Решение по дело №564/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 348
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 23 септември 2020 г.)
Съдия: Татяна Георгиева Черкезова
Дело: 20194500500564
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е   Ш   Е   Н   И    Е  №348

гр.Русе, 15.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание на 8 октомври две хиляди и деветнадесета година,в състав:

                                                             Председател:   АНЕТА ГЕОРГИЕВА

                                                                       Членове: ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

                                                                                     НИКОЛИНКА ЧОКОЕВА

при секретаря АНЕЛИЯ ГЕНЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията ЧЕРКЕЗОВА  ВГД № 564 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.258 и сл. от ГПК.

С.С.Ж. е обжалвал Решението на Русенския районен съд, постановено по гр.д.№6222/18г., с което е отхвърлен предявеният от него  против  „ И****„ ООД иск с правно основание чл. 124 от ГПК.

Развива оплаквания за неправилност на решението и иска отмяната му, по подробно развити в жалбата съображения.

Ответникът по жалбата взема становище за неоснователността й, иска потвърждаване на първоинстанционния съдебен акт и претендира разноски за въззивната инстанция.

Окръжният съд, като взе предвид оплакванията в жалбата, доводите на страните и обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

От фактическа страна по делото е установено следното :

Недвижим  имот, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор **** по КККР с адрес на имота: гр.Р****, ул. ****, представляващ - жилище, апартамент, брой нива на обекта -1, с площ от 63.80 кв. м, ведно с прилежащата изба №2 и 0.8071 % от сградата,  е придобит от съпругата на ищеца – Р.К.Ж., на 31.05.1994г.  / Нотариален акт за продажба на недвижим имот № 103, том 13, дело № 3689/1994 г. на русенски нотариус /. Придобиването е станало по време на брака, от съпругата, в полза на съпруга й.

На 04.05.2018г. след извършена публична продан, с Постановление на ЧСИ В.М. по изп.дело № 414/2017г., с длъжник Р.Ж., 1/2 ид.части от  имота били възложени на „ И****„ ООД.

При тези установени по делото факти правилно районният съд е приел, че  Р.  Ж.  е придобила имота в полза на трето лице – съпруга си С.С.Ж., не  с дарствено намерение съгласно чл. 22 ал.1 от СК, тъй като не е обективирала такива намерения.  Следователно, посочената разпоредба, регламентираща личното имущество на съпрузите, е неприложима. Този извод е обусловен от обстоятелството, че Р.Ж. *** данъчна декларация по чл.14 от ЗМДТ, с която е декларирала придобиването на недвижимия имот общо от двамата съпрузи, при права по ½ ид.части за всеки от тях, както и че впоследствие, с Нотариален акт за договорна ипотека, вписан в Съдия по вписванегр.Русе на 26.08.2009 г., акт. № 173, том IV, дело № 5877/2009 г., двамата съпрузи, като съсобственици, са учредили в полза на КСК „Русенска популярна каса"договорна ипотека върху процесния имот .

Ето защо, законосъобразно и правилно първоинстанционният съд е приел, че на основание чл.21  ал.1 от СК (обн., ДВ, бр. 47 от 23.06.2009 г., в сила от 1.10.2009 г.) вр. §4  ал.1 от ПЗР  от  СК и чл. 19 ал.1 от СК (обн., ДВ., бр. 41 от 1985 г. - отм.) недвижимият имот, като придобит по време на брака, към момента на извършената публична продан е бил в режим на съпружеска имуществена общност, а  не изключителна собственост на С.С.Ж., съответно е отхвърлил предявения от последния иск по чл. 124 от ГПК.

 Не се констатират от въззивната инстанция твърдените в жалбата процесуални нарушения при разглеждането на делото от районния съд- по делото е изготвен доклад по чл. 146 от ГПК, съдът е  разпределил доказателствената тежест, и страните не са имали възражения, видно от съдебния протокол.

Доводите във въззивната жалба, че Р.Ж. никога не е притежавала собственост в имота, тъй като го е закупила в полза на  съпруга си с дарствено намерение, са били наведени и пред първата инстанция, обсъдени в атакуваното решение, съответно отхвърлени като неоснователни, към който извод  се присъединява и Окръжният съд.

 По тези съображения и изложените в мотивите на обжалваното решение, към които въззивната инстанция препраща на основание чл.272 от ГПК, жалбата се явява неоснователна, решението като правилно следва да бъде потвърдено.

При този изход на делото в тежест на жалбоподателя са разноските, направени във въззивното производство от  „И****“ ООД, в размер на 1600 лева за адвокатско възнаграждение.  

 Така мотивиран и на основание чл.271 ал.1 от  ГПК, Окръжният съд

 

 Р   Е   Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1149/27.06.2019г., постановено по гр.д.№ 6222/2018 г. по описа на Русенския районен съд.

ОСЪЖДА С.С.Ж., ЕГН   **********, съдебен адрес *** - адв. К.Д., ДА ЗАПЛАТИ на  „ И****„ ООД, ЕИК ****,с управител К. В., седалище и адрес на управление : Р****, ****, сумата от  1600 лева – разноски във въззивното производство за адв.възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване в 1-месечен срок от връчването му, пред ВКС.

 

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: