Решение по дело №449/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 септември 2020 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700449
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 386

гр. Перник, 24.09.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЕРНИК, касационен състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:                                       

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                               ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                     ЛОРА СТЕФАНОВА

При секретаря А.М. и с участието на прокурор БИСЕР КОВАЧКИ от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Лора Стефанова КАНД № 449/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Териториална дирекция – Перник на Националната агенция за приходите против решение № 125/03.04.2020 г., постановено по АНД № 1806/2019 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е отменено наказателно постановление № 429162-F430564/15.04.2019 г., издадено от началник отдел „Оперативни дейности“ в Централно управление на Националната агенция за приходите, с което на ЕТ „С.П.“, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. ****на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС.

Изложени са съображения за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт, поради неправилно приложение на закона – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Посочено е, че изводът на районния съд за недоказаност на нарушението не съответства на събраните доказателства. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното съдебно решение и да потвърди наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба -  ЕТ „С.П.“, в срока по чл. 213а, ал. 1 от АПК е депозирал писмен отговор, в който е оспорил касационната жалба. Обосновал е становище за правилност на обжалвания съдебен акт. Искането към касационния състав е да го остави в сила. Заявена е претенция за присъждане на разноски.

В съдебно заседание касаторът, чрез пълномощника си - юрисконкулт К. поддържа касационната жалба. Моли съда да отмени обжалваното решение и да потвърди наказателното постановление. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, редовно призован не се е явил и не е бил представляван. Пълномощникът му – адвокат Т. е представила молба, с която е поискала обжалваното решение да бъде оставено в сила и да бъдат присъдени направените съдебни разноски.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура Перник дава заключение за основателност на жалбата. Предлага на съда да отмени обжалвания съдебен акт и да потвърди наказателното постановление.

          Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество е неоснователна.

          След извършена служебна проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящия касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, при надлежно сезиране, поради което е валидно и допустимо.    

          Същото е и правилно. Съображенията за това са следните:

За да го постанови, Районен съд – Перник е приел, че със съставянето на АУАН № F430564/23.10.2018 г. от инспектор по приходите в сектор „ОД“, дирекция „ФК“ при ЦУ на НАП – София срещу ЕТ „С.П.“ е образувано административно-наказателно производство за това, че на 11.10.2018 г. в стопанисвания от него търговски обект – кафе-апаритив, находящ се в гр. Перник, ул. ****, за извършената контролна покупка на един брой кафе и минерална вода на обща стойност 2 лв., сервитьорът, приел плащането – И.Б.Д., не е издал фискална касова бележка от монтираното в обекта фискално устройство модел „Datecs DP-25 KL“, с индивидуален номер DT 480035 и номер на фискална памет 02694246, регистрирано в НАП – нарушение по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС. Въз основа на така съставения АУАН, началник отдел „Оперативни дейности“ в Централно управление на Националната агенция за приходите, е издал наказателно постановление №  429162-F430564/15.04.2019 г., с което за констатираното нарушение, на търговеца  на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв.

При тези фактически установявания, районният съд е направил извод, че наказателното постановление е издадено без да са налице предпоставките, посочени в чл. 53 от ЗАНН. Посочил е, че от доказателствата, събрани в хода на съдебното следствие не се установява нарушението по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС да е извършено, тъй като органите по приходите са се легитимирали преди свидетелката И. Д. да е приела плащането за извършената от тях контролна покупка. Аргументирал се е с нормите на чл. 3, ал. 1 и чл. 25 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. според които задължението за издаване на фискална бележка възниква в момента на извършеното и прието плащане.

          Настоящият касационен състав на Административен съд - Перник намира, че решаващият съд при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства,  относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Формирал е изводите си след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. Изложил е подробни мотиви относно приетите за установени факти и доказателствата, на които те се основават.  Обосновано е дал вяра на показанията свидетелката И.Б.Д. относно правно-релевантния факт на приемане на плащането за контролната покупка и не е кредитирал показанията на свидетелите Я. и Т..   В съответствие с правилата за оценка на доказателствата е приел, че плащането за контролната покупка не е било прието от сервитьора в търговския обект и поръчката не е била изпълнена изцяло. При това положение аргументиран и съответстващ на закона е изводът му, че не е осъществен съставът на нарушението по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС. Съгласно цитираната норма  всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /фискален бон/ или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност /системен бон/, независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Съгласно чл. 25, ал.  6 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането, като лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка. В настоящия случай е установено, че плащането не е прието. Следователно не е възникнало и задължението за издаване на фискална касова бележка. По тази причина неиздаването и не осъществява състава на нарушението по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, във вр. с чл. 3, ал. 1, във вр. с чл. 25 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. Затова наказателното постановление, с което на ЕТ „С.П.“ е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС е издадено без да са налице предпоставките на чл. 53 от ЗАНН, а именно – без да е извършено административно нарушение. Санкционирането на търговеца е незаконосъобразно и правилно наказателното постановление, с което е сторено това, е отменено от районния съд с обжалваното по касационен ред решение. Последното е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

          Независимо от изхода на делото, в полза на ответника по касационната жалба не следва да се присъждат заявените от него разноски, тъй като не са представени доказателства за извършването им.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал.1, изр. второ от ЗАНН настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 125/03.04.2020 г., постановено по АНД № 1806/2019 г. по описа на Районен съд – Перник.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                  2./п/