Решение по дело №49/2020 на Районен съд - Дряново

Номер на акта: 9
Дата: 26 юни 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Емилия Христова Дишева
Дело: 20204220200049
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 9

гр.Дряново, 26.06.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Дряновски районен съд, в публично съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

                                                     Председател: Емилия Дишева

при участието на секретаря Кремена Димитрова и прокурора ......, разгледа докладваното от съдия Дишева АНД № 49 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от В.Н.П. ***, против наказателно постановление № 19-0258-000342/28.10.2019 г. на Началника на РУ към ОДМВР Габрово, РУ Дряново, с което за нарушение на чл. 103 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, му е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

В жалбата са наведени оплаквания за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление. Жалбоподателят твърди, че изобщо не е спиран от служител на "Национално ТОЛ управление". Ако е имало подаден сигнал за спиране, то същият не бил подаден своевременно и ясно. Иска се отмяната на наказателното постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят поддържа жалбата. Ответната страна РУ „Полиция” гр. Дряново не изпраща представител.

По делото се събраха писмени и гласни доказателства. От съвкупната им преценка съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

На 31.07.2019 г. два мобилни екипа на Национално ТОЛ управление към Агенция "Пътна структура", работили съвместно и извършвали контрол за заплатена пътна такса на път I-5. Първият екип бил разположен малко след гр. Дряново в посока гр. Габрово, на разклона за с. Крачунка. Вторият екип в състава, на който били свидетелите В.В. и Н.Т., бил разположен на не повече от километър след първия, на същия път I-5, на отбивката за Дряновски манастир. В участъка на пътя между двата екипа имало завой с ограничение на скоростта 60 км/ч. Служителите от първия екип, чрез компютърно устройство, извършвали проверка по регистрационен номер на преминаващите автомобили дали за същите е заплатена пътна такса. При липса на такава подавали сигнал до служителите от втория екип, които спирали съответното МПС за извършване на същинската проверка на място за платена такса.

Около 10,15 ч. на свидетелите В. и Т. бил подаден сигнал, че следва да спрат товарен автомобил, бял камион, с рег. № ***, движещ се в посока гр. Габрово. За целта свидетелят В., облечен със светоотразителна жилетка, застанал в средната част на отбивката, на границата с пътното платно, а св. Т. останал малко по-назад, в края на отбивката, в непосредствена близост до служебния автомобил. Малко след това св. В. видял, че на правата след завоя се движат към него жълт бус и на известно разстояние след него описаният бял камион. След като камионът се приближил, св.  В. направил знак за спиране на водача със стоп-палка и посочил къде трябва да спре, въпреки това камионът не спрял и продължил движението си към гр. Габрово. След това двата екипа със служебните автомобили тръгнали след товарния автомобил. Настигнали го в района на с. Брънеците, преди гр. Габрово и го спрели. На място установили, че камионът се управлява от жалбоподателя, който отказал да представи документите си за проверка, поради което служителите на Националното ТОЛ управление потърсили съдействие от полицейските органи в гр. Габрово.

На 26.08.2019 г. в гр. Дряново, св. И.П., полицейски инспектор към РУ Дряново, в присъствието на свидетелите В. и Т. и в присъствието на жалбоподателя, съставил против последния акт за установяване на административно нарушение № 439/26.08.2019 г., за това, че на 31.07.2019 г., около 10,15 ч. по ПП-5, км. 130 + 800 м., в посока гр. Дряново – гр. Габрово, управлява товарен автомобил ДАФ ЛФ45, с рег. № ***, собственост на “Венерос“ ООД, гр. София, като при подаден сигнал за спиране със стоп палка от контролен орган на Национално ТОЛ управление, не спира плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от контролния орган място и продължава движението си по ПП-5 до км. 142 + 300 м., с което нарушил чл. 103 от ЗДвП. Жалбоподателят подписал акта с възражението, че служителят на БГ-ТОЛ не е подал правилно знак за спиране или изобщо не го е спирал правилно.

Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление 19-0258-000342/28.10.2019 г. на Началника на РУ към ОДМВР Габрово, РУ Дряново, в което административнонаказващият орган е възприел изцяло констатациите на актосъставителя, поради което за нарушение на чл. 103 от ЗДвП и на основание основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

Гореизложената фактическа обстановка се установява от писмените и гласните доказателства по делото.

Жалбоподателят не оспорва, че на въпросната дата е преминал с описания товарен автомобил покрай двата екипа на Национално ТОЛ управление, но твърди, че не е възприел ясен сигнал, с който служителите да са искали да го спрат за проверка, като освен това пред него се движел бус. Тези твърдения се опровергават от свидетелските показания на служителите на Национално ТОЛ управление - свидетелите В. и Т.. Последните двама също изложиха пред съда, че пред управлявания от жалбоподателя товарен автомобил се е движел бус, но с различен цвят и св. В. не е имал никакво съмнение кое точно превозно средство е следвало да спре за проверка, тъй като двете МПС-та са били съвсем различни. Освен това са се движели на такова разстояние едно от друго, че бусът не е бил пречка жалбоподателят да възприеме подадения му сигнал за спиране. Допълнително следва да се отбележи, че съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове по ЗДвП имат доказателствена сила до доказване на противното. Тази презумпция е оборима, а тежестта да опровергае установените с акта факти е върху нарушителя. В настоящия случай, жалбоподателят не ангажира доказателства, които да опровергават презумпцията. Поради изложеното съдът прие гореизложената фактология по делото.

При така установените факти съдът намира следното от правна страна:            

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд.

Съгласно чл. 103 от ЗДвП, при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Служителите на Националното ТОЛ управление към Агенция "Пътна инфраструктура" имат качеството на контролен орган и при изпълнение на функциите си по ЗДвП и имат правомощия да спират движещите се моторни превозни средства чрез сигнал със стоп-палка и до проверяват всички документи, свързани с управляваното превозно средство, съгласно чл. 167а, ал. 2, т. 1 от ЗДвП. Съгласно чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв.

В конкретния случай от доказателствата по делото безспорно се установи, че на жалбоподателя е подаден ясен сигнал за спиране със стоп-палка по образец от от униформен служител на Национално ТОЛ управление, от непосредствена близост и при добра видимост, но въпреки това жалбоподателят не е спрял на посоченото му място, продължил е движението си, което е наложило допълнителното му установяване, с което е осъществил, както от обективна, така и от субективна страна вмененото му нарушение на чл. 103 от ЗДвП, за което правилно и законосъобразно на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП са му наложени административни наказания - глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок 1 месец, които са в минималните, предвидени в закона размери.

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяната на атакуваното наказателно постановление на това основание.

Поради изложеното наказателното постановление следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

Р    Е    Ш    И:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление 19-0258-000342/28.10.2019 г. на Началника на РУ към ОДМВР Габрово, РУ Дряново, издадено против В.Н.П., с ЕГН **********,***, с което за нарушение на чл. 103 от ЗДвП и на основание основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 /един/ месец, като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд- Габрово в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: