Решение по дело №913/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Свилена Стоянова Давчева
Дело: 20192230200913
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   420

гр.Сливен, 09.10.2019 г.

 

В    И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

    Сливенският районен съд, наказателно отделение, шести състав, в публично съдебно заседание на дванадесети септември през две хиляди и деветнадесета  година в състав :

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  СВИЛЕНА ДАВЧЕВА

 

при секретаря Марияна Семкова, като разгледа докладваното от  съдията АНД № 913 по описа за 2019 г. на СлРС, за да се произнесе, съобрази следното:

         Производството е по повод жалба на С. Петков С.  против Наказателно постановление № 19-0804-000890 от 07.05.2019 год. на Началник сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР  Сливен, с което на основание чл. 183 ал.4, т.10 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена "Глоба" в размер на 50.00 лева за нарушение на чл. 137б, ал.1 от ЗДвП

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява в с.з. Предсатвлява се от процесуален представител, който моли наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

         В с.з. органа, издал обжалваното наказателно постановление не изпраща свой представител.

  Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 09.04.2019 год., около 20.15 часа, жалбоподателят управлявал в гр. Сливен, на бул. „С. *** лек автомобил марка „Хюндай” с ДК № СН 6133АТ. В автомобила пътували съпругата на жалбоподателя и малолетното му дете. Водачът на автомобила бил спрян от служители на РУ Сливен, които били установили, че той превозва дете на предната седалка на автомобила в нарушение на ЗДвП. Въз основа на горепосочените констатации, на жалбоподателя бил съставен АУАН и НП за нарушение на чл. 137Б, ал.1 от ЗДвП като на основание чл. 183 ал.4, т.10 от ЗДвП му била наложена глоба в размер на 50.00 лева.

         Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът изведе следните фактически и правни изводи:   Жалбата е процесуално допустима - подадена в законоустановения срок от лице имащо правен интерес от обжалването, а разгледана по същество, се явява основателна.

         Както в акта, така и в наказателното постановление, следва изрично да е описано нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. В наказателното постановление следва да бъдат посочени и точно законовите разпоредби, които са били нарушени, т.е. описаното деяние следва да може да се подведе под конкретна правна норма, съдържаща състав на административно нарушение. Следва, съгласно разпоредбата на чл. 57, ал.1, т. 5 и 6 от ЗАНН да има единство между описанието на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и законните разпоредби, които са били нарушени.

         В конкретния случай, настоящият съдебен състав намира, че е налице противоречие между словесно описаното нарушение в процесните АУАН и наказателно постановление и посочената законова норма, която е нарушена. И в съставения АУАН и в издаденото въз основа на него наказателно постановление, като правна норма, съдържаща състав на административно нарушение е посочена разпоредбата на чл. 137б, ал.1 от ЗДвП. Тази норма обаче, по съществото си съдържа класификация на системите за обезопасяване на деца, намира систематично място в Раздел ХХV  -където са описани правилата свързани с „Обезопасителни колани, защитни каски, системи за обезопасяване на деца”. Нарушение на някое от тези правила не е описано и не вменено във вина на жалбоподателя нито в АУАН, нито в издаденото наказателно постановлевие. И в двата документа едиствено е посочено, че жалбоподателят е превозвал дете на предната седалка, което пък от своя страна би следвало да се подведе като нарушение на нормата на чл. 133, ал.2 от ЗДвП, която гласи, че превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

         Предвид изложеното, съдът намира, че е налице противоречие между описаното нарушение и посочената като нарушена законова разпоредба, водещо до невъзможност на жалбоподателя да разбере за какво нарушение е санкциониран и съответно правилно и адекватно да организара защитата си. Изложеното е основание наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно, поради което съдът не дължи произнасяне по възраженията на жалбоподателя и спора не следва да се разглежда по същество.

 

Предвид горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

         ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0804-000890 от 07.05.2019 год на Началник сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР  Сливен, с което на С.М.С. ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл. 183, ал.4, т.10 от ЗДвП е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 50.00 лева за нарушение на чл. 137Б, ал.1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

         Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр. Сливен в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: