Определение по дело №213/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 299
Дата: 31 август 2020 г. (в сила от 10 септември 2020 г.)
Съдия: Димитринка Христова Стаматова
Дело: 20207280700213
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 299/31.8.2020 г.

 

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, първи състав, в закрито заседание на тридесет и първи август две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д. СТАМАТОВА

 

 

при секретаря Д. Димитрова, разгледа докладваното от председателя адм.д. № 213 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 Производството е образувано по  искова молба на С.П.К. ***  против ОД на МВР – Бургас, с която се претендира присъждане на обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 300 лева, съставляващи договорено и заплатено адвокатско възнаграждение по обжалването и отмяната на незаконосъобразно издадено наказателно постановление.     

Съдът, с оглед задължението за извършване на проверка по чл. 130 от ГПК, приложима съгласно § 1 от ЗР на ЗОДОВ намира, че исковата претенция е недопустима.

Видно от разпоредбата на чл. 8, ал. 3 от ЗОДОВ, когато в закон или указ е предвиден специален начин на обезщетение, този закон не се прилага. Тълкуването на посочената разпоредба налага извода, че отговорността по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ може да се реализира само, когато за ищеца няма друг ред за обезщетяване.

В конкретния случай, видно от приложеното към настоящото дело  АНД № 603/20 г. на РС - Бургас, съдебното заседание, в което е приключено съдебното следствие и е даден ход на съдебните прения е  проведено на 06.03.2020 г. Към тази дата вече е била в сила новата разпоредба на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, обн. ДВ, бр. 94/2019 г., която предвижда възможност за присъждане на разноски на страните в производството по оспорване на наказателни постановления с решението, постановено от съда по оспорването.  Или, с други думи казано, след тази дата страната не  разполага с възможност да търси  тези разноски  по реда на ЗОДОВ, предвид наличието на друг ред за това. Действително Тълкувателно решение № 1 по т. д. № 2/2016 Г. на ВАС на РБ предвижда допустимост на иска по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, с оглед липсата на друг предвиден законов ред за овъзмездяване на разходите за заплатен адвокатски хонорар в производството по оспорване на наказателно  постановление, но с приемането на нормата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, предвиждаща специален ред, се дерогира задължителната сила на даденото тълкувание в тази насока.

Ето защо иск по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за обезщетение за вреди във връзка с обжалване на наказателно постановление е недопустим съгласно посоченото в чл. 8, ал. 3 от ЗОДОВ, щом страната е имала възможност да поиска тези разноски в производството по оспорване на съответното наказателно постановление, какъвто е и настоящият случай.

Предвид изложеното, Я А С, първи  състав,

 

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

 

 

 

ВРЪЩА  исковата молба с вх. № 1639/18.08.2020 г., подадена от  С.П.К. *** против ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА МВР – БУРГАС, с която се претендира присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 300 лева, ведно със законната лихва, считано от 04.06.2020 г. до окончателното изплащане на сумата.

ПРЕКРАТЯВА  производството по адм. д. № 213 по описа на ЯАС за 2020 г.

Определението ПОДЛЕЖИ на обжалване с частна жалба пред ВАС на РБ в 7 – дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

 

 

 

 

                                                  СЪДИЯ:/п/не се чете