Решение по дело №410/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 512
Дата: 22 април 2019 г.
Съдия: Татяна Райчева Макариева
Дело: 20193100500410
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                          Р Е Ш Е Н И Е

                                       

                                      №........../..        2019.г.

                                               гр. Варна

 

                               

 

                            В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание проведено на девети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                    

                                                    

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАТЯНА МАКАРИЕВА   

 ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ НЕДЕЛЧЕВА

СВЕТЛАНА ЦАНКОВА 

 

при секретар Елка Иванова,

като разгледа докладваното от съдията МАКАРИЕВА

въззивно гражданско дело.№ 410 по описа за 2019 г. ,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 ГПК, образувано по въззивна жалба на Е.Р.Е. срещу  Решение № 5033/06.12.2019 г. постановено по гр.д.№ 5440/2018 г. по описа на ВРС , с което ОТХВЪРЛЯ предявения от Е.Р.Е. ЕГН********** *** срещу „Енерго-про продажби“ АД, ЕИК103533691 със седалище и адрес на управление гр.Варна, Варна Тауърс-Г, бул.“Вл.Варненчик“ №258 иск за приемане за установено в отношенията между ищеца и ответника, че първия не дължи на търговското дружество 3 105.71лв. главница за незаплатена ел.енергия, 727.03лв. мораторна лихва за времето от 3.08.2010г. до 8.11.2012г. и сумата от 276.66лв. разноски присъдени по ч.гр.д.№16837/2012г. на ВРС поради изтекла давност по реда на чл.110 от ЗЗД за времето от 17.01.2013г. до 17.01.2018г., на осн. чл.439 от ГПК.

ОСЪЖДА Е.Р.Е. ЕГН********** *** да заплати на „Енерго-про продажби“ АД, ЕИК103533691 със седалище и адрес на управление гр.Варна, Варна Тауърс-Г, бул.“Вл.Варненчик“ №258 сумата от 150лв. разноски по делото за юрисконсултска защита.

Според изложеното в жалбата решението на Районен съд -Варна е неправилно и необосновано в противоречия със събрания доказателствен материал . По изложените подробно съображения, като не сочи нови факти и доказателства, въззивницкът моли първоинстанционното решение да бъде отменено изцяло и се уважи исковата претенция.

           Въззиваемата страна, оспорва жалбата  като неоснователна.

           Преценявайки обжалваното решение по реда на чл. 271, ал.1, изречение първо, предложения първо и второ от ГПК, и съобразявайки се с правомощията си, визирани в чл. 269, ал.1, изречение първо от ГПК, въззивният съд констатира, че решението е валидно и допустимо.

           Относно валидността на решението.

Решението е постановено от надлежен орган, функциониращ в надлежен състав, в пределите на правораздавателната власт на съда, в писмена форма и е подписано, като волята на съда е изразена по начин, който позволява да се изведе нейното съдържание.

             Относно допустимостта на решението.

Решението отговаря на изискванията, при които делото може да се реши по същество и съдът се е произнесъл по спорното право, така, както е въведено с исковата молба. Предявеният иск е процесуално допустим.

           Налице е правен интерес от предявяването им. Правният интерес е обоснован от вида на търсената защита. Искът, предявен по реда на чл. 439 от ГПК, е прогласено с правна норма средство за защита на признато в заповедното производство вземане при наличие на нормативно регламентирани предпоставки.

          Налице е и процесуалната легитимация на страните. Искът е предявен от надлежна страна против надлежна страна.

                Към настоящия момент не е установено да съществуват отрицателни процесуални предпоставки, осуетяващи съществуването и упражняването правото на иск.

                Преценявайки обжалваното решение по реда на чл. 271, ал.1, изречение първо, предложения трето от ГПК, и съобразявайки се с правомощията си, визирани в чл. 269, ал.1, изречение второ от ГПК, въззивният съд счита решението за правилно. Съображенията за този извод са следните:

                 Районният съд е обсъдил събраните по делото писмени доказателства. Направил е правилни изводи какви обстоятелства от фактическа страна се установяват с тях. Въззивният съд преценявайки събраните в първоинстанционното производство писмени доказателства приема за установени от фактическа страна същите обстоятелства, приети за установени от районния съд. Поради което счита, че не е необходимо отново да излага /възпроизвежда/ какви обстоятелства от фактическа страна приема за установени от събраните в първоинстанционното производство доказателства.

            Във въззивното производство не са събирани доказателства.

            Настоящата инстанция изцяло възприема фактическата обстановка приета от ВРС и правните изводи направени въз основа на приетата фактическа обстановка, като поради съвпадащите изводи на настоящият въззивен състав с изводите на ВРС,препраща към тях без да ги преповтаря,на основание чл.272 от ГПК,като решението на ВРС следва да се потвърди.

За пълнота на изложението и с оглед на направените твърдения във въззивната жалба, следва да се посочи и следното :

   Първоинстанционният съд правилно е квалифицирал иска като такъв с правно основание чл. 439, ал.1 ГПК вр. чл. 124, ал.1 ГПК, с който ищецът оспорва изпълнението по образувано срещу него изпълнително дело на основание факти, настъпили в периода на 17.07.2013 г. до 17.01.2018 г. Въз основа на обстоен анализ на фактите, ВРС е приел, че на 27.04.2016г. ответникът с подаване на молбата за образуване на изп.д. и посочването в нея на изпълнителни способи давността е прекъсната и е започнала да тече нова давност, която изтича на 27.04.2021г.

            Чрез иска по чл. 439 ГПК длъжникът може да установява само факти, възникнали след приключване на съдебното дирене в производството, по което е издадено изпълнителното основание, от които факти длъжникът черпи права, изключващи изпълняемото право (например погасяване на правото на принудително изпълнение, поради изтекла давност, плащане, прихващане и др.).         

           Заповедта за изпълнение  в полза на ответника Енерго –про продажби АД е издадена по ч. гр. дело № 16837/2012г. по описа на ВРС, по реда на чл. 410 от ГПК, въз основа на извънсъдебно изпълнително основание в рамките на проведено заповедно производство, като срещу издадената заповед липсват данни да е подавано възражение по чл. 414 ГПК, При това положение искът може да се основава на факти, осъществили се след изтичане на срока по чл. 410 ГПК, в случая – на факти осъществили се след 19.11.2012 год.

            Съгласно чл. 116, б. "в" ЗЗД давността се прекъсва с предприемането на действия за принудително изпълнение на вземането.

  Съгласно задължителните разяснения дадени с т. 10 на Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г. по тълкувателно дело № 2/2013 ОСГТК, ВКС искането да бъде приложен конкретен изпълнителен способ прекъсва давността, защото съдебния изпълнител е длъжен да го приложи. Посоченото решение дава следното разяснение – „Прекъсва давността предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ (независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя и или е предприето по инициатива на частния съдебен изпълнител по възлагане от взискателя съгласно чл. 18, ал. 1 ЗЧСИ): насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършването на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и т.н. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица. Не са изпълнителни действия и не прекъсват давността образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и др., назначаването на експертиза за определяне на непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др. В конкретния случай молбата, с която е поискано образуване на изпълнителното дело и която отговаря на изискванията на чл. 426, ал. 2 ГПК са  посочени множество способи-запор на работна заплата, запор на банкови сметки, запор на движими вещи и т.н.

Ето защо следва да се приеме, че на 27.04.2016г. ответникът с подаване на молбата за образуване на изп.д. и посочването в нея на изпълнителни способи давността е прекъсната и е започнала да тече нова давност, която изтича на 27.04.2021г.

Предвид изхода на спора на въззиваемата страна се следват да се присъдят разноски от 100лв. – юрисконсултско възнаграждение .

 Водим от горното съдът

                                       Р  Е  Ш  И

 

 ПОТВЪРЖДАВА Решение № 5033/06.12.2019 г. постановено по гр.д.№ 5440/2018 г. по описа на ВРС .

ОСЪЖДА Е.Р.Е. ЕГН********** *** да заплати на „Енерго-про продажби“ АД, ЕИК103533691 със седалище и адрес на управление гр.Варна, Варна Тауърс-Г, бул.“Вл.Варненчик“ №258 сумата от 100лв. разноски по делото за юрисконсултска защита.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: