Присъда по дело №418/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260007
Дата: 12 октомври 2020 г. (в сила от 27 октомври 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200418
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 28 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

П    Р    И    С    Ъ    Д    А

 

 

                                                        

 

 

Гр. Лом, 12.10.2020 г.

 

 

                            В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

          Ломски районен съд, четвърти наказателен състав в открито съдебно заседание на дванадесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:      

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

 

        при секретаря А. Рангелова, след като разгледа докладваното от съдията Йорданов НЧХД № 418/20 г. по описа на ЛРС, след тайно съвещание и въз основа на събраните по делото доказателства и закона

        

 

П    Р    И    С    Ъ    Д    И :

 

 

          ПРИЗНАВА  подсъдимия   С.Х. АЛ С.,              ЕГН **********, адрес: ***, роден на *** г., сириец, с българско гражданство, с висше образование, неженен, неосъждан  ЗА НЕВИНЕН  в това, че на 12.08.2020 година в гр. Лом, обл. Монтана казал нещо унизително за честта или достойнството на частния тъжител Г.Л.М., употребявайки пред Р.А.Д., Р.Д.Й. и Б.Ц.Г. израза „при оня овчар няма да водя детето“, като на основание чл. 304 от НПК го оправдава по повдигнатото обвинение за престъпление по чл. 146, ал. 1 от НК.

 

         ОТХВЪРЛЯ предявения от частния тъжител Г.Л.М., ЕГН **********, адрес: *** граждански иск за обезщетение на неимуществени вреди в размер на 2000,00 /две хиляди лева/ като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

        ОСЪЖДА частния тъжител Г.Л.М.,                   ЕГН **********, адрес: *** да заплати на подсъдимия С.Х. АЛ С., ЕГН **********, адрес: *** сумата в размер на                       500,00 /петстотин/ лева разноски по делото, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

        

        Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр. Монтана, в 15-дневен срок от днес, по реда на Глава Двадесет и първа от НПК.

 

 

 

 

 

                                                                   РАЙОНЕН  СЪДИЯ:            

 

Съдържание на мотивите

НЧХД № 418/20 г.

 

МОТИВИ :

 

        Подсъдимият С. *** е предаден с частна тъжба от тъжителя Г.Л.М. *** на съд за това, че на 12.08.2020 година в гр. Лом, обл. Монтана казал нещо унизително за честта или достойнството на частния тъжител Г.Л.М., употребявайки пред Р.А.Д., Р.Д.Й. и Б.Ц.Г. израза „при оня овчар няма да водя детето“ – престъпление по чл. 146, ал. 1 от НК.

        Частният тъжител Г.М. се явява лично в с.з., поддържа повдигнатото с тъжбата обвинение и моли съда да постанови присъда, с която признае подсъдимия за виновен. В с.з. предявява и устен граждански иск за обезщетение на причинени неимуществени вреди, като моли с присъдата да се уважи същия в размер от 2 000,00 лв. /две хиляди лева/.

        Подсъдимият, редовно призован, се явява лично и с адв. Милена Миковска и адв. Теодор Тодоров от АК – Враца. Не се признава за виновен и моли да бъде оправдан. Процесуалните му представители пледират за оправдателна присъда, като молят и в полза на подсъдимия да бъдат присъдени и направените разноски.

        Доказателствата по делото са писмени и гласни.

        Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното: на 11.08.2020 г. подсъдимият д-р С.С. отишъл в кабинета на д-р С.в МБАЛ  гр. Лом, за да вземе направление за малолетния си син - А.С. за хирург, тъй като от няколко месеца в една от лигвиналните гънки имало някаква подутина и трябвало да заведе детето на специалист. Заедно с подсъдимия бил и св. Т.П., който чакал пред вратата на кабинета. С. обаче бил без детето и в този ден нямало как да му бъде издадено направление, тъй като детето не може да бъде прегледано. Д-р С.му обяснила, че няма как да бъде осъществен прегледа, поради това, че вторник /11.08.2020 г./ е ден на т. нар. зелен коридор – ден, в който се обслужват само здрави деца и се правят имунизации и консултации.

        На следващия ден – 12.08.2020 г. С. отново отишъл в кабинета, отново със св. Петров, без детето и със същата молба. В този ден обаче д-р С.била в отпуск и децата се обслужвали от заместващите я – д-р К.П.и д-р Г.М. /частният тъжител/. В кабинета били св. Р.Д. и св. Б.Ц.. Д. обяснила на С., че за да се издаде исканото направление, трябва да доведе детето, за да бъде прегледано. Прегледът можела да извърши д-р С.или някой от заместващите я. Тогава д-р С. на висок глас обяснил, че е хирург, много добре знае от какво има нужда детето му, че той е този, който преценява как да постъпи с детето си и на какъв специалист да го заведе, че ще отпише детето от пациентската листа на д-р С., щом не му дава направление, а при д-р М. в никакъв случай няма да си заведе детето. В този момент въпросният д-р М. не бил в същия кабинет. Малко след това св. Д. отишла при него, за да го уведоми за случилото се.

        Същият ден /12.08.2020 г./ д-р С. отишъл пред Спешна помощ в     гр. Лом. На зададен му въпрос къде е ходил, казал, че е бил при личния лекар на детето си и за направление за педиатър, а сестрата го праща при д-р М. овчаря. Казал още, че ще подаде жалба и ще отпише детето от личния лекар д-р С..

        На 27.08.2020 г. в РС – Лом е постъпила тъжба от Г.Л.М. за извършено престъпление по чл. 146, ал. 1 от НК.

        От разпитаните в с.з. св. Р.Д., Р.Й., Б.Г. и Т.П., чиито показания съдът кредитира, се установява гореописаната фактическа обстановка.

        В случая образуваното наказателно производство е от частен характер, като повдигането и поддържането на обвинението се осъществява от частния тъжител, посредством частна тъжба, която определя обективните и субективни предели на съдебното производство. И тъй като съдът може да проведе съдебното следствие и да постанови своята присъда само в пределите на тъжбата, последната следва да отговаря на изискванията на    чл. 81 от НПК.

        За да е налице съставомерност на деянието съгласно чл. 146, ал. 1 от НК от обективна страна деецът следва да е казал или извършил нещо унизително за честта и достойнството на другиго в негово присъствие. От субективна страна деянието следва да е извършено умишлено.

        Съдът намира, че съставът на престъплението не е осъществен от обективна страна. Изпълнителното деяние на престъплението „обида“ е дадено в две форми: „каже“ или „извърши“ нещо унизително за честта или достойнството на другиго. Особен признак от обективната страна на обидата е, че деянието трябва да е извършено в присъствието на пострадалия. Вярно, под този израз следва да се разбира възможността на последния да възприеме обидните думи или действия. Обидата може да бъде нанесена по телефон, с писмо, в социалните мрежи, което не става в присъствието на пострадалия в буквалния смисъл на този израз. Тук обаче не се включва хипотезата, когато определени думи или действия са употребени пред друго лице, в отсъствие на пострадалия. В настоящия случай са налице две групи показания – на свидетелите на частния тъжител и на свидетелите на пострадалия. Според св. Р.Д. подсъдимия С. е казал, че „при този овчар М. в никакъв случай няма да си заведе детето.“ Според св. Т.П. действително д-р С. е казал, че не желае да води детето си на преглед при д-р М., т.е. изразил неодобрението си към него. Не е използвал обаче каквито и да било обидни думи спрямо д-р М., вкл. думата „овчар“. Нито едните, нито другите свидетелски показания обаче се подкрепят от други писмени или веществени доказателства, т.е. налице е ситуацията „дума срещу дума“. Съдът обаче не е затруднен в преценката на тази ситуация. В конкретния случай и двете групи свидетели потвърждават категорично едно обстоятелство – че към момента, когато д-р С. е изразил неодобрение към д-р М. и заявил, че не желае да води детето си на преглед при него, тъжителят М. не се е намирал на въпросното място. При това положение, дори да се приеме, че подсъдимият действително е казал „оня овчар М.“, то не е осъществен състав на престъплението „обида“. Дори пред други лица да са изречени думи, които могат да се приемат за обидни, то налице е неприсъствена, „задочна“ обида, която не е съставомерна по сега действащия наказателен закон. (вж. А. Стойнов „Наказателно право – особена част, Престъпления против правата на човека“, 2006 г.). Това е така, защото преразказването не може да се приеме като възможност на пострадалия да възприеме съответните думи или действия. В този смисъл е и Реш. № 406-71-II н.о. ВКС.

        Предвид гореизложеното, съдът намира, че подсъдимият С.С. не е извършил престъпление по чл. 146, ал. 1 НК, за което му е повдигнато обвинение с подадената тъжба, поради което и същият следва да бъде оправдан. В тази връзка, предвид липсата на извършено престъпление, а оттук – и на причинени неимуществени вреди, предявеният от частния тъжител М. граждански иск следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

        С оглед изхода на делото и на осн. чл. 190, ал. 1 от НПК, съдът осъди частният тъжител да заплати на подсъдимия сумата от 500,00 лв. /петстотин лева/ разноски по делото, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

         Водим от горното съдът постанови присъдата си и изготви мотивите си на 26.10.2020 г.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ :