Определение по дело №314/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 36
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20197110700314
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр.Кюстендил, 15.11.2019 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Кюстендилският административен съд в закрито заседание на петнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                  ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                        НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия  Демиревски   КАНД  № 314 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.229 и сл. от АПК.

„З.Т.“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, със съдебен адрес ***, чрез пълномощника си адв. М.К. ***, е подал частна жалба срещу Разпореждане без номер от 25.10.2019 г. на КРС по НАХД №1177/2019 г., с което е прекратено производството по обжалването на НП №30-0000042/25.01.2019 г., издадено от началник Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. Кюстендил. Изложени са доводи за незаконосъобразност на атакувания съдебен акт. Твърди се, че НП е връчено на лице, което не е служител на дружеството и не е достигнала до знанието на неговия управител, за което се представят доказателства. Прави се искане за отмяна на определението и за връщане на делото на районния съд за продължаване на процесуалните действия по разглеждане на въззивната жалба срещу наказателното постановление.

Ответникът – Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. Кюстендил, не е изразил становище по жалбата.

            Административният съд, като прецени доказателствата по делото и доводите на жалбоподателя, както и допустимостта и основателността на частната касационна жалба,  приема следното:

            Частната жалба е подадена в преклузивния срок по чл. 230 АПК във вр. с чл. 63, ал.1 ЗАНН, от надлежна страна, против акт подлежащ на касационен контрол, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество същата е основателна.

Производството пред КРС е образувано по жалба на „З.Т.“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, със съдебен адрес ***, чрез пълномощника си адв. М.К. *** срещу Наказателно постановление НП №30-0000042/25.01.2019 г., издадено от началник Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. Кюстендил, с което на основание чл.96г ал. 1 предл.2 от Закона за автомобилните превози на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3 000 лв. за нарушение на чл.57 ал. 1  от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. на МТС. Видно от материалите по първоинстанционното дело, жалбата е подадена директно в Районен съд – Кюстендил, който с разпореждане от 26.08.2019 г. е изискал от АНО да представи цялата административнонаказателна преписка по обжалваното наказателно постановление. Към преписката са приложени  екземпляр от процесното наказателно постановление /л.6 от делото/, както и ксерокопие на известие за доставяне /закачено на задната корица на делото/, от което е видно, че датата на връчване на постановлението е 02.04.2019 г., а за получател е вписано името на Г. Г. - служител, като след името фигурира подпис. Районния съд е приел, че от тази дата е започнал да тече и срокът за обжалване на НП, като същия е изтекъл на 09.04.2019 г. поради което е счел подадената жалба за недопустима и е прекратил производството по делото.

Постановеното разпореждане е неправилно. Съгласно чл. 58, ал. 1 от ЗАНН препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя. Начините за връчване и процедурата за това не са уредени в ЗАНН. При това положение на основание чл. 84 от с.з. следва субсидиарното приложение разпоредбите на НПК относно връчване на призовките, съобщенията и книжата. В чл. 180, ал. 1 – 7 от НПК са подробно уредени различните хипотези на връчване на книжата и съобщенията. Тези норми са от публичноправен ред, императивни и изчерпателни. Разширителното им тълкуване е недопустимо. Същите не предвиждат връчване по пощата чрез писмо с обратна разписка. Следователно, извършено по този начин, връчването на наказателното постановление не е надлежно и не може да се счита за осъществено. Срокът за обжалване на наказателното постановление не е започнал да тече от датата, следваща тази на получаване на известието/обратна разписка /02.04.2019 г./ и съответно не е изтекъл, както на 09.04.2019 г., така и на 12.08.2019 г., когато жалбата е подадена в Районен съд - Кюстендил.

Обжалваното разпореждане е в нарушение на процесуалните правила, уреждащи връчването на призовки и съобщения по НПК, както и изтичането на сроковете. Следва да бъде отменено, а делото върнато за продължаване на съдопроизводствените действия от същия състав на съда.

 

Воден от изложените съображения Административният съд                         

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ОТМЕНЯ Разпореждане без номер от 25.10.2019 г. на Кюстендилския районен съд, постановено по НАХД №1177/2019год. по описа на същия съд и ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия от същия състав на съда.

                       

Определението не подлежи на обжалване.

Определението да се съобщи чрез връчване преписи на страните.

 

           

                   

                                                                       Председател:                                

 

       Членове: 1.                     

 

                       2.