Решение по дело №239/2020 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 126
Дата: 8 юни 2020 г. (в сила от 19 юни 2020 г.)
Съдия: Елена Иванова Стоилова
Дело: 20203130100239
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

              /08.06.2020г., гр. Провадия

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Провадийският районен съд                               II състав

На трети юни                                                      две хиляди и двадесета година

В открито съдебно заседание в състав:

                                            

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ЕЛЕНА СТОИЛОВА

 

при секретар Н. С.

като разгледа докладваното от съдията Стоилова

гражданско дело № 239 по описа за 20120г. на ПРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.29, т.2 и чл. 28, ал. 1 и ал. 4, вр. с чл. 25, ал. 1, т. 3 от Закон за закрила на детето.

  Делото е образувано по молба на Директора на ДирекцияСоциално подпомагане” - гр. Провадия с искане по отношение на Е.Ю.Е. с ЕГН: ********** да бъде постановено решение с което да се прекрати настаняването на детето в семейството на Ф.М.А. с ЕГН: ********** и Ю. А. А. с ЕГН: ********** с постоянен и настоящ адрес *** и се постанови мярка за настаняването за детето Е. в същото семейство за срок от три години считано от датата на влизане в сила на решението.

В молбата се излага, че родителите на детето се намират в трайна невъзможност да го отглеждат – майката имала заболяване, което й пречило да отглежда детето си, а баща му бил трайно безработен и злоупотребявал с алкохол, затова Е. била настанен с решение № 11/13.01.2017г. на РС Провадия за срок от 3 години в семейството на баба си и дядо си по майчина линия Ф.М.А. и Ю. А. А..

Срокът на настаняването изтекъл, поради това със Заповед на директора на ДСП Провадия е прекратено настаняването на детето в семейството на баба му и дядо му по майчина линия и то отново е настанено в същото семейство, поради липса на възможност родителите му да се грижат за него.

Настоящото производство е допустимо, тъй като съдът е сезиран от компетентен за това орган. В проведеното по делото открито съдебно заседание се е явил лично представител на органа отправил искането, като го поддържа и моли да бъде постановена заместваща приемна грижа.

Назначеният на детето процесуален представител пледира за уважаване на искането.

Ф.М.А. и Ю. А. А. изразяват становище, че желаят да се грижат за детето, майка му и баща му не възразяват А. и А. да се грижат за детето, а детето Е. заявява, че иска баба му и дядо му да се грижат за него и че там се чувства добре.  

  Съдът след като се запозна подробно със събраните по делото доказателства, изложените писмено доводи на иницииралата производството страна и като съобрази приложимите законови разпоредби, намира за установено от фактическа и правна страна следното: 

Видно от събраните доказателства по делото: Заповед № ЗД/Д-В-П-009/03.02.2020 г.; Социален доклад на ДСП Провадия от 31.01.2020 г.; Копие на удостоверение за раждане на Е.Ю.Е., изд. въз основа на акт за раждане № 0001/07.01.2008 г.; Декларация за даване на съгласие/несъгласие по чл. 24, ал. 3 от ППЗЗД на Ф.М.А.; Декларация за даване на съгласие/несъгласие по чл. 24, ал. 3 от ППЗЗД на Ю. А. А.; Социален доклад относно възможвости за полагане на грижи за дете от 31.01.2020 г.; Копие на решение № 11/13.01.2017 г. по гр.д. № 1108/2016 г. по описа на РС Провадия се установява следната фактическа обстановка: детето Е.Ю.Е. е роден на *** г., от родители – Р. Ю. Ш. и Ю. Е. Ш.. Детето е настанено с решение № 11/13.01.2017г. на РС Провадия за срок от 3 години в семейството на баба си и дядо си по майчина линия Ф.М.А. и Ю. А. А.. Решението е влязло в сила на 01.02.2017г..

Със Заповед от 03.02.2020г. по административен ред е прекратено настаняването на Е. в семейството на баба му и дядо му, поради изтичане на срока и то отново е настанено при тях до произнасяне на съд, поради трайна невъзможност на родителите му да го отглеждат. Ф.М.А. и Ю. А. А. са декларирали, че са съгласни детето Емурлова да се отглежда в семейството им.

По делото е приложен и изготвен по случая социален доклад на Д”СП” – Провадия, според който за детето са се грижили Р. Ю. Ш. - майка и Ю. Е. Ш. - баща, но те нямали доходи, майката на детето била пенсионер по болест и в дома им нямало нужните хигиенно битови условия. В дома на Ф.М.А. и Ю. А. А. имало нужните условия за отглеждането на детето, те полагали подходящи грижи за развитието и възпитанието му, Е. е ученик в пети клас в СУ “Христо Ботев“ в с.Ветрино. Между детето и роднините му имало изградена силна емоционална връзка. В интерес на детето е то да бъде настанено в семейството на баба си и дядо си.

Видно от социален доклад за възможността за полагане на грижи от Ф.М.А. и Ю. А. А. се установява, че те разполагат със жилище и доходите им макар и ниски им позволяват да полагат необходимите грижи за възпитанието на Е..

Подадената молба е с правно основаниечл. 30, ал.1 вр. с чл.29, т.2 и чл. 28, ал. 1 и ал. 4, вр. с чл. 25, ал. 1, т. 3 от Закона за закрила на детето. Разгледана по същество същата се явява основателна.

Налице са предпоставките за прекратяване на настаняването на детето в семейството на баба му и дядо му по майчина линия, поради изтичане на срокът на настаняването с решение № 11/13.01.2017г. на РС Провадия на 01.02.2020г..

Законът за закрила на детето отдава приоритет на това едно дете да бъде отгледано в неговата семейна среда, като в изключителни случаи то може да бъде настанено извън семейството, ако важни причини налагат това и такива причини законът изрично е уредил в хипотезата на чл.25 от същия.

Съгласно чл.25,т.3 от Закона за закрила на детето може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители, настойници или попечители се намират в трайна невъзможност да полагат грижи за детето. Безпротиворечиво се установи, че родителите на детето нямат възможност и не полагат никакви грижи за детето си. В дома на Ф.М.А. и Ю. А. А. има нужните хигиенно битови условия, те полагат адекватни грижи за отглеждането и възпитанието на детето, имат нужният капацитет и желание за отглеждането му, Е. е привързана към тях. Настаняването на детето в дома на баба му и дядо му е в негов интерес.

Поради това молбата на Директора на ДСП Провадия се явява основателна и детето Е. следва да бъде настанено в семейството на Ф.М.А. и Ю. А. А. за искания срок. Мотивиран от гореизложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА настаняването на детето Е.Ю.Е. с ЕГН: ********** в семейството на Ф.М.А., ЕГН: ********** и Ю. А. А., ЕГН: ********** – баба и дядо на детето по майчина линия, на основание чл.30, ал.1 вр. с чл.29, т.2 Закона за закрила на детето.

 НАСТАНЯВА детето Е.Ю.Е. с ЕГН: ********** в семейството на Ф.М.А., ЕГН: ********** и Ю. А. А., ЕГН: **********баба и дядо на детето по майчина линия, за срок от три години, на основание чл. 28, ал. 1 и ал. 4, вр. с чл. 25, ал. 1, т. 3 от Закона за закрила на детето.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение на основание чл.28 ал.3 от ЗЗДт.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в седемдневен срок от връчването му в препис на всяка от страните.

След влизане в сила на решението препис от същото да се изпрати на Дирекция “Социално подпомагане” – гр. Провадия. 

                                                          

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: …………………