Решение по дело №97/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 183
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Галина Васкова Герасимова
Дело: 20207080700097
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 183

 

гр. Враца, 23.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 09.06.2020 г. /девети юни две хиляди и двадесета година/ в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                      ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                         ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря стела бобойчева и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ като разгледа докладваното от съдия ГЕРАСИМОВА КАН дело № 97 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на В.С.П. ***, против Решение № 215 от 10.06.2019 г. на Районен съд - Враца, постановено по АНД № 428 по описа на съда за 2019 г., с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 2124004, издаден от ОДМВР - Враца на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 2, т. 6 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) за нарушение по чл. 21, ал. 2 във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, като е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 700.00 (седемстотин) лева.

В жалбата са изложени доводи, че решението на първата съдебна инстанция е неправилно и незаконосъобразно, като постановено в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Сочи се, че съгласно чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на МПС, собственост на юридическо лице, предвиденото наказание се налага на неговия законен представител. Твърди се, че касаторът не е законен представител на „О.Г.“ АД. Ангажирането на неговата отговорност с обжалвания ЕФ жалбоподателят заявява като основание за отмяна на решението на първата съдебна инстанция, както и по същество отмяна на ЕФ.

Ответникът - ОДМВР – Враца и заинтересованата страна „О.Г.“ АД не изразяват становище по делото. 

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава заключение за основателност на касационната жалба по аргумент, че касаторът не представлява дружеството, видно от справка в Търговския регистър.

Административен съд – Враца, в качеството си на касационна инстанция, като взе предвид наведените в жалбата доводи и като съобрази разпоредбата на чл. 218 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена в установения с чл. 211, ал. 1 АПК 14-дневен срок от надлежна страна срещу подлежащ на касационна проверка съдебен акт, при което същата е процесуално допустима. 

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА, макар и не по изложените в нея съображения.

С атакуваното решение РС – Враца е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 2124004, издаден от ОДМВР – Враца, с който на В.С.П. ***, в качеството му на законен представител на „О.Г.“ АД, на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 2, т. 6 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 700.00 (седемстотин) лева за нарушение по чл. 21, ал. 2 във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Съобразно императивната разпоредба на чл. 218, ал. 2 от АПК, касационният съдебен състав е длъжен да вземе предвид служебно всички порочни действия на съда, които са основание за нищожност или недопустимост на решението или представляват нарушение на материалния закон. При извършената служебна проверка по реда на цитираната норма, настоящият състав установи, че оспореното съдебно решение е валидно постановено, но е недопустимо, поради което подлежи на обезсилване, по следните съображения:

В хода на производството пред районния съд е допуснато съществено нарушение на съдопроизводствените правила при конституирането на страните, обуславящо недопустимост на съдебното решение. Процесуално задължение на съда е служебното конституиране на страните по делото. Същото е процесуална предпоставка за допустимост на съдебното производство и решението, постановено при липсата на задължителна страна и участие на ненадлежна такава, подлежи на обезсилване.

В разпореждане № 503/23.04.2019г., с което районният съд е насрочил делото за разглеждане в съдебно заседание, е отразено, че за датата на заседанието следва да се призоват жалбоподателя В.С.П. в качеството му на законен представител на „О.Г.“ АД и ответника ОДМВР – Враца.

Видно от приложения списък на призованите лица /л. 29/ и призовка за страна /л. 30/, като жалбоподател по делото е призован „О.Г.“ АД. В проведеното на 05.06.2019г. съдебно заседание като жалбоподател е посочено юридическото лице. На него е било изпратено и съобщението за изготвено решение.

Като е призовал ненадлежна страна, районният съд е провел недопустимо съдебно производство, респ. постановил е недопустимо решение.

Съгласно чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

Оспореният пред районния съд електронен фиш е издаден на В.С.П. в качеството на законен представител на дружеството – собственик на автомобила, с който е извършено нарушението. Именно физическото лице, чиято отговорност е ангажирана от АНО, има интерес да оспори електронния фиш.

В случая, въпреки че жалбата е подадена от П., който е надлежна страна по делото, въззивният съд е призовал за проведеното съдебно заседание „О.Г.“ АД. В решението съдът е посочил действителния жалбоподател, който го е сезирал, но това не променя извода за недопустимост на съдебния акт, тъй като е провел съдебното производство с участие на ненадлежна страна.

По изложените съображения решението следва да бъде обезсилено, като недопустимо на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, а делото да се върне на Районен съд – Враца за ново разглеждане от друг състав, който след като конституира надлежния жалбоподател и проведе съдебното производство с негово участие да се произнесе по подадената жалба.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 3, вр. чл. 218 от АПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН,  Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 215/10.06.2019 г., постановено по АНД № 428 по описа за 2019 г. на Районен съд – Враца.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Враца.

 

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

             ЧЛЕНОВЕ: 1.

        2.