Определение по дело №12236/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юни 2018 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20131100112236
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

15.06.18г

Софийски градски съд І - 12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

Разгледа в закрито заседание гражданско дело № 12236/13г. и констатира следното:

Предмет на делото е иск на Р. В. против Х. В. с правно основание чл. 30 от ЗН /атакуват се два договора за дарения на недвижими имоти, обективирани в нотариални актове № 72 и № 73 от 97г. на нотариуса към СРС/.

Целият представен по делото писмен доказателствен материал /преценен преди всичко в контекста на конкретните и изрични твърдения и възражения на страните/ дава основание да се направи еднозначен /категоричен/ извод, че производството е инициирано от ищеца и се провежда от същия в противоречие с императивното /принципно/ изискване на чл. 3 от ГПК. Такъв процес следва да се окачестви като злоупотреба с право, като противоречащ на „добросъвестността“ и на „добрите нрави“ - по смисъла на цитираният текст от закона /т.е. в крайна сметка като процесуално недопустим/ и това обстоятелство налага – прекратяването му.

В тази връзка:

От една страна - случая се атакуват дарения, направени в полза на сина на ищеца. От друга страна /което обстоятелство се явява особено съществено по делото/ - към момента на двете дарствени сделки ответникът /малолетен/ е бил представляван от баща си /от ищеца/. Последният е приел изрично /от името на сина си/ и двете дарения.

Сега /в настоящият процес/ се атакуват именно тези сделки – които са били приети изрично от самият ищец. В същата насока /който факт отново се явява особено съществен по делото/:

Самият ищец /отново в качеството си на представител, като баща на ответника/ е отчуждил, продал /от името на последния – все още малолетен към момента на тези сделки/ и двата недвижими имота в полза на трети лица. Едната от тези сделки дори е била съпроводена с извършване на престъпление от ищеца /установено с влязла в сила наказателна присъда/.

Сега /в настоящото производство/ - самият ищец /който сам е лишил ответника от собствеността върху имотите/ претендира в своя полза /при условията на чл. 30 от ЗС/ реалното или парично възстановяване на запазената си част. Особено при:

Липса на доказателства /съответно и на надлежни твърдения/ средствата, получени от ищеца при продажбата на двата имота да са били предадени /преведени по банкова сметка/ ***. Заявената в тази връзка теза /и доказателствено искане/ на ищеца, че – получените средства са били изразходвани в полза на ответника се явява опровергана от представеното по делото доказателство, удостоверяващо наличие на образувано изпълнително дело от ответника срещу ищеца за издръжка. От друга страна – едва ли може да се приеме за обоснован /в житейски аспект/ извода, че значителните суми /получени от двете сделки/ са били изразходвани /изцяло/ в полза на ответника. 

Липса на доказателства /съответно и на надлежни твърдения/ ответникът да е било компенсиран по друг начин /например чрез закупуване на друг имот в полза на същия/ каквото е било изричното изискване на СРС при издаване на разрешението по чл. 73 от СК, какъвто ангажимент е поел и самият ищец – съгласно изричното такова отбелязване в нотариалният акт, обективиращ едната от отчуждителните сделки.

Изводът, че в хипотеза като описаната /когато се атакуват сделки, изповядани в полза на сина на ищеца, когато се атакуват сделки одобрени, приети от самият ищец, когато самият ищец е лишил сина си от собствеността на дарените имоти чрез извършване и на престъпление, когато ищецът не е предоставил получените от отчуждението пари на сина си и не е обезщетил последния с друг недвижим имот, когато процесните имоти са извън патримониума на ответника/ процесът е допустим - би лишил от съдържание правилото на чл. 3 от ГПК.

Всички изброени по-горе обстоятелства се явяват еднозначно доказани /а са и безспорни/ още към настоящият момент /същите не биха се променили и към момента на хода по същество, независимо какъв доказателствен материал ще бъде събран по делото/. Тези обстоятелства /по изложените принципни съображения, обосновани с правилото на чл. 3 от ГПК/ се явяват относими към допустимостта на процеса /т.е. – констатирането им предполага прекратяване на делото, а не отхвърляне на иска по същество/.

На последно място:

Настоящото определение се постановява едва на този етап от делото /а не веднага след сезирането на съда/ предвид факта, че описаната по-горе фактическа обстановка бе очертана в процеса на размяната на защитни тези на страните, съпроводена и с представяне на допълнителни доказателства.

С оглед изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред САС в 1-седмичен срок.

Председател: