Разпореждане по дело №313/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 761
Дата: 7 април 2022 г. (в сила от 26 май 2022 г.)
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20227150700313
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 март 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

             РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

       761 / 7.4.2022г.

 

 

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, ІІ състав в открито заседание на шести април през две хиляди двадесет и втората година в състав:

 

СЪДИЯ : ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                                                                                  

като разгледа докладваното от съдия докладчика адм. дело № 313 по описа на съда за 2022год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

1.Производството е по реда на Част Шеста от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

 

2. Постъпила е Жалба от Д.Г.А., ЕГН : **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Пазарджик, с искане на Началника на Затвора Пазарджик да бъде разпоредено да прекрати неоснователното си бездействие, като бъде задължен да осигури достъп до вещи като : котлон, малка фурна, тиган и тава за общо ползване, както и да осигури доставянето на яйца и хранителни добавки в лавката на затвора.

 

3.  Жалбоподателя А. счита, че в нарушение на нормативно установения ред и утвърдения от министъра на правосъдието списък, Началника на Затвора, Пазарджик не му осигурява възможност да ползва котлон, малка фурна, тенджера, тиган и тава в помещение за общо ползване, както и че не осигурява зареждането на лавката в затвора с хранителни добавки и яйца. Твърди че лично нему, нееднократно е отказвано, да му бъде осигурена възможността да ползва въпросните домакински прибори, както и лавката на затвора да бъде заредена с желаните от него стоки.

4. От страна на Началник Затвора Пазарджик, чрез процесуалния представител юрк. Р. се поддържа становище, че жалбата на А. е неоснователна. Сочи се, че съобразно ал. 3, т. 3 от Заповед № ЛС-04-746 от 08.12.2021г. на министъра на правосъдието, по списъка за разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които лишените от свобода могат да държат при себе си - котлон и малка фурна за общо ползване, могат да се ползват само с разрешение на началника на затвора, и трябва да се съхраняват в специално определени помещения. В хода на съдебното производство, процесуалния представител на ответника заяви, че в зоната с повишена сигурност, където А. изтърпява наложеното му наказание, няма фактическа реално съществуваща възможност да се обособи такова помещение,  в което да се ползват описаните домакински прибори. Сочи, че лишените от свобода, които изтърпяват наказанието си в условията на строг режим, както е при А., не могат да се смесват с другите лишени от свобода, поради което с оглед спецификата на зоната с повишена сигурност в затвора, физически не може да бъде обособено, самостоятелно помещение за ползване на домакинските уреди. Твърди се, че това е единствената причина, в зоната  с повишена сигурност да няма такова помещение.

Според ответника, в случая нормативния акт дава оперативна самостоятелност по преценка на началника дали да бъдат допуснати в затвора котлони и малки ел. печки, съобразно възможностите в съответното затворническо отделение за обособяване на помещения за съхранението им. Тези вещи не са предвидени да държат при себе си лишените от свобода в затвора. В този контекст се възразява, че жалбата на А. е недопустима.

Сочи се още, че със Заповед № ЛС-04-746 от 08.12.21г. на министъра на правосъдието по списъка, за разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които лишените от свобода могат да държат при себе си, яйцата и хранителните добавки понастоящем са разрешени. В случая, в „Затворническа лавка“ не се предлагат за продажба пресни яйца и хранителни добавки, поради липсата им в удостоверението за регистрация па обект за търговия на дребно с храни № 25 от 30.04.2104г. издадено от ГД“ИН“ за продажба групи стоки за обекта.

В пледоарията по същество, процесуалния представител на ответника, заяви, че понастоящем е в ход процедура, като всеки момент буквално ще бъдат разрешени необходимите въпроси и ще бъдат вече въведени в продажба яйцата и хранителните добавки в „Затворническа лавка“ в Затвора Пазарджик.

 

5. Според представената Справка вх. № 2957 от 01.04.2022 г.,  от утвърждаването със заповед № ЛС-04-746 от 08.12.2021 г. на зам. министъра на правосъдието, на  списък за разрешените вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанени в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите, А. не е подавал в администрацията на затвора молби, жалби, заявления във връзка със свои искания, свързани с прилагането на т.Ш.3 от списъка. 

Според раздел III, т. 3 от списъка, утвърден със заповед № ЛС-04-746 от 08.12.2021 г. на зам. министъра на правосъдието, приложен към справката, лишените от свобода и задържаните под стража, могат да държат и ползват в затвора, поправителния дом или затворническото общежитие : котлон, малка фурна, тенджера, тиган и тава в помещение  за общо ползване, като се съхраняват в специално определени помещения и се ползват по ред, определен от началника на затвора, поправителния дом или затворническото общежитие.

Според раздел I, т. 7, б. „е“ и  раздел II, т. 4 от списъка, утвърден със заповед № ЛС-04-746 от 08.12.2021 г. на зам. министъра на правосъдието, лишените от свобода, могат да държат хранителни добавки – закупени от лавката в спалното помещение, съответно яйца – закупени от лавката  в специално определени от администрацията места.

 

6. Според представеното със Справка № 3003 от 04.04.2022 г., Удостоверение за регистрация на обект за търговия на дребно с храни/на заведение с обществено хранене № 25 от 30.04.2014г. в обект „Затворническа лавка при затвора Пазарджик“, може да се извършва търговия със следните групи храни :  МлП, Рб, Пл, МП, ММ, ЗХД Пл, ЯМс, ЗхИ, П, БНВ, Н, ДрХ, МК, ГКХ(съгласно категоризацията в § 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби от Закон за храните-отм. ).

Приложени към справката са Молба от 17.01.2022 г. ; Заявка от 28.01.2022 г. и от 18.03.2022 г. ; Жалба от 11.02.2022 г. от А. с искане в лавката на затвора да бъдат доставени хранителни добавки; писмо от 15.03.2022 г. от заместник главния директор на ГД „Изпълнение на наказанията“по повод жалбата на А., в която е посочено, че доставката на хранителни добавки може да се извърши след подадена писмена заявка, придружена от лекарско предписание.

 

7. Описаните до тук данни, налагат да се приеме, че жалбата на А. е допустима. Съображенията в тази насока са следните:

 Съобразно чл. 122, ал. 1 от ЗИНЗС, министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на Наказателно-процесуалния кодекс лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват.

Утвърдения със Заповед № ЛС-04-746 от 08.12.21г. на министъра на правосъдието по списък на разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите, по силата на делегацията по чл. 122, ал. 1 от ЗИНЗС, несъмнено създава правна възможност, посочените в него категории лица, да държат съответните вещи при съответните условия и изисквания. Ясно е при това положение, че след като е налице надлежно установена правна възможност, то администрацията следва да създаде условия, лицата в чиято полза тя е установена да я ползват съобразно предвидения за това ред.  В този смисъл, жалбоподателя има право да иска, да му бъде осигурена възможност да държи вещите посочени в позитивния списък, одобрен от зам. Министъра на правосъдието. Това и твърдението, че тази възможност не му е осигурена  е достатъчно за да се прецени, че  жалбата с която е сезиран съда е допустима.

 

8. Разбира се, наличието на правна възможност на лишените от свобода и другите категории лица посочени в Заповед № ЛС-04-746 от 08.12.21г., не означава, че за администрацията е налице, безусловно и императивно задължение, да осигури държането и ползването на всички вещи изброени лимитивно в утвърдения списък. Правната възможност на лишените от свобода да държат въпросните вещи по списъка, не е равнозначна на черпено от нормативен акт субективно притезателно право, което те могат да упражняват спрямо администрацията, така щото тя да е задължена безусловно да им предостави всички разрешени по списъка вещи.

В този смисъл, администрацията е длъжна да не ограничава възможността лишените от свобода лица да могат да държат и ползват разрешените вещи и в рамките на съществуващите обективни възможности, да създава необходимите предпоставки, лишените от свобода да държат и ползват желаните от тях, разрешени вещи.

 

9. С оглед конкретиката на текущия казус, при съвкупната преценка на установените по делото данни са налагат следните изводи :

Началника на Затвора Пазарджик и администрацията на пенитенциарното заведение, не са създали неправомерни пречки и препятствия, така щото лишените от свобода, включително и А., да се ползват и държат вещите, които са одобрени със заповед на зам. Министъра на правосъдието.

Обратно, от представените по делото писмени документи (докладни записки от И. Т., експерт стопанска дейност в ДП „ФЗД“, писма до изп. директор  на ДП „ФЗД“) е видно, че администрацията на затвора Пазарджик, прави необходимите и възможни усилия, така щото лавката в затвора да бъде снабдена с желаните от лишените от свобода стоки.

Що се отнася до осигуряване на помещение за общо ползване на котлон, малка фурна, тенджера, тиган и тава, следва да се приеме, че явно, обективните условия в зоната с повишена сигурност в затвора, не позволяват обособяването на такава територия, където иначе разрешените домакински уреди да бъдат ползвани. Каза се, ползването на въпросните уреди е установена възможност, но тя не може да бъде осъществена на всяко едно място, където лишените от свобода желаят. Начина и мястото на ползване на домакинските уреди, зависи от обективните възможности, сигурността, санитарно – хигиенните изисквания и конкретната преценка на Началника на Затвора, комуто е възложено изпълнението на Заповед № ЛС-04-746 от 08.12.21г. на зам. министъра на правосъдието.

Казано с други думи, в случая не се установява наличие на твърдените от жалбоподателя бездействия от страна на Началника и администрацията на Затвора Пазарджик. 

Ето защо,  Съдът

 

 

РАЗПОРЕДИ :

 

 

ОТХВЪРЛЯ Жалбата на Д.Г.А., ЕГН : **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Пазарджик, с искане на Началника на Затвора Пазарджик да бъде разпоредено да прекрати неоснователното си бездействие, като бъде задължен да осигури достъп до вещи като : котлон, малка фурна, тиган и тава за общо ползване, както и да осигури доставянето на яйца и хранителни добавки в лавката на затвора.

 

Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на Административен съд Пазарджик.

 

 

Административен съдия : (П)