Решение по дело №281/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 54
Дата: 5 февруари 2021 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20207270700281
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 05.02.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

         Административен съд – град Шумен, в публичното заседание на първи февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                        Председател: Росица Цветкова

                                                               Членове: СнежинаЧолакова

                                                                                Бистра Бойн

при секретаря Р.Хаджидимитрова

и с участие на прокурор Р.Рачев от Окръжна прокуратура – гр. Шумен,

като разгледа докладваното от административен съдия Сн.Чолакова КАНД №281 по описа за 2020г. на Административен съд - Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен, срещу Решение № 260 080/27.10.2020г. на Районен съд – град Шумен, постановено по АНД № 916/2020г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е отменено Наказателно постановление № 27-0001045/09.04.2020г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Шумен, с което на основание чл.416, ал.5 от Кодекса на труда (КТ), във вр.с чл.413, ал.1 от КТ на М.Й.Д. ***, в качеството й на представляваща „...“ ЕООД с ЕИК ********* със седалище гр.Шумен, ул.Хан Пресиян № 9, е наложена глоба в размер на 300 лева за нарушение на чл.15, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), във вр. с чл.3, ал.1 от Наредба № 3 за формата, съдържанието, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл.15, ал.1 от ЗЗБУТ.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Твърди, че в случая действително е налице допусната неточност в изготвения АУАН, изразяваща се в посочване като нарушител на юридическото лице „...“ ЕООД, вместо на представляващото го физическо лице, но тази неточност е санирана в издаденото НП, а по силата на чл.53, ал.2 от ЗАНН, пропуските в АУАН не обуславят порочност на НП. Счита също, че по делото са събрани безспорни доказателства в подкрепа на направения от наказващия орган извод за наличие на допуснато административно нарушение по приложения административнонаказателен състав. Поради изложените аргументи отправя искане за отмяна на съдебния акт и за потвърждаване на отмененото с него наказателно постановление. В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно и своевременно призован, не се представлява. От процесуалния представител на същия – юрисконсулт Д.В.И., е депозирано писмено становище, в което се излагат аргументи в подкрепа на касационната жалба.

Ответната страна, редовно и своевременно призована, в проведеното съдебно заседание се представлява от адв.В.П.от ШАК, който оспорва основателността на жалбата и пледира за оставяне в сила на атакувания с нея съдебен акт.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, а разгледана по същество за неоснователна, поради което отправя искане за оставяне в сила на решението на районния съд.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, като съображенията в тази насока са следните:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 21.02.2020г. и 27.02.2020г. била извършена проверка от служители на Дирекция “Инспекция по труда” - гр.Шумен по спазване на трудовото законодателство на „...” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище гр.Шумен, ул.Хан Пресиян № 9, представлявано от М.Й.Д.,  в обекта на осъществяване на  дейност – шивашки цех в гр. Шумен, бул. Велики Преслав № 222, и на 26.02.20г. и 28.02.2020г., по документи, представени в Д“ИТ“ – гр.Шумен.

За резултатите от проверките бил изготвен протокол № 2048837 от 09.03.2020г., връчен на същия ден на управителя М.Д..

 В хода на проверката било установено, че работодателят  „...” ЕООД не е подал в Д“ИТ“ – гр.Шумен в законово установения срок до 30.04.2019г., удължен до 04.05.19г., декларация  по чл. 151, ал.1 от ЗЗБУТ. Прието било, че нарушението е извършено на 04.05.2019г.

На 09.03.2020г. бил съставен АУАН № 27-001045 срещу „...” ЕООД,  гр. Шумен, с представител М.Й.Д., за това, че е нарушен чл. 3, ал.1 от Наредба № 3 за формата и съдържането, реда и начина за подаване и съхраняване на декларацията по чл. 15, ал.1 от ЗЗБУТ. Актът бил съставен в присъствието на представляващия М.Й.Д.. При предявяването му не са отразени възражения и такива няма постъпили по преписката.

Въз основа на така съставения акт и материалите в административно-наказателната преписка, наказващият орган издал процесното наказателно постановление №27-0001045/09.04.2020г., с което, на основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413, ал.1 от КТ, на М.Й.Д. в качеството й на представляваща „...” ЕООД, гр. Шумен е наложена глоба в размер на 300 лева.

При така установената фактическа обстановка и съобразявайки приобщените писмени и гласни доказателства районният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи и притежават изискуемите реквизити. Посочил е, че събраните доказателства установяват съставомерността на санкционираното неизпълнение на административно задължение от обективна страна по чл.413, ал.2 от КТ, както и, че същото е осъществено от юридическото лице „...“ЕООД, в качеството му на работодател. В същото време обаче НП е издадено срещу представляващото „...“ЕООД физическо лице и касационен жалбоподател в настоящото производство, като на последния е наложена глоба в размер на 300 лева за нарушение по чл.413, ал.1 от КТ. С оглед на това съда е приел, че НП е издадено при съществено нарушение на административнопроизводствените правила, довело до нарушаване правото на защита на подведеното под отговорност лице, доколкото е издадено въз основа на АУАН, съставен срещу друг правен субект – „...“ЕООД. По изложените съображения е  отменил наказателното постановление, като незаконосъобразно и е осъдил Дирекция „Инспекция по труда“, гр.Шумен да заплати на М.Й.Д. сторените деловодни разноски в размер на 300 лева.

Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият съдебен състав съобрази, че същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

За да постанови решението си, Районен съд – гр.Шумен е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени  и гласни доказателства, представени с наказателното постановление и ангажирани в хода на съдебното производство, което е спомогнало делото да бъде изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства.

При реализираната проверка за съответствие на решението с материалния закон, съобразно възведеното касационно основание, настоящият състав намира, че при обективно възприетата фактическа обстановка по делото, районният съд е изградил правилни изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление. Направените от него изводи за допуснато в хода на административнонаказателното производство съществено нарушение на административнопроизводствените правила, са обосновани и законосъобразни, и изцяло се споделят от касационната инстанция, поради което на основание чл.221, ал.2 от АПК настоящият съдебен състав препраща към мотивите на първоинстанционния съд. 

Видно от АУАН, същият е съставен срещу „...“ЕООД за това, че в качеството му на работодател не е подало в Д“ИТ“, гр.Шумен в срок до 30.04.2019г., удължен до 03.05.2019г., декларация по чл.15, ал.1 от ЗЗБУТ, като нарушението е осъществено на 04.05.2019г. в гр.Шумен.

 В същото време с НП, издадено въз основа на посочения АУАН, за описаното в акта административно нарушение е ангажирана отговорността на физическото лице М.Й.Д. – управител на „...“ЕООД. При това положение обосновано районният съд е приел, че при издаване на санкционния акт е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила, доколкото същият е издаден въз основа на АУАН, съставен срещу друг правен субект, респективно при липса на надлежно инициирано административнонаказателно производство. Обосновано предходната съдебна инстанция е отхвърлила тезата на Д“ИТ“, гр.Шумен за законосъобразност на НП, аргументирана с разпоредбата на чл.53, ал.2 от ЗАНН, доколкото допуснатото нарушение на административнопроизводствените правила препятства възможността на наказаното лице да разбере дали същото се наказва в качеството му на физическо лице или се ангажира отговорността на представляваното и управлявано от него търговско дружество, което изключва възможността за прилагане на цитираната разпоредба.

Горното мотивира настоящия състав да приеме, че касационната жалба се явява неоснователна. Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, съдебният състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон.

С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на правния спор и своевременно отправеното искане в тази насока, доколкото в касационното съдебно производство М.Й.Д. е била представлявана от процесуален представител – адвокат В.П.от ШАК, който е депозирал писмено становище по делото и е взел участие в проведеното на 01.02.2021г. открито съдебно заседание, както и са представени надлежни доказателства за договорено и заплатено на последния адвокатско възнаграждение в размер на 500 лева, при липса на отправено от насрещната страна възражение за неговата прекомерност, на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр.с чл.228, във вр. с чл.143, ал.3 и 4 от АПК, Дирекция „Инспекция по труда“, гр.Шумен следва да бъде осъдена да заплати на М.Й.Д. сума в размер на 500 лева, представляваща деловодни разноски.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.1 и ал.2, предл.1 от АПК, във вр.с чл.63, ал.1 от ЗАНН, Шуменският административен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260 080/27.10.2020г., постановено по АНД № 916/2020г. по описа на Районен съд – град Шумен.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“, гр.Шумен, бул.Славянски № 30,  да заплати на М.Й.Д. с ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 500 (петстотин) лева, представляваща договорено и заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство пред касационната съдебна инстанция.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                   

                                                                                 2.

 

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 05.02.2021г.