Определение по дело №57/2024 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 февруари 2024 г.
Съдия: Анета Иванова Петрова
Дело: 20247250700057
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

265

Търговище, 27.02.2024 г.

Административният съд - Търговище - II състав, в закрито заседание в състав:

Съдия:

АНЕТА ПЕТРОВА

Като разгледа докладваното от съдия АНЕТА ПЕТРОВА административно дело № 20247250700057 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба, подадена от адв. К.Г.Т. от АК-В.Търново, със служебен адрес: гр. Е, ул. „К“ № ., ет.., и със същата против Прокуратурата на Република България е предявен иск по чл. 1 от ЗОДОВ за заплащане на сумата от 900 лв., представляваща обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди като последица от незаконосъобразен акт, с който му се отказвал достъп до поискана информация, ведно със законната лихва върху претендираната сума, считано от датата на завеждане на иска до окончателното изплащане на сумата.

Поради установени нередовности на исковата молба с Разпореждане №220 от 13.02.2024г. съдът е оставил същата без движение и е указал на основание чл.129, ал.2, във вр. с чл. 127 ал.1 т. 4 ГПК, във вр.с чл.128, т.2 във вр.с чл.204, ал.5, във вр.с чл.204а от АПК на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани следните нередовности по исковата молба, като: 1.Внесе дължимата държавна такса в размер на 10 /десет/ лева по сметка на Административен съд Търговище: ОББ АД, клон Търговище, IBAN: ***, BIC: ***, и в същия срок да представи по настоящото дело документ, удостоверяващ внасянето на държавната такса.; 2. Да уточни писмено следните обстоятелства:- незаконосъобразния акт /по номер, дата и орган, който го е постановил/, от който претендира настъпването на неимуществените вреди;- ако твърди, че вредите са настъпили от действия на длъжностните лица към администрацията на ответника, да посочи какви са действията и от кои длъжностни лица са извършени;- ако твърди, че вредите са настъпили от бездействия на длъжностните лица към администрацията на ответника, да посочи какви са дължимите по закон действия, които е следвало да бъдат извършени от тези лица;- да посочи ясно визира ли допуснато достатъчно съществено нарушение на правото на Европейския съюз, което е довело до причиняване на твърдените вреди, предвид цитираните в исковата молба разпоредби на КЗПЧ и други актове на европейското право; - да посочи в конкретен план естеството на вредите - болки, страдания, неудобства, срам, безпокойство, безсъние и т.н., интензитета на настъпилите неимуществени вреди, както и да изложи фактите и обстоятелствата, обуславящи причинната връзка между акта, действието или бездействието на органа или длъжностното лице и настъпването на вредите; - да посочи периода, в рамките на който са търпени вредите.

Ищцовата страна е предупредена, че в случай на неотстраняване на констатираните нередовности в посочения срок, исковата молба ще бъде върната, а производството по делото - прекратено, на основание чл.129, ал.3 от АПК, във вр. с чл.204, ал.5 от АПК. Съобщението с препис на разпореждането е връчено на ищеца лично на 15.02.2024г. В указания едноседмичен срок не е депозирано писмено уточнение на посочените обстоятелства и не е представен документ за внасяне на дължимата държавна такса, като и при проверка в счетоводството на съда не са били налични данни за внасяне на тази такса в определения срок и към момента.

Разпоредбата на чл. 204 ал.5 АПК препраща относно изискванията към съдържанието на исковата молба, приложенията към нея и доказателствата към правилата на ГПК. Съгласно субсидиарно приложимото правило на чл. 129 ал.3 ГПК, когато ищецът не отстрани в срока нередовностите, исковата молба заедно с приложенията се връща, като така се процедира и при установени нередовности по време на производството /чл. 129 ал. 4 ГПК/. При това положение с оглед на установеното неизпълнение на дадените указания в срок, подадената искова молба остава нередовна и препятства хода на производството по делото. Ето защо в случая е налице хипотезата на чл. 204 ал.5 АПК във връзка с чл. 129 ал. 4 във връзка с ал.3 ГПК, при която производството по настоящото дело следва да бъде прекратено и исковата молба върната.

Водим от горното и на основание чл. 204 ал.5 АПК във връзка с чл. 129 ал. 4 във връзка с ал.3 ГПК съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ВРЪЩА искова молба с вх. №350/09.02.2024г., подадена от адв. К.Г.Т. от АК-В.Търново, със служебен адрес: гр. Е., ул. „К“ № ., ет., с която е предявен иск по чл. 1 от ЗОДОВ против Прокуратурата на Република България, и

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№57/2024г.по описа на АдмСТ.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

Съдия: