Разпореждане по дело №293/2013 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 2947
Дата: 9 юли 2014 г.
Съдия: Емилия Топалова
Дело: 20131200100293
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Решение № 187

Номер

187

Година

31.3.2010 г.

Град

Велико Търново

Окръжен съд - Велико Търново

На

03.31

Година

2010

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Цветелина Цонева

дело

номер

20104100100246

по описа за

2010

година

Производството е по реда на чл. 435 - 438 от ГПК.

Образувано е по жалба на Г. Й. Й. /Пенчева/ от гр. В. Т. срещу Постановление от 28.01.2010г. по изпълнително дело №*0237 на ЧСИ Ралица Касабова с район на действие района на Окръжен съд – гр. В. Т..

Жалбоподателката твърди, че Постановлението, издадено от ЧСИ Р. К. е незаконосъобразно и необосновано. Излага становище, че тя стриктно е спазвала режима за лични контакти, който й е определен от ВТРС по гр. дело № 1033/ 2008г. Основният аргумент, който се поддържа от жалбоподателката е, че двете деца от брака със съпруга й, категорично отказват да пренощуват при баща си. Това се дължало на факта, че баща им злоупотребявал с алкохола. Към жалбата е приложено копие от Експертна оценка, изготвена от психолога Т. Е.. В оценката е изложено становище, че при срещата с баща си, двете деца изпитват уплаха, несигурност и страх.

С жалбата е отправено искане на основание чл. 437,ал.1 ГПК, същата да бъде разгледана в открито съдебно заседание , на което децата да бъдат изслушани.

Предоставена е възможност на основание 436, ал.3 ГПК ответник жалбата /взискател по изпълнителното дело и бивш съпруг на жалбоподателката/ да подаде възражение. Същият е подал писмено възражение, с което твърди, че депозираната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение. Твърди се също,че длъжникът по изпълнителното дело- бившата съпруга, е възпрепятствала изпълнението на съдебното решение. Излагат се доводи, че при неизпълнение на задължение за лични действия, които не могат да бъдат извършени от трето лице се налагат глоби до извършване на съответното действие.

Съдебният изпълнител в писмените си обяснения излага доводи, че жалбата е процесуална допустима, но разгледана по същество се явява неоснователна. Счита, че делото касае лични незаместими действия по предоставяне право за осъществяване режим на лични отношения от нелишения от родителски права родител. Предвид това и във връзка с факта, че съдебното решение не се изпълнява от страна на Г. Й., съдебния изпълнителя посочва че следва да й бъде наложена санкция – глоба, която в конкретния случай е наложената в минималния предвиден от Закона размер.

Съдът, след като обсъди данните по делото, намира за установено от фактическа страна следното:

Изпълнително дело №*0237, по описа на ЧСИ Р. К. с рег.№731, е образувано по молба на Е. Н. П. - гр. В. Т.. Същият е представил изпълнителен лист № 2101от 09.10.2008г. по гражданско дело №1033/2008г., по описа на Великотърновския районен съд, за изпълнение на определения режим на лични отношения. С решение № 673 от 09.07.2008 по гр. дело № 1033/2008г. по описа на ВТРС е предоставено упражняването на родителските права спрямо родените от брака деца Д.Е. П. , родена на 03.06.2001г. и В. Е. П., родена на 11.03.1997г. , на майката Г. Й. П.. За бащата Е. Н. П. е определен режим на лични отношения с децата, както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца за времето от 10:00 часа в събота до 15:00 часа в неделя, както и един месец всяка година, когато бащата е платен годишен отпуск. До длъжника Г. Пенчева е изпратена покана за доброволно изпълнение на определения режим на лични отношения спрямо родените от брака деца. По делото е призован доктор Т. Ц. М.- детски психиатър за даване на становище по случая. В становището си психиатъра излага съображения, че от проведените разговори с двете деца дълбоко е нарушена връзката родител- деца. Излага се заключение, че с оглед възрастта на децата и изградената им негативна нагласа срещу бащата, не би било в интерес за психичното им здраве да бъде изпълнен предвидения режим. В хода на изпълнителното дело са постъпили молби от името на взискателя. В молбите си, Е. П. излага съображения, че системно се нарушават правата и личните отношения с децата му. Твърди се, че децата нито веднъж не са оставали да пренощуват при баща си. Във връзка с тези молби и на основание чл.527, ал.1 ГПК с Постановление от 28.01.2010г., частният съдебен изпълнител Ралица Касабова е наложила глоба в размер на 50, 00 лева на Г. Й. Пенчева.

При така установените факти и обстоятелства по делото, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата е подадена от легитимирана страна, в законоустановения за това срок и при спазване на изискванията за редовност по чл. 436, ал. 4 от ГПК. Същата е допустима, тъй като в нея са изложени фактически твърдения за съставеното постановление, с което на основание 527, ал.3 ГПК, на длъжника по изпълнителното дело е наложена имуществена санкция- глоба.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

С решение от 09.07.2008 г. по гр.д. № 1033/2008 г. по описа на Великотърновския районен съд, на бащата Е. П. е определен режим на лични контакти с децата Д. Е. П. и В. Е. П.- всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 10.00 ч. на съботния ден до 15.00 ч. на неделния ден, с преспиване, както и един месец всяка година , когато бащата е в годишен платен отпуск. От това решение произтича задължението за майката да осигури на бащата възможност да осъществи правото си на лични контакти с децата. По отношение на обстоятелството, че жалбоподателката не е осигурила и така е възпрепятствала осъществяването на личен контакт между бащата и децата, същата заявява, че не е извършила виновно описаното в постановлението възпрепятстване /осуетяване на лични контакти между бащата и децата/. Посочените от нея причини, че децата изпитвали страх от баща си и не желаят да бъде с него, не могат да имат за последица неизпълнение на определения режим с влязло в сила съдебно решение, тъй като същото в частта относно конкретните дни, в които бащата има право да бъде с децата, подлежÞ на точно изпълнение. Същите дори и да бъдат доказани чрез разпита на двете деца, които да бъдат изслушани в открито съдебно заседание, не биха могли да бъдат основание за отмяна на наложената й глоба.

Съгласно чл. 527, ал. 3 ГПК, когато действието не може да се извърши от друго лице, а зависи изключително от волята на длъжника, съдебният изпълнител по искане на взискателя принуждава длъжника да извърши действието, като му налага глоба до 400 лв. Бащата, в качеството му на взискател по изпълнителното дело, е представял многократно молби до съдебния изпълнител да му се окаже съдействие, за да се възползва от правото си на лични контакти с децата. С молба на взискателя до ЧСИ от 17.10.2008 изрично е отправено заявление, че при неизпълнение на задължението от страна на длъжника, следва да бъдат налагани глоби. В частната жалба Г. Й. твърди, че възпрепятстване /осуетяване на лични контакти на бащата с децата, не се е дължало на „виновно” поведение от нейна страна , а е оправдано с нежеланието на децата да бъдат при баща си. Съществуването на такова обстоятелство не подлежи на съобразяване от съда в настоящото производство. Предмет на съдебен контрол е законосъобразността на постановлението на съдебния изпълнител от 28.01.2010г., с което на Г. Пенчеав е наложена глоба в размер на 50 лв. Издаденият акт от съдебния изпълнител е изцяло съобразен с повелите на закона. Това е така, защото дейността на съдебният изпълнител е свързана с контрол във връзка със спазването на режима на лични отношения. В настоящият случай с Изпълнителен лист № 2101, издаден по гр.д. № 1033/2008 г. на ВТРС, е установено задължението на Г. П. да осигури и да не възпрепятства личен контакт на децата с баща им. Доколкото длъжникът Г. Пенчева не е извършвала действието определено от ВТРС, съдебният изпълнител правилно и законосъобразно й е наложил глоба. Поради това и постановлението на ЧСИ се явява законосъобразно.

Относно твърденията на жалбоподателката, че децата изпитват страх от баща си трябва да се има предвид следното. Ако децата не желаят да се срещат с баща си и изпитват страх от това, то може да се заведе ново брачно производство, касаещо единствено промяна режима на лични отношения.

По гореизложените съображения, Великотърновски окръжен съд

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА постановлението на Р.К. - частен съдебен изпълнител с район на действие Окръжен съд – В.Т. от 28.01.2010г. по изпълнително дело №*0237, с което на Г. Й. Й., с ЕГН * е наложена глоба в размер на 50 лева, за това, че не е извършвала действието, определено й с решение № 673 от 09.07.2008 г. на ВТРС по гр.д. № 1033/2008 г. – да осигури и не възпрепятства личен контакт на децата В. Е. П., родена на 11.03.1997г. в гр.В. Т. и Д. Е. П., родена на 03.06.2001г. в гр. В.Т. с баща им Е. Н. П.- всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 10.00 часа до 15.00 часа, както и един месец всяка година, когато бащата е в платен годишен отпуск.

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Решение

2

B720FC37ADAE279EC22576F70046BB11