Решение по дело №3051/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260398
Дата: 19 октомври 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Десислава Пламенова Порязова
Дело: 20205330203051
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260398

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр. Пловдив, 19.10.2020 год.

 

            Пловдивския районен съд, ХVII- н.с., в публичното заседание на девети октомври , през две хиляди и двадесета година в състав: председател Десислава Порязова , при секретаря Тихомира Калчева като разгледа АНД № 3051/2020г., намира и приема за установено следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №16-002675. на Директор на Дирекция “  Инспекция по труда” гр .Пловдив , с което на АМД 2019 ЕООД ,в качеството  на работодател е наложено административно наказание   имуществена санкция  в размер на  2000 /две хиляди / лева  за нарушение на чл.62ал.1вр.чл.1ал.2 от Кодекса на труда.

          Жалбоподателят чрез жалбата си,както и в съдебно заседания  моли Съда да отмени   атакуваното наказателно постановление или алтернативно да намали размера на санкцията.

          Въззиваемата страна- Дирекция Инспекция по труда - Пловдив –се  представлява  от   Н.К.-**** отдел Административно и информационно и правно  обслужванев Дирекцията.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

ЖАЛБАТА Е  ДОПУСТИМА ,като  ПО СЪЩЕСТВОТО СИ е частично ОСНОВАТЕЛНА.

        Във връзка с провеждане на  нарочна  проверка  от   Инспекция по труда –Пловдив, е  посетен  на дата 14.02.2020г.обект –автомивка ,стопанисван от “АМД 2019-Еоод , намиращ се   в гр.Пловдив ,бул. Освобождение  5  . Първо е направена връзка по телефон с лицето И.Т.,същия посочил ,че се намира във въпросната автомивка и е на работа. Обектът  посетили  служителите на Инспекцията по труда –Д.Д.   и Б. .При започналата проверка  работещият там  Т. попълнил Декларацията по чл..402 от КТ. Лицето посочило ,че работи в автомивката от близо година без прекъсване ,посочило работно време и работно място. Посочено било  и трудово възнаграждение. По време на проверката бил представен граждански договор ,но самото правоотношение имало елементи на трудово такова и поради това проверяващите съставили АУАН за извършено  нарушение на  връзка с чл.61ал.2вр.чл.1ал.2 от Кодекса на труда .Към момента на подписване на същия ,не са отразени възражение от страна на ****я Т.. Впоследствие в Дирекция“ ИТ“ било депозирано възражение.

 

А след това в срок , именно от дата 19.03.2020г. било  съставено  и атакуваното наказателно постановление.

          Разпитаният като свидетел актосъставител –Б. заявява, че поддържа констатациите в акта .На 14.02.2020г. съвместно с колегата Д. е направила съответната проверка автомивка стопанисвана от АМД 2019-ЕООД ,като констатирал ,че лицето И.Т.работи във въпросната автомивка като мияч както на датата на проверката ,така и една година назад във времето , без  да е сключен трудов договор  между него и работодателя –„АМД-2019“ЕООД.Като вместо такъв е представен сключен граждански договор .Всичко това е  установено ,след като е проведен разговор в автомивката и са попълнение съответните декларации от работника. Установено ,че са налице  елементите на  трудово правоотношение, като между страните няма сключен трудов договор. . Актът  е съставен на 19.02.2020    подписан   е от  Т. в качеството на **** на дружеството ,без да направи  възражение веднага ,а  е представил такива в тридневния срок .Вследствие на това  е издадено наказателното постановление ,с което е цитирано законово основание и нарушените законови разпоредби ,като е определено и съответното наказание 416 ал.5 от КТ във вр.с чл.414ал.3от КТ. Тоест  е наложено наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 2000 лева.  

      Показанията на актосъставителя са ясни, последователни  и се кредитират  от съда. Същите се припокриват изцяло с писмените доказателства по делото.

        Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена , въз основа на събраните по делото гласни доказателства –показанията на свидетеля –Б., акта за установяване на административно нарушение ,подписаната декларация по 402 от работника. Като в този смисъл нарушението е доказано по безспорен начин ,както и субекта ,който следва да носи отговорност.

            Нарушението е формулирано правилно, ,налице е яснота както в АУАН ,така и в НП, както в словесното описание ,така и в правната квалификация. Тоест не е нарушено правото на жалбоподателя да знае  какво е нарушил. Представеният граждански договор не може да замести сключването на трудов договор ,когато се касае за трудовоправни отношения с уговорено работно време, място ,възнаграждение и т.н. При така установената фактическа обстановка ,съдът намира, че жалбоподателя е осъществил въпросното  административно нарушение  по чл.62ал.1от КТ. Посочената разпоредба е императивна и гласи ,че трудовият договор  се сключва в писмена форма. А ,такъв не е бил сключен между работника и работодателя .В този смисъл не се явяват основателни доводите на работодателя, че предвид несериозността на Т. като работник е основанието за сключване на трудов договор, а вместо това е сключен граждански такъв.Като работодателят е длъжен да сключи трудов договор и в случай на неизпълнение на работата или други нарушения във връзка с работно време от страна на работника ,законодателят е дал възможност да бъде санкционирано това поведение или въобще изначално за сключване на договор под условие изпитване, с непълно работно време или под друго условие упоменато в КТ, както и дори ненаемане на подобен недисциплиниран работник.

Законодателят е поставил едно –единствено условие неспазване на писмената форма . Фактът ,че обективно не спазва императивната норма в чл.62ал.1 от КТ е достатъчен да реализира отговорността.

Съдът намира за безспорно установено, че е реализиран състава на  вр.чл.62ал.1 от КТ ,във вр.чл.1 ал.2от КТ ,като няма спор и относно качеството на“АМД-2019 „ЕООД , а именно на “работодател” ,организирал и провеждала търговска дейност  в този обект.  В тази връзка има качеството на работодател ,съгласно & 1 т.1от ДР на КТ .Там именно е легалната дефиниция за това - § 1. По смисъла на този кодекс:1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) "Работодател" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение. В тази връзка АМД-2019 ЕООД  организира в тази насока дейността и извършва въпросните функции.   

Ето защо и  оглед на това нарушение ,посочено в оспорваното НП ,законосъобразно е ангажирана  административната отговорност   на “АМД-2019“ЕООД  по чл.416ал.5 вр чл.414 ал.3от КТ. Предвид предвидените граници на налагане на размера на самата санкция , а именно от 1500 лева до 15 000 лева.И фактът ,че има предвиден минимум при определяне на наказанието и същото се явява първо такова на жалбоподателя, не са ангажирани доказателства за други нарушения на трудовото законодателство ,както по време на проверката, така и преди нея, то би могъл размера на определената имуществена санкция следва да бъде намален от 2000 лева на минимума определен от законодателя от 1500лева.

При съставяне на акта и при издаване на постановлението не са били допуснати съществени процесуални нарушения .Във връзка с всичко гореизложено и определеното наказание- ИМУШЕСТВЕНА САНЦИЯ в размер 2000 ЛЕВА ,следва да бъде намалено на 1500лева.

 

По отношение на разноските:

Съобразно изхода на спора, на основание чл. 63, ал.5 вр. ал.3 ЗАНН на въззиваемата страна следва да бъдат присъдени разноски в настоящото производство за процесуално представителство от юрисконсулт и предвид направеното в тази посока искане.Възнаграждението следва да бъде определено от съда съобразно нормата на чл. 27е от Наредба за правната помощ в размер между 80 лева и 120 лева. С оглед фактическата и правна сложност на делото, съдът приема, че юрисконсултското възнаграждение следва да бъде определено в минималния размер от 80 лева.

Ето защо и по изложените съображения,  наказателното постановление  следва да бъде ИЗМЕНЕНО  ,поради което  Пловдивски Районен съд, ХVII –ти наказателен състав.

Р Е Ш И:

 

          ИЗМЕНЯ - Наказателно №16-002675. на Директор на Дирекция “  Инспекция по труда” гр.Пловдив , с което на АМД 2019 ЕООД ЕИК ********* в качеството  на работодател е наложено административно наказание   имуществена санкция  в размер на  2000 /две хиляди / лева  за нарушение на чл.62ал.1вр.чл.1ал.2 от Кодекса на труда,КАТО НАМАЛЯВА ИМУЩЕСТВЕНАТА САНКЦИЯ НА 1500ЛЕВА.

         ОСЪЖДА  „АМД-2019 „ЕООД –гр.Пловдив  с ЕИК ********* да заплати на Изпълнителна агенция ,,Главна инспекция по труда‘‘ гр. София,  сумата от 80 лева, представляващи разноски за юристконсултско възнаграждение. 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: /П.

Вярно с оригинала!

Т.К.