Определение по дело №1303/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 160
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 2 март 2020 г.)
Съдия: Георги Димов Пепеляшев
Дело: 20192100601303
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

                                                02.03.2020  г.                                      гр. Бургас

       

Бургаският окръжен съд,                                               наказателно отделение

На втори март                                                   две хиляди и двадесета година В закрито заседание в следния състав:

                                                    

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГЕОРГИ ПЕПЕЛЯШЕВ

                                                               ЧЛЕНОВЕ:  ДАНИЕЛ МАРКОВ

                                                                              ДИАНА АСЕНИКОВА 

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Г. Пепеляшев

ВЧН дело №  1303  по описа за 2018 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е  по реда на чл.243, ал.8 от НПК.

         Образувано е по жалба на „ТЪРГОВСКА БАНКА Д“ АД, гр. София, чрез представляващите я Анна Иванова Аспарухова – главен изпълнителен директор и Мартин Емилов Ганчев – изпълнителен директор против Определение № 1804/08.11.2019 г., постановено по НЧД №4496/2019 г.,  с което Районен съд - Бургас е потвърдил Постановление на РП-гр. Бургас от 26.09.2019 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП №77/2015 г. по описа на ОСлО при ОП-Бургас, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 206, ал. 2, предл. второ, вр. ал. 1 от НК.  

В жалбата се съдържа оплакване за необоснованост и неправилност на определението, постановено от Районен съд - Бургас. Считат, че указанията, дадени с Определение от 26.10.2017 г. по НЧД № 5210/2017 г. по описа на Районен съд, гр. Бургас, не са изпълнени в цялост. По делото не е била назначена и извършена химическа /техническа/ експертиза, която да установи причините, довели до констатираните липси. Намират, че първоинстанционният съд не е обсъдил оплакванията на Банката, в тази насока, като бланкетно е приел изводите на прокурора за липса на данни за осъществен състав по чл. 206, ал. 2, предл. второ от НК. Според жалбоподателите, Районен съд – Бургас механично е възпроизвел доводите на прокуратурата, че се касае за неуредени имуществени отношения между равнопоставени правни субекти – граждани и/или фирми, който правен извод според тях е неправилен. Моли се определението на първоинстанционния съд да бъде отменено като неправилно и да бъде постановено друго, с което да бъде отменено Постановление от 26.10.2019 г. за прекратяване на ДП № 77/2015 г. по описа на ОСлО при ОП – Бургас като неправилно и необосновано, както и делото да бъде върнато на прокурора за извършване на допълнително разследване, ведно със задължителни указания относно прилагането на закона.  

Бургаският окръжен съд, като прецени събраните по делото доказателства и изложеното в протеста, прие за установено следното:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт, поради което същата е процесуално допустима.

          Разгледана по същество, същата е  и основателна.             

Досъдебното производство № 77/2015 г. по описа на ОСО при ОП – Бургас е образувано с Постановление от 31.08.2015 г. от прокурор при РП – Бургас срещу неизвестен извършител за това, че за периода 15.01.2014 г. до 07.08.2014 г. в СБС – Бургас, представител и управител на „Р. 1“ ЕООД гр. Бургас, противозаконно се разпоредил с обременени със залог по банков кредит вещи, собственост на длъжника и представляващи търговски стоки – торове за растителна защита, без да запази правата на заложния кредитор „Търговска Банка Д“ АД - престъпление по чл.  206, ал. 2, предл. второ, вр. ал. 1 от НК.

С Постановление от 06.10.2017 г. прокурор при Районна прокуратура – Бургас на основание чл. 243, ал. 1, т. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК е прекратил наказателното производство по ДП № 77/2015 г. по описа на ОСО при ОП – Бургас.

С Определение от 26.10.2017 г., постановено по НЧД № 5210/2017 г., Бургаският районен съд е отменил постановлението и е върнал делото на Бургаска районна прокуратура за допълнително разследване, като е дал и указания в тази насока.

След връщане на делото, с оглед дадените от БРС указания, по наказателното производство са извършени допълнително множество процесуално-следствени действия – проведени са допълнителни разпити на Т. Г. Б., В. Л. Б., А. Л. Б., С. Т. Р., В. Б. Б., назначена и изготвена е съдебно – счетоводна експертиза, както и са приобщени множество писмени доказателства, включително е извършен и превод на български на множество документи, находящи се по делото, които са на чужд език.

Прокурорът при РП – Бургас, позовавайки се на събраните по делото доказателства, включително и на заключението по съдебно – счетоводната експертиза е приел, че в случая не може да се приеме, че е налице осъществен състав на престъплението по чл. 206 от НК от представител и управител на „Р. 1“ ЕООД гр. Бургас, тъй като не се установява противозаконно разпореждане с търговските стоки – торове за растителна защита, собственост на „Р. 1“ ЕООД гр. Бургас и обременени със залог, съхранявани в складове на „Свободна безмитна зона“ АД гр. Бургас и „Елкабел“ АД гр. Бургас. Сочи, че стоките са били поставени под митнически режим и всяко тяхно движение от момента на въвеждане до момента на тяхното изнасяне през входно – изходната бариера се е отразявало в електронна база данни на МБ „СЗ – Бургас“ и ако е извършено без разрешение от кредитора  залогополучателя, при наличие на пропусквателен режим, това би следвало да е отразено в т.нар. „материални отчетности“, които са таблични образци, в които операторите нанасяли наличностите и движението на стоки във и извън свободната зона. За процесния период от страна на „Митница“ Бургас не са били констатирани липси, като тези, посочени в счетоводната експертиза, са несъмнено минимални на фона на общия размер търговски стоки. В постановлението си прокурорът посочва, че липсата е щета с неустановен произход по дефиниция и в  конкретния случай, дотолкова доколкото не е изяснено как е формирана във времето, какъв е генезиса й, въпреки проведените процесуално-следствени действия, експертизи и документи, в пълния им възможен обем в хода на продължително и щателно разследване по делото. Намира съобразно константната съдебна практика, че наличието на липса сама по себе си е крайно недостатъчно за ангажиране съдебно – наказателна отговорност за отчетника /залогодателя/, като по делото не са събрани конкретни и безспорни доказателства за умишлени разпоредителни действия. В заключение е приел, че ако са налице неуредени имуществени отношения между равнопоставени правни субекти – граждани и/или фирми, то същите могат и следва да се уредят съобразно принципа на взаимно съгласие, а при невъзможност – по общия исков ред на гражданското съдопроизводство.

Изводите на държавното обвинение са изцяло възприети и от първоинстанционния съд, който с определение, предмет на съдебния контрол, е потвърдил постановлението на РП – гр. Бургас от 26.09.2019 г.

Според настоящата съдебна инстанция липсва всестранно, пълно и обективно разследване, поради което е ограничено правото на защита на интересите на пострадалото юридическо лице. Както и по-горе бе посочено, с Определение от 26.10.2017 г. по НЧД № 5210/2017 г. състав на БРС е отменил постановление на БРП за прекратяване на ДП №77/2015 г. по описа на ОСО при БОП, и е върнал делото на РП – Бургас с указания. Самият прокурор в Постановление от 23.11.2017 г., съобразявайки задължителните указания за приложението на закона е постановил извършването на множество допълнителни процесуално – следствени действия, в това число и извършване на комплексна съдебна химико – техническа експертиза, която да установи допуснати ли са загуби, разлики, фири и т.н. и ако да, в какви размери и количества, при товаренето, разтоварването, транспортирането (с кораб/камион) и съхранението на въпросните торове. Такава експертиза обаче по делото няма назначена, съответно – изготвена. С оглед на това, по делото не са събрани безспорни и категорични доказателства досежно размера на липсите, както и на какво точно се дължат. Вещото лице по изготвената съдебно счетоводно-икономическа експертиза е посочило само, че липсите са минимални на фона на общо поставеното и експедирано количество, но не е посочило размера им. Също така липсва и категоричен отговор на въпроса на какво се дължат тези липси, като в констативно – съобразителната част на заключението си вещото лице е изразил предположение, като е посочило, че липсата вероятно е породена от това, че в процеса на реализацията на торовете има известно преплитане в количествата, поради смесване на различни торове с цел реализация на застояли количества, осъществено със знанието на банката кредитор.

На следващо място, следва да се отбележи, че и при настоящото постановление за прекратяване на ДП, прокурорът е посочил, че за процесния период от страна на „Митница“ Бургас не са били констатирани липси, като визираните в счетоводната експертиза са несъмнено малки на фона на общия размер търговски сделки. След първоначалното връщане на делото на прокурора, по присъединената по делото Преписка № 8430/2015  г., касаеща констатирани на 14.07.2015г. липси от „СБЗ“ АД гр. Бургас отново не са извършени никакви процесуално-следствени действия. Протоколът, с който са констатирани липси, е посочен и обсъден от вещото лице по изготвената съдебна счетоводно-икономическа експертиза, доколкото е посочено съдържанието му. Не става ясно обаче дали констатираните липси са същите, касаещи липсите, констатирани от К. К., служител на Банката и от ЧСИ Делян Николов при извършения опис. Въз основа на този протокол, вещото лице е приело, че на практика това са всички количества торове, внесени от „Р. 1“ ЕООД за периода 2012 – 2014 г. и представлява най-точно и ясно изражение на движението и липсите на торове. Приел е, че очевидно при N:P:K и  N:P:K 16:16:16 има преплитане наличие и липса с приблизително еднакви количества. За това обстоятелство по делото не са събрани достатъчни и категорични доказателства. Видно от сведенията, дадени от А. К. Д.– митнически инспектор при МБ „Свободна зона“, Митница – Бургас (л. 66 - 67, том 10 от ДП), въз основа на извършената проверка и последвала докладна записка от Началника на МБ „СЗ“ – гр. Бургас до началника на Митница Бургас има издадени две Решения  № 32-145863/29.07.2015 г. и рег. № 145866/29.07.2015 г. за събиране на държавни вземания по материална отчетност № 21/31.01.2014 г. и материална отчетност № 52/22.05.2013 г. Същите решения са изпратени до ТД на НАП – Бургас с Рег. № 32-181833/10.09.2015 г. за предприемане на действия за принудително събиране и е образувано изп. дело № 2090/2015 г.

По делото е установено, че търговските стоки – торове за растителна защита, собственост на „Р. 1“ЕООД и обременени със залог, са били съхранявани в складове на „Свободна безмитна зона“ АД гр. Бургас и в склад на „Елкабел“ АД, гр. Бургас.  В „СБМ“ АД стоките са били поставени под митнически режим и всяко тяхно движение от момента на въвеждане до момента на тяхното изнасяне през входно-изходната бариера се е отразявало в електронна база данни на МБ „СЗ – Бургас“. Прокурорът е приел, че ако е извършено без разрешение от кредитора /залогополучателя, при наличие на пропусквателен режим, това би следвало да е отразено в т.нар. „материални отчетности“, които представлявали таблични образци, в които операторите нанасяли наличностите и движението на стоки в и извън свободната зона. С оглед на представения по делото Протокол от 14.07.2015 г., за извършена проверка в „СБЗ“АД – Бургас на стоки на „Р. 1“ ЕООД, приобщен по преписката, се установяват констатирани липси по „материални отчетности“, като по делото не е констатирана причината за настъпването им и по тази преписка в постановлението няма произнасяне от страна на прокурора.

При така отчетените доказателствени дефицити, настоящият съдебен състав счита, че досъдебното производство е прекратено при неизяснена в пълнота фактическа обстановка, при необосновани правни изводи и неправилно приложение на закона.

Въз основа на изложените съображения съдът прие, че обжалваното определение следва да бъде отменено, както и следва да бъде отменено постановлението на РП – гр. Бургас, като незаконосъобразно и делото да бъде върнато на прокурора за продължаване на действията  по разследването и нова преценка на събрания доказателствен материал.

Мотивиран от горното и на основание чл. 243, ал. 8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

           

ОТМЕНЯ определение № 1804/08.11.2019 г., постановено по ЧНД № 4469/2019 г. по описа на Районен съд – гр. Бургас.

          ОТМЕНЯ постановление от 26.09.2019 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП 77/2015 г. по описа на ОСО при БОП – Бургас, образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 206, ал. 2, предл. второ, вр. ал. 1 от НК.

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура – Бургас.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на жалба или протест.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                  

                                                                            2.