Решение по дело №1065/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 280
Дата: 5 ноември 2018 г.
Съдия: Марин Цвятков Атанасов
Дело: 20183100601065
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 13 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

№ 280/5.11.2018г.             

 

Варненският окръжен съд                                            Наказателно отделение

На двадесет и пети октомври                         две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИН АТАНАСОВ

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ПЕТКОВ

                                                                                     ДЕЯН ДЕНЕВ                                                                                          

 

СЕКРЕТАР: Г. ИВАНОВА

Като разгледа докладваното от съдия Марин Атанасов ВНЧХД № 1065 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предмет на въззивна проверка е присъда по НЧХД № 878 /2017г. по описа на PC Варна тридесет и шести наказателен състав.

Жаленият съдебен акт е оправдателен, за подсъдимия Ц.З.Ц., като същия е признат за НЕВИНЕН в това, че, на 30.12.2016 год. и на 07.01.2017 год. при условията на продължавано престъпление във Ф. групата Катунът от Каварна да е казал нещо унизително за честта или достойнството на Н.Г.С. ***, като обидата да е разпространена чрез печатно произведение и да е отправена по отношение на длъжностно лице по повод изпълнение на службата му, като на основание чл.304 от НПК е оправдан  да е извършил престъпление по чл.148, ал.1, т.2 и т.3  вр. чл.146 ал.1, вр. чл.26, ал.1 от НК.

С присъдата е отхвърлен предявения гр. иск за сумата от 1000,00 лева представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на деянието.

Съдът се е произнесъл и по разноските по делото, като е осъдил частният тъжител Н.Г.С., да заплати сумата от 1000,00 лева на подс. Ц.З.Ц., представляваща разноски за платен адвокатски хонорар, както и да заплати направените по делото разноски в размер на 96,11 лева в полза Държавата по сметка на ВСС.

Въззивното производство е образувано по жалба на частният тъжител Н.С., подадена чрез процесуалния и представител, срещу постановения първоинстанционен съдебен акт.

В нея се твърди, че атакуваната присъда е постановена в нарушение на материалния и процесуален закон и при наличие на противоречие на събраните по делото доказателства, от които в съвкупност се доказва наличието на престъпление и неговото авторство. Иска се отмяна на първоинстанционната присъда и постановяване на нова осъдителна присъда. В допълнително писмено изложение се навеждат доводи, че присъдата страда от пороци, които могат да бъдат систематизирани по следния начин:

- съдът в мотивите си се е позовал на заключение на изготвена съдебно техническа експертиза, съгласно което не може да бъде установено кой е ползвател на IP адреса и от компютър са били изписани обидните публикации във Ф., след като предвид изрично направено искане за допускане на нова експертиза от страна на частния тъжител го е отхвърлил. По такъв начин е лишил страната да събира и и представя доказателства в наказателното производство, което обуславя нарушение на процесуалните норми. В тази връзка се коментира и обстоятелството, че съда не е изслушал непосредствено вещото лице изготвило експертизата и страните по делото са били лишени от възможността да задават въпроси, както относно компетентността на вещото лице, така и по съществото на заключението. Поставя се акцент на обстоятелството, че от съда не е искано събирането на информация по реда на чл.159а,ал.2 от НК НПК, а изготвянето на нова съдебно техническа експертиза от друго вещо лице.

- съдът се е доверил на показанията на св.Пенчев , но е пренебрегнал показанията на св. Асенова и Георгиев, които твърдят, че ползваното в обидните публикации обръщение към частната тъжителка , лично са го чували да бъде употребявано от подсъдимия. В посочения смисъл, в мотивите липсват аргументи защо тези показанията не се кредитират, а е направен извод, че това обръщение е ползвано от друго лице, проникнало в профила на подсъдимия. В заключение се иска назначаването нова съдебно техническа експертиза, която да бъде изготвена от конкретно посочено лице, притежаващо доказани познания в областта на експертизата. 

В съдебно заседание частният тъжител и негов процесуален представител не се явяват, като с нарочна молба потвърждават доводите си наведени в жалбата и желаят делото да се разгледа в тяхно отсъствие. С коментираната молба отново се иска допускането на нова съдебно - техническа експертиза, след произнасянето на ВОС по реда на чл.327 НПК.

Защитникът на обвиняемия в хода на съдебните прения моли да се  остави без уважение жалбата и да се потвърди присъдата на ВРС, като правилна, законосъобразна и обоснована. Акцент се поставя на твърдяното допуснато процесуално нарушение от страна на съда, като се изказва становището, че такова не е на лице, тъй като заключението на вещото лице е отрицателно, а не неясно, непълно или необосновано. Аргументира се и виждането, че ВРС е изпълнил задължението си да направи анализ на гласните доказателства, като е посочил кои приема и кои не, мотивирайки решението си за това. ВН заключение се претендират и разноски сторени във въззивното производство.

Подсъдимият, редовно призован не се явява и не взема становище по делото.

Атакуваният съдебен акт е постановен по частна тъжба на Н.Г.С. с която е предявено обвинение срещу Ц.З.Ц. за това, че на 30.12.2016 год. и на 07.01.2017 год. при условията на продължавано престъпление във Ф. групата Катунът от Каварна, същият е казал нещо унизително за честта или достойнството на Н.Г.С. *** (изразът „поредната малоумщина, никой не знае.Това е прозрачна новогодишна програма по ставревски.“; „да. В целият блясък на глупостта и злобата на Ставриета.“; „Какво е каварненски Апокалипсис. Другарката С. да не може да си направи прическа стил „Каска“; „Че тя е студенокръвно, как е замръзнала?“), като обидата да е разпространена чрез печатно произведение и да е отправена по отношение на длъжностно лице по повод изпълнение на службата му - престъпление по чл.148, ал.1, т.2 и т.3  вр. чл.146 ал.1, вр. чл.26, ал.1 от НК.

Въззивният съд, като обсъди направените с жалбата възражения, съобрази становищата на страните заявени в съдебно заседание и след като извърши цялостна служебна проверка на решението съгласно чл. 314, ал. 1 от НПК, намери за установено от фактическа страна следното:

С решение № 195 от 02.11.2015г. частната тъжителка Н.Г.С. е била избрана за кмет на Община Каварна.

Бившият кмет на Община Каварна – подсъдимият Ц.З.Ц. създал в социалната мрежа „Ф.“ свой профил под името „Tsonko Tsonev Kmetal”, който бил създаден с основна дейност да се качват различни постове и да се споделят събития, свързани с рок музиката, както и с други случващи се събития, като профилът не бил създаден конкретно с политическа насоченост. От самото създаване на профила св. Пламен Петров Пенчев помагал на подсъдимия да го поддържа, като същият и още няколко лица (Ани Пейковска и Илияна Александрова) знаели паролата на профила и можели свободно да влизат в него.

На 30.12.2016г., във Ф. група „Катунът от Каварна“ от горецитираният профил „Tsonko Tsonev Kmetal” била написана следната публикация по повод събитие - новогодишна програма, организирано от частната тъжителка в качеството й на кмет, на Община Каварна, което било квалифицирано по следният начин: „Поредната малоумщина, никой не знае. Това е прозрачна новогодишна програма по ставревски". Малко по-долу в коментарите било споделено още следното: „Да. В целият блясък на глупостта и злобата на Ставриета“.

На 07.01.2017год., пак в същата група в 14:01ч., от същия профил било публикувано следното: „Какво е каварненски Апокалипсис? Другарката С. да не може да си направи прическа стил „Каска“. А малко по - долу в коментарите относно това, че тъжителката била на почивка със семейството си в гр.Чепеларе, в 21:02ч., на коментар, че била „замръзнала в Чепеларе“ било посочено  „Че тя е студенокръвно, как е замръзнала?".

Именно тези публикации прочел св. Николин Иванов Георгиев, който решил да уведоми незабавно тъжителката и за целта отишъл да я види в гр. Чепеларе, като само й споменал, че е възприел такива публикации, което обстоятелство много я напрегнало и той решил да не й разказва за съдържанието им.

На 14.01.2017год., в гр.Варна, в кантората на адвокатското дружество което обслужвало община Каварна, на тъжителката били показани цитираните по-горе публикации във Ф. група „Катунът от Каварна“, които тя възприела като насочени срещу нея и които засегнали чувството й на лично достойнство, в това число в качеството й на кмет на Община Каварна, като още същата вечер тя се почувствала зле, което наложило да прибегне до употребата на медикаменти, които да я успокоят.

В хода на съдебното следствие е назначена съдебно-техническа експертиза, която дава заключение, че  в социалната мрежа „Facebook“ е установен регистриран потребителски профил „Tsonko Tsonev Kmetal“, с уникален Ф. идентификационен номер 1100009394434240, както и че не може да се заключи по наименованието на потребителския профил, че същият се ползва от лице със същите имена. Информацията за IP адреса от който е регистриран потребителски профил е достъпна за доставчика на електронната услуга – Facebook, поради което вещото лице не разполага с данни кое лице е ползвател на IP адреса и от кой компютър или устройство са били извършени публикуваните публикации във „Facebook

ВРС е кредитирал посоченото заключение, като го е намерил ясно, пълно и компетентно дадено. Оценката на това обстоятелство ще бъде дадена по долу в настоящото решение.  

Правилно съдът е кредитирал изцяло показанията на св.  Пламен Петров Пенчев, на св. Миглена Стоянова Асенова и св. Николин Иванов Георгиев.

В анализа на гласните доказателства ВРС е посочил изрично, че нито едно от тях не установява авторството на инкриминираното деяние. Посочено е още, че от показанията на  Асенова и Георгиев, имащи сходни възприятия се извеждат обстоятелства относими до психическото състояние на частната тъжителка, след като на 14.01.2017г. се е  запознала със съдържанието на инкриминираните коментари, поместени в групата „Катунът от Каварна“.

На подробен и законосъобразен анализ са подложени и показанията на св. Пенчев, на които съдът правилно е дал вяра, които обаче не съдържат доказателствена стойност за авторството на деянието, а за това как и от кого е подържан Ф. профила  на подсъдимия и констатираните от него външни вмешателства, наложили честа промяна на паролата за достъп.

При така установената фактическа обстановка и крайна оценка на доказателствения материал  първоинстанционният съд е  формирал извод в посока че,  не може да бъде установено по изискуемия от процесуалния закон категоричен и несъмнен начин, подсъдимия да е осъществил деянието, възведено му в обвинение с частната тъжба.

Извода, настоящия състав на ВОС намира за правилно формиран.

Въззивният съд споделя мотивите на първоинстанционния съд, като същите в аналитичната си част са задълбочени. Същите съдържат изводи по достоверността на гласните показания и писмените доказателства. При формирането на волята на съда не са установяват пороци и превратно тълкуване на доказателствата. В своя анализ съдът изрично е посочил, че авторството на деянието би могло да бъде доказано при ангажиране на доказателства в тази насока, но събраните в хода съдебното следствие не предпоставят изискуемият от закона за това извод. В този аспект ВРС е изложил обстойни мотиви за приложимостта на разпоредбата на чл. 304  от НК, което не е необходимо да се преповтаря в цялост.

 

По подадения жалба

 

Претенцията в подадената жалба, се свежда до това, че ВРС неправилно е приложил разпоредбата на чл.304 НПК оправдавайки обвиняемия. Акцента е поставен на:

 - недопусната нова съдебно техническа експертиза, която би установила идентичност на IP адреса на компютъра от който са публикувани инкриминираните публикации в „Ф.” с този използван от подсъдимия;

- некредитиране на гласните доказателства, които потвърждават, че подсъдимия ползва обръщение към частната тъжителка идентично с това ползвано в публикациите.

И двете претенции са неоснователни по следните причини:

Както бе посочено и по горе, частният тъжител претендира, че е бил лишен от възможността да представи доказателства, доказващи идентичност на IP адреси посредством съдебно техническа експертиза. Неизменно право на всяка страна в наказателния процес да подбира средствата за доказване на своята теза. Същите обаче следва да бъдат съобразени с действащия НПК, поради което и предвидени в него. За разлика от ВРС, настоящия състав на съда не намира основание в инструментариума на НПК, предвиден в чл.144 и сл. от същия раздел. Съгласно правилата на посочения текст експертизата е задължителна в случаи, които са извън предмета и обсега на престъплението по чл.148 НК. На следващо място, ако е допустимо чрез експертиза да бъде установено IP адреса, който ползва конкретна компютърната конфигурация и дали в нея са налични, респективно съхранени или не други данни потвържадаващи или изключващи външна намеса, то реда за идентифициране на крайно съобщително устройство /което би могло да бъде компютър/ или на това, което се представя за крайно устройство на потребител се урежда от разпоредбите на чл.159а НПК. Предвидения в този текст, ред е не само различен от претендирания от частния тъжител, но и допустим само по отношение на тежки престъпления и то в предвиден от 251б,ал.1,т.5 от ЗЕС срок не по-дълъг от  шест месеца, който в настоящия случай е изтекъл, преди наказателното производство да се развие в първоинстанционния съд. Както и бе посочено и в опрделението на настоящия състав на съда по реда на чл.327 от НПК, заобикалянето на чл.159а НК, с каквото и да действие предвидено в НПК води при положителен резултат до събирането на негодно процесуално действие, санирането на което не е възможно, поради което и същото следва да се изключва от доказателствения материал. Противното би било в крещящо противоречие с общите принципи на правото – тези за правната сигурност и легитимните очаквания. Тук е мястото и да се отбележи, че сама по себе си търсената от частния тъжител информация е възможно да е косвено доказателство за авторството на деянието, но дори в съвкупността от събраните по делото други доказателства не е образуват онази съвкупност предвидена в закона, която е достатъчна за постановяването на осъдителна присъда.

В неразривна връзка с горното е порочната тезата на частния обвинител, че показанията на св. Асенова и Георгиев доказват авторството на деянието, но същите не са анализирани от ВРС. Внимателния прочит на мотивите показва, че първноинстанционния съд е изпълнил задълженията си в тази насока и не само че е кредитирал тези показания, но и изрично  е коментирал каква е тяхната доказателствена тежест. Посочено е, че ползването на словосъчетанието „СТАВРИЕТА“ било то като обръщение или за идентичност на частната тъжителка е широко известно в обществото и не може да бъде свързано единствено и само с подсъдимия, поради причина че е ползвано и от него. 

При служебната проверка не се установиха процесуални нарушения при провеждане на първоинстанционното производство, които да обосноват отмяна на съдебния акт или основания за изменение на постановеното решение.

С оглед резултата на настоящия съдебен акт, с който се отхвърля жалбата на частния тъжител като неоснователна, съгласно разпоредбата на чл.189 НПК, в тежест на същия трябва да се възложат и разноските сторени от подсъдимия в хода на въззивното производство. Имайки предвид представените в този аспект доказателства – договор за правна помощ  и платени сума от хиляда лева, съдът намери, че  Н.Г.С., следва да заплати сумата от 1000,00 лева на подс. Ц.З.Ц., представляваща разноски за платен адвокатски хонорар.

 

Предвид изложеното и на основание чл.338 от НПК

 

 

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА ИЗЦЯЛО присъда по НЧХД № 878 /2017г. по описа на PC Варна тридесет и шести наказателен състав.

ОСЪЖДА частния тъжител Н.Г.С. да заплати сумата от 1000,00 лева на подс. Ц.З.Ц., представляваща разноски за процесуално представителство във въззивното производство.

.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

  

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

                      

                                                                                           2.