Решение по дело №749/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 756
Дата: 18 април 2019 г. (в сила от 15 май 2019 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20193110200749
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№756/18.4.2019г.

Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  двадесет и пети март                                   Година две хиляди и  деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                                                                           Съдия  Даниела Михайлова

Секретар  Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 749  по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

                                

             Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  Р.Т.П. - ЕГН **********  против Наказателно Постановление    18-0819-005142 / 20.11.2018г. на Началника на  група в сектор „ПП” при ОД на МВР-Варна, с което  й е наложено административно наказание "Глоба" в размер  на 200  лева на основание чл. 179 ал.2  вр. ал.1 т.5   ЗДП.  

            С жалбата се описват обстоятелствата, при които е възникнало произшествието , твърди се че е имало съвина между участниците в инцидента и се   намаляване на размера на наложената санкция. 

           В съдебно заседание въз.   П., редовно призована, явява се лично и поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество тя отново моли за намаляване на размера на наложената глоба.    

            Въззиваемата страна, редовно призована , не се явява представител, който да ангажира становище по жалбата.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

           На 19.08.2018г. , около 18,30 часа  въз.П.  управлявала  л.а. „     Шкода Октавия  с рег. № В 11 15 ВТ, като се движела в гр.Варна, по ул.”Любен Каравелов” в посока ул.“Македония“.На кръстовището с бул.“Цар Освободител“     имало пътен знак В-2- „Спри!Пропусни движещите се по пътя с предимство”, който в случая бил бул.”Цар Освободител”.В това време по булеварда , през пешеходната пътека от дясно преминавала на велосипед Г.Н..Въз. П. обаче не изпълнила предписанията на знака и направо навлязла в кръстовището, в следствие на което блъснала с автомобила си Н..В следствие на това жената паднала на земята и получила контузии по левия крак и тялото.   На място пристигнали полицейски служители, един от които св. К.Е.. След оглед на пътната обстановка и знаци,  той установил че вина за ПТП-то има въз.  П. , която не спазила пътния знак В-2 и не пропуснала движещата се по пътя с предимство. Поради това св.  Е. съставил против нея акт  , в който описал констатациите си и квалифицирал нарушението  й като такова по чл.6 т.1 от ЗДП. При личното предявяване на акта, както и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН възражения не били направени и депозирани.Бил съставен и протокол за ПТП с пострадали лица.

          Въз основа на акта за установяване на административно наказание било издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административно-наказващия орган изцяло възприел описаните в акта фактически констатации и правната квалификация на нарушението по чл.6 т.1 от ЗДП.За него   на основание чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 от ЗДП   административно-наказващия орган наложил на въз.     П.  наказание “Глоба” в размер на 200 лева. 

           В хода на съдебното производство бе разпитан свид.    К. Е. – актосъставител, чиито показания съдът кредитира изцяло като дадени обективно и пълно, с необходимата конкретика. От показанията му се установи, че въззивницата не е спазила указанията на пътния знак  и не е пропуснала движещата се по пътя с предимство велосипедистка, в следствие на което е възникнало и произшествието.  

           Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка, събраните в хода на съдебното производство писмени и гласни доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

           При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му,обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание , съдът прави следните правни изводи:   

          Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане.

            Наказателното постановление № 18-0819-005142/ 20.11.2018г. е издадено от компетентен орган- от Началника на група в сектор „ПП” при ОД-МВР-Варна, съгласно заповед № - 8121-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.  Постановлението е било  издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивницата нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща й да разбере в какво е обвинена и срещу какво да се защитава. Описанието на нарушението и в акта, и в постановлението е направено с достатъчна пълнота и конкретика.При издаване на акта също са били спазени императивните изисквания на чл.42 от ЗАНН. Правото на защита на въз.  П. е било реализирано в цялост с депозиране на жалба до въззивната инстанция.Поради това съдът намира, че в хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

            Съдът намира, че правилно административно-наказващия орган е приложил материалния закон, след като е констатирал нарушението по чл. 6 т. 1  от ЗДвП, като е съотнесъл фактите към хипотезата на правната норма. Тази разпоредба вменява в задължение на участниците в движението да съобразяват своето поведение с пътните знаци.От всички събрани по делото доказателства- показанията на св.  Е., протокола за ПТП и др., се установява че на пътя, по който въз.  П. се е движела ,  преди кръстовището  с бул.”Цар Освободител”,   е имало поставен пътен знак В -2.Същия задължава водачите на МПС да спрат и да пропуснат движещите се по пътя с предимство.  Въз.  П. не е  изпълнила в цялост предписанията на знака, като е  навлязла в бул.” Цар Освободител” когато по него е преминавала пострадалата.   В следствие на това е   възникнало ПТП, т.е.  настъпил е съставомерния резултат-били са причинени травматични увреждания на Н.. Следва да се отбележи, че в случая  предмет на спора не е поведението на пострадалата и  дали тя е извършила нарушение на правилата или не.   От друга страна, дори и да е налице елемент на съпричиняване от  страна на  Н., то това не води до отпадане на административно-наказателната отговорност на въз.   П.. Поради това съдът намира, че извършеното от въз.   П. нарушение на чл.6 т.1 от ЗДП е в причинно-следствена връзка с настъпилия  вредоносния резултат. 

            Правилно административно-наказващият орган е приложил и санкционната норма- чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 от ЗДП, тъй като именно в нея е предвидена санкцията за водач на МПС , който поради неспазване на предписанията на пътните знаци, причини пътно-транспортно произшествие, каквото именно виновно поведение от страна на въз.    П. е налице. 

            Съобразно доказателства по делото съдът счита, че случаят не е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН. За да направи този извод, съдът взе предвид и тежестта на настъпилия съставомерен  резултат, поради което и счита, че   неправомерното засягане на правно защитените обществени отношения не е незначително, респективно, че случаят не е маловажен

            При индивидуализация на наказанието „Глоба” наказващият орган   се е съобразил с всички обстоятелства, визирани в чл.27 ал.2 от ЗДП и правилно е наложил на въз.П. „Глоба“ в размер на 200лв.Този размер на санкцията е  императивно  предвиден в закона и за съда не е налице процесуална възможност да го намали с оглед забраната на чл.27 ал.5 от ЗАНН. 

             Поради това съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е правилно, обосновано и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

               Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

                                                              Р  Е Ш  И:

 

             ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно Постановление    18-0819-005142 / 20.11.2018г. на Началника на  група в сектор „ПП” при ОД на МВР-Варна, с което  на Р.Т.П.  е наложено административно наказание "Глоба" в размер  на 200  лева на основание чл. 179 ал.2  вр. ал.1 т.5   ЗДП.  

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна по реда на АПК .

            След влизане в сила на съдебното решение, административно- наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: