предявило установителен иск с правно основание чл. 422 ал.1 във връзка с чл. 415 ал.1 от ГПК срещу  Г.М.Ш.   .Със същият иск горепосочения  ищец моли Водоснабдяване и канализация ЕАД гр. Бургас  съда да постанови решение с което да приеме за установено по отношение на горепосочения ответник Г.Ш. *** , че същият му  дължи  паричната сума в размер на 67, 32  лв. , което задължение произтича от потребени ВиК услуги за доставена , отведена и пречистена вода през  отчетен период от 09.07.2015 г. до 04.12. 2015 г. , за което задължение са издадени фактури в периода от 25.08.2015 г. до 24.12.2015 г., както  и обезщетение за забава – мораторна лихва върху горепосочената главница  в размер на сумата от 14, 77 лв.  дължима се за периода от 26.09.2015 г. до 21.11.2017 г. , както и  законовата лихва върху главницата , начиная  от датата на подаването на заявлението за издаване на заповед  за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК  № 974 от 28.11.2017 г. по ч. гр.д. № 1440 / 2017 година по описа  на Районен съд Карнобат до окончателното изплащане на горепосочената главница . Със същата  искова молба ищцовото дружество  моли съда да осъди  ответника  да му заплати и сумата  представляваща всички направени  от него по настоящото съдебно  производство съдебни разноски на основание чл. 78 ал. 8 от ГПК,както и направените от дружеството  съдебни разноски  присъдени му по заповедното производство по ч.гр.д. № 1440 / 2017 г. по описа на Районен съд  Карнобат.   

В съдебно заседание ищецът респ. ищцовото дружество редовно призовано се явява лично неговия процесуален  представител който поддържа така предявените   от него искове  и иска уважаването им , ведно с всички законни последици от това.

Ответникът Г.Ш.   в преклузивния срок по чл. 131 ал.1 от ГПК чрез специално назначения й процесуален представител е подал отговор по исковата молба с която е  предявен горепосочения установителен иск срещу него  и по този начин  е взел становище по същия иск  в същия отговор   като счита същият за допустим за разглеждане , но за изцяло неоснователен и моли съда да го отхвърли изцяло .      

Същият    ответник   редовно призован  не се явява лично   в съдебно заседание , като се явява неговия особен процесуален представител  който пак заявява по повод на   предявения срещу него   иск , че не дължи сумата претендирана за установяване с него респ. претендираните суми с исковете и по този начин моли те да бъдат отхвърлени изцяло.

След поотделната и съвкупна преценка на събраните по делото доказателства , съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното :

Горепосоченият предявен от ищеца Водоснабдяване и канализация  ЕАД гр.Бургас  иск се явява по своята същност положителен установителен иск с правно основание чл. 422 ал.1 във връзка с чл. 415 ал.1 от ГПК за признаване за установено по отношение на ответника Г.Ш.  съществуването в полза на ищеца Водоснабдяване и канализация   ЕАД гр. Бургас  на твърдяното  от него вземане за посочената   от него сума. За да бъде уважена тази претенция , установителна такава съдът намира, че следва да бъдат доказани от ищеца кумулативното наличие на няколко императивни предпоставки , а именно : между страните по настоящото дело в твърденият от ищеца период да е било налице валидно правоотношение обективирано в  твърдения твърдения   от страните договор с предмет  доставка на ВиК услуги  , ищецът като страна по това валидно правоотношение –да е изпълнил поетите от него задължения – да е предоставил твърдяните от него ВиК  услуги  по процесния договор    на ответника , ответникът също като страна в това правоотношение да е действал недобросъвестно т.е. да не е извършил задължителните плащания по получаваните по договора ВиК  услуги  и затова в полза на ищеца да е възникнало правото на твърдяното възнаграждение за тези предоставени ВиК услуги  в претендирания за установяване   размер и период  и последно  в полза на ищеца по делото при условията на чл. 410 от ГПК да е издадена и съответна заповед за изпълнение.

В исковата си молба ищцовото дружество Водоснабдяване и канализация ЕАД гр. Бургас твърди, че за процесния отчетен период от 09.7.2015 г. до 04.12.2015 г.  между него и ответницата Г.Ш.  , която е обитавала водоснабден от дружеството обект  с административен адрес  в село Грозден  , Община Сунгурларе е било налице правоотношение по доставяне на ВиК услуги и същото  лице е било техен потребител .Същото дружество твърди , че това лице е  потребител на тези ВиК услуги и като такова е имало задължението да ги заплаща , като за това  респ. тези негови  задължения ищцовото дружество е издало  и съответните фактури в периода от 25.08.2015 г.  до 24.12.2015 г. които са 5 на брой от които суми за потребени ВиК на ответницата Г.Ш.  се явявала за плащане  сумата от 67, 32  лв. . Ищцовото дружество твърди , че предвид допуснатото  неизпълнение на същия договор от страна на ответника  изразяващо се в неплащането от негова страна на  дължимите се   по договора за предоставяне на ВиК услуги възнаграждения  за получените такива услуги, затова  ищцовото дружество понеже  по този начин е получило правата на кредитор  по процесния договор за предоставяне на услуги ,  с подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение  по чл. 410 от ГПК за горепосочената  сума респ. ищецът  е  инициирал нарочно заповедно производство , като по този начин по това заявление  е образувано ч.гр.д. № 1440  / 2017 г. по описа на КРС по което последният съд е издал заповед № 974 от 28.11.2017 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК. С нея КРС е разпоредил  ответника Г.Ш.  ,  явяващ се длъжник по потребени ВиК услуги за процесния период от 9.7. 2015 г. до 24.12.2015 г. ,   да заплати на кредиторът  – ищецът  по делото Водоснабдяване и канализация   ЕАД  гр. Бургас    дължимите    се от нея  ,   горепосочена сума посочена в диспозитива на  исковата молба, а именно: парична сума  в размер на 67, 32 лв., както и мораторна лихва в размер на сумата от 14, 77 лв. дължима се за периода от 26.09.2015 г. до 21.11.2017 г.    ,  както и законната лихва върху главницата , считано от датата  24.11.2017 година – датата на подаването   на заявлението  за издаването на съответната заповед за изпълнение  до окончателното им изплащане , както и сумата от 75  лв.  представляваща всички направени  по заповедното производство съдебни разноски. С оглед на това съдът намира, че  спрямо ищецът по настоящото дело е налице една от императивните кумулативни предпоставки за уважаването на настоящия иск- в негова полза да има образувано заповедно производство за процесната сума дължаща се от ответника, която е и предмет на настоящото производство.

 Тъй като ответника   не е намерен за да изрази становище  против така издадената срещу него   горепосочена заповед за изпълнение на парично задължение и тъй като по отношение на него заповедта за изпълнение не е влязла в сила , съдът с нарочно разпореждане  № 417  от 13.4.2018 г. по същото ч.гр.д. № 1440 / 2017 г. по описа на КРС е указал на кредитора на основание чл. 415 ал.1 от ГПК , че може  да предяви настоящия установителен иск за горепосоченото задължение срещу ответника   , което с настоящата си искова молба сегашния ищецът  е сторил. Горепосочените факти така установени от настоящия съд не се спорят от страните по делото.

Ответникът по делото чрез специално назначеният си особен представител оспорва  , че се е  намирал с ищеца по делото в облигационно- правна връзка респективно отношения с оглед на които е получавал съответните услуги за посочения в  процесния договор период от време  който факт се потвърждава, тъй като по делото липсват  приложени по същото  писмени доказателства за процесния период . По настоящото дело не се приложиха писмени или каквито и да е други доказателства опровергаващи твърденията на ответника  в тази им част , а тяхната липса удостоверяват по един несъмнен и безспорен начин и водят съда до правния му извод , че страните по делото през  процесния период не са били в правоотношения  уредени по силата на получени от ответника В и К  услуги . Това е така  тъй като вещото лице К. Д. посочва в заключението си , че отчитането  на потребените  от ответницата ВиК услуги за процесния период  е чрез  служителите на  ВиК и то визуално , като отчетите се записват на хартиен карнет , но за процесния отчетен период няма положени от него – от ответника или от упълномощено от него друго лице подписи на същия.  Затова съдът намира, че не е налице в случая  и другата предпоставка за уважаването на иска.

Тука е спорен факта ,дали  ответника е потребил  съответните  ВиК услуги  за които са му били издадени съответните фактури , както твърди ищцовото дружество , което твърди , че щом фактурите са налице  и същите са осчетоводени редовно  за потреблението  на начислените услуги и че същите са издадени  по откритата партида на оператора – ищцовото дружество с абонатен номер  838197 отнасяща се до адреса на жилищната сграда и виртуалния номер на измервателното устройство  който е **********, както и факта, че понеже ответникът не ги е оспорил то те се явяват доказани изцяло. Тука съдът намира , че ищеца трябва да докаже  дължимостта и неплащането на процесната сума  по процесния договор , която да се явява наистина дължима  преди инициирането на заповедното производство пред Районен съд Карнобат , с оглед уважаването на тази  претенция, установителна такава която е обвързана от тази дължимост на плащанията на длъжника по процесния договор . Ищцовото дружество не доказа по никакъв начин, че ответника е ползвал твърдяните от него услуги , за да дължи последния заплащане на същите и това е така  тъй като  съгласно разпоредбата на чл. 32 ал.1 от Наредба № 4 / 2004 г. на МРРБ за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационни системи ,услугите ВиК се заплащат  въз основа на измереното  количество изразходвана вода  от водоснабдителната система на оператора , отчетено  чрез монтираните водомери  на всяко водопроводно отклонение , като отчитането  се извършва от длъжностни лица на оператора или лица  на които е възложено с договор с оператора , като съгласно чл. 35 ал.1 от същия нормативен акт  отчитането се извършва периодично съгласно посоченото в общите условия, но за не повече от 6 месеца.Вещото лице Д. по назначената по делото съдебно техническа експертиза ,в заключението си което като неоспорено от страните по делото съдът е приел като абсолютно доказателство посочва, че при направения оглед е констатирало , че имота е необитаем, че в двора в построения гараж се намира   водомерна шахта и евентуално в нея и водомера – измервателното устройство , като през процесния период отчитането е извършено служебно при условията на  чл. 39 ал.5 т.1 от горепосочената наредба. По този начин съдът намира, че ищецът не е доказал по никакъв начин твърдяното си вземане за процесния период, вкл. и не доказа и предпоставките  за служебно начисляване от него  служебно на В и К услуги  тъй като съгласно  разпоредбата на чл. 21 ал.4 от Общите условия  за предоставяне на   ВиК услуги  на потребителите  от ВиК оператор гр. Бургас е че отчитането на водомерите се извършва в присъствието  на потребителя или на негов представител , като при неосигуряване на представител  , отчетът се подписва  от свидетел , който може да бъде и длъжностното лице на ВиК оператор , а съгласно чл. 22 ал.4 от същите общи условия , е че ако потребителят  не изпълни задълженията си по ал. 3 от чл. 22  се счита , че е налице отказ за осигуряване на достъп  , като това се удостоверява с протокол  който се подписва от длъжностното  лице на ВиК оператора и поне още един свидетел и начисляването на изразходеното количество питейна вода става по реда на чл. 46 от същите Общи условия. Като не е направил  това респ. не е изпълнил тези негови задължения , съдът счита , че ВиК операторът – в случая ищецът е начислил произволни количества потребена вода , тъй като няма съставен такъв протокол и тези произволни количества са  записани незаконосъобразно в карнета и са представени за плащане от потребителя- ответника .  Затова съдът намира, че  не са посочени реалните количества вода потребени от ответника по делото , за да се иска заплащането от негова страна на  същите вече остойностени. Съдът намира в тази  връзка, че  макар вещото лице А.  да доказа правилността на  воденето на счетоводството в дружеството ищец и респ. осчетоводяването на процесните фактури , с тях не може да се докаже  наличието на предпоставките  въз основа на които е възникнало задължението  и е определено точно количеството потребени ВиК услуги от ответника . Освен това следва да се спомене от съда , че    настоящата заповед за изпълнение  не е издадена въз основа на документ  и разпореждане  за незабавно изпълнение  се издават само  за подлежащи  на изпълнение вземания  по чл. 418 ал.2 от ГПК , които документи са посочени в чл. 417 т. 1 до т. 9 от ГПК . Затова съдът намира, че ищцовото дружество е следвало да посочи писмени доказателства в тази насока тъй като върху него пада тази доказателствена тежест.  .В тази връзка следва да бъде посочено това че ищцовото дружество по делото не е ангажирало никакви доказателства  в подкрепа на претенцията си за посоченито от него вземане  и дали същото  се дължи от ответника и поради това съдът намира , че претенцията  на ищцовата страна се явява абсолютно недоказана – претенцията за установяване на главница и претенцията за установяване на мораторна лихва  и следва същите да бъдат отхвърлени като неоснователни изцяло, ведно с претендираното искане за присъждане на съдебни  разноски по заповедното производство.По този начин следва да бъде отхвърлено и искането на ищцовото дружество да му бъдат заплатени и направените от него съдебни разноски по настоящото дело . Ответната страна не е поискала също присъждане на разноски по настоящото дело , като понеже и не  е представила доказателства за тях, то съдът намира, че същите не следва да й бъдат присъждани респ.съдът не следва да се произнася по същите .      

Мотивиран от гореизложените си съображения, Карнобатският районен съд

 

 

Р    Е    Ш    И  :

 

         

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 422 ал.1 във връзка с чл. 415 ал.1 от ГПК  предявен от  Водоснабдяване и канализация   ЕАД  с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас  кв. Победа ул. Ген. Владимир Вазов № 3     срещу Г.М.Ш. с ЕГН ********** с адрес *** и с иск който Водоснабдяване и канализация ЕАД    моли  съда да постанови решение с което да приеме за установено по отношение на  Г.М.Ш.   , че същата     в качеството й    на длъжник по договор за ползване на ВиК услуги дължи сумата от 67, 32 лв. което задължение  е по издадени фактури в периода от 25.08.2015 г. до 24.12.2015 г.  като същите произтичат  от потребени ВиК  услуги- доставена , отведена и пречистена вода  през периода 9.7.2015 г. до 04.12.2015 г. , както и че дължи сумата от  14, 77 лв.представляваща мораторна лихва върху горепосочената главница  дължима се за периода от 26.09.2015 г. до 21.11.2017 г.  ,  както и че дължи законовата лихва върху главницата , начиная  от датата на подаването на заявлението за издаване на заповед  за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК  № 974 от 28.11.2017 г. по ч. гр.д. № 1440 / 2017 година по описа  на Районен съд Карнобат- 24.11.2017 г.  до окончателното им изплащане като неоснователен и недоказан изцяло , като отхвърля и искането за присъждане на разноски по заповедното производство в размер на 75  лв.  представляваща всички направени  по заповедното производство съдебни разноски, както и  отхвърля и искането за присъждането на съдебни разноски направени от ищцовото дружество по настоящото дело в размер от 575 лв. като неоснователно.

РЕШЕНИЕТО МОЖЕ ДА СЕ ОБЖАЛВА пред Бургаския окръжен съд в 14- дневен срок, считано от съобщаването му на страните по делото.

         

РАЙОНЕН СЪДИЯ: