Решение по дело №694/2014 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 3
Дата: 6 януари 2015 г.
Съдия: Елисавета Георгиева Деянчева
Дело: 20145320100694
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юни 2014 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

(по чл. 247 от ГПК)

 

№ …………….

 

гр. К., 06.01.2015 г.

 

Карловският районен съд, четвърти граждански състав, на шести януари, две хиляди и петнадесета година, в закрито заседание в следния състав:

 

                                                                                 Председател: Елисавета Деянчева

 

като разгледа докладваното от съдия Деянчева гр.д. № 694 по описа за 2014 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 247 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/- по инициатива на съда.

Делото е било образувано е по искова молба на Д.И.М. с ЕГН **********,*** против В.М.М. с ЕГН **********,***, с която моли съда да прекрати сключения с ответника брак по негова вина, да предостави на нея ползването на родителските права  по отношение на роденото от брака им дете, да определи режим на лични отношения на бащата с дето и месечна издръжка, да предостави на нея ползването на семейното жилище и да постанови да носи предбрачното си фамилно име - С..

На 21.11.2014 г. съдът е поставил решение, с което на основание чл. 235 от ГПК, във връзка с чл. 49, ал. 4 от СК е прекратил с развод брака между страните и е утвърдил постигнатото между тях споразумение относно последиците от развода. В акта си обаче съдът констатира, че е допуснал техническа грешка при изписването на името на ищцата, като вместо правилното й име Д.И.М., в т. 13 и т. 14 от диспозитива на решението е изписал Д.М.М., каквото лице не е участвало в производството и няма качеството на страна.

Съдът намира, че в случая не следва да бъде изпълнявана процедурата по чл. 247, ал. 2 от ГПК, т.к. производството е инициирано от съда, а не по молба на страните.

Съгласно чл. 247, ал.1 от ГПК съдът по своя инициатива може да поправи допуснатите в решението очевидни фактически грешки. Според правната теория и съдебна практика явна фактическа грешка е всяко несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението. Такава грешка представлява погрешното посочване на имената на страните, на посочено процентно съотношение при определяне на размера на присъдената сума или погрешно пресмятане на суми, произнасяне по част от искането в мотивите и пропуск съдът да се произнесе в диспозитива на решение и др. като не е допустимо чрез поправка на явна фактическа грешка да се замести формираната воля на съда в съдебния акт.

 В конкретния случай съдът намира, че следва да бъде поправена посочената по-горе очевидна фактическа грешка, тъй като видно от останалата част от диспозитива и мотивите е формирана ясно изразена воля на съда, че страна в производството е Д.И.М. с ЕГН **********,***, а не Д.М.М..

Воден от горните мотиви и на основание 247 от ГПК, съдът

 

 О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА ПОПРАВКА НА ОЧЕВИДНА ФАКТИЧЕСКА ГРЕШКА, допусната в диспозитива на решение № 471/21.11.2014 г., постановено по гражданско дело № 694/2014 г., от РАЙОНЕН СЪД - ГР.К., Гражданска колегия IV състав, като в т. 13 и т. 14 от диспозитива на решението вместо „Д.М.М.“, ДА СЕ ЧЕТЕ: Д.И.М.“.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд – гр. П., в двуседмичен срок от съобщаването му – арг. от разпоредбата чл. 259, ал. 1 вр. чл. 247, ал. 4 от ГПК

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: