Решение по дело №1735/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 280
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 11 март 2020 г.)
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20197040701735
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 280                                      20.02.2020 година                                      гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на пети февруари две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря С.А., като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 1735  по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК, вр. чл.118 от КСО и е образувано по повод жалбата на Д.И.И. с ЕГН **********, с адрес: ***, против решение № 1019-02-510#1 от 01.07.2019 г., издадено от директора на ТП на НОИ- Бургас. С обжалваното решение е потвърдено разпореждане № 21 от 28.05.2019 г. на ръководителя по пенсионно осигуряване в ТП на НОИ- Бургас, с което на основание чл.99, ал.1, т. 2, б. „д“ от КСО, вр. чл. 10, ал. 2 от Наредба за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС), е определена в действителен размер личната пенсия за осигурителен стаж и възраст на жалбоподателя.

В жалбата са наведени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, поради противоречие с материалноправни разпоредби. Жалбоподателят счита, че неправилно не е зачетено от административния орган времето от 2004 г. до 2009 г. като трудов и осигурителен стаж, респ. не е определена в правилен размер отпуснатата лична пенсия за осигуртелен стаж и възраст. Моли за отмяна на решението и връщане преписката на административния орган за ново произнасяне, при зачитане на придобития стаж през посочения период.

В съдебното заседание жалбоподателят се явява лично и с упълномощен представител, който поддържа жалбата. Ангажира доказателства. Моли за отмяна на оспореното решение.

Процесуалният представител на ответника заявява становище за неоснователност на жалбата и моли за нейното отхвърляне. Счита, че не са налице законоустановените предпоставки за зачитане на процесния период като осигурителен и трудов стаж на жалбоподателя. Ангажира доказателства. Претендира разноски.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 118, ал.1 от КСО и е насочена против индивидуален административен акт, подлежащ на съдебен контрол, поради което е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира за установено следното:

С разпореждане № 7/18.04.2019 г. на ръководител „Пенсионно осигуряване“ при ТП на НОИ- Бургас, издадено на основание чл. 68, ал.1 и 2 от КСО, е отпусната на жалбоподателя Д.И.И. лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, считано от 23.02.2019 г., пожизнено. На 28.05.2019 г. е издадено атакуваното разпореждане № 21 на ръководител „Пенсионно осигуряване“ при ТП на НОИ- Бургас, с което на основание чл. 99, ал. 1, т. 2, б. „д“ от КСО вр. чл. 10, ал. 2 НПОС пенсията е определена в действителен размер 324.64 лева. С разпореждането е прието, че е придобито от И. право на пенсия, при осигурителен стаж от първа категория труд 5 години, 8 месеца и 10 дни; от втора категория труд- 6 години, 1 месец и 18 дни.; от трета категория труд- 26 години, 2 месеца и 15 дни, като общият трудов стаж, превърнат в трета категория труд на основание чл.104 от КСО, възлиза на 43 години, 4 месеца и 12 дни.

На 12.06.2019 г. е депозирано от жалбоподателя заявление с вх. № 1019-02-510 до директора на ТП на НОИ- Бургас, с искане да бъде преизчислена пенсията му, при зачитане за осигурителен стаж за периода от 2004 г. - 2009 г. Въведени са твърдения, че през посочения период са внасяни осигурителни вноски. Приложени са копия на платежни нареждания.

С обжалваното решение № 1019-02-510#1 от 01.07.2019 г. на директора на ТП на НОИ- Бургас е оставено в сила разпореждане № 21/28.05.2019 г. на ръководителя по пенсионно осигуряване при ТП на НОИ- Бургас. В мотивите на решението е посочено, че в трудовата книжка на И. е вписан трудов и осигурителен стаж от 01.02.1993 г. до 31.01.2009 г. с работодател Първа евангелска съборна църква, но през периода 2004 г. - 2009 г. е подавана за същия информация като самоосигуряващо се лице и внесените осигурителни вноски са в размерите за самоосигуряващо се лице. Отбелязано е, че е извършена проверка на осигурителя, приключила със задължителни предписания за заличаване на некоректно подадената информация за периода 2004 г. - 2009 г. (на л. 94), дадени на основание чл. 108, ал. 1 и 3 от КСО, за което е съставен констативен протокол № 01/20.03.2012 г. (на л. 95 от делото). В решението е посочено също, че в Съюза на евангелските съборни църкви в България, към който принадлежи Първа евангелска съборна църква, не може да има лица, упражняващи дейност като самоосигуряващи се лица. При тези данни е формиран извод, че процесният период не следва да се зачита при определяне стажа на жалбоподателя, въпреки че е отразен в трудовата му книжка.

В хода на съдебното производство е извършена съдебно-икономическа експертиза, която дава заключение относно размера на полагащата се пенсия на жалбоподателя. В заключението се сочи, че през периода от месец януари 2004 г. до 01.02.2009 г. информацията за осигурителен доход на И. е подавана на хартиен носител чрез продаване на декларации обр. 1 и придружителни писма. Констатирано е от вещото лице, че в декларациите обр. 1 е попълнен код 12- за самоосигуряващо се лице, а придружителните писма са подавани лично от И. или от негов пълномощник. Отбелязано е в заключението, че в платежните нареждания е вписано плащане по параграф 550441, който също се отнася за самоосигуряващи се лица, а сумите, посочени в декларациите обр. 1 и внесени с представените платежни нареждания, съответстват на дължимите осигурителни вноски за самоосигуряващо се лице и са изчислени на база минималния осигурителен доход за периода. Констатирано е, че този стаж не е заверен в осигурителна книжка.  Формиран е извод, че размерът на пенсията е определен правилно от административния орган, с оглед продължителността на зачетения трудов и осигурителен стаж на жалбоподателя.

В хода на съдебното производство е извършена и съдебно-графическа експертиза, която дава заключение, че подписите за работодател в колони 6 и 9 на страници 7 и 9, както и подписите, положени в отпечатъка на правоъгълния печат на стр. 9 от трудовата книжка на Д.И., не са извършени от пастора на Първа евангелска съборна църква. Според заключението на експертизата, подписът в дясно в отпечатъка на правоъгълния печат на стр. 9 от същата трудова книжка е положен от Д.И..

От показанията на разпитания в хода на съдебното производство свидетел Р. К. се установява, че същият е пастор в Първа евангелска съборна църква и представлява същата, считано от 1996 г., когато жалбоподателят Д.И. е отлъчен от църквата. Свидетелят сочи, че Първа евангелска съборна църква и Първа евангелска църква представляват едно и също юридическо лице, което е част от Съюза на евангелските съборни църкви с едно общо ръководство. Наред с това сочи, че представляваната от него църква се е помещавала в две църковни сгради- на ул. „Сливница“ № 36 и бул. „***, където до 1996 г. пастор бил и Д.И.. По-късно църквата се помещавала временно и на адрес: бул. „***, тъй като И. отказал да освободи църковната сграда на бул. „***, след отлъчването му. С влязло в сила съдебно решение последният бил осъден да предаде на владението на имота. Свидетелят заявява, че не е подписвал трудова книжка на Д.И. и разяснява, че ведомостите за работна заплата се водят в Съюза на евангелските съборни църкви, както и че трудови договори не са сключвани от Първа евангелска съборна църква през периода, през който той ръководи същата.

При тези фактически данни съдът намира от правна страна следното:

Оспореното решение е издадено от компетентен орган, овластен с нормата на чл. 117, ал. 3 от КСО. Издадено е в писмена форма и съдържа изискуемите реквизити, в т.ч. фактически и правни основания. При извършената служебна проверка съдът не констатира нарушения на административнопроизводствени правила.

Според настоящия съдебен състав решението е издадено в съответствие с приложимите материалноправни разпоредби.

Страните не спорят относно придобитото от жалбоподателя И. право на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст. Спорът е досежно продължителността на осигурителния стаж на жалбоподателя, като последният счита, че следва да бъде зачетен и периодът от 2004 г. до 2009 г., в който е заплащал осигурителни вноски.

Жалбоподателят Д.И. е бил назначен за пастор в Първа евангелска църква- Бургас със заповед № 3 от 01.02.1993 г. (приложена на л. 8 от делото). През 1996 г. същият е бил отлъчен от църквата, но е отказал да предаде владението на църковна сграда на Първа евангелска църква- Бургас, находяща се в гр. Бургас, бул. „***. В този смисъл са показанията на свидетеля К. и мотивите на представеното по делото решение № 339/02.06.2009 г. по гр.д. № 1925/2008 г. на ВКС (на л. 212 от делото). Със съдебното решение И. е бил осъден да предаде на Първа Евангелска църква- Бургас владението на описаната сграда. В мотивите на решението съдът е посочил, че Бургаска Евангелска църква, Първа Евангелска църква- Бургас и Първа Евангелска Съборна църква- Бургас са наименования на едно и също юридическо лице, което е местно поделение на официално регистрираното в Министерския съвет вероизповедание- Съюз на евангелските съборни църкви в България. Посочил е също, че след промяната в ръководството на църквата от 1997 г. фактическата власт върху имота е упражнявана от И. без основание.

По делото няма данни след отлъчването му Д.И. да е осъществявал трудова дейност в Първа евангелска съборна църква. Въпреки това, през периода 2004 г. - 2009 г. същият е заплащал осигурителни вноски с посочен осигурител Първа евангелска църква с ЕИК ********* (ЕИК е идентичен с този на Първа евангелска съборна църква). Представени са декларации обр. 1, подписани от И. като представител на осигурителя, макар същият да не е разполагал с правомощия да представлява църквата през този период, според данните от приложените удостоверения за регистрация на църковното учреждение (на л. 185 и сл.). В декларациите е попълнен код 12 за самоосигуряващо се лице, което според заключението на съдебно-икономическата експертиза кореспондира с данните от регистъра на осигуреното лице. Осигурителните вноски са в установения размер за самоосигуряващо се лице, като вещото лице К. сочи, че в платежните нареждания, приложени по делото, ясно личи размерът на процента на осигурителната вноска, осигурителният доход, върху който е внасяна, както и параграф 550441, който се отнася за самоосигуряващо се лице.

Според дефиницията, дадена с нормата на чл. 5, ал. 2 от КСО, самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. По смисъла на КСО такива са лицата, упражняващи свободни професии и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност, като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица- членове на неперсонифицирани дружества; лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица; земеделските стопани и тютюнопроизводители, регистрирани по съответния ред (чл. 4, ал. 3, т. 1, т. 2, т. 4 от КСО). По делото няма данни, нито дори твърдения някоя от посочените дейности да е осъществявана от жалбоподателя през процесния период, поради което и не би могло да се приеме, че същият притежава качеството самоосигуряващо се лице. Следователно, осигурителните вноски за процесния период са заплатени без основание (понастоящем вписаните в Персоналния регистър на осигурените лица данни за процесния период са заличени от НАП, видно от представената справка).

Съгласно нормата на чл. 41, ал. 1 от НПОС осигурителният стаж и осигурителният доход на самоосигуряващите се лица се установяват с осигурителни книжки, в които е посочено времето, през което лицата са осигурени, и доходът, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за времето след 31 декември 2006 г. самоосигуряващите се лица могат да установяват осигурителен стаж и осигурителен доход и въз основа на данните за внесените дължими осигурителни вноски, съдържащи се в информационната система/регистрите на НОИ. В случая осигурителна книжка не е издадена, респ. твърденият осигурителен стаж за времето до 31.12.2006 г. не е заверен по надлежния ред. Осигурителният стаж не е доказан и за периода след тази дата, въпреки данните за заплащане на осигурителни вноски, доколкото те не са дължими- както се посочи, жалбоподателят няма качеството самоосигуряващо се лице.

По делото е представено копие от трудова книжка, в която е отразен трудов стаж на Д.И. в Първа Евангелска църква- Бургас през периода 2004 г. - 2009 г. Съгласно нормата на чл. 347 от КТ, трудовата книжка е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства. Тя е сред документите, посочени в чл. 40, ал. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, с които се установява осигурителният стаж на работника или служителя. Представената от жалбоподателя трудова книжка обаче не е съставена съобразно изискванията на Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. Видно от заключението на извършената по делото съдебно-графическа експертиза, в нея не е положен подпис на Р. К.- пастор в Първа Евангелска съборна църква, а според показанията на последния други служители в тази църква не са назначавани през периода. Подписът за работодател в графа 9 на трудовата книжка е положен от неизвестно по делото лице, а подписът за ръководител в дясно в отпечатъка на правоъгълния печат е положен от жалбоподателя И., който не е служител на църквата и не може да я представлява. Следователно, тя представлява неистински документ и не би могло да се приеме, че фактите, предмет на удостоверителното изявление, са осъществени така, както е отразено в нея. Спазен е процесуалният ред за разкриване на нейната неистинност, като тя изрично е оспорена от ответната страна в проведеното на 09.10.2019 г. съдебно заседание и е открито производство по чл. 193, ал.1 от ГПК. С оглед на това, съдържащите се в трудовата книжка данни не могат да бъдат съобразени от съда при формиране на изводите по съществото на спора. Не е установен с допустимите доказателствени средства твърденият трудов и осигурителен стаж на жалбоподателя за периода 2004 г. - 2009 г., поради което законосъобразно този стаж не е зачетен при определяне размера на пенсията. Ето защо, жалбата се явява неоснователна и следва да се отхвърли.

С оглед формирания извод за неоснователност на жалбата и своевременно направеното искане, на основание чл. 143, ал.4 от АПК следва да се присъдят на ответната страна разноски по делото в размер на 200 лева- заплатен депозит са съдебна експертиза, съгласно представения списък на разноските.

 Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

        

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.И.И. с ЕГН **********, с адрес: ***, против решение № 1019-02-510#1 от 01.07.2019 г., издадено от директора на ТП на НОИ- Бургас, с което е потвърдено разпореждане № 21 от 28.05.2019 г. на ръководителя по пенсионно осигуряване в ТП на НОИ- Бургас.

ОСЪЖДА Д.И.И. с ЕГН ********** да заплати на ТП на НОИ- Бургас сумата от 200.00 (двеста) лева, представляваща разноски по делото.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от връчване на съобщението.

         СЪДИЯ: