Разпореждане по дело №152/2016 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юни 2016 г.
Съдия: Явор Пламенов Томов
Дело: 20163520200152
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 юни 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                  Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

                                                   

                                              гр.Попово, 07.06.2016 г.

 

Подписаният Явор Томов съдия-докладчик по НОХД  № 152 по описа на ПРС за 2016г, в закрито заседание на седми юни през две хиляди и шестнадесета година, като поставих на разглеждане делото, установих следното:

Производството пред първата инстанция е образувано по реда на чл.247,ал.1,т.1  от НПК - по внесен в съда обвинителен акт против подсъдимия Т.Г.Т. ***, по обвинение в престъпление по чл.215,ал.2,т.1,вр. с ал.1 НК. Към ОА е приложен и препис за връчване на подсъдимия,съгл. чл.247,ал.3 НПК.

След проверка на въпросите, посочени в чл.248,ал.2 и чл.256 НПК съдията-докладчик констатира следното: Образуваното НОХД е за престъпление извършено в административно-териториалните граници на Община П., поради което е подсъдно като първа инстанция на Поповски районен съд, съгласно чл.35,ал.2, чл.36,ал.1 НПК. Не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство; на досъдебното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия и на пострадалия; не са налице основания за разглеждане на делото по реда на Глава ХХІV от НПК [бързо производство], по Глава ХХV от НПК [незабавно производство], по Глава ХХVІІІ от НПК [освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание] и Глава ХХІХ от НПК [приключване на делото споразумение]. Внесеният в съда ОА отговаря на всички изисквания по чл.246 от НПК.

Не са налице основания за вземане на мярка за неотклонение, като взетата в ДП такава „подписка” за периода от 12.11.2013 г. до 12.05.2015 г., е отменена на осн.чл.234,ал.8 от НПК.

На основата на събраните по делото доказателства на досъдебното производство, съдията-докладчик служебно взе решение за разглеждане на делото по реда на Глава ХХVІІ НПК (съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция), при което следва да бъде извършено предварително изслушване на страните, без призоваване на свидетелите и вещите лица. За насроченото предварително изслушване следва да се призоват само прокурор от Районна прокуратура П., подсъдимия, адв.Р. М. от ТАК. Видно от материалите по извършените в ДП съдебни поръчки, на л.73 фигурира превод на протокол от испански на български език на свидетеля  ****, който е установен като представител на пострадалото ЮЛ „АТЕСА”АД.  В изпратената от РП П. съдебна поръчка до съдебните власти на **** /л.49/ фигурира изричен въпрос относно правата на пострадал по смисъла на чл.75 НПК и е приложено извлечение на НПК в тази част, като на свидетеля е разяснена възможността да участва в ДП и при положителен отговор да посочи /по арг. от чл.75,ал.3 от НПК/ адрес за призоваване на територията на РБ. В проведеният разпит св.Аройо е надлежно информиран за тези свои права на пострадал, като не е посочил адрес за призоваване в страната.Действително НПК въвежда фигурата на „пострадал” като субект в досъдебната фаза на процеса – субект, който има самостоятелни права посочени в чл.74-75 НПК. Наред с това е въведено задължение за органите на ДП да му разяснят правата и му осигурят възможност да ги реализира по реда и при условията на чл.75,ал.2 от НПК. Това задължение обаче възниква едва тогава, когато пострадалия посочи адрес за призоваване в страната, т.е. когато заяви своята изрична воля да участва в процеса като пострадал. В този контекст съдът намира за напълно достатъчни положените процесуални усилия в ДП за уведомяване на пострадалото ЮЛ. Това обаче /по арг. от чл.15 от НПК/ не освобождава съда от задължението също да уведоми пострадалото ЮЛ за започналата съдебна фаза на процеса; да му разясни правата на пострадал и да му даде възможност да ги упражни. Поради това следва да бъде изготвена и преведена от български на испански език съдебна поръчка касаеща пострадалото ЮЛ, документите към която бъдат връчени чрез органите на Европейката съдебна мрежа. Отделно от това и предвид практическото времетраене на процедурата по призоваване в чужбина, следва да се изготви искане по реда на чл.252,ал.2  от НПК до председателя на съда.

                        Водим от горното, съдията-докладчик

 

                             Р А З П О Р Е Д И :

 

                        ПРЕДАВА НА СЪД подсъдимия  Т.Г.Т. ***, ЕГН-**********, по обвинение в престъпление по чл.215,ал.2,т.1,вр. с ал.1 от НК.

                        Внася НОХД № 152/2016 г. ПРС за разглеждане в открито съдебно заседание, ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗСЛУШВАНЕ НА СТРАНИТЕ по реда на чл.370, ал.4 от НПК, което насрочва за 07.09.2016 г. от 10.00 ч.

Да се призоват прокурор от Районна прокуратура П., подсъдимия, упълномощения от него защитник адв.Р.М. от ТАК и представителя на пострадалото ЮЛ. Последното да се уведоми за датата и часа на съдебното заседание посредством изготвена и преведена на испански език съдебна поръчка, която да се връчи чрез органите на Е. съдебна мрежа – *****. ******.

                          Да се връчи препис от обвинителният акт на подсъдимия с указание, че в 7-дневен срок от получаването може да даде писмен отговор, в който да изложи възраженията си и да направи нови искания, като има право да упълномощи своевременно друг защитник, с  който да се яви в съда включително и при предварителното изслушване (съгласно чл.179,ал.2 от НПК), за което следва своевременно да  уведоми съда.

 

 

                                                                              СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: