Решение по дело №580/2019 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 21
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 12 февруари 2020 г.)
Съдия: Иван Статев Маринов
Дело: 20195610200580
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 


                                             20.01.2020г.                    гр.Димитровград

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Димитровградският Районен Съд в публичното заседание на двадесети декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: И. Маринов

 

с участието на секретаря Таня Радичева и в присъствието на прокурора ......................., като разгледа докладваното от съдия Ив.Маринов АНД №580 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е на основание чл.59 и следващите от ЗАНН.

Жалбоподателя – Т.А.А. ***, ЕГН **********, е депозирал жалба против Наказателно Постановление № 19-0254-000551/05.07.2019г. на Началник сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ- Димитровград, с което за това, че на 02.06.2019г. около 18:30 часа в гр.Димитровград на У-образно кръстовище между ул.»Стара загора» и ул.»Изгрев», управлявал лек автомобил  «Опел Астра» с рег.№ *** ВА, като предприема неправилна маневра десен завой, като не осигурява достатъчно странично разстояние и реализира ПТП със спрелият за ляв завой лек автомобил «Мазда» с рег.№ *** КВ, като не спира и не съобщава за ПТП, изпробван за алкохол с алкотест «Дрегер 7510» № 0055, скалата на който отчита 1,38 промила, показанията са показани на водача, издаден е талон за медицинско издледване № 0027649, като за виновното нарушение на:

- чл.35, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.180, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв.;

- чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП – не му е наложено наказание;

- чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв. и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 6 месеца.

Излага доводи за незаконосъобразност на Наказателното постановление, необоснованост на същото, моли същото да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят- лично и чрез процесуален представител, излага становище за противоречия с материалния закон и наличие на нарушения на съществени процесуални правила. Представя допълнителни доказателства чрез воден свидетел, моли да бъде отменено наказателното постановление.

ОТВЕТНИКА по жалбата- РУ-МВР-Димитровград- редовно призовани, не изпращат представител и не взема становище по депозираната жалба.

Районна Прокуратура- Димитровград- редовно призовани, не изпращат представител и не взема становище по депозираната жалба.

С оглед представените по делото доказателства и събраните в съдебното заседание такива, съдът намира следното:

На 02.06.2019г. в късния следобед бил получен сигнал в РУ-МВР-Димитровград за настъпило ПТП в гр.Димитровград- на У-образно кръстовище между ул.“Стара загора“ и ул.“Изгрев“. На място бил изпратен полицейският служител И.И., които пристигайки на място след 18,30ч., установил, че на място е лек автомобил «Мазда» с рег.№ *** КВ. До автомобила били Х.М.М.- водач на същия лек автомобил, и св.А.Г.Х.- пътник в същия автомобил. Водачът М. обяснил ситуацията, и че от към кръстовището се задавал лек автомобил марка „Опел“, който при разминаването се приближил прекалено близо и така след контакт нанесъл незначителни материални щети на автомобила на М.. Последният обяснил също, че водача на лекия автомобил „Опел“ не спрял, а продължил движението си. Х.М. установил, че боята на автомобила му е одраскана и решил да проследи въпросния автомобил, тъй като познавал водача му, а именно Т.А.А., който бил баща на негов познат. Отивайки до дома на водача, Х.М. видял настоящият жалбоподател Т.А.А., разговаряли, след което М. се обадил на ЕЕН 112 и съобщил за случилото се.

На място пред дома на Т.А.А., полицейският служител- св.Ив.И., извършил проверка за установяване на концентрация на алкохол в кръвта му с техническо средство алкотест „Дрегер“№0055. Техническото средство отчело, че концентрация на алкохол в кръвта на А. е 1,38 на хиляда.

За констатираните нарушения, на Т.А. бил съставен АУАН № 299628/02.06.2019г., в който били описани нарушенията на чл.35, ал.1, чл.5, ал.3, т.1 и чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП. На Т.А. бил съставен и талон за изследване, като била взета кръвна проба за химическо         изследване от лекар при ЦСМП-Димитровград, за което бил съставен протокол за медицинско изследване. Актът бил връчен на нарушителя А., който подписал същия без да описва възражения.

Била изготвена химическа експертиза №351/04.06.2019г. на Специализирана химическа лаборатория при УМБАЛ„Пловдив“АД- гр.Пловдив, от чието заключение се установява, че концентрацията на алкохол в кръвта на Т.А.А. е 1,54 на хиляда.

Въз основа на така съставения акт за установяване на административно нарушение е издадено предметното на делото Наказателно Постановление, с което за виновното нарушение на - чл.35, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.180, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв.; - чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП – не му е наложено наказание; - чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв. и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 6 месеца. Постановлението било връчено на жалбоподателя на 14.11.2019г., видно от неразделната разписка към него, а жалбата против него е депозирана пред адм.-наказващия орган на 21.11.2019г. – т.е. в законоустановения 7-дневен срок.

Горните факти се установяват от акт за установяване на административно нарушение АУАН № 299628/02.06.2019г., Наказателно Постановление № 19-0254-000551/05.07.2019г. на Началник сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ- Димитровград, показанията на разпитаните актосъставител и на свидетел по установяване на нарушението и съставянето на акта, на доведеният от жалбоподателя свидетел, от приетите и приложени по делото писмени доказателства.

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН. Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗАНН е наложени санкции за деяния, третирани като нарушения от ЗАНН, жалбата е подадена пред компетентен за това съд, спазени са общите и специални изисквания на ЗАНН и НПК в тази насока, предвид което съдът разгледа жалбата по същество.

Проверявайки по отделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание, в съответствие с материалните норми, съдът намира:

Проверявайки по отделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание, в съответствие с материалните норми, съдът намира:

При съставяне на акт за установяване на административно нарушение № 299628/02.06.2019г. са спазени като цяло изискванията на чл.42 от ЗАНН.

Относно констатациите в акта, възприети в последствие и при издаването на обжалваното наказателно постановление, съдът намира следното:

-по първото описано нарушение следва да се отбележи, че същото не е безспорно установено и доказано.

Съгласно разпоредбата на чл.35, ал.1 от ЗДвП: „Завиването надясно се извършва от най-дясната пътна лента по посока на движението, а когато лентите са обозначени за движение в съответна посока- от лента, предназначена за завиване надясно.“.

В случая липсва установеност на това нарушение, доколкото са налице съществени разминавания и противоречия в събраните доказателства. Според показанията на св.А.Х. –очевидец на деянието, стоящ на предната дясна седалка в л.а.“Мазда“- до водача Х.М., последният е подал ляв пътепоказател за това, че ще предприема такава маневра, но движейки се в последствие в дясната част на пътното платно, автомобилът на жалб.А. е идвал насреща, подавайки десен пътепоказател, като са останали с убеждението, че иска да ги заобиколи, и така ги ударил в задната лява част на бронята при разминаване.

В същото време обаче, на актосъставителя И. е пресъздадена по-различна ситуация за това, че л.а.“Мазда“, в която е бил св.Х., е бил спрял в лентата за насрещно движение и движейки се след завой, жалб.А. не е могъл да прецени завоя и е ударил автомобила на водача М..

Т.е. налице са няколко неизяснени момента, за които са налице противоречиви твърдения и доказателства, а именно- бил ли е в движение л.а. „Мазда“ преди и по време на удара или не, в коя лента се е движел или е бил спрял същият лек автомобил, има ли нарушение от страна и на водача Х., от коя страна на кой автомобил са съответните нанесени материални щети. Опитите да се изяснят тези обстоятелства в с.з. не дадоха резултат, но в случая същественото е, че задължението за установяване и доказване тежи върху адм.-наказващия орган, без да се очаква, че тепърва в съдебната фаза ще се доизяснява механизма на ПТП, както и останалите относими обстоятелства. Поради тази причина, Съдът намира това нарушение за неустановено и недоказано по надлежен ред, като наказателното постановление в тази му част следва да бъде отменено.

По отношение на второто описано адм.нарушение- предвид факта, че за същото не е наложено адм.наказание, тъй като осъществява състава на престъпление от общ характер, то в случая и Съдът не дължи произнасяне по него.

По отношение на третото адм.нарушение: - разпоредбата на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП гласи: „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен: 1. без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието.“. В случая са налице данни за настъпило ПТП, които данни намират потвърждение в различни доказателства. На пръв поглед е налице противоречие между твърденията на двамата участници в инцидента- св.Х., пътуващ в автомобила, управляван от водача М., заявява, че автомобилът- управляван от жалб.А., ги е ударил в задната част, което е било осезаемо, след което е продължил движението си. Според заявеното от жалбоподателя, той се разминал с автомобила на св.М., но не разбрал, че го бил ударил. Яснота в тези противоречия внася св.Ани Асенова- съпруга на жалб.А., която в показанията си твърди, че в процесната вечер съпругът й се прибрал с автомобила и бил уплашен, като й разказал, че имало спрял автомобил до спирката и като минавал покрай нея „я одраскал“.  

Т.е. свидетелят, който пресъздава реакциите на жалб.А. в най-кратко време след описания инцидент, заявява ясно неговите действия и реакции, от което описание е повече от ясно, че жалб.А. е имал достатъчно ясни възприятия, че е имало контакт между управлявания от него автомобил и друг, при разминаване. При това положение, за жалб.А.- като водач на МПС е възникнало задължението за спазване разпоредбата на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП. Същият не е изпълнил задължението си като водач на МПС да спре и да установи последиците от ПТП- колкото и незначително да е било то и независимо кой от водачите каква вина има. В тази връзка правилно е била ангажирана адм.-наказателната му отговорност за извършено адм.нарушение на гореописания текст от закона. Правилно така установеното и доказано адм.нарушение е било описано, отнесено към съответната нарушена материална норма, правилно е отнесено и към съответстващата му санкционна норма на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП. Предвидените наказания „Лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 1 до 6 месеца и „Глоба“ от 50 до 200лв. за всеки водач, който наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие, в случая са определени правилно като вид. Като размер обаче необосновано са наложени в максималния и в близък до максималния размер адм.наказания. За да бъде наложен такъв размер на наказанието, е необходимо да е обосновано с мотиви защо се налага именно този най-висок размер на наказанието. В случая липсват каквито и да било данни защо са наложени наказания в този размер. При съпоставка на смекчаващите с отегчаващите отговорността обстоятелства, следва да се приеме баланс между същите, съответстващ на размер на наказанията около средния им размер. Поради което наказателното постановление следва да бъде изменено в тази му част, като бъдат намалени размерите на наложените наказание- „Лишаване от право да управлява МПС“ – от срок от 6 месеца, на срок от 3 месеца, а наказанието „Глоба“ – от 150лв. на 120лв. Съдът намира именно тези за адекватни размери на наложените наказания, които са относими към извършеното административно нарушение.

Предвид горното, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде изменено- по посочените по-горе съображения.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р     Е    Ш    И :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно Постановление № 19-0254-000551/05.07.2019г. на Началник сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ- Димитровград, с което на Т.А.А. ***, ЕГН **********, за това, че на 02.06.2019г. около 18:30 часа в гр.Димитровград на У-образно кръстовище между ул.»Стара загора» и ул.»Изгрев», управлявал лек автомобил  «Опел Астра» с рег.№ *** ВА, като предприема неправилна маневра десен завой, като не осигурява достатъчно странично разстояние и реализира ПТП със спрелият за ляв завой лек автомобил «Мазда» с рег.№ *** КВ, като не спира и не съобщава за ПТП, изпробван за алкохол с алкотест «Дрегер 7510» № 0055, скалата на който отчита 1,38 промила, показанията са показани на водача, издаден е талон за медицинско издледване № 0027649, като за виновното нарушение на:

- чл.35, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.180, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв.;

- чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП – не му е наложено наказание;

- чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв. и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 6 месеца, като:

-                     ОТМЕНЯ наказателното постановление в частта му- касаеща нарушение на чл.35, ал.1 от ЗДвП, за което на основание чл.180, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв.– като незаконосъобразно;

-                     ИЗМЕНЯ наказателното постановление в частта му- касаеща нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, за което на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 150лв. и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 6 месеца, като НАМАЛЯ размера на наказанието «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 6 месеца – на срок от 3 месеца, и размера на наказанието „Глоба“ – от 150 лева – на 120 (сто и двадесет) лева.

 

ПОТВЪРЖДАВА издаденото наказателно постановление в останалата му част.

 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд - Хасково в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е обявено.

 

 

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                    (Ив.Маринов)