Решение по дело №44/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8048
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Татяна Ставри Димитрова
Дело: 20191100500044
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 януари 2019 г.

Съдържание на акта

                                                   Р Е Ш Е Н И Е

                                                     

                                        град София, 26.11.2019 год.

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІІ-г въззивен състав, в съдебно заседание на  шести ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ДИМИТРОВА

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: СОНЯ НАЙДЕНОВА

МЛ. СЪДИЯ КРИСТИЯН ТРЕНДАФИЛОВ

 

като разгледа докладвано от съдия Димитрова  гр. д. № 44 по описа на СГС за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на чл. 258 от ГПК.

Със съдебно решение от 07.06.2018 г., постановено по гр.д. № 21396/2017 г. по описа на СРС съдът отхвърля предявения от "Б.2." ЕООД, ЕИК ********срещу В.А.И., ЕГН ********** положителен установителен иск с правно основание чл.422, ал.1 от ГПК във вр. чл.79, ал.1 ,пр.1 ЗЗД вр. чл.99 ЗЗД за установяване съществуването на вземане в размер на  36,16 лева - главница за отчетен период 02.09.2013 г. до 31.01.2014 г. по договор за телекомуникационни услуги от 12.06.2017 г., сключен между В.А.И. и „Б.Т.К.“ ЕАД, вземанията по който са прехвърлени с договор за цесия, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението  за издаване на заповед за изпълнение - 19.10.2016 г. до окончателното й изплащане.

Недоволен от решението е останал ищецът "Б.2." ЕООД, който в законоустановения срок е подал въззивна жалба. В същата се твърди, че съдът неправилно е приел, че в рамките на първоинстанционното производство не е съумял да установи пред съда, при условията на пълно и главно доказване, че процесното вземане е възникнало в неговия патримониум, както и че не  доказал действителното предоставяне на услугата, за която се претендира да се дължи претендираната сума. Иска се настоящият съд да отмени решението като неправилно и да постанови друго, с което да уважи предявения иск.

В законоустановения срок въззиваемата страна на е подала отговор на въззивната жалба и не излага становище в съдебно заседание.

Софийски   градски   съд,   като   обсъди   събраните   по   делото  доказателства, становищата и доводите на страните и съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира за установено следното:

Жалбата е допустима и следва да се разгледа по същество:

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността   на  решението,  по  допустимостта  му    в  обжалваната  част,  като  по  останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното съдебно решение е валидно и допустимо, а досежно неговата правилност, съдът намира следното:

Видно от представените доказателства първоинстанционният съд е сезиран с иск с правно основание чл. 422 ГПК за установяване, че В.А.И. дължи на "Б.2." ЕООД вземане в размер на  36,16 лева - главница за отчетен период 02.09.2013 г. до 31.01.2014 г. по договор за телекомуникационни услуги от 12.06.2017 г., сключен между  В.А.И. и „Б.Т.К.“ ЕАД, прехвърлено с договор за цесия, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението - 19.10.2016 г. до окончателното й изплащане.

По делото е представен договорът, по силата на който „Б.Т.К.“ ЕАД се е задължило възмездно  да предоставя услуги на  В.А.И., както и фактури за процесната сума.

Представен е и договор за цесия от 29.05.2015 г., по силата на който „Б.Т.К.“ ЕАД е прехвърлила свои вземания на „С.Г. Г.“ ООД като съобразно чл. 2 от договора вземанията, предмет на същия са описани подробно в  Приложение № 1 и № 2, съставляващи неразделна част от договора.

По делото не са представени посочените горе Приложения към договора, предвид което не може да се установи кои вземания на „Б.Т.К.“ ЕАД са били прехвърлени с договора за цесия на „С.Г. Г.“ ООД и попада ли сред тях процесното вземане.

По делото е представен и договор за цесия, сключен между „С.Г. Г.“ ООД и въззивника, по силата на който първият прехвърля на втория вземане към В.А.И. в размер на 36,16 лв., представляващо главница по посочени в договора фактури.

С оглед събраните писмени доказателства, първоинстанционният съд правилно е приел, че ищецът(въззивникът) не е съумял при условията на пълно и главно доказване, да установи, че е титуляр на процесното вземане. Представеният договор за цесия от 29.05.2015 г., сключен между „Б.Т.К.“ ЕАД, в качеството на цедент и „С.Г. Г.“ ООД, в качеството на цесионер, не установява преминаването на процесното вземане в патримониума на праводателя на въззивника („С.Г. Г.“ ООД).  Съответно не може да се заключи, че то е преминало и в патримониума на самия въззивник по силата на договора за цесия, сключен впоследствие между „С.Г. Г.“ ООД и въззивика, доколкото никой не може да прехвърли валидно повече права отколкото притежава.

С оглед изложеното обжалваното първоинстанционно решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

По разноските:

Въззиваемата страна не е направила претенция за присъждане на разноски.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

                                                      Р Е Ш И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА съдебно решение от 07.06.2018 г., постановено по гр.д. № 21396/2017 г. по описа на СРС.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                            

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                        ЧЛЕНОВЕ : 1.                           2.