Определение по дело №342/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 септември 2023 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20237170700342
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 април 2023 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

1716

Плевен, 18.09.2023 г.

Административният съд - Плевен в закрито заседание на осемнадесети септември две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Съдия:

ДАНИЕЛА ДИЛОВА

Като разгледа докладваното от съдия ДАНИЕЛА ДИЛОВА административно дело № 20237170700342 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.248 от ГПК

Производството по делото е образувано по жалба от „Олива“ АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Кнежа 5835, ул „Марин Боев“ №1, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., със съдебен адрес ***, против Разпореждане за забрана № 356/11.04.2023г. на инспектор в ОДБХ-Велико Търново.

С определение от 23.06.2023г. постановено в открито съдебно заседание съдът е оставил без разглеждане жалбата на „Олива“ АД, против оспореното разпореждане и е прекратил производството по делото, поради оттегляне на оспорения акт от ответника. Със същото определение съдът е осъдил ОДБХ-Велико Търново да заплати на „Олива“ АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Кнежа, ул. „Марин Боев“ №1, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., сторените в производството разноски общо в размер на 1050 лв.

Против определението в частта за разноските е постъпила частна жалба с вх.№4067/27.06.2023 год. от адв.Е.Н. от АК-Стара Загора, като пълномощник на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р Станимир Спасов, и като пълномощник на старши инспектор Ц К Й. Съдът е приел, че частната жалба има характер на искане по чл. 248 от ГПК за изменение на постановеното определение в частта за разноските и е изпратил молбата за писмен отговор на ответника в едноседмичен срок.

С Разпореждане № 1596/21.08.2023 год., молбата по чл. 248 от ГПК е оставена без движение, като на молителите са дадени указания да уточнят в едноседмичен срок от чие име е подадена молбата по чл. 248 от ГПК – дали от името и на двамата жалбоподатели - Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С, който не е бил страна и не е участвал в първоинстанционното производство и старши инспектор Ц Ко Й, който е бил конституиран като ответник и е участвал в производството пред Административен съд-Плевен. В случай, че поддържа жалбата само от единия от молителите, да посочи изрично в писмен вид от името на кого поддържа подадената частна жалба-от името на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С, който не е бил страна и не е участвал в първоинстанционното производство, или от името на старши инспектор Ц К Й който е бил конституиран като ответник и е участвал в производството пред Административен съд-Плевен

С Молба от 11.09.2023 год. упълномощеният адвокат Н. е уточнила, че поддържа молбата от името и на двамата молители- Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С, и старши инспектор Ц К Й.

Настоящият състав на съда намира, че подадената от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С молба с правно основание чл. 248 от ГПК за изменение на решението в частта за разноските е недопустима. Видно от оспорения в настоящото производство индивидуален административен акт - Разпореждане за забрана № 357/11.04.2023г.,е че същият е издаден от старши инспектор в ОДБХ-Велико Търново Ц К Й, който е бил конституиран като ответник и е участвал в производството пред Административен съд-Плевен. Именно той е надлежен ответник в производството пред Административен съд-Плевен по смисъла на чл.153, ал.1 от АПК. Частният жалбоподател -Директорът на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С, не е надлежен ответник в производството и не е бил конституиран като такъв. Ето защо подадената молба за изменение на определение № 1298/23.06.2023 год. в частта за разноските, подадени от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С чрез адв.Е.Н. от АК-Стара Загора, който не е бил страна и не е участвал в първоинстанционното производство, е недопустима, по аргумент от разпоредбите на чл.231 във връзка с чл.213а, ал.2 във връзка с чл.215, т.1 от АПК и следва да се остави без разглеждане.

Производството от старши инспектор Ц К Й, който е бил конституиран като ответник и е участвал в производството пред Административен съд-Плевен, молба за изменение на определението в частта за разноските е допустима и следва да бъде разгледана.

С определение № 1298/ 23.06.2023г.съдът е оставил без разглеждане подадената от „Олива“ АД със седалище и адрес на управление гр. Кнежа, ул. „Марин Боев“ №1, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., със съдебен адрес ***, против Разпореждане за забрана № 356/11.04.2023 г., издадено от инспектор в Областна дирекция по безопасност на храните - Велико Търново. Съдът е прекратил на основание чл.159, т. 3 от АПК, производство по административно дело № 342 по описа на Административен съд Плевен за 2023 година и е осъдил Областна дирекция по безопасност на храните гр. Велико Търново да заплати на „Олива“ АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Кнежа, ул. „Марин Боев“ № 1, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., със съдебен адрес ***, направените по делото разноски в размер на 1050 /хиляда и петдесет лева/.

За да постанови определението в частта за разноските съдът е приел, че е налице основание за присъждане на разноски на жалбоподателя, тъй като ответникът е станал причина за завеждане на делото, по делото са представени доказателства за направени от жалбоподателя и заплатени разноски в размер на 1050 лв, от които държавна такса в размер на 50 лева и адвокатско възнаграждение в размер на 1000 лева. В депозираната по делото молба за изменение на определението в частта за разноските се твърди, че не следва да се присъждат разноски, тъй като производството е прекратено поради оттегляне на административния акт. Излагат се доводи, че жалбоподателят не е направил своевременно искане за присъждане на разноски, тъй като делото не е гледано в открито съдебно заседание. На следващо място се прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, излагат се доводи, че делото не е с фактическа и правна сложност, по делото е проведено едно съдебно заседание, както и че жалбоподателят не е представляван в съдебно заседание от представител.

Видно от представените по делото доказателства е, че жалбата срещу оспорения административен акт е депозирана от представляващия дружеството на 26.04.2023г. Жалбата е подадена от името на управителя на дружеството, а видно от представения по делото договор за правна помощ е, че на 13.04.2023г. представляващия „Олива“ АД и адв. С. са сключили договор за правна помощ, по силата на който адв. С. е поела задължение да изготви, депозира и осъществи процесуално представителство във връзка с оспорване на Разпореждане за забрана № 356/ 11.04.2023г. издадено от ОДБХ-В. Търново. Страните са договорили възнаграждение в размер на 1000 лв, както и са представени доказателства за заплащане на сумата.

Видно от приложеното на стр. 58 по делото становище от ответника по жалбата / след насрочване на делото в открито съдебно заседание/ е, че на 20.06.2023г. по делото е представено разпореждане за насочване на храни № 424/28.04.2023г.

В открито съдебно заседание, насрочено за 23.06.2023г. съдът е дал ход на делото, тъй като страните са редовно призовани. В откритото съдебно заседание са се явили адв. С., като представител на жалбоподателя и адв. Н., като представител на ответника по жалбата. В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят е поискал присъждане на разноски, представил е списък на разноските и е представил доказателство за заплащането им. Представителят на ответникът е направил възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, следователно искането за присъждане на разноски е направено своевременно и са изпълнени изискванията на закона за представяне на списък на разноските и на доказателства за заплащането им. С оглед изложеното съдът намира, че възраженията за недължимост на направените от жалбоподателя разноски, а именно, че по делото не е осъществено процесуално представителство, както и че не се е провело открито съдебно заседание, са неоснователни и се опровергават от съдържанието на протокола от проведеното открито съдебно заседание по делото.

По отношение възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение съдът намира, че съгласно чл. 8 ал. 3 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, за процесуално представителство, защита и съдействие по административни дела без определен материален интерес, извън случаите по ал. 2, минималния размер на адвокатското възнаграждение е 1000 лв. Претендираното от жалбоподателя адвокатско възнаграждение е в минимален размер, поради което искането за изменение на определението в частта за разноските е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

Водим от горното съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Велико Търново д-р С С чрез адв.Е.Н. от АК-Стара Загора молба с правно основание чл. 248 от ГПК за изменение на Определение № 1298/23.06.2023г в частта за разноските поради НЕДОПУСТИМОСТ на жалбата.

ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНО искането на старши инспектор Ц К Й с правно основание чл. 248 от ГПК за изменение на Определение № 1298/23.06.2023г в частта за разноските.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховен административен съд, в 7-мо дневен срок от съобщението до страните.

Съдия:

/п/