Решение по дело №19/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 март 2021 г. (в сила от 29 март 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700019
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 36

 

Гр. Разград, 29 март 2021 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                           МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ЕМИЛ ЕНЧЕВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело №19 по описа за 2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр.чл.63, ал.1  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение №370/18.12.2020г., постановено по АНД №689/2020г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърден Електронен фиш (ЕФ) серия  К №3886950 на ОДМВР Разград, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП на Й. К. Й., като собственик на МПС,  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.  

Недоволно от решението е останало наказаното лице. В жалбата си и по същество сочи, че това решение е неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон. Развива доводи, че мястото, където е заснет процесният автомобил, се намира извън границите на населеното място и представя писмени доказателства в тази насока. С  оглед на това твърди, че не е извършил вмененото административно нарушение и моли съда да отмени решението на районния съд и издадения ЕФ.

Ответникът по касационната жалба не се явява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по спора.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл.218, ал.2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е основателна по следните фактически и правни изводи:

Събраните в хода на производството доказателства сочат, че срещу жалбоподателя е съставен ЕФ по реда и при условията на чл.189, ал.4 от ЗДвП за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП във вр. с чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП. В него е посочено, че на 14.08.2020г. в 16, 46 часа в гр. Цар Калоян, ул. „Освобождение“, преди бензиностанция „Петрол“ в посока гр.Разград е установено и заснето с автоматизирано техническо средство (АТС) №TFR1-М 635 движението на лек автомобил „Пежо 206“ с рег.№ ********, негова собственост, със скорост от 88 км/ч, при допустимата за населени места от 50 км/ч. Към преписката административнонаказващият орган (АНО) е представил снимка, установяваща извършеното нарушение; Справка относно собствеността на процесното МПС; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване, Протокол за проверка на мобилната система за видеонаблюдение №1-35-1932-С-ИСИС/15.03.2019г. на същото и Протокол за използване на АТСС.

С решението си районният съд е потвърдил оспорения ЕФ, като в мотивите си е приел, че вмененото нарушение е установено по надлежен ред, при спазване на правилата и нормите на ЗДвП и специалната Наредба №8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредба №8121з-532). Това решение е предмет на инстанционен контрол в настоящето производство.

Касационната инстанция намира решението на районния съд за валидно и допустимо, но постановено при нарушение на процесуалните правила и норми.

Производството по издаване на ЕФ е специално и е уредено с разпоредбите на чл.189, ал.4 и сл. от ЗДвП и Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредба №8121з-532). При него не се съставя акт за установяване на административното нарушение (АУАН), а издаденият ЕФ има силата на наказателно постановление (по арг. на чл.189, ал.11 от ЗДвП). Следователно в това производство не е приложима разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП, според която редовно съставените АУАН имат доказателствена сила до доказване на противното. Този извод се налага от систематичното и граматическо тълкуване на посочената правна норма.  Ето защо, в тези случаи са приложими общите правила за разпределение на доказателствената тежест и АНО е следвало да докаже всички съставомерни факти и обстоятелства.

В хода на въззивното производство жалбоподателят е твърдял, че  мястото, където е заснет процесният автомобил се намира извън границите на населеното място. Пред настоящата инстанция представя и доказателства в подкрепа на твърдението си. Съгласно правилата на чл.38, ал.2 и ал.3 от Указ №883 от 24.04.1974 г. за прилагане на Закона за нормативните актове в случаите, когато се налага отклонение от общоприетия смисъл на дума или израз, с допълнителна разпоредба се определя смисълът им за съответния нормативен акт. По този начин се  постъпва и когато при прилагане на нормативния акт могат да възникнат съмнения относно смисъла на употребена дума или израз.

Според легалното определение, дадено в §6, т.49 от Допълнителните разпоредби на ЗДвП по смисъла на този закон „населено място“ е застроена със сгради територия, при която началото и краят са обозначени със съответни пътни знаци. В този смисъл е и легалното определение, дадено с разпоредбата на §1, т.22 от Допълнителната разпоредба на ППЗДвП. Следователно за целите на ЗДвП понятието „населено място“ има различен смисъл от общоприетия и се различава от това понятие, употребено в други закони или подзаконови нормативни актове, напр. от §5, т.6 от ДР ЗУТ, където е посочено, че "територия на населено място" е селищната територия, обхваната от границите му (строителните му граници), определени с устройствен план, без да се включва землището. За целите на ЗДвП е необходимо да се установи, къде са поставени съответните пътни знаци, с които се обозначава начало и край на населеното място. Доказателства в тази връзка не са събирани.

На следващо място, съгласно разпоредбата на чл.4, ал.1 от Наредба №8121з-532   за осъществяване на контрол на участниците в движението по пътищата се използват АТСС, пуснати на пазара и/или в действие по реда на Закона за измерванията, притежаващи удостоверение за одобрен тип и вписани в регистъра на Българския институт по метрология. В случая е представено Удостоверение за одобрен тип средство за измерване, издадено на производителя „ТИНЕЛ ЕЛЕКТРОНИКС“ООД, гр.София на 24.02.2010г. със срок на валидност до 24.02.2020г., който е максимално допустимият по силата на чл.32, ал.4 от Закона за измерванията. Този срок е изтекъл към датата на процесното нарушение и за да се прецени дали има издадено действащо удостоверение за одобрен тип на използваното АТС е следвало да се съберат допълнителни доказателства в тази насока.

Районният съд не е положил усилия да събере доказателства относно посочените факти и обстоятелства, които се явяват относими към спора. В хода на съдебното производство е допуснато  съществено нарушение на принципа на разкриване на обективната истина, залегнал в чл.13, ал.1 от НК.  В съответствие с този принцип са и предвидените в чл.315 и чл.316 от НПК правомощия на въззивната инстанция да събира доказателства и дори да прави нови фактически установявания. Следва да се отбележи, че по правило наказаното лице не е длъжно да доказва, че е невинно (по арг. на  чл.103, ал.2 от НПК във вр. с чл. 84 ЗАНН), нито пък могат да се правят изводи в негова вреда поради това, че не е доказало възраженията си (по арг. на чл.103, ал.3 от НПК във вр. чл. 84 ЗАНН). ЕФ следва да се потвърди само ако извършеното административното нарушение е доказано по несъмнен начин с всички негови съставомерни признаци от обективна и субективна страна, с годни доказателства и по предвидения от закона ред.

По така изложените съображения и на основание чл.348, ал.1, т.2 от НПК решението на Разградския районен съд следва да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд, който следва да събере и прецени всички възможни и необходими доказателства, установяващи фактите по делото.

Мотивиран така и на основание чл.222, ал.2, т.1 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение №370/18.12.2020г.,  постановено по АНД №689/2020г. по описа на Разградския районен съд

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

 

  2./п/