Решение по дело №450/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 253
Дата: 3 април 2018 г.
Съдия: Тони Кръстев
Дело: 20183100900450
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ……...…/.......04.2018 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на трети април две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

СЪДИЯ:       ТОНИ КРЪСТЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 450

по описа за 2018 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл. 25 от Закона за търговския регистър (ЗТР) във вр. с чл. 278 ГПК.

Образувано е въз основа на жалба рег. № 20180319101238, подадена от И.А.М.в качеството му на представляващ "Одесос Холдинг" АД, гр. Варна, ЕИК *********, срещу отказ № 20180312131830-2/15.03.2018 г., постановен от длъжностно лице по регистрацията към Търговски регистър, воден от Агенция по вписванията, по заявление № 20180312131830/12.03.2018 г. за вписване на промени в обстоятелствата относно посоченото търговско дружество.

Жалбоподателят излага съображения за незаконосъобразност на обжалвания отказ. Твърди, че е изпълнил дадените му указания от 15.03.2018 г. в срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ. Излага, че решенията на извънредното общо събрание на „Одесос Холдинг" АД, проведено на 12.03.2018 г. изразяват действителната воля на акционерите капиталът на дружеството да бъде увеличен при условията на чл.195 ТЗ, без да се увреждат правата им, визирани в чл. 194, ал.1 ТЗ, както и че съществува опасност постановеният отказ да увреди интересите на акционерите, с оглед целта на увеличението на капитала – участие в увеличението на капитала на дъщерното УД „Астра Асет Мениджмънт"АД. Отправеното до съда искане е за отмяна на отказа на длъжностното лице от АВ – ТР и за даване на задължителни указания да се извърши заявеното вписване.

Варненският окръжен съд, с оглед наведените оплаквания и представените при регистрацията на заявлението доказателства, и въз основа на справка чрез публичния достъп до данните на електронния сайт на Търговския регистър, воден от Агенцията по вписванията, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството по жалбата е допустимо.

Съобразно изискванията на чл. 25 ал. 2 от ЗТР към жалбата са представени обжалвания отказ, доказателствата към него, заявлението и доказателствата към него. В уведомителното писмо съпровождащо жалбата е отбелязано, че отказът е връчен като е приложена разпечатка за изпратен отказ по ел. път, от която е видно, че отказът е изпратен на електронния адрес на заявителя, но не е видно на коя дата е сторено това. Все пак, предвид обстоятелството че жалбата е постъпила на 19.03.2018 г., същата е подадена в срока по чл. 25, ал. 1 ЗТР. Жалбата е подадена от представляващия търговското дружество – заявител по отказаното вписване съгласно чл. 15, ал. 1, т. 1 от ЗТР. Внесена е дължимата държавна такса.

Със заявление образец А5, вх. № 20180312131830, заявителят е поискал вписване на промени по партидата на "Одесос Холдинг" АД, гр. Варна, ЕИК *********, в група „Капитал“ и в полета, както следва: „31. Размер“ – вписване на размер от 500000 лева; „31а. Акции“ – вид акции: поименни, брой акции: 500000, номинална стойност 1; „32. Внесен капитал“ – 500000 лева.

Към заявлението са представени: решение на съвета на директорите; покана за свикване на общо събрание; протокол от извънредно общо събрание; списък на акционерите, присъствали на общото събрание; актуален устав; документ за внесен в банка капитал; документ за внесена държавна такса; декларация относно истинност на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове – след изпълнение на указания.

Постановеният отказ на длъжностното лице от Агенцията по вписванията е обоснован с неспазване на реда за увеличаване на капитала на АД, разписан в чл. 194 и сл. от ТЗ. Според изложените мотиви, поради липса на обявени в ТР решение за увеличаване на капитала и покана за записване на акции от акционерите съгласно чл. 194, ал. 3 от ТЗ е нарушена императивна правна норма, гарантираща правото на всеки акционер да запише част от новите акции. Същевременно, липсва решение на общото събрание за ограничаване на това право на акционерите, взето при спазване на изискванията на чл. 194, ал. 4 от ТЗ. Длъжностното лице по регистрацията е приело още, че случаят не може да се квалифицира като увеличаване на капитала по реда на чл. 195 от ТЗ.

Видно от приложения протокол от 08.02.2018 г. съветът на директорите на „Одесос Холдинг“ АД е взел решение за свикване на извънредно общо събрание на акционерите на 12.03.2018 г. с дневен ред включващ (1) вземане на решение за увеличаване на капитала; (2) предложение към акционерите да запишат новите акции и, в случай на отказ от тяхна страна, обсъждане на въпроса акциите да бъдат записани от определено лице и (3) приемане на нов устав. Предложеният от съвета на директорите проект за решение по т. 2 е акциите да бъдат записани от Мартин Георгиев Пенев. Видно от поканата за свикване на общото събрание, същата съдържа всички точки на дневния ред и проектите за решения по тях, в т.ч. проект за решение новоиздадените акции да бъдат записани от Мартин Георгиев Пенев, на 09.02.2018 г. същата е връчена лично на посочените в нея лица, които са идентични с тримата акционери, посочени в списъка като присъствали на извънредното общо събрание на 12.03.2018 г. и единият от които е Мартин Георгиев Пенев.

От представения протокол от извънредно общо събрание на акционерите на „Одесос Холдинг“ АД от 12.03.2018 г. е видно, че на събранието са присъствали трима акционери, притежаващи 100 % от капитала на дружеството. В протокола и в списъка неправилно е посочено, че капиталът е в размер на 500 000 лева, докато в действителност същият е в размер на 350 000 лева. Съответно, неправилно е посочено, че акционерът М.Г.П.притежава 450 000 акции, докато в действителност към момента на откриване на събранието, същият е притежавал 300 000 акции.

Видно от протокола, на 12.03.2018 г. акционерите на „Одесос Холдинг“ АД са взели решение капиталът на дружеството да бъде увеличен със 150 000 лева чрез издаване на 150 000 нови поименни акции с право на глас с номинална стойност на една акция 1,00 лев. Решено е още новоиздадените акции да бъдат записани от акционера М.Г.П.и е приет нов устав. Всички решения са взети с гласовете на трима акционери, притежаващи 100% от капитала на дружеството.

При горната фактическа установеност съдът приема от правна страна следното:

В случай на увеличаване на капитала на акционерно дружество законът предвижда право на всеки акционер да придобие част от новите акции, която съответствува на неговия дял в капитала преди увеличаването – чл. 194, ал. 1 от ТЗ. Съгласно чл. 194, ал. 4 от ТЗ правото на акционерите по ал. 1 и 2 може да бъде ограничено или да отпадне само по решение на общото събрание, взето с мнозинство две трети от гласовете на представените акции. От последната разпоредба е видно, че законът допуска отклонение от правилото на чл. 194, ал. 1 ТЗ чрез правна сделка – решение на общото събрание на акционерите взето с квалифицирано мнозинство от броя на представените на събранието акции. Същевременно, чл. 195 от ТЗ допуска вземане на решение за увеличаване на капитала на дружеството под условие – че акциите се закупят от определено лице на определена цена. Тълкуването на разпоредбите на ТЗ относно увеличението на капитала и конкретно на чл. 194, ал. 4 и чл. 195 от ТЗ води до извода, че преди да се премине към увеличаване на капитала на акционерното дружество по реда на чл. 195 ТЗ – под условие, че акциите се закупят от определени лица на определена цена, трябва да бъде взето решение на общото събрание по чл. 194, ал. 4 ТЗ за отпадане на предимството на акционерите за изкупуване на новите акции.

В конкретния случай, в дневния ред на общото събрание, макар и в една точка – т. 2, е предвидено събранието да вземе решение по два отделни въпроса: увеличаване на капитала чрез упражняване на правото на всеки акционер да придобие част от новите акции и увеличаване на капитала под условие, че акциите се закупят от определено лице – мажоритарният акционер в дружеството. Видно от формулировката на т. 2 от дневния ред, предвидено е да се пристъпи към вземане на решение за увеличаване на капитала чрез записване на акциите само от мажоритарния акционер единствено в случай, че останалите акционери се откажат от правото си да придобият от новите акции. Следователно, в дневния ред на общото събрание не е включен и не е разглеждан въпросът за ограничаване правата на акционерите. Напротив, предвидено е същите да упражнят правото по чл. 194, ал. 1 от ТЗ и само в случай на отказ от това право, заявен на самото общо събрание, да се премине към друг способ за увеличаване на капитала. В този смисъл изводът на длъжностното лице по регистрацията, че е налице недопустимо ограничаване по реда на чл. 194, ал. 4 от ТЗ на правата само на отделни акционери е необоснован, тъй като не кореспондира с представените със заявлението доказателства.

От протокола на ОС от 12.03.2018 г. е видно, че същият не обективира изрично изявление на акционерите за отказ от правото им да участват във увеличението на капитала. Този отказ, обаче, е факт, тъй като имплицитно се съдържа в решението новите акции да се запишат от Мартин Георгиев Пенев. След като на събранието са присъствали всички акционери и единодушно са взели решение новите акции да се запишат само от единия от тях, очевидно е, че останалите двама са се отказали на самото общо събрание от възникналото в тяхна полза (след взетото решение по т. 1 от дневния ред) право да запишат част от новите акции. В този смисъл не се касае и за предварителен отказ от права, още повече, че с поканата за участие в общото събрание акционерите са били известени, че ако откажат на самото събрание да упражнят правото си да запишат от новите акции, същите ще бъдат записани от мажоритарния акционер.

Налага се извода, че не са нарушени изискванията за реда и начина за ограничаване на правото на акционерите по чл. 194, ал. 1 от ТЗ, тъй като част от тях ясно са изразили воля, че се отказват от това право. Взетото едновременно с това решение да се увеличи капитала чрез записване на всички новоиздадени акции от единия от тримата акционери следва да се квалифицира по чл. 195 от ТЗ. Същото е взето със 100 % от целия капитал, поради което не влиза в противоречие с извършения от част от акционерите отказ да запишат акции и не заобикаля изискването за квалифицирано мнозинство. Без значение е в случая, неправилното отразяване в протокола на размера на капитала и броя притежаваните от акционерите акции, тъй като тази неточност не се е отразила на мнозинството, с което са взети решенията.

Предвиденият в закона едномесечен срок след обявяването в търговския регистър на решението на общото събрание за увеличаване на капитала и на покана за записване на акциите, с изтичането на който се погасява правото на акционерите по чл. 194, ал. 1 и 2 ТЗ, не изключва възможността всеки един акционер да се откаже от възникналото в негова полза субективно право. Заявеният от всички акционери на същото общо събрание, на което е решено да се увеличи капитала, отказ от правото да запишат акции, при това след като въпросът за възможността да се направи отказ от това право е изрично включен в дневния ред на събранието и всеки акционер е бил известен за това в срока по чл. 223, ал. 5 от ТЗ, прави безпредметно обнародването на решение и изчакването на едномесечен срок. Обратното би означавало да се ограничи свободната воля на акционерите, които в крайна сметка единствени са оправомощени да преценяват как най-добре да защитят интереса на дружеството и своя личен интерес. Следва да се има предвид, че не се касае за публично дружество, нито за увеличаване на капитала по реда на чл. 197 от ТЗ – със средства на дружеството, а за увеличаване по реда на чл. 195 от ТЗ, при който единственото ограничение е най-напред да се даде възможност на всеки акционер да участва в увеличението.

В обобщение, съдът намира, че от приложените към заявлението документи не може да се направи извод за нарушаване на императивни законови разпоредби, установени с цел защита на правата на акционерите в случай на увеличаване на капитала чрез издаване на нови акции. Обжалваният отказ следва да се отмени и на осн. чл. 25, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ да се дадат задължителни указания на Агенцията по вписванията да извърши исканото вписване.

Мотивиран от изложеното и на осн. чл. 25, ал. 4 ЗТР вр. чл. 278, ал. 4, вр. чл. 272 ГПК,  съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20180312131830-2/15.03.2018 г., постановен от длъжностно лице по регистрацията към Търговски регистър, воден от Агенция по вписванията, по заявление № 20180312131830 за вписване на промени в обстоятелствата относно "Одесос Холдинг" АД, гр. Варна, ЕИК *********.

УКАЗВА на Агенцията по вписванията да впише в търговския регистър заявените обстоятелствата по заявление вх. № 20180312131830 относно "Одесос Холдинг" АД, ЕИК *********.

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, по арг. от чл. 538 ал. 1 ГПК.

ПРЕПИС от решението, да се изпрати на Агенцията по вписванията, на осн. чл. 25, ал. 5 ЗТР.

                                                      

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: