Присъда по дело №129/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 16
Дата: 12 септември 2019 г. (в сила от 28 септември 2019 г.)
Съдия: Мая Йосифова Кирчева
Дело: 20194320200129
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 3 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

П Р И С Ъ Д А

гр. Луковит, 12 септември 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публичното заседание на дванадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

                                                          

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ КИРЧЕВА

                                              

С участието на секретаря И.Д.и на прокурора В.Д. разгледа докладваното от съдия КИРЧЕВА НОХД № 129/2019 г. и въз основа на Закона и доказателствата по делото

                                                          

ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Ц.И.П. - родена на *** ***, български гражданин, българка, неграмотна, омъжена, безработна, неосъждана, ЕГН **********, за ВИНОВНА в това, че на 13.11.2018 год. в гр. Луковит, обл.Ловеч, отнела чужда движима вещ - мъжко кожено портмоне, ведно с намиращите се в него лични документи и парична сума в размер на 450 лв., от владението и собственост на Й.Х.Й. от гр. София, без негово съгласие и с намерение противозаконно да я присвои, като случаят е маловажен, поради което и на основание чл.194, ал. 3 вр. ал. 1 от НК и чл. 54 вр. чл.57, ал. 1 вр. 58а, ал. 5 от НК  я ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки:

по чл.42а, ал.2, т.1 НК – задължителна регистрация по настоящ адрес ***, с периодичност на явяване и подписване пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице два пъти седмично – за срок от 8 /осем/ месеца;

по чл.42а, ал.2, т.2 НК – задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 8 /осем/ месеца.

 

            ОСЪЖДА на основание чл. 45 ЗЗД подсъдимата Ц.И.П. с гореснетата самоличност да заплати на гражданския ищец Й.Х.Й., ЕГН ********** сумата от 450 /четиристотин и петдесет/ лева, представляваща обезщетение за претърпените имуществени вреди в резултат на престъплението, ведно със законната лихва от 13.11.2018 г. до окончателното изплащане.

ОСЪЖДА подсъдимата Ц.И.П. –да заплати в полза на съдебната власт, по сметката на РС Луковит сумата от 50.00 лв., представляваща държавна такса върху уважения размер на гражданския иск.

            ОСЪЖДА подсъдимата Ц.И.П. на основание чл. 189, ал. 3 от НПК ДА ЗАПЛАТИ в полза на ОД МВР Ловеч сумата от 188,84 лева, представляваща сторените по делото разноски в досъдебното производство.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда по НОХД № 129/2019 г. по описа на Районен съд Луковит

 

Районна прокуратура Луковит е внесла обвинителен акт срещу Ц.И.П. *** по обвинение за престъпление по чл. 194, ал. 3 вр. ал. 1 от НК - за това,  че на 13.11.2018 год. в гр. Луковит, обл.Ловеч, отнела чужда движима вещ - мъжко кожено портмоне, ведно с намиращите се в него лични документи и парична сума в размер на 450 лв., от владението и собственост на Й.Х.Й.  от гр. София, без негово съгласие и с намерение противозаконно да я присвои, като случаят е маловажен.

В съдебното производство съдът прие за съвместно разглеждане в наказателния процес предявения от Й.Х.Й. против подсъдимата  Ц.И.П. граждански иск за сумата от 450,00 лева, представляващи обезщетение за претърпени имуществени вреди в резултат на деянието, ведно със законната лихва от 13.11.2018 г. до окончателното изплащане, а Й.Х.Й. бе конституиран като граждански ищец.

Производството по делото е протекло по реда на съкратеното съдебно следствие по глава ХХVІІ от НПК, в хипотезата на чл. 371, т. 2 от НПК. В хода на допуснатото предварително изслушване подсъдимата П. признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласява да не се събират доказателства за същите факти.

С определение по реда на чл. 372, ал. 4 НПК в хода на съкратеното съдебно следствие съдът е приел, че самопризнанието на подсъдимата се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства и е обявил, че ще го ползва, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Предвид на това в хода на съдебното следствие на основание чл.373, ал.2 от НПК не е извършван разпит на подсъдимата, свидетелите и вещите лица за деянието, описано в обвинителния акт.

В хода на съдебните прения представителят на РП Луковит поддържа обвинението срещу подсъдимата П. така, както е повдигнато с обвинителния акт, счита, че същото е доказано по безспорен и категоричен начин и предлага подсъдимата да бъде призната за виновна в извършване и на престъплението по обвинението. По отношение индивидуализацията на наказанието,  прокурорът  предлага на подсъдимата  за престъплението по 194, ал. 3 вр. ал. 1 от НК да се наложи наказание пробация с пробационни мерки по чл. 42а, ал.2, т. 1 от НК - задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 1 година, по чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК - задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 1 година и по чл. 42, ал. 2, т. 6 от НК - безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 200 часа за една година.  Изразява становище за уважаване на предявения граждански иск като основателен и доказан.

Защитникът на подсъдимия - адв. Р. не възразява по фактите и правната квалифиация на деянието. Счита предложеното от прокурора наказание за завишено с оглед ниската степен на обществена опасност на деянието и дееца. Изтъква, че подсъдимата е с чисто съдебно минало, тя и съпругът й са безработни, с три малолетни деца. Моли за налагане на наказание глоба.

Подсъдимата П. изказва съжаление за постъпката си и моли за по-малка присъда.

Гражданският ищец Й.Х.Й. моли за уважаване на гражданския иск.

Съдът, като взе под внимание направените от подсъдимия по реда на чл. 371 т. 2 от НПК самопризнания в съдебно заседание, и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, и на основание чл. 373, ал. 3 вр. чл. 372, ал. 4 от НПК, приема за установено следното:

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

Подсъдимата Ц.И.П. е родена на *** ***, българка, българско гражданство, неграмотна, безработна, неосъждана, омъжена, има три малолетни деца, ЕГН **********.

Около 11 ч. на 13.11.2018 г. обв. П. решила да отиде до магазин "Всичко по 1 лев", намиращ се на кръстовището между улиците "В." и "Г. С. Р." в гр. Луковит. Когато стиганала до магазина, видяла, че продавачката е отпред на тротоара и говори със св. Й.Х.Й., поради което застанала в близост до двамата, за да я изчака. В това време св. Й., чийто автомобил бил паркиран на тротоара пред магазина, бил отворил багажника му и показвал на продавачката моторната си резачка, за която искал да си купи верига. През рамо св. Й. носел мъжка кожена чантичка, в която се намирал портфейлът му с парите от пенсията в размер на 450 лева и лични документи - лична карта, СУМПС, контролен талон към СУМПС, талон за годишен технически преглед, дебитна карта и др. При навеждането на св. Й. към вътрешността на багажника, портфейлът му изпаднал от незатворената чантичка и паднал в краката му на тротоара без той да усети това. Случилото се било забелязано от намиращата се в непосредствена близост подсъдима, която бързо се приближила до св. Й. и продавачката, които продължавали да гледат моторния трион, хвърлила якето си върху портфейла, след което се навела и го вдигнала заедно с портфейла на св. Й. и се отдалечила в посоката, от която била дошла.

По-късно същият ден, подсъдимата и съпругът й похарчили парите, намерени в портфейла, за храна и трици на животните си.

След като на 14.11.2018 г. св. Й. сигнализирал органите на РУ - Луковит за случая, св. М.П.В. прегледал записите от видео-наблюдението в града и установил самоличността на извършителката. Още същия ден тя предала с протокол за доброволно предаване на водещия проверката полицейски служител мъжко кожено портмоне с намиращите се в него лични документи на името на пострадалия Й.. Същите незабавно му били върнати.

По делото е приобщен  като веществено доказателство диск с видеозапис от охранителна камера, заснела описаните по-горе действия на подсъдимата.

Изготвена е видео-техническа експертиза с приложен снимков материал.

Изложената фактическа обстановка се установява при условията на чл. 373, ал. 3 НПК - съдът приема за установени обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, като се позовава на направеното самопризнание от подсъдимата и от събраните в хода на досъдебното производство доказателства, които го подкрепят,  а именно: показанията на свидетелите Й.Х.Й. и М.П.В., видео-техническата експертиза, както и приложените писмени доказателства - протокол за доброволно предаване, характеристична справка, справка за съдимост, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние и др.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от ПРАВНА СТРАНА следното:

Съдът намира, че подсъдимата Ц.И.П. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъплението по 194, ал. 3 вр. ал. 1 от НК.

От обективна страна подсъдимата П. е осъществила състава на престъплението кражба по смисъла на чл. 194, ал. 1 от НК, тъй като на посочената дата, отнемайки инкриминираните вещи е  прекъснала владението на собственика върху тях и установила свое такова, т. е. налице е прекъсване на фактическата власт  на соственика върху вещите, което е настъпило вседствие на деянието на подсъдимата, при липса на съгасие за това от страна на самия собственик. 

Деянието, извършено от подсъдимата, представлява маловажен случай по смисъла на чл. 93, т. 9 от НК с оглед ниската стойност на предмета на престъплението /под размера на МРЗ за страната към датата на деянието/, механизма на деянието, както и с оглед личността на подсъдимата - липсват данни за каквито и да било противообществени прояви до момента, подсъдимата е майка на три малолетни деца, парите е изхарчила за храна на семейството си и за отглежданите от нея и съпруга й животни.

От субективна страна подсъдимата е действала с пряк умисъл. Съзнавала е, че лишава от фактическа власт върху вещите техния собственик, предвиждала е преминаването им в своя фактическа власт и е целяла именно това. Действала е с намерение за своене, тъй като след установяване на фактическата си власт върху вещите,  се е разпоредила с тях като със свои.

ОТНОСНО НАЛОЖЕНОТО НАКАЗАНИЕ

За извършеното от подсъдимата П.  престъпление по чл. 194, ал. 3 вр. ал. 1 от НК законът предвижда алтернативно наказание лишаване от свобода до една година, пробация или глоба от сто до триста лева.

С оглед на това, че съдебното следствие е протекло по реда на Глава ХVІІ от НПК -съкратеното съдебно следствие по чл. 373, ал. 2, вр. с чл. 372, ал. 4 от НПК, при определяне вида и размера на наказанието с оглед императивната разпоредба на чл. 373, ал. 2 от НПК, наказанието следва да се определи при условията на чл. 58а от НК. Съгласно разпоредбата на чл.58а, ал.5 от НК, правилата на ал.1-4 на чл.58а от НК не се прилагат за предвидените в особената част на наказателния кодекс наказания по чл.37, ал.1, т.2-11. 

На основание чл. 57, ал. 1 от НК съдът, съобразявайки  целите на налагане на наказанието по чл. 36 от НК и обстоятелствата по чл. 54 от НК, намери, че най-подходящо по вид и размер се явява наказанието пробация, включваща пробационните мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 и т. 2 от НК, а именно: задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на явяване и подписване два пъти седмично за срок от осем месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от осем месеца.

Така  определеното наказание съдът счита, че  в най – голяма степен съответства на личността на виновния и обществената опасност на деянието и би оказало своето поправящо и превъзпитаващо въздействие.

.

ПО ГРАЖДАНСКИЯ ИСК

При това положение, тъй като  подсъдимата П. бе призната за виновна по обвинението по чл. 194, ал. 3 вр. ал. 1 от НК, съдът намери предявения против същата  от гражданския ищец Й.Х.Й. граждански иск  за присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди за основателен, както и за доказан от събраните по делото доказателства. Съгласно чл. 45, ал. 1 ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. В случая с извършеното деяние подсъдимата е  отнела от  гражданския ищец парична сума в размер на 450 лева, последната не е възстановена на правоимащото лице, съдът прие, че в правната сфера на гражданския ищец е възникнала вреда, която е в причинна връзка с престъплението. В този смисъл е налице състава на непозволеното увреждане, поради което подсъдимата следва да заплати на гражданския ищец причинената му вреда. На основание чл. 86, ал. 1 във връзка с чл. 84, ал. 3 ЗЗД  претендираната сума се присъди ведно със законната лихва от деня на непозволеното увреждане 13.11.2018 г.

При този изход на делото и на основание чл. 189, ал. 3 от НПК подсъдимата П. беше осъдена да заплати в полза на ОДМВР Ловеч сумата от 188,84 лева, представляваща сторените по делото разноски - в досъдебното производство, както и държавна такса върху уважения граждански иск в размер на 50 лева.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: